PDA

View Full Version : Ushqimi yndyror rrit gjasat pėr kancerin e gjinjve


SEa
12-08-2010, 20:42
Studimet kanė treguar njė ngritje modeste tė rrezikut pėr kancer tė gjirit tek gratė e moshuara pas menopauzės.
Ka shumė dėshmi qė lidhin ushqimin me nivel tė lartė yndyrash, me njė rritje modeste tė kancerit tė gjirit nė mesin e grave tė moshuara. Por nevojiten mė shumė studime pėr tė vėrtetuar kėtė njė herė dhe pėrgjithmonė.

Gjatė njė studimi tė fundit, Instituti Amerikan pėr Kancerin, ka dėshmuar se gratė, ushqimi i tė cilave ka pėrfshirė mė shumė yndyra, kanė qenė tė prira 15% mė shumė ndaj kancerin e gjirit se sa gratė tė cilat kanė ngrėnė mė pak yndyra. Ata kanė studiuar gra me mbipeshė, por edhe me peshė normale, me njė mesatare moshe prej rreth 50 deri nė 71 vjet.

Ky studim mendohet se mund tė kontribuojė nė debatet qė zhvillohet rreth ushqimit tė pasur me yndyra dhe rrezikut nga kanceri i gjirit. Megjithėse kjo pėrqindje e ngritjes ėshtė modeste, marrė nė numrin e pėrgjithshėm tė rasteve, ėshtė njė e dhėnė mjaft me rėndėsi. Por, studiuesit sugjerojnė qė gratė duhet tė fokusohen mė shumė nė humbjen e peshės sė tepėrt se sa nė uljen e ushqimit me yndyra