PDA

View Full Version : Mėrzia mė stresuese se puna


SEa
04-08-2010, 11:22
Ata tė cilėt punojnė shumė, ėndėrrojnė pėr ditėt pa obligime, mirėpo njė studim i ri tregon se mėrzia ėshtė shumė mė stresuese sesa puna.
Personat tė cilėt gjatė ditės nuk kanė obligime pune, janė mė tė stresuar se ata tė cilėt kanė ēfarė tė bėjnė.

Pse ndodh kėshtu? Mėrzia sjell deri te mendimi i vazhdueshėm mbi atė se duhet bėrė diēka, por nuk dihet si edhe ku, ndėrsa kjo i sjell deri te shfaqja e shqetėsimit, fajit dhe depresionit.

Nė studimin nė tė cilin janė pėrfshirė 98 studentė- tė cilėt janė ndarė nė grupin qė nuk ka pasur asnjė obligim dhe nė grupin qė kanė punuar diēka-ėshtė treguar se angazhimi vėrtet sjell lumturi

Hello Kitty
22-09-2016, 03:39
E vertete.

rolex
22-09-2016, 05:40
Studimi me siper nuk eshte relevant me temen sepse studimi eshte bere tek studentet dhe jo tek te papunet dhe ata tek ata ne marredhenie pune. Si duket nuk kane patur budget :d .

Por jam dakort me ate qe merzitja dhe stresi qe ka dikush i papune eshte me i madh se stresi qe mund te krijohet gjate problemeve ne pune. Imagjino te kish fatura, kredi e pergjegjsia te tjera ekonomike dhe te jesh i papune ? Ufff tmerr.

Tj Tweedle
22-09-2016, 09:11
Anglo-saksonet e kane kulture punen kshu ne pergjithsi. Ndoshta edhe aziatiket e lindjes se largme.
Lloj sorrollopet e tjere pastaj, me pak ose aspak. Ne Shq psh qe ka kulture osmane, punen e kane zėt.

rolex
22-09-2016, 13:39
Anglo-saksonet e kane kulture punen kshu ne pergjithsi. Ndoshta edhe aziatiket e lindjes se largme.
Lloj sorrollopet e tjere pastaj, me pak ose aspak. Ne Shq psh qe ka kulture osmane, punen e kane zėt.

Kultura Osmane pushtoi gjysmen e botes jo per shkak te dembelizmit por per shkak se punonin. Shko shikoje sot Turqine dhe hajde fol. Une punoj me Turqit . Sa here i bej porosine si ta dua dhe kur te dua ma sjellin ashtu sic e dua duke punuar dhe gjithe naten. Ne shqiptaret jemi popuĺl qe per llafe dhe pergojuar popujt e tjere jemi njesha.

YOKO
22-09-2016, 13:49
Kultura Osmane pushtoi gjysmen e botes jo per shkak te dembelizmit por per shkak se punonin. Shko shikoje sot Turqine dhe hajde fol. Une punoj me Turqit . Sa here i bej porosine si ta dua dhe kur te dua ma sjellin ashtu sic e dua duke punuar dhe gjithe naten. Ne shqiptaret jemi popuĺl qe per llafe dhe pergojuar popujt e tjere jemi njesha.

Une s'punoj me turq, por e aprovoj kete post.
Sodomos fjaline e fundit! :)

Tj Tweedle
22-09-2016, 14:29
Kultura Osmane pushtoi gjysmen e botes jo per shkak te dembelizmit por per shkak se punonin. Shko shikoje sot Turqine dhe hajde fol. Une punoj me Turqit . Sa here i bej porosine si ta dua dhe kur te dua ma sjellin ashtu sic e dua duke punuar dhe gjithe naten. Ne shqiptaret jemi popuĺl qe per llafe dhe pergojuar popujt e tjere jemi njesha.
Pushtoi ato popujt dembele aty rreth e rrotull dhe Ballkanin e percare.
Kur shkuan ne dyert e Vienes, thyen turinjte. Edhe ne shqiptaret ia thyem turinjte ne fillim, por ngelem vetem dhe rame. Dhe na nderruan gjakun.

p.s.
Kam qene nje here tranzit ne aeroportin e Stambollit. Me duhet te merja nje vize, se do fleja nje nate aty. Radha ishte rrumpalle e vertete se te benin ping pong nga nje sportel ne tjetrin. Njeri s'kishte kusur me te kthyer, tjetri vendosi ta mbyllte pa prit pa kujtuar, plus qe ishin duke u zgerdhire njeri me tjetrin dhe me sherbyen pa piken e miresjelljes qe i takon etikes se punes. Ky ishte impakti im me pasardhesit e osmanllinjve. Edhe shqiptaret gjak-nderruar po keshtu nuk kane as koncept radhe e as miresjellje, pune jo e jo.

rolex
22-09-2016, 14:38
Pushtoi ato popujt dembele aty rreth e rrotull dhe Ballkanin e percare.
Kur shkuan ne dyert e Vienes, thyen turinjte. Edhe ne shqiptaret ia thyem turinjte ne fillim, por ngelem vetem dhe rame. Dhe na nderruan gjakun.

p.s.
Kam qene nje here tranzit ne aeroportin e Stambollit. Me duhet te merja nje vize, se do fleja nje nate aty. Radha ishte rrumpalle e vertete. Ata sherbyesit nga brenda sportelit ishin duke u zgerdhire njeri me tjetrin dhe me sherbyen pa piken e miresjelljes qe i takon etikes se punes. Ky ishte impakti im me pasardhesit e osmanllinjve. Edhe shqiptaret gjak-nderruar po keshtu nuk kane as koncept radhe e as miresjellje, pune jo e jo.

Nuk e njeh mire historine. Perandoria Osmane deri vone i vilte taksa gjysmes se shteteve te Evropes ne kembim te paqes dhe keta ja jepnin jo per qejf por nga zorri.

Meqe fole per aeroportin e Stambollit pershtypja jote eshte pershtypje e nje shqiptari. Turkish Airlines eshte kompania me e mire ajrore ne Evrope pikerisht per shkak te korrekteses, sherbimit dhe punes . Po nejse ta leme me kaq se skam ndermend te te mbush mendjen.

P.s Se kam idene sa te sakte e ke kete konstatimin me siper sepse shqiptaret kane mbi 10 vjet qe nuk duan vize per te hyre ne Turqi.

Tj Tweedle
22-09-2016, 14:50
Nuk e njeh mire historine. Perandoria Osmane deri vone i vilte taksa gjysmes se shteteve te Evropes ne kembim te paqes dhe keta ja jepnin jo per qejf por nga zorri.

Meqe fole per aeroportin e Stambollit pershtypja jote eshte pershtypje e nje shqiptari. Turkish Airlines eshte kompania me e mire ajrore ne Evrope pikerisht per shkak te korrekteses, sherbimit dhe punes . Po nejse ta leme me kaq se skam ndermend te te mbush mendjen.

P.s Se kam idene sa te sakte e ke kete konstatimin me siper sepse shqiptaret kane mbi 10 vjet qe nuk duan vize per te hyre ne Turqi.
Pershtypje shqiptari sigurisht. Dhe qe te jem i sinqerte, kur hypa kisha edhe nje fare emocioni per hir te historise. Kisha kontakt te pare me turqit dhe kam verejtur cdo gje me imtesi.

Ata punonjesit qe jepnin viza nuk ishin punonjes te Turkish Airline por punonjes te shtetit qe jepnin viza. Nderkohe qe edhe ne avion, tani qe po me kujtohet, i shiqja turqit qe u shtrinin sa gjate gjere, hiqni corapet etj etj..

Shihja ne fytyrat e turqve shprehje sysh, apo profile kokash qe i mbaja mend t'i kisha ndeshur me pare, ne shkolle apo lagje. Na kane sakatosur si komb 500 vjet.

p.s. Isha me pashaporte te huaj.

Hello Kitty
22-09-2016, 21:27
Pushtoi ato popujt dembele aty rreth e rrotull dhe Ballkanin e percare.
Kur shkuan ne dyert e Vienes, thyen turinjte. Edhe ne shqiptaret ia thyem turinjte ne fillim, por ngelem vetem dhe rame. Dhe na nderruan gjakun.

p.s.
Kam qene nje here tranzit ne aeroportin e Stambollit. Me duhet te merja nje vize, se do fleja nje nate aty. Radha ishte rrumpalle e vertete se te benin ping pong nga nje sportel ne tjetrin. Njeri s'kishte kusur me te kthyer, tjetri vendosi ta mbyllte pa prit pa kujtuar, plus qe ishin duke u zgerdhire njeri me tjetrin dhe me sherbyen pa piken e miresjelljes qe i takon etikes se punes. Ky ishte impakti im me pasardhesit e osmanllinjve. Edhe shqiptaret gjak-nderruar po keshtu nuk kane as koncept radhe e as miresjellje, pune jo e jo.

Kur isha une ne aeroport ne Stamboll, kamarier Qamili le qe e fliste anglishten peribret (ne fakt ky nuk perben ndonje problem per anglishten), por sherbimin si turinjte e tij e kishte. Heren e pare i lashe pak bakshish. Kur doja te porosisja heren e dyte, hajde ta gjeje Qamilin. Me ne fund i bertita me forte
- Qazim come here!
- S'e kam emrin Qazim - me tha
- Listen, Qazim or Qamil is the same thing. Where is my drink that I ordered 2-3 hours ago?

Plus qe ishte 1/2 meter burre. Popull pa pike shije nga paraqitja dhe te fishkur e te rrudhosur nga fytyra, sikur kishin punuar nje jete te tere ne kooperative. Nga 6 ore pritje e bene 8-9 ore. Oh, po te shtyrat tek shkallet e aeroplanit, kush te hynte me pare?! Njesoj sikur ishin tek rradha e mishit, ose e qumeshtit. Pa rregull, pa edukate pune ishin. Le tek kontolli i pasaportave edhe elefanti me gjithe nocke kalonte aty, aq i parrepte ishte kontrolli. Ma shpifi ai aeroport, literally!

Kot nuk thone "Dembelet e Stambollit".

Hello Kitty
22-09-2016, 21:35
Nuk e njeh mire historine. Perandoria Osmane deri vone i vilte taksa gjysmes se shteteve te Evropes ne kembim te paqes dhe keta ja jepnin jo per qejf por nga zorri.

Meqe fole per aeroportin e Stambollit pershtypja jote eshte pershtypje e nje shqiptari. Turkish Airlines eshte kompania me e mire ajrore ne Evrope pikerisht per shkak te korrekteses, sherbimit dhe punes . Po nejse ta leme me kaq se skam ndermend te te mbush mendjen.

P.s Se kam idene sa te sakte e ke kete konstatimin me siper sepse shqiptaret kane mbi 10 vjet qe nuk duan vize per te hyre ne Turqi.

Nuk eshte cudi qe ti mund te jesh puro turk ne gjak. Ja kjo eshte pershtypja ime nga postimet e tua!

Of course qe Tj do kete pershtypjen e nje shqiptari, se kur je i njejti gjak, nuk e dallon dot ndryshimin.

Hawk
22-09-2016, 21:45
Nuk eshte cudi qe ti mund te jesh puro turk ne gjak. Ja kjo eshte pershtypja ime nga postimet e tua!

Of course qe Tj do kete pershtypjen e nje shqiptari, se kur je i njejti gjak, nuk e dallon dot ndryshimin.

Tj Tweedle per nga ana mashkullore ka linje Sllave, vete e ka thene ne nje teme Y-DNA e tij.

Mandej demonizimet si bejne fajde askujt, shumica e prodhimeve qe importohen ne Ballkan jane Made in Turkey lol, vetem prodhimet e Serbise nga Ballkanasit mund ti bejne balle deri diku.

Nuk po i simpatizoj aspak por kah ne thojne trimin vraje po hakun mos ja ha.

BATO
22-09-2016, 21:51
Anglo-saksonet e kane kulture punen kshu ne pergjithsi. Ndoshta edhe aziatiket e lindjes se largme.
Lloj sorrollopet e tjere pastaj, me pak ose aspak. Ne Shq psh qe ka kulture osmane, punen e kane zėt.
Dua te te kundershtoj pak...

Vėzhgimet e tua jane deri diku tė sakta, por jo nė rastin e shqiptarėve.
Nė Shqipėri nuk punojnė, se nuk i lejojnė tė punojnė, por atje ku i lejojnė, janė mė punėtorėt.

Se cili eshte populli me punetor, duket ne Greqi.

Nuk ka popull mė punėtor se shqiptarėt nė Greqi. Greqia ėshtė njė vend kafsheror, ku punohet mė keq se ne mesjete. Nuk ka punė me te rende se ndertimi apo bujqesia ne Greqi. Dhe te gjithe ata qe puojne ne ndertim dhe bujqesi atje, jane shqiptare.

Kam pare shume raca ne Greqi, turq, pakistaneze, arabe, polake, etj. por askush nuk punon aq sa shqiptaret.


Eshte e vertete qe osmanet sollen edhe kolone aziatike qe mbeten ne Shqiperi, mirepo nuk jane shumica e popullsise. Dhe kolone aziatike ka ne gjithe ballkanin.

Ajo shemti kulturore apo fizike per te cilen flet ti, vjen edhe nga sistemi komunist.

rolex
23-09-2016, 06:48
Nuk eshte cudi qe ti mund te jesh puro turk ne gjak. Ja kjo eshte pershtypja ime nga postimet e tua!

Of course qe Tj do kete pershtypjen e nje shqiptari, se kur je i njejti gjak, nuk e dallon dot ndryshimin.

Kujton se po me ofendon se po me quan turk?

Une kam pasaporte shqiptare , pyet ate shokun tend Tj Tweedle c'fare pasaporte ka se atij i duhet vize per ne Turqi. Serbet me duket duan vize :P

thirsty
23-09-2016, 09:24
Kujton se po me ofendon se po me quan turk?

Une kam pasaporte shqiptare , pyet ate shokun tend Tj Tweedle c'fare pasaporte ka se atij i duhet vize per ne Turqi. Serbet me duket duan vize :P
Edhe keta mund te kene pasaporte shqiptare


http://www.uyghuramerican.org/content_images/albania-uyghur.jpg

rolex
23-09-2016, 09:38
Edhe keta mund te kene pasaporte shqiptare


http://www.uyghuramerican.org/content_images/albania-uyghur.jpg

Shqiptar eshte kushdo i cili ndihet shqiptar edhe pse nuk ka lere ne shqiperi.

Problemin e shikoj tek ata qe lindin ne shqiperi dhe nuk ndihen shqiptar.

thirsty
23-09-2016, 09:39
Edhe ki miku mbrapa mund te kete pasaporti Shqiptare.
Ki miku para ka mundesi mos te kete pasaporti Shqiptare sepse ka shume mundesi te jete nga Kosova.

Pra ai nga mbrapa mund te jet Shqiptar e ki ng apara nuk eshte fare. -boh-
http://data.whicdn.com/images/129242147/large.jpg

thirsty
23-09-2016, 09:43
Shqiptar eshte kushdo i cili ndihet shqiptar edhe pse nuk ka lere ne shqiperi.

Problemin e shikoj tek ata qe lindin ne shqiperi dhe nuk ndihen shqiptar.

Problemi me i madh eshte kur jane shqiptare e ndjehen si te huaj.

thirsty
23-09-2016, 09:46
Naten e mire.

Fehmikaciu
23-09-2016, 10:43
Merzia ,friga dhe pasiguria jan vese te njerzve,un personalisht mundohem mos ti baj mbas veti,por ajo qka po behet ne kohen e fundit veshtir eshte te mbyllesh syt ose veshet..
njerzit ne pergjithsi i shohin ne shqetsime dhe ne frig nga e ardhmja,por nje eshte e sigurt qe "qka te mbillet sot do te korret kur ti vie koha nestra..",
Njerzit e llogjikshem dhe te arsyeshem mundohen ti ndryshojn gjerat,por duhet nje krah i fort dhe nje grusht godites..jan ber shum te keqia ne vendin ton per te par nje te mir te dukshme,kam frig qe per te par at te mir duhet qe thyerja te kapet nga fillimi..

Tj Tweedle
23-09-2016, 10:58
Dua te te kundershtoj pak...

Vėzhgimet e tua jane deri diku tė sakta, por jo nė rastin e shqiptarėve.
Nė Shqipėri nuk punojnė, se nuk i lejojnė tė punojnė, por atje ku i lejojnė, janė mė punėtorėt.

Se cili eshte populli me punetor, duket ne Greqi.

Nuk ka popull mė punėtor se shqiptarėt nė Greqi. Greqia ėshtė njė vend kafsheror, ku punohet mė keq se ne mesjete. Nuk ka punė me te rende se ndertimi apo bujqesia ne Greqi. Dhe te gjithe ata qe puojne ne ndertim dhe bujqesi atje, jane shqiptare.

Kam pare shume raca ne Greqi, turq, pakistaneze, arabe, polake, etj. por askush nuk punon aq sa shqiptaret.


Eshte e vertete qe osmanet sollen edhe kolone aziatike qe mbeten ne Shqiperi, mirepo nuk jane shumica e popullsise. Dhe kolone aziatike ka ne gjithe ballkanin.

Ajo shemti kulturore apo fizike per te cilen flet ti, vjen edhe nga sistemi komunist.
Shiko se ndoshta nuk u shpreha sakte. Une nuk thashe qe shqiptaret jane dembele si individe, por kulturalisht jane dembele. Kultura hyn ne veprim vetem kur je ne grup. Tjeter sjellje ka njeriu si individ, tjeter kur eshte ne grup.

Kur shqiptaret shkojne jashte ata i pershtaten kultures se atjeshme dhe punojne si te huajt. Ndoshta punojne edhe me shume per te fituar kohen e humbur. Por ama punojne, sepse veprojne ne nje kulture pune. Kurse ne Shqiperi, kultura e punes nuk ekziston. Kete kam dashur te them. Kemi kulturen e dembelizmit si popull.

Mund ta kesh degjuar qe kur te huajt vijne e jetojne ne Shqiperi per nje kohe te gjate, ata behen si ne.

Tj Tweedle
23-09-2016, 11:23
Tj Tweedle per nga ana mashkullore ka linje Sllave, vete e ka thene ne nje teme Y-DNA e tij.

Mandej demonizimet si bejne fajde askujt, shumica e prodhimeve qe importohen ne Ballkan jane Made in Turkey lol, vetem prodhimet e Serbise nga Ballkanasit mund ti bejne balle deri diku.

Nuk po i simpatizoj aspak por kah ne thojne trimin vraje po hakun mos ja ha.
Ose mund te jem me ilir se shume te tjere. Historia gjenetike e Ballkanit ka nevoje te shpjegohet mire, cfare jane te ardhur dhe cfare jane ilire te sllavizuar. Gjithsesi, nqs i shkakton ndonje siklet ndonjerit, une jam brezi i 3-te ne Shqiperi. Para saj, malazez shqipfoles. Dhe para saj akoma nga Herzegovina. Dhe ka mundesi te kemi qene shqipfoles edhe ne Herzegovine, se s'ka mundesi qe te kemi qene sllave dhe te vinim poshte e te mesonim shqip. Historia ka shkuar gjithmone ne favor te sllaveve, pra shqiptaret sllavizoheshin, dhe jo anasjelltas. Nejse, pallavra personale keto...

Hello Kitty
23-09-2016, 12:15
Edhe keta mund te kene pasaporte shqiptare


http://www.uyghuramerican.org/content_images/albania-uyghur.jpg

Afgani me pashaporte shqiptare.

rolex
23-09-2016, 12:39
Afgani me pashaporte shqiptare.

Oj Qomile , nuk jane afgan por kinez. Uyghur eshte nje krahine muslimane ne Kine dhe jo ne Afganistan , qe mos vdesesh injorante :P.

Khaleesi
23-09-2016, 13:01
Eksperimenti vetem me student nuk eshte I sakt. Students jan busy.

drague
23-09-2016, 13:08
te ishte puna e mire punote edhe mreti... ka thon poplli

Angelisa
23-09-2016, 13:10
Gjithe keto postime dhe asgje per temen
Edhe kete ves nga Osmanet e kemi mare lol
Arnaut Milet :D


Per temen: se kam idene se njof stresin as dembeline:p

drague
23-09-2016, 13:19
Gjithe keto postime dhe asgje per temen
Edhe kete ves nga Osmanet e kemi mare lol
Arnaut Milet :D


Per temen: se kam idene se njof stresin as dembeline:p

si eshte y-dna-ja e punes?

ASNJE KOMB NUK E KA QEJF PUNEN

punojne se duhet te punojne:d

Fehmikaciu
23-09-2016, 13:22
si eshte y-dna-ja e punes?

ASNJE KOMB NUK E KA QEJF PUNEN

punojne se duhet te punojne:d
Kerkoj falje i nderuar por ketu kam rezerv,nuk mund te themi se nuk e dojm punen!,ne fakte te gjith e dojm punen kur fitimet jan te knaqme kurse ajo pun qe sjell dame me shum se dobia nuk ja vlen a po jo i nderuar!,me ni fjal e permbledhim puna qe sjell rezultate eshte e knaqme!-shok-

drague
23-09-2016, 13:32
Kerkoj falje i nderuar por ketu kam rezerv,nuk mund te themi se nuk e dojm punen!,ne fakte te gjith e dojm punen kur fitimet jan te knaqme kurse ajo pun qe sjell dame me shum se dobia nuk ja vlen a po jo i nderuar!,me ni fjal e permbledhim puna qe sjell rezultate eshte e knaqme!-shok-

po te kisha pare nuk do punoja asnje minut dhe nuk do merzitesha.

e kemi "qejf" punen se nuk kemi rruge tjeter.:d

Akrepi
23-09-2016, 13:34
Per temen: se kam idene se njof stresin as dembeline:p

S'njeh stresin??!!!
Nuk njeh kėngėtarin e madh nga Tropozha? :D
Po ti dashke vrarė. -pis-

Fehmikaciu
23-09-2016, 13:39
po te kisha pare nuk do punoja asnje minut dhe nuk do merzitesha.

e kemi "qejf" punen se nuk kemi rruge tjeter.:d
Drague njerzit punojn pune te ndryshme i nderuar,pastaj ka edhe asi qe merren edhe me pune te ndyta..
Punet e mira sjellin knaqsi dhe largojn stresin,te gjith kan knaqsi nga puna edhe zogjet e malit ushqehen mga puntoret!!...nga punet e kqia si korrupsioni ,krimi dhe muzika e degjeneruar ka dhun ,vrasje dhe kriminalizem ,e keto sjellin shpejtimin e dekadences se shoqris!!!

Angelisa
23-09-2016, 14:28
S'njeh stresin??!!!
Nuk njeh kėngėtarin e madh nga Tropozha? :D
Po ti dashke vrarė. -pis-

:D
Ate e njof fale mediave shqiptare qe kane kohe dhe meren me talenta si Stresi:D

Beaute
23-09-2016, 15:48
Gjithe keto postime dhe asgje per temen
Edhe kete ves nga Osmanet e kemi mare lol
Arnaut Milet :D


-qesh--qesh--qesh- Me zė kam qesh . Lol ``kiss``


Ku ka Mé puntor se ne moj ?
Pa pune vdes . Ku ka Mé jete stressante se kur vijn facturāt é Nuk tė hyn kokerr leku? Mos llogarit ushqime , rrobat edhe ndonje llafe é kafe . -profesor-

Hawk
23-09-2016, 19:55
Ose mund te jem me ilir se shume te tjere. Historia gjenetike e Ballkanit ka nevoje te shpjegohet mire, cfare jane te ardhur dhe cfare jane ilire te sllavizuar. Gjithsesi, nqs i shkakton ndonje siklet ndonjerit, une jam brezi i 3-te ne Shqiperi. Para saj, malazez shqipfoles. Dhe para saj akoma nga Herzegovina. Dhe ka mundesi te kemi qene shqipfoles edhe ne Herzegovine, se s'ka mundesi qe te kemi qene sllave dhe te vinim poshte e te mesonim shqip. Historia ka shkuar gjithmone ne favor te sllaveve, pra shqiptaret sllavizoheshin, dhe jo anasjelltas. Nejse, pallavra personale keto...

Mutacioni ka ndodhe ne Evropen Lindore, aty anojne faktet. Lexo Ken Nordvedt si burimin me te sigurt nese je i interesuar.

Mos ta zgjasim se mandej keta te thjeshtet me "namuz" na akuzojne se po postojme jashta temes. :p

peshkaqeni33
23-09-2016, 20:22
Ketu vetem une me Angjelisen kemi shkruar per temen.

Interesante kjo Angjelisa...
Te jete dhe e bukur sa eshte e zgjuar shejtania?

Si1ri
23-09-2016, 21:03
Puna ben njerine .... e kur u be njeri u merzit e sdo me punu ``fumato``

thirsty
23-09-2016, 21:04
Oj Qomile , nuk jane afgan por kinez. Uyghur eshte nje krahine muslimane ne Kine dhe jo ne Afganistan , qe mos vdesesh injorante :P.

Edhe novoseli ne shqiperi ndodhet por kjo sdo te thote qe emri eshte Shqiptar.

YOKO
23-09-2016, 21:26
Pse gjini mashkullore qenka Novosel/i? Une e dija me A. :D

Akrepi
23-09-2016, 21:30
Pse gjini mashkullore qenka Novosel/i? Une e dija me A. :D
Nė fakt emrin e ka Novosel, pa a dhe pa i, kur duan ta bėjnė tė shquar dikush e bėn me a dhe dikush me i.
Tė dy palėt nuk janė nė gabim.

YOKO
23-09-2016, 21:31
Atehere edhe me ė ne rregull i bie te jete. :p

thirsty
23-09-2016, 21:31
Pse gjini mashkullore qenka Novosel/i? Une e dija me A. :D

Mos ma shaj se e kam vendlindje

peshkaqeni33
23-09-2016, 21:32
Yoko, edhe une u habita kur mora vesh qe je zonjushe. Edhe une zonjushat me "a" i dija.

YOKO
23-09-2016, 21:35
Qenkeni te tre novoselista ju! :p

Thirsty, une s'e dija qe qenke katunar fare ti! :D

Se ngaqe shkruani te tere ne gjuhe te huaj dukeni qytetare te sofistikuar. :p

Just kidding!

thirsty
23-09-2016, 21:41
Qenkeni te tre novoselista ju! :p

Thirsty, une s'e dija qe qenke katunar fare ti! :D

Se ngaqe shkruani te tere ne gjuhe te huaj dukeni qytetare te sofistikuar. :p

Just kidding!

Se ke provuar ndonjehere te bej nena prane oxhakut


Katunar katunar por jam per veten time


Shkurt i thome njeri tjetrit novelista :p

Akrepi
23-09-2016, 21:50
Atehere edhe me ė ne rregull i bie te jete. :p

Po qė ke tė drejtė ti, ashtu ėshtė. :p :d

YOKO
23-09-2016, 21:50
Po linde ne dimer, nuk i shpeton oxhakut! :p

Mua sikur me ka lindur ndonje rosė, jo njeri. :D

Akrepi
23-09-2016, 21:51
Yoko, edhe une u habita kur mora vesh qe je zonjushe. Edhe une zonjushat me "a" i dija.
Nė ditėt e sotme ka zonjusha dhe zonja me "i" sa tė duash. :D

YOKO
23-09-2016, 21:53
Edhe idoli juaj Rita Marko quhej. :p

peshkaqeni33
23-09-2016, 21:53
Qenkeni te tre novoselista ju! :p

Thirsty, une s'e dija qe qenke katunar fare ti! :D

Se ngaqe shkruani te tere ne gjuhe te huaj dukeni qytetare te sofistikuar. :p

Just kidding!

Ajo qe me intereson mua ne kete qe keni thene zonjusha Yoko, eshte te marr vesh se ke ke vene ne mes ne rreshtimin qe ke bere ne mendje per ne te tre.
Sigurisht ka rendesi per mua, me lejon te kuptoj, se ke imagjinoni ju, cili eshte me i gjati prej nesh.

Akrepi
23-09-2016, 21:55
Edhe idoli juaj Rita Marko quhej. :p

Kush ėshtė kjo?

peshkaqeni33
23-09-2016, 21:59
Ajo me pantallona te kuqe. Komshai e therstit.

Hello Kitty
23-09-2016, 23:14
Oj Qomile , nuk jane afgan por kinez. Uyghur eshte nje krahine muslimane ne Kine dhe jo ne Afganistan , qe mos vdesesh injorante :P.

Qazimoooooo, ata mund te jetojne edhe ne Brazil, por fara eshte AFGANE. I cut my head off if they are not afghan origin! -profesor-

BATO
24-09-2016, 23:55
Shiko se ndoshta nuk u shpreha sakte. Une nuk thashe qe shqiptaret jane dembele si individe, por kulturalisht jane dembele. Kultura hyn ne veprim vetem kur je ne grup. Tjeter sjellje ka njeriu si individ, tjeter kur eshte ne grup.

Kur shqiptaret shkojne jashte ata i pershtaten kultures se atjeshme dhe punojne si te huajt. Ndoshta punojne edhe me shume per te fituar kohen e humbur. Por ama punojne, sepse veprojne ne nje kulture pune. Kurse ne Shqiperi, kultura e punes nuk ekziston. Kete kam dashur te them. Kemi kulturen e dembelizmit si popull.

Mund ta kesh degjuar qe kur te huajt vijne e jetojne ne Shqiperi per nje kohe te gjate, ata behen si ne.

Ėshtė e gjithe pune qeverisjeje, jo kulture. Nje njeri o eshte dembel, o eshte punetor. Shqiptaret si natyre jane shume punetore, ashtu si cdo popull evropian.

Ne komunizem punonin te gjithe, nuk kishte asnje te papune, sepse i tille ishte sistemi. Kurse ky tani gjoja eshte kapitalist dhe demokratik, por ne te vertete nuk eshte. Ky eshte sistem per t'i lene njerezit pa pune.

Edhe pse gjysma e shqiptareve jane larguar, prape ne Shqiperi nuk ka pune. Per nje vend pune paguhen bakshishe me miliona leke.

Po te kishte pune ne Shqiperi dhe te qe e mundur, kishim ndenjur edhe ne, te punonim atje.

Ti qe nuk je dembel, pse ike? Pse nuk punove ne Shqiperi?

Zana
25-09-2016, 04:14
Qazimoooooo, ata mund te jetojne edhe ne Brazil, por fara eshte AFGANE. I cut my head off if they are not afghan origin! -profesor-

Ha ha ... U so funny :D

Ps... Puna eshte e shendetshme ... Kshuqe normal qe merzia te shkaterron .

thirsty
25-09-2016, 05:06
Merzia dhe puna e merzitshme me njerez te merzitshem te japin stres :p

Meri
25-09-2016, 09:33
Ata tė cilėt punojnė shumė, ėndėrrojnė pėr ditėt pa obligime, mirėpo njė studim i ri tregon se mėrzia ėshtė shumė mė stresuese sesa puna.
Personat tė cilėt gjatė ditės nuk kanė obligime pune, janė mė tė stresuar se ata tė cilėt kanė ēfarė tė bėjnė.

Pse ndodh kėshtu? Mėrzia sjell deri te mendimi i vazhdueshėm mbi atė se duhet bėrė diēka, por nuk dihet si edhe ku, ndėrsa kjo i sjell deri te shfaqja e shqetėsimit, fajit dhe depresionit.

Nė studimin nė tė cilin janė pėrfshirė 98 studentė- tė cilėt janė ndarė nė grupin qė nuk ka pasur asnjė obligim dhe nė grupin qė kanė punuar diēka-ėshtė treguar se angazhimi vėrtet sjell lumturi

Marr fund perfundimisht ne menyre perfundimtare...nese nuk punoj...
Angazhimi nuk me sjell lumturi, me mbron nga depresioni....

Tj Tweedle
25-09-2016, 13:34
Ėshtė e gjithe pune qeverisjeje, jo kulture. Nje njeri o eshte dembel, o eshte punetor. Shqiptaret si natyre jane shume punetore, ashtu si cdo popull evropian.

Ne komunizem punonin te gjithe, nuk kishte asnje te papune, sepse i tille ishte sistemi. Kurse ky tani gjoja eshte kapitalist dhe demokratik, por ne te vertete nuk eshte. Ky eshte sistem per t'i lene njerezit pa pune.

Edhe pse gjysma e shqiptareve jane larguar, prape ne Shqiperi nuk ka pune. Per nje vend pune paguhen bakshishe me miliona leke.

Po te kishte pune ne Shqiperi dhe te qe e mundur, kishim ndenjur edhe ne, te punonim atje.

Ti qe nuk je dembel, pse ike? Pse nuk punove ne Shqiperi?
Sistemi komunist ne Shqiperi ka qene nje sistem i mirefillte skllavo-pronar, ku puna ishte e detyruar. Nuk mund te meret si shembull.

Nese e do punen apo jo kuptohet ne nje sistem lirie. Te lire kane qene edhe greket edhe gjermanet. Greket kercenin e pinin, kurse gjermanet punonin. Eshte ceshtje kulture popujsh. Nderkohe qe ka greke qe kane shkuar ne Amerike, Kanada e Australi dhe kane punuar si gjithe te tjeret. Mer veriun e Italise me ate te jugut. I njejti sistem eshte por veriu ka kulture me punetore, jugu me dembele.

Mer shqiptaret e Shqiperise se mesme, me ata te jugut. Fshataret e jugut ne pergjithsi jane me punetore, ndersa fshataret e Shqiperise se mesme kane nje prapambetje orientale otomane te mjerueshme. Nuk e di, kur degjoj neper emisione qe fshatare qe akohen nuk i jep pune qeveria, me vret veshin. Puna krijohet, nuk dhurohet nga qeveria.

YOKO
25-09-2016, 13:44
Sistemi komunist ne Shqiperi ka qene nje sistem i mirefillte skllavo-pronar, ku puna ishte e detyruar. Nuk mund te meret si shembull.

Nese e do punen apo jo kuptohet ne nje sistem lirie. Te lire kane qene edhe greket edhe gjermanet. Greket kercenin e pinin, kurse gjermanet punonin. Eshte ceshtje kulture popujsh. Nderkohe qe ka greke qe kane shkuar ne Amerike, Kanada e Australi dhe kane punuar si gjithe te tjeret. Mer veriun e Italise me ate te jugut. I njejti sistem eshte por veriu ka kulture me punetore, jugu me dembele.

Mer shqiptaret e Shqiperise se mesme, me ata te jugut. Fshataret e jugut ne pergjithsi jane me punetore, ndersa fshataret e Shqiperise se mesme kane nje prapambetje orientale otomane te mjerueshme. Nuk e di, kur degjoj neper emisione qe fshatare qe akohen nuk i jep pune qeveria, me vret veshin. Puna krijohet, nuk dhurohet nga qeveria.

Qenke vezhgues i mprehte dhe racional. :)
Kur shkruajne femrat budallalleqe ju kane lezet dhe duket si komedi, por kur i shkruajne meshkujt eshte drame e vertete!

Tj Tweedle
25-09-2016, 13:58
Qenke vezhgues i mprehte dhe racional. :)
Kur shkruajne femrat budallalleqe ju kane lezet dhe duket si komedi, por kur i shkruajne meshkujt eshte drame e vertete!
Shume lezet paska kjo qe paske shkruar. Jam dakort.
Dhe jep ndonje mendim tendin sa per variacion. Do te shohesh qe eshte shume me e veshtire se te besh iroken lart e poshte.

YOKO
25-09-2016, 14:29
Mendimin tim une e jap ne cdo forme qofte edhe ne satire.
Ti nga "merzia me stresuese se puna", kalove ne dembelizmin e katunarise se Shqiperise se mesme dhe ne prapambetjen orientale otomane te saj.
Mbi c'studime i bazon keto qe shkruan? Apo ke qejf te thuash qe tosku eshte me punetor se gegu? :p
Shko e shetit fshatrat e Tirane- Durresit edhe hajde ketu fol me fakte.

Demo Labi
25-09-2016, 14:36
Tera leket qe ka marr borxh andej i ka hedhur Sali Moloku andaj.
Kendej poshte ka ne asgje ska levizur me dore malukati. Asgje nuk ka ndryshuar ketej nga katundet tona. Jane me keq se ne kohen e komunizmit.

kanina
25-09-2016, 14:38
puna e merzitshme eshte me stresuese akoma...

25-09-2016, 14:40
Une di te them qe puna qe s'do beja dot kurre eshte te me kerkohej te rrija kot ulur pa bere asgje. Kjo me duket tmerr. S'iken sec e jo me oret.

YOKO
25-09-2016, 14:46
Tera leket qe ka marr borxh andej i ka hedhur Sali Moloku andaj.
Kendej poshte ka ne asgje ska levizur me dore malukati. Asgje nuk ka ndryshuar ketej nga katundet tona. Jane me keq se ne kohen e komunizmit.

Epo kot s'ka thene i vjetri: O Zot, jepi atij qe rri kot, se ai qe rri i gjo e di! :P
Thenia vazhdon, por per arsye etike, une po e le ketu. LOL!!

Tj Tweedle
25-09-2016, 14:49
Mendimin tim une e jap ne cdo forme qofte edhe ne satire.
Ti nga "merzia me stresuese se puna", kalove ne dembelizmin e katunarise se Shqiperise se mesme dhe ne prapambetjen orientale otomane te saj.
Mbi c'studime i bazon keto qe shkruan? Apo ke qejf te thuash qe tosku eshte me punetor se gegu? :p
Shko e shetit fshatrat e Tirane- Durresit edhe hajde ketu fol me fakte.
Mendimin tend?! Ironia mbi nje anetar eshte edhe e pranueshme, por te pakten nuk mund te me akuzosh qe kam deviuar nga tema, sepse ndersa une po komentoja mbi "kulturen e punes" dicka e ngjashme me temen, ti thjesht bere ironi mbi mua.

Une jam vete geg i Shqiperise se mesme dhe prinderit e mi u eshte dashur te bredhin fshatrave. Fjalet e atyre kam degjuar mbi dallimin e Shq e mesme me ato te jugut. Kam degjuar edhe keshtu ne pergjithsi cfare eshte thene. Studime nuk kam lexuar dhe dyshoj qe mund te kete. Sigurisht qe mund te jem gabim, por mund te vije ndonje anetar tjeter dhe te me korrigjoje.

Cheers Yoko.

YOKO
25-09-2016, 14:55
Pse duhet te vije anetar tjeter? Do jete me i besueshem se prinderit e tu?

E kam veshtire te besoj qe je geg i Shqiperise se Mesme, se s'do flisje me kaq krenari per prapambetjen tende otomane, por cfare s'ben vaki.
Mund edhe te kemi tradhetore ne mes tone. :p

Demo Labi
25-09-2016, 15:04
Epo kot s'ka thene i vjetri: O Zot, jepi atij qe rri kot, se ai qe rri i gjo e di! :P
Thenia vazhdon, por per arsye etike, une po e le ketu. LOL!!

Mos e le aty moj karamele xhaxhait...
Se o hapi deren plaka dhe o ta derdhi.

Shikon ti... Prandaj jam me i ditur se plaka une. Se ajo shejtan prec-prec neper shtepi. Nuk ungjet fare e shuara. Dhe i them un... " Ungju pam moj e uruar se tu morr firoma", po pse kupton ajo. "Nuk te ulem, na kaq ta bec dhembin, pastaj ne darke e shohem ate pune". Nuk ungjet shejtania, se ka hall mo e kap une. Une cishte per te kapur e kapa, tani cta kap me shejtanen. Kam takat une tani ta kap gjithmon. Une dhe ne dark qe e kap, e kap se ben vete ajo sikur pengonet, se po te jete per mua...

Nejse moj bij ke te drejt!

xhori
25-09-2016, 15:08
Epo kot s'ka thene i vjetri: O Zot, jepi atij qe rri kot, se ai qe rri i gjo e di! :P
Thenia vazhdon, por per arsye etike, une po e le ketu. LOL!!
...... se ai qe punon cte semes kerkon
te ishte e mire puna punonte edhe prifti thuhej ne nje kohe

YOKO
25-09-2016, 15:10
Ti e the...une s'thashe gje! :)

LOL!!

drague
25-09-2016, 15:14
Epo kot s'ka thene i vjetri: O Zot, jepi atij qe rri kot, se ai qe rri i gjo e di! :P
Thenia vazhdon, por per arsye etike, une po e le ketu. LOL!!

mos i shtrembero fjalet e popullit.

o zot jepja atij qe rri kot , se ai qe punon cfare te semes kerkon"

etikes ne kete forum i eshte harruar emri. kur thojn femrat me ..rob shpije.. varja teneqet

YOKO
25-09-2016, 15:19
Nuk i shtremberova fare, por ja lashe xhorit ti vazhdoje, meqenese e kemi tosk dhe i ze fjala vend! :)

Akrepi
25-09-2016, 16:24
Mer shqiptaret e Shqiperise se mesme, me ata te jugut. Fshataret e jugut ne pergjithsi jane me punetore, ndersa fshataret e Shqiperise se mesme kane nje prapambetje orientale otomane te mjerueshme. Nuk e di, kur degjoj neper emisione qe fshatare qe akohen nuk i jep pune qeveria, me vret veshin. Puna krijohet, nuk dhurohet nga qeveria.
Keq mė vjen por jam 50% dakort me YOKO.
Yoko donte tė thoshte qė fshatarėt gegė janė mė puntor se toskėt, unė them se m*t gegėt dhe k*k toskėt pėrsa i pėrket punėdashėsisė. :D

BATO
25-09-2016, 21:00
Sistemi komunist ne Shqiperi ka qene nje sistem i mirefillte skllavo-pronar, ku puna ishte e detyruar. Nuk mund te meret si shembull.

Njerėzit nga nevoja punojnė dhe detyrohen tė punojnė, se po tė mos kishin nevojė, nuk punonin. Po tė mos ishin punėtorė shqiptarėt, nuk do tė kishte emigruar jashtė gjysma e tyre.

Pėr skllavopronaret, ky etiketim i pėrshtatet mė tepėr kėtij sistemit tė sotėm kapitalist. Nė komunizėm, ligjėrisht prona ėshtė e gjitha shtetėrore, nuk ėshtė e askujt, kurse nė kapitalizmin e sotėm e gjithe prona e njė vendi ėshtė nė duart e pak familjeve. Nė amerike e gjithe prona eshte ne duart 1% tė popullsise. Pra janė pak familje me korporatat e tyre qe kanė njė popullsi te tere qė punon pėr ta. Kėshtu ėshtė i gjithė perendimi.


Nese e do punen apo jo kuptohet ne nje sistem lirie. Te lire kane qene edhe greket edhe gjermanet. Greket kercenin e pinin, kurse gjermanet punonin. Eshte ceshtje kulture popujsh. Nderkohe qe ka greke qe kane shkuar ne Amerike, Kanada e Australi dhe kane punuar si gjithe te tjeret. Mer veriun e Italise me ate te jugut. I njejti sistem eshte por veriu ka kulture me punetore, jugu me dembele.

Pajtohem me mendimin se edhe popujt e Evropes nuk jane njesoj ne zhvillim. Sa me ne veri, aq me te zhvilluar jane. Ne nuk themi qe Shqiperia tė jetė aq e zhvilluar sa Danimarka apo Irlanda, por tė pakten te jemi sa fqinjet tane, greket dhe italianet e jugut. Por Shqiperia eshte nje xhungel e botes se tretė qe nuk krahasohet fare as me keto.


Nuk e di, kur degjoj neper emisione qe fshatare qe akohen nuk i jep pune qeveria, me vret veshin. Puna krijohet, nuk dhurohet nga qeveria.
Kushtet per punė i krijon shteti, or mik.

Bujqesia, turizmi, industria e lehte dhe ushqimore, jane fushat ku Shqiperia ku mund tė zhvillohet.

Ne bujqesi, nuk u be reforma e tokes. Tokat e medha nuk iu kthyen pronareve. U lane fshatareve nga nje ngastėr te vogel ne perdorim, ku ata kanė frikė edhe tė investojnė, se nuk e kanė tė tyren.

Por bujqesia do dhe infrastrukture, do rruge, uje, qendra grumbullimi dhe shperndarje, transporti, eksporti. Keto gjera i ben shteti, nuk i ben individi. Shteti jo qe nuk i ben, por sjell perime dhe ushqime nga jashte, duke i bllokuar edhe ata pak fshatare qe prodhojne.

Industria e lehte dhe ushqimore qe ekzistonte dikur, u shkaterrua e gjithe. Te gjitha fabrikat e dikurshme u mbyllen dhe njerezit mbeten pa pune. Nuk duheshin mbyllur, por duheshin modernizuar.

Ushtria u shkri, te gjithe ushtaraket u liruan dhe perfunduan pa pune.

Turizmi nuk zhvillohet pa infrastruktrure. Shqiperia akoma ska rruge, drita dhe uje. Turizmi kerkon rregull ne ndertime, bukuri dhe pasterti, por qeveria e ka bere vendin nje xhungel ndertimesh pa leje.

Rregullatori i gjithēkaje ėshtė shteti, ėshtė ai qė vendos rregull dhe i fut njerėzit nė punė, i edukon dhe i mėson me rregulla.

Ti kėrkon qė punėn e shtetit ta bėjė individi, por kjo nuk ėshtė e mundur. Njerėzit pa shtet janė njė masė e ēorganizuar.

.

Tj Tweedle
30-09-2016, 17:08
Kjo puna e 1% permendet shpesh a thua sikur eshte ndonje gje e koheve te sotme vetem.
Une do te thoja qe 1% eshte gati gati ligj shoqeror. Fuqia dhe rrjedhimisht pasuria keshtu ka qene gjithmone qe nga kohet e lashta, me faraone, perandore e mbreter. Edhe ne ditet e sotme e njejta gje ka ndodhur, fuqia perqendrohet tek disa njerez vetem se ka mare trajte financiare.

Kurse per kohen e diktatures, prona e perbashket thote.. lol. Prona ishte e mbretit ore, ai bente c'te donte me ke te donte e ku te donte. Ndersa njerezit nuk kishin asnje te drejte mbi asnje pellembe toke. Ishe i detyruar te punoje ku donte ai dhe aq shume sa donte ai, me nje shperblim aq sa i pelqente atij. Ai ishte sistem skllavo-pronar ne cdo detaj.
Ndryshimi me sistemin e 1% eshte qe te pakten ne kete sistem je i lire ta shesesh punen tende diku me shtrenjte e diku me lire. Je i lire te jesh lypes po deshe. Ke rangu i 1% nuk hyn dot kurre, pune do besh gjithe jeten, por te pakten mund te krijosh nje jete komode per veten tende.

ciarli
04-05-2018, 09:17
merzia vjen vetem nga zhurmat edhe nga lodhja e mendjes me gjera pakuptim! truri i njeriut, apo fruti natyral, eshte edhe mallkimi i tij. ai mund te kape zhurma te pandjeshme per veshin edhe ne largesi te medha duke u lodhur per te perkthyer zhurmat ne gjuhen e tij po te mjegullt!-pis-