PDA

View Full Version : Rrezet diellore, ē’far jane..


Heily
27-07-2010, 16:59
Ēfarė
Tanning ėshtė njė pigmentim rritje tė lėkurės pėr shkak tė prodhimit tė melaninės nga disa qeliza tė epidermė, melanocytes. A ėshtė stimuluar nga ultravjollcė (UVA dhe UVB), qė pėrbėjnė dritė rrezatimi.

Efektet
Prodhimin e melanin e mbron lėkurėn nga dėmet e shkaktuara nga rrezatimi.

Ndėrsa ka tans rrezet ultraviolete stimulojnė edhe sintezėn e vitaminės D, e cila ėshtė e dobishme pėr mirėqenien dhe rritjen e kockave, lėvizjes dhe aktivitetin e qelizave tė bardha tė gjakut dhe dezinfektoj e lėkurės.

Komplikimet
ekspozimit tė zgjatur mund tė shkaktojė djegien nga dielli (djegie). UVA transmetuar ngrohjes, duke shkaktuar njė rritje tė temperaturės qė thyen dhe e shkatėrron capillaries kolagjenit dhe elastin, me tė ashpėr, e ėnjtur dhe, nė rastet e djegiet mė tė rėnda, lėkurė dhe fluide rrjedh.

Pasojė kryesor ėshtė njė lėkurė tė plakjes sė parakohshme, me dehidratim dhe rrudhave. UVB janė mė tė dėmshme sepse pėrveē tė shkaktuar djegien nga dielli ADN dėme, duke rritur rrezikun e melanoma, kancerit tė lėkurės.

Megjithatė, nėse mbrojtja nuk ėshtė e mjaftueshme mund tė duket e zbardhur (pika), tė tilla si lentigo pleqėrishte.

Thatė nė diell pas njė dush mund tė ndihmojė nė djegien nga dielli dhe dehidratim pėr shkak tė lente e pikat e ujit. Edhe sipėrfaqet reflektues (ujė, borė, rėrė), tė rritur sasinė e rrezatimit qė janė ekspozuar.

rrezet UV mund tė dėmtojė kornea, retinė dhe lente. Simptomet janė dhimbje, corneal, photosensitivity, i vrullshėm dhe vrull e qepallat.

Sė fundi, rrezet ultravjollcė tė pėrshpejtojnė rritjen e flokėve.

Paraprake
Shmangni ekspozimin Die kur rrezatimi ėshtė mė intensiv, pra nė mėngjes dhe vonė pasdite nė fillim.

Ai duhet tė mėsohet gradualisht e lėkurės nė diell, sepse deri nė rreth njė javė fillon pėr tė formuar cirk tė qėndrueshme. Prandaj, pastaj, duke ecur rrezatimi janė tė shpėrndara nė mėnyrė tė barabartė tė gjithė trupin.

Ėshtė thelbėsore pėr tė mbrojtur lėkurėn me njė sunscreen pėrshtatur pėr llojin e lėkurės tuaj, mundėsisht i papėrshkueshėm nga uji. Ka krem, xhel, qumėsht, spėrkat me ujė e diell.

Vajra nė pėrgjithėsi janė njė faktor ulėt mbrojtje dhe janė kundėrindikuar pėr complexions dritė. Vetė-Tanners, megjithatė, nuk e mbrojtur nga rrezatimi. Veshur syze dielli ndihmon tė mbrojtur sytė.

Pas ekspozimit tė UV ėshtė e nevojshme pėr tė moisturize lėkurėn me njė krem ose pas-Die qetėsues dhe tė freskėta.

Edhe ushqimi ndihmon moisturize lėkurė off, prandaj, speca, agrume dhe kivi, qė pėrmbajnė vitaminė C, vezė dhe brokoli janė tė pasura me vitaminė E dhe perimet me mish tė kuqe ose tė verdhė, qė furnizimi vitaminė A dhe beta- carotene.

Kėto konsiderata vlejnė pėr rrezitje llambat. Pavarėsisht nga kėto tė fundit janė tė pajisur me filtra qė kufizojnė nė masė tė madhe ekspozimi ndaj rreziqeve rrezatimi UVB qė ekzistojnė janė tė njėjta natyrore arrihen.