PDA

View Full Version : Ēfarė duhet tė dini rreth programit tė ecjes?


SEa
13-08-2010, 12:01
Pėrpiqu tė bėsh ecjen ditore si pjesė e ēdo dite tuaj. Nuk keni nevojė tė ecni 30 minuta pėrnjėherė; tė zhvilloni mė shumė aktivitete gjatė ditės, mund tė jetė po aq mirė.
Nėse shfrytėzoni pedometėr (matės sė hapave), ju ndoshta mund tė befasoheni kur tė shihni se sa hapa mund tė bėni thjesht duke bėrė njė punė tė pėrditshme ose duke kryer njė porosi.

Aktivitetet e vogla, si pėr shembull, tė ngjiteni shkallėve nė vend tė ashensorit ose tė parkoni veturėn mė larg dhe tė ecni nė kėmbė pėr nė destinacionin tuaj, mund tė realizohen shpejt dhe pa ndonjė problem. Bėhuni kreativė. Nė vend tė postės elektronike (e-mail) ose thirrjes nė telefon tė bashkėpunėtorėve ose fqinjėve, ecni deri te ata. Kur takoheni me ndonjė ose vizitoni ndonjė shok, propozoni tė ecni nė vend se tė qėndroni brenda.

Pėr tė pėrfituar nga ecja nė shėndetin e zemrės, ecni me gjallėri tė mjaftueshme pėr tė rritur pulsin dhe frymėmarrjen, por jo aq shpejt sa tė mos mund tė flisni qetas.