PDA

View Full Version : Rehatia dhe jo pamja


SEa
09-08-2010, 08:13
Sipas njė studimi qė u paraqit gjatė punimeve tė Konferencės Botėrore pėr Tendencat e Reja tė Mjekėsisė nė Berlin, tė brendshmet e tipit “string” ose “tanga” me fėrkimin e vazhdueshėm ndikojnė nė shfaqjen e sėmundjeve tė vagjinės e qafės sė mitrės, por edhe nė shfaqjen e shpeshtė tė mykut.
Nėse doni tė bėni fėmijė, ndėrroni tė brendshmet tuaja. Dhe kjo sepse, sipas njė studimi qė u paraqit gjatė punimeve tė Konferencės Botėrore pėr Tendencat e Reja tė Mjekėsisė nė Berlin, tė brendshmet e tipit “string” ose “tanga” me fėrkimin e vazhdueshėm ndikojnė nė shfaqjen e sėmundjeve tė vagjinės e qafės sė mitrės, por edhe nė shfaqjen e shpeshtė tė mykut.

Nėse kėto sėmundje nuk kurohen, mund tė shkaktojnė probleme edhe nė shėndetin riprodhues. Myky mė i zakonshėm, qė ērregullon gjendjen normale quhet Candida dhe ėshtė pėrgjegjės edhe pėr shfaqjen e sėmundjeve nė vagjinė, sidomos pas terapive me antibiotikė.

Preferoni, pra, tė brendshme tė rehatshme e prej pambuku dhe informoni gjinekologun tuaj sapo tė ndieni ndonjė shqetėsim, kruajtje ose djegie.