PDA

View Full Version : Paradentoza mund tė dėmtojė zemrėn


SEa
09-08-2010, 08:16
Keni probleme me zemrėn? Shkoni te mjeku i dhėmbėve. Paradentoza kronike (sėmundje e gingivave, e cila karakterizohet me humbjen e masės kockore dhe indit tė butė rreth dhėmbit) mund tė shtojė rrezikun pėr t’u sėmurė nga zemra.
Nė tė vėrtetė, me rastin e nxjerrjes sė dhėmbit, pastrimit tė gurėve tė dhėmbėve ose tė pėrpunimit tė paradentozės, nė gjak mund tė futen mikrobe, tė cilat te pacientėt me sėmundje tė zemrės, mund tė shkaktojnė lehtė inflamacionin e mureve tė zemrės (endokarditisit).Ndonėse rrėqethemi sapo tė pėrmendet mjeku i dhėmbėve, megjithatė nuk duhet shtyrė rregullimin me kohė tė dhėmbėve dhe shėrimin e mishit tė dhėmbėve.
Shkencėtarėt amerikanė thonė se sėmundjet e dhėmbėve nuk e dėmtojnė vetėm zemrėn, por e rrisin edhe rrezikun e abortimit.

Pėr tė parandaluar paradentozėn, faktor i rėndėsishėm ėshtė mbajtja e higjienės orale./