PDA

View Full Version : Ligėshtimi i gjunjėve


SEa
10-08-2010, 09:18
Nėse kohėt e fundit ju ndodh shpesh t'ju dridhen gjunjėt, do tė duhej forcuar kuadricepsat pėrmes tri ushtrimeve.
Qėndrohet drejt, shputat largohen nė gjerėsi tė ijėve, ndėrsa shpatullat mbėshteten fort pėr muri, nė mėnyrė qė kombliku tė jetė pak i ngritur.
Lėshohemi ngadalė nė pozitėn ulur, duke u kujdesur qė pjesa nėn gju dhe mbi gju tė formojė njė kėndrejtė. Nė kėtė pozitė rrihet 5-10 sekonda. Pėrsėritet 10 herė.
Uleni nė karrige dhe ngriheni pa u mbajtur me duar. Kjo bėhet ngadalė (2 sekonda pėr ulje, 2 pėr ngritje), 10 herė.Ngasja e biēikletės: nė pozitė tė shtrirė, kėmba duhet tė mbetet pak e lakuar nė gju. Mjafton tė ngitet biēikleta 20 minuta nė ditė.