PDA

View Full Version : Vitaminat parandalojnė humbjen e dėgjimit


SEa
13-08-2010, 11:59
Njė studim nė Universitetin e Michiganit ka treguar se kombinimi i vitaminave me minerale ka rezultuar me mė pak prirje pėr tė humbur dėgjimin.
Njė kombinim i vitaminave A, C dhe E si edhe magnezit, nėse merren njė orė para ekspozimit nė zhurmė pėr ēdo ditė gjatė njė periudhe pesė ditore, ka efekt nė parandalimin e zhurmės e cila mund tė shkaktojė humbjen e dėgjimit.
Njė studim nė Universitetin e Michiganit ka treguar se kombinimi i vitaminave me minerale ka rezultuar me mė pak prirje pėr tė humbur dėgjimin, sepse ato ngushtojnė rrjedhjen e gjakut nė pjesėn e brendshme tė veshit.
Sė shpejti pritet tė dalin nė treg edhe tableta dhe ēokollata qė mbrojnė dėgjimin.

Studimet mė tė reja, poashtu kanė treguar se, ngrėnia e njė fryti tė plotė ose shtrydhja e lėngut ka mė shumė efekt antioksidues se sa vitaminat e konsumuara veēmas.
Njė nga arsyet qė ēojnė drejt kėsaj, ėshtė se sheqeri natyral rrit efektin e tyre, ndėrsa njė teori tjetėr thotė se fryti i plotė ka mė shumė lėndė kimike dhe ushqyese