PDA

View Full Version : Sulmet e panikut tė lidhura mė sėmundjet e zemrės


SEa
29-07-2010, 12:42
Personat tė cilėt vuajnė nga sulmet e panikut janė mė tė prirė qė tė sėmuren nga sėmundjet e zemrės, shkruan nė revistėn “European Heart Journal”.
Nė bazė tė tė dhėnave, shkencėtarėt kanė publikuar se personat nėn moshė 50-vjeēare, tė cilėt kanė sulme tė frikės dhe krijojnė panik, janė tė rrezikuar tri herė mė shumė pėr tė zhvilluar sėmundje kardiovaskulare.

Ky pėrfundim ėshtė nxjerrė nga tė dhėnat e grumbulluar prej studimeve tė cilat kanė pėrfshirė mė shumė se 400.000 persona tė tė gjitha moshave, ku janė pėrfshirė edhe 57.000 participantė tė cilėt kanė pasur probleme me sulmet e panikut.

Studimi ka treguar se nė grupet e personave me sulme tė panikut me moshė nėn 50 vjet, rreziku pėr tė pasur sulm nė zemėr ka qenė pėr 38% mė i lartė, ndėrsa rreziku pėr t’u shfaqur ndonjė sėmundje tjetėr e zemrės ka qenė pėr 44% mė i lartė. Edhe te personat mbi 50 vjet, tė cilėt kanė vuajtur nga paniku, ka ekzistuar rreziku i shfaqjes sė sėmundjeve kardiovaskulare, porse nė shkallė mė tė ulėt