PDA

View Full Version : Qumėshti pa yndyrė ul tensionin e gjakut


SEa
27-07-2010, 08:53
Qumėshti pa yndyrė ul tensionin e gjakutNJU JORK- Prodhimet e payndyrshme tė qumėshtit mund tė zvogėlojnė rrezikun nga tensioni i lartė i gjakut deri nė 50 pėr qind, thuhet nė numrin e fundit tė revistės sė njohur amerikane ''Clinical Nutrition''.
''Qumėshti me yndyrė dhe prodhimet e tij nuk kanė kėtė efekt'', thonė shkencėtarėt e studimit ku u pėrfshinė 6 000 persona.

Qėllimi i studimit ka qenė vlerėsimi i marrėdhėnies mes konsumimit tė qumėshtit dhe
nėnprodukteve tė tij si edhe rrezikut nga tensioni i lartė.

Personat, tė cilėt kanė pirė mė shumė qumėsht dhe kanė ngrėnė mė shumė nėnprodukte qumėshti me pak yndyrė, kanė pasur 50 pėr qind mė pak rrezik nga tensioni i lartė nė krahasim me ata qė pak ose aspak nuk i kanė shfrytėzuar kėto nėnprodukte