PDA

View Full Version : Efekti mbrojtės i diellit i atribuohet vitaminės D


SEa
14-08-2010, 09:51
http://www.telegrafi.com/fo/foto-1(11).jpg
Ekspozimi ndaj rrezeve tė diellit ul rrezikun pėr shfaqjen e kancerit nė prostatė. Ky ėshtė pėrfundimi i njė studimi tė publikuar nė revistėn “Cancer Research da Esther John” i kryer nga “Northern California Cancer Center” dhe “Keck School of Medicine”.
Ekspertėt kanė arritur nė kėtė pėrfundim pas krahasimit tė pigmentit tė dy grupeve tė individėve qė jetonin nė San -Franēisko, 450 prej tė cilėve me kancer dhe 455 tė shėndetshėm. Pas matjes sė pigmentit me refletrometėr, ėshtė vėnė re se ndėrkohė qė nė lėkurė nuk viheshin re ndryshime tė pigmentimit mes dy grupeve, ashtu si pritej, lėkura e ballit tė personave tė shėndetshėm ishte mė e fortė se ajo e atyre tė sėmurė. Si konfirmim i mėtejshėm i teorisė sė tyre, ekspertėt u kanė kėrkuar pjesėmarrėsve nė studim detaje tė aktivitetit tė tyre nė ambientin e jashtėm dhe tė tregonin se sa ishin ekspozuar mė parė nė diell. Pėrgjigjet kanė konfirmuar teorinė se personat e shėndetshėm ishin ekspozuar mė shumė nė diell, sesa ata qė ishin prekur nga tumori.Ekspertėt besojnė se efekti mbrojtės i diellit ndaj kancerit tė prostatės i atribuohet vitaminės D, qė aktivizohet nga rrezet e diellit. Nė fakt, shkencėtarėt kanė arritur tė tregojnė se gjenet qė ndihmojnė pėr marrjen e ngjyrės sė bronztė janė ato qė ulin rrezikun pėr shfaqjen e kancerit dhe njėkohėsisht ato qė pėrthithin vitaminėn D. Nėse studime tė mėtejshme provojnė mė tej kėtė teori, atėherė personat e predispozuar tė kenė kancer nė prostat mund tė pėrdorin vitaminė D. Ndėrkohė, kėshilla mė e mirė ėshtė: sa mė shumė banja dielli, veēse kėto me kujdes, sepse rrezet e forta tė diellit janė tė dėmshme pėr pjesėn tjetėr tė organizmit, pra Ok-i diellit, veēse tė mbrojtur.