PDA

View Full Version : Lėvorja aromatike mbron nga kanceri


SEa
11-08-2010, 20:29
Kalojeni nė rende lėvoren e njė limoni, qiteni nė ēaj, si shtesė dhe kjo do t'ju mbrojė nga kanceri i lėkurės.
Lėvorja e agrumeve ose thėnė mė mire, vaji nga lėvorja e limonit, e portokallit dhe e grejpit pėrmban materie shumė tė dobishme me limoneni-d.
Studimi amerikan, i publikuar nė revistėn profesionale Nutrition and Cancer, ka treguar se limoneni-d pengon zhvillimin e qelizave tė kancerit tė lėkurės, si dhe krijimin e tumorit tė lėkurės, qė ėshtė shumė i shpeshtė nė botė. Natyrisht, lėvroja e limonit duhet tė jetė e pastėrpikur!

Krahas kėsaj preventive aromatike, nuk duhet harruar as masat e njohura, tė moēme, tė mbrojtjes nga kanceri i lėkurės: gjatė gjithė vitit mbrohuni me kremrat me faktorin mbrojtės 15 dhe njė herė nė muaj bėni vetėkontrollimin nė mėnyrė qė me kohė tė mund t'i vėreni ndryshimet e mundshme