PDA

View Full Version : Minipompa qė rrit aftėsinė e zemrės


SEa
04-08-2010, 11:16
Shkencėtarė nė Hannover kanė shpikur njė pajisje tė re nė ndihmė tė zemrės. Pompa implantohet nėn lėkurė njėsoj si Peismeker.
Ėshtė vetėm 5 cm e gjatė dhe ka njė diametėr prej 1.4 cm. Sė pari kjo pajisje me emrin Synergy Pocket Circulatory Device u implantua pas dy infarktesh, tek njė pacient 60*vjeēar me insuficiencė tė rėndė kardiake.

Aparatura pėrmirėson funksionin e zemrės me rreth njė tė tretėn dhe pėrmirėson cilėsinė e jetės tė pacientit, - sipas mjekėve tė Klinikės pėr kirurgjinė e zemrės, toraksit dhe tė enėve tė gjakut nė Hannover.