PDA

View Full Version : Peshqit dhe guacat pėr shėndetin syve


SEa
28-07-2010, 11:03
Njė hulumtim, nė tė cilin kanė marrė pjesė mė shumė se 2.500 participantė tė moshave ndėrmjet 65 dhe 84 vjeē, ka treguar se konsumimi i peshkut dhe guacave tė pasura me acide omega-3-yndyrore, i mbron sytė nga ērregullimi i quajtur degjenerimi makular.
Degjenerimi makular ėshtė sėmundje kronike qė lidhet me moshėn e qė karakterizohet me dėmtimin e pjesės sė syrit, e cila ėshtė pėrgjegjėse pėr mprehtėsinė qendrore tė shikimit.

Sipas studimit tė botuar nė revistėn Ophthalmology, acidet omega-3-yndyrore ofrojnė mbrojtje nga kjo sėmundje, apo ngadalėsojnė pėrparimin e saj, ashtu qė autorėt e studimit rekomandojnė konsumimin e peshkut dhe tė guacave pėr tė mbrojtur sytė.