PDA

View Full Version : Si te keni trup vital pa diete


SmiLey
10-07-2010, 14:52
http://www.infoalbania.org/thumbnail.php?file=dieta1_182993991.jpg&size=article_medium
Nuk ka nevoje te privoheni nga ushqimet e preferuara per te larguar disa kilograme. Autorja Mimi Spenser, ne librin e saj 101 gjera te cilat mund ti beni para dietes, ka zbuluar nje liste me disa keshilla, ku me ndihmen e saj gradualisht mund te largoni kalorite dhe cfare eshte shume e rendesishme keni me shume besim ne veten edhe atehere kur nuk jeni te kenaqur me dukjen tuaj. Pranoni keshilla nga Mimi Spenser, do te ndiheni shume me mire, e kete do ta verejne edhe te tjeret.

1. Mbani taka seksi
Takat mund te jene te pakendshme, sidomos nese ecni shume apo vraponi. Por ato jane te nevojshme. Ato momentalisht u japin nje dukje mjaft seksi, kembet ju duken me te holla dhe me te gjata, pa marre parasysh se si duket trupi juaj. Me siguri ndiheni me mire se sa ne atlete te rrafsheta.

2. Zgjidhni shoqerine
Kur shoqja juaj te porosise patate te ferguara, as ju nuk hezitoni ta beni te njejten gje. Prandaj, keni kujdes, shmangni shujtat e njejta me ato te shoqerise suaj. Ashtu do te kurseni parate, por edhe kalorite.

3. Zbuloni stilin tuaj
Ndertoni stilin tuaj te veshjes. Ka shume rendesi se cfare garderobe mbani, ngase cfaredo qe vishni percjell nje shenje te caktuar. Gjithmone vishni ate qe me se shumti ju pelqen, ate qe ndiheni rehat, por edhe ato per te cilat fitoni me se shumti komplimente.

4. Dedikojuni ushqimit
Mos ju rrekni shume gjerave perderisa pergatisni apo hani ushqim. Nese planifikoni te shikoni ndonje shou apo ndonje seri, pjaten tuaj gjithmone e leni ne tavolinen e ngrenies. Ne te kunderten nuk do ta keni vemendjen e duhur, do te hani me shume se keni planifikuar. Gjithmone degjojeni barkun tuaj, para se te kapeni per luge. Kurre mos hani nese nuk keni cfare te beni, nese jeni i pikelluar apo vetem pse eshte koha per te ngrene.

5. Vishni dollake
Detyrimisht i merrni ato. Ato bejne cudira. Nese vishni triko kembet do tju duken me te holla, me moderne, jane shume te lira, jane te deshiruara edhe ne kohe te ftohta, por do tu mbulohen edhe venat e zgjeruara apo ndonje problem tjeter, nese keni.

6. Blini pjata te vogla
Nese gjithmone hani ate cfare ju eshte sherbyer perpara dhe nese filloni me ate logjiken vetem te mos humbet, atehere nga shtepia juaj humbni vetem pjatat e medha. Kontrolloni shujtat, ngase kjo eshte menyra me e mire per te zvogeluar ushqimin dhe kilogramet e padeshiruar.

7. Zgjidhni ushqime qe djegin kalorite
Keto produkte ushqimore do tua qetesojne sadopak apetitin, por se bashku do tua degradojne edhe kalorite: grejpfruti, mollet, farat e lulediellit, hudhra, boronica dhe lajthite.

8. Shmangni
kurthet "ushqime te shendetshme"
Nese ndonje shujte ne menyne e ndonje restoranti quhet sallate, atehere ashtu edhe do te duhej te jete. Ne ato shujta te shendetshme nuk ka vend per yndyre, mish te pjekur, majoneze. Pra, para se te porositni, gjithmone kontrolloni se cfare ne te vertete permbajne ato.