PDA

View Full Version : Vitamina Qe Parandalon Kancerin


Forum-Al
22-07-2010, 14:30
http://feedads.g.doubleclick.net/~a/rWbfQH2Pq8qgm-1-N1cBYi_k5_Q/0/di (http://feedads.g.doubleclick.net/~a/rWbfQH2Pq8qgm-1-N1cBYi_k5_Q/0/da)
http://feedads.g.doubleclick.net/~a/rWbfQH2Pq8qgm-1-N1cBYi_k5_Q/1/di (http://feedads.g.doubleclick.net/~a/rWbfQH2Pq8qgm-1-N1cBYi_k5_Q/1/da)

http://sherohu.com/wp-content/uploads/2010/07/vitaminat.jpg (http://sherohu.com/vitamina-qe-parandalon-kancerin)

Nė kėtė intervist Dr. Cees Vemeer, njėri nga top hulumtuesit e Vitaminės K, diskuton rėndėsin e kėsaj vitamine shpesh tė harruar e tė injoruar. Vitamina K, ashtu sikur edhe vitamina D, janė thelbėsore nė parandalimin e kancerit, osteoporozės, sėmundjes sė zemrės, dhe se gati secili prej nesh ka mangėsi.
Vitamina K mund tė jetė “Vitamina D e ardshme” nėse hulumtimet vazhdojnė tė ndriqojnė tė mirat shėndetėsore tė kėsaj vitamine nė shėndetin e njeriut.

Dr. Cees Vermeer, njėri nga top hulumtuesit nė fushėn e Vitaminės K, ka themeluar grupin e hulumtimit tė vitaminės K nė vitin 1975, grup i cili tash ėshtė nga mė tė mėdhenjt qė hulumton kėtė fush tė shkencės sė tė ushqyerit.

Sa nga njerėzit kanė sasi adekuate tė Vitaminės K… guxo qėlloja?

Rreth zero, sipas Dr. Vermeer dhe ekspertėve tjerė nė kėtė fushė.
Shumica e njerėzve arrin tė marrin mjaft sasi tė vitaminės K pėrmes tė ushqyerit pėr tė mbajtur nė nivel mpiksjen e gjakut, por jo aq sa duhet pėr tė ofruar mbrojtje kundėr problemeve shėndetėsore nė vijim – dhe lista e kėtyre problemeve sa vjen e rritet:


Kanceri prostates, kanceri i mushkerive, kanceri i melcis dhe leukemia
Kalcifikimi arterial, semundje kardiovaskulare dhe venat varikose
Osteoporoza
Problemet e shendetit te trurit, duke pėrfshirė kėtu edhe ēmendurin, specifikat e tė cilave akoma janė duke u studiuar.
Vitamina K vie nė dy forma, dhe ėshtė me rėndėsi tė kuptohet ndryshimi nė mes tė tyre para se tė planifikosh planin tuaj ushqyes.
Vitamina K – Dy Lloje Bazė
Vitamina K mund tė klasifikohet si K1 apo K2:
Vitamina K1: gjendet nė perime, K1 shkon drejtė nė mėlēi dhe ndihmon tė mbani sistem tė shėndetshėm tė mpiksjes sė gjakut. (Kjo ėshtė lloji i vitaminės K qė foshnjat kanė nevojė pėr tė parandaluar ērregullimet serioze tė gjakderdhjes.
Poashtu ėshtė vitamina K ajo e cila ndihmon enet e gjakut tė mos kalcifikohen e gjithashtu ndihmon qė eshtrat e tua tė mbajnė kalciumin dhe zhvillojnė strukturėn e duhur.

Vitamina K2: Bakteriet prodhojnė kėtė llojė tė vitaminės K. Ėshtė prezente nė sasi tė madhe nė tė mbrendshmet (zorrėt) por, fatkeqėsisht, nuk absorbohet nga aty dhe kėshtu shumica e saj nxjerret jashtė me jashtqitje.
K2, pėrveē mėlēisė, shkon drejtė nė muret e enėve, eshtrave dhe indeve. Ėshtė prezent nė ushqimet e fermentuara, veēanėrisht nė djath dhe nė ushqimin Japonez tu quajtur natto, i cili ėshtė nga burimet mė tė pasura me Vitamin K.
Vitamina K2 mund tė konvertohet nė K1 nė trupin tuaj. Si zėvendėsues (suplement), K1 ėshtė mė i lirė, kjo ėshtė arsyeja pse kjo ėshtė forma qė pėrdoret pėr neonates.

Studimet e Vitamines K Janė Impresive

Nė 2008, njė grup studiuesish Gjerman zbulon se vitamina K2 ofron mbrojtje substanciale kunder kancerit tė prostatės. Sipas Dr. Vermeer, njerėzit qė arrinin tė merrnin sasin mė tė larė tė vitaminės K2 pėr 50 pėrqind kishin mė pak kancer tė prostatės.

Rezultatet e studimeve janė poaq inkurajuese kur bėhet fjalė pėr dobit shėndetėsore tė vitaminės K nė shėndetin kardiovaskular.
Nė vitin 2004, Studimi Rotterdam, njė studim nga tė parėt qė demostronte dobit e vitaminės K, tregon se ata tė cilėt konsumonin 45 mcg tė vitaminės K2 nė ditė jetonin pėr 7 vite mė shumė se sa ata tė cilėt konsumonin 12 mcg nė ditė.
Hulumtimet tjera tregojnė se vitamina K ndihmon edhe kundėr sėmundjes sė trurit. Sidoqoftė, ėshtė akoma herė tė flasim se ēfar lloji tė dėmtimit nė tru parandalon kjo vitamin, dhe si e parandalon.

Si Tė Konsumosh Mė Shumė Vitamin K

Tė hash sa mė shumė perime tė gjelbėrta (jeshile) shton sasin e konsumit tė vitaminės K1, ato janė spinaqi, brokoli, lakra jeshile, dhe lakrat e brukselit.

Pėr Vitaminėn K2, djathi dhe veēanėrisht gjiza (djath gjizė) ėshtė burim i shkelqyeshėm i vitaminės K2. Kėshtu qė nėse hani 100 gram tė kėti djathi nė ditė, ju konsumoni 45 mcg tė vitaminės K2, qė do tė ulte rrezikun tuaj tė sulmit nė zemėr pėr 50 pėrqind, sipas studimeve ekzistuese.
Ju mund tė arrini tė gjithė sasinė e duhur tė konsumimit tė vitaminės K2 (rreth 200 mikrogram) duke ngrėnė 15 gram tė natto nė ditė. Ėshtė sasi shumė e vogėl dhe shumė e lirė. Dhe mos u brengos nėse mendon se po e kalon dozėn e rekomanduar ditore sepse disave ju ėshtė dhėnė mijėra herė mė shumė se sa rekomandohet pėr njė periudhė 3 vjeēare dhe se asnjėri prej tyre nuk ka treguar ndonjė efekt tė dėmshėm.
Edhe pse doza e saktė ėshtė diēka qė duhet tė pėrcaktohet, Dr. Vermeer rekomandon nga 45 mcg der 185 mcg nė ditė pėr tė rritur. Duhet tė keni kujdes nė doza tė larta nėse pėrdorni antikoagulant, por nėse je i shėndetshėm nė pėrgjithėsi dhe nuk je duke marr medikamente te tilla atėherė sugjerohet 150 mcg nė ditė.

Kliko Per te shkarkuar Librin 27 KESHILLAT SHENDETSORE QE DUHET TI DINI! (http://bit.ly/c7vbfk)

Vitamina Qe Parandalon Kancerin (http://sherohu.com/vitamina-qe-parandalon-kancerin)

Poste te ngjashem:
Vitamina D-Ftohja dhe Gripi (http://sherohu.com/vitamina-d-ftohja-dhe-gripi) Nje studim sugjeron se nivelete e uleta te Vitemines D...
Vitamina D: Dobite dhe Efektet Anesore Te Vitamines D (http://sherohu.com/vitamina-d-dobite-dhe-efektet-anesore-te-vitamines-d) Vitamina D ėshtė njėra ndėr vitaminat e vetme qė trupi...
Vitamina C Kthen Mbrapa Plakjen, Zbulon Studimi (http://sherohu.com/vitamina-c-kthen-mbrapa-plakjen-e-parakohshme-zbulon-studimi) Vitamina C eshte njera nder 'vitaminat qudiberese', dhe ndihmon ne...
Ushqimet Qe Permbajne Vitamine D (http://sherohu.com/ushqimet-qe-permbajne-vitamine-d) Sot nė shitore tė mėdha ushqimore mund tė gjejmė shumė...


http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?d=yIl2AUoC8zA (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=5puF7m8zLaA:nZTf1ITXhEg:yIl2AUoC8zA) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?d=qj6IDK7rITs (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=5puF7m8zLaA:nZTf1ITXhEg:qj6IDK7rITs) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?i=5puF7m8zLaA:nZTf1ITXhEg:gIN9vFwOqvQ (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=5puF7m8zLaA:nZTf1ITXhEg:gIN9vFwOqvQ) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?d=7Q72WNTAKBA (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=5puF7m8zLaA:nZTf1ITXhEg:7Q72WNTAKBA) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?i=5puF7m8zLaA:nZTf1ITXhEg:F7zBnMyn0Lo (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=5puF7m8zLaA:nZTf1ITXhEg:F7zBnMyn0Lo) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?i=5puF7m8zLaA:nZTf1ITXhEg:V_sGLiPBpWU (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=5puF7m8zLaA:nZTf1ITXhEg:V_sGLiPBpWU)
http://feeds.feedburner.com/~r/Sherohu/~4/5puF7m8zLaA

Forum-Al.com
Aty ku shqiptarėt mblidhen!