PDA

View Full Version : Lėmoni duart tuaja


SEa
10-08-2010, 09:20
Lumturia dhe qetėsia vijnė pėrmes duarve, jo vetėm nė mėnyrė simbolike
Duke u pėrshėndetur me dikė, nė mėnyrė simbolike i ofroni qetėsi dhe miqėsi, ndėrsa masazhi i duarve, mbi tė gjitha, e shėron stresin suksesshėm.
Qė tė relaksoheni, kaloni me anė tė majave tė gishtėrinjve nė mėnyrė ritmike qė nga karpi i dorės, nė drejtim tė gishtėrinjve tė dorės tjetėr, e pastaj ktheheni nė drejtim tė kundėrt.Nė refleksologji, pjesa e duarve rreth karpit - pjesa e lartė e pėllėmbėve - e paraqet gjoksin. Nėse i bėni masazh tė butė, do ta rregulloni frymėmarrjen, kėshtu do tė arrihet balancimi i trupit me mendjen. Tėrė organizmi do tė qetėsohet, ndėrsa ju do tė ndieni lehtėsim tė ēastit. Pastaj pickohet lėkura ndėrmjet gishtėrinjve. Kjo duhet bėrė fort, deri nė kufi tė dhembjes, kėshtu do ta stimuloni limfėn dhe do ta pėrforconi sistemin imunologjik.