PDA

View Full Version : Pemėt, “mushkėria” qė thith miliarda ton gaz


Heily
12-07-2010, 15:43
http://top-channel.tv/foto/lajme/pemet-planeti.jpg

Njė studim ndėrkombėtar i bazuar nė tė dhėna shumė tė sakta nga shumė vende tė botės, ka ndihmuar njeriun tė kuptojė sa tė rėndėsishme janė pemėt pėr planetin tonė.

Tė gjithė e kanė ditur se pemėt pėrbėjnė “mushkėrinė e Tokės”, por askush nuk kishte llogaritur masėn e andiridit karbonik qė janė tė detyruara tė thithin pemėt. Ky lloj gazi shkarkohet nė atmosferė, duke shkaktuar edhe atė qė quhet “efekti serrė”.

Christian Beer nga “Max Planck Insitute for Biogeochemistry” nė Gjermani ka studiuar kėtė fenomen, duke dalė nė pėrfundimin se pemėr kryejnė fotosintezėn, duke pastruar ajrin e planetit nga anhidridi karbonik.

Cdo vit pjesa e gjėlbėr e planetit thith 123 miliardė ton anhidrid karbonik. Pjesėn mė tė madhe tė barrės e kanė pyjet tropikale me 34 % tė gazrave tė absorbuar dhe mė pas vijnė savanat me 26 % edhe pse zėnė njė sipėrfaqe sa dyfishi i pyjeve tropikale. Ky studim ėshtė kryer pėr rreth 10 vjet dhe do tė ndihmojė njeriun tė parashikojė dėmėt qė i shkakton cdo vit planetit ku jeton.