PDA

View Full Version : Pse jam e lodhur kur i kam mujoret?


SEa
04-08-2010, 11:24
Jeni e lodhur, ndiheni e kėputur, pa vullnet. Mos u frikoni, nuk jeni e vetmja, nė fakt shumė gra nga muaji nė muaj “vdesin” nga dhimbjet e kėsaj natyre.
Fajtor ėshtė harmoni estrogjen, niveli i tė cilit rritet. Sapo tė kalojė 'sulmi', pėrsėri do tė ndiheni hareshėm, dhe e disponuar. Por, disa gra janė pa qejf edhe kur t'u kalojnė mujoret.

Se ku ėshtė faji, do ta gjeni me hulumtimin e nivelit tė hekurit nė gjak ose tė hormonit tė tireoidės.

Ėshtė e mundshme, nė fakt, qė menstruacionet e bollshme tė shkaktojnė aneminė ose tiroidja 'dembele' ta harxhojė energjinė dhe freskinė jetėsore.

Asnjėra nuk janė tragjike dhe lehtė zgjidhen.