PDA

View Full Version : Depresioni dhe shtatzėnia e ndėrmjetėsuar


Heily
27-07-2010, 17:10
Ėshtė vėrtetuar se simptomat e ankthit, si edhe simptomat e depresionit, nuk ndikojnė nė mundėsinė qė femra tė mbetet shtatzėnė gjatė mjekimit tė infertilitetit.
Shkencėtarėt holandezė pohojnė se analizat e tyre janė tė parat tė cilat studiojnė lidhjen ndėrmjet depresionit dhe mjekimit tė infertilitetit (papjellorisė) sė femrave.

Tė dhėnat e botuara nė revistėn Human Reproduction, kanė treguar se faktori psikik nuk ndikon me ndėrprerjen e trajtimit tė infertilitetit. Pėr befasinė e autorėve, ndikim nė pengimin e mjekimit tė papjellorisė sė femrave kishte pasur mosha e femrave.

Edhe faktorėt tjerė biologjikė tė studiuar (shtatzėnia e mėparshme dhe shkaktari paraprak i pengimit tė shtatzėnisė), po ashtu nuk kishin pasur ndikim nė pėrqindjen e femrave tė cilat kanė pėr qėllim qė tė mbesin shtatzėna.