• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ç‘po ndodh me koronavirusin në Kinë?!

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
5,970
Reaction score
550
Points
113
Ty xha dëmo ça të bën përshtypje më shumë... Korona apo virusi...
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
7,913
Reaction score
715
Points
113
Te dy shejtaner jane, po ky i dyti eshte me delenxhi.
Me ke nuk eshte ngaterruar... me Koronen, me derrat, aty dhe me pulat ka shkuar.

Po nga une ka frike. Se une mbaj dyfek. Gjen keta ai, keta qe skan dyfek.
Sot ka bo kerdi ne qytetin e Wuhan. Dyfek, pa dyfek, ky virus me te vertete shume agresiv...
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
27,892
Reaction score
1,479
Points
113
Location
ne NYC
Thone faka njuzat qe coronaBirraVirusi paska infektuar edhe qytetare te Korese se Veriut, dhe i ka gjetur te pa pergatitur :(.......me te tilla permasa zor se do te jete e mundur te parandalohet e kushedi sa qyqare e qyqaresha do te behen viktimat e rradhes.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
8,513
Reaction score
1,121
Points
113
Thone faka njuzat qe coronaBirraVirusi paska infektuar edhe qytetare te Korese se Veriut, dhe i ka gjetur te pa pergatitur :(.......me te tilla permasa zor se do te jete e mundur te parandalohet e kushedi sa qyqare e qyqaresha do te behen viktimat e rradhes.
Po plasi atje epidemia i mori ne qafe sepse ata jo vetem qe jane te pa afte per ta luftuar por edhe nuk pranojne qe ti ndihmoje dikush.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
27,892
Reaction score
1,479
Points
113
Location
ne NYC
Po plasi atje epidemia i mori ne qafe sepse ata jo vetem qe jane te pa afte per ta luftuar por edhe nuk pranojne qe ti ndihmoje dikush.
Vertet per te ardhur keq per ata te gjore..............

 

Demo Labi

Hajdut Zemrash!
Anëtar
Feb 28, 2015
Postime
1,339
Reaction score
51
Points
48
Location
Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Sot ka bo kerdi ne qytetin e Wuhan. Dyfek, pa dyfek, ky virus me te vertete shume agresiv...
Agresiviteti eshte ne natyren e tij.

Agrasiv eshte dhe qeni im, po sa shekon dufekun i ul veshet. So ken dufek kinezet e shkret. So ti kene hapur depot akoma, sic i hapme na ketej nga laberia.
Tre Depo hapa une fshatar vellai. Depon e Qazimit, depon e Selimit dhe depon e Belulit. Tek depua e Qazimit vetem veze pule gjeta atje, tek depua e Selimit vetem kashte, kurse tek depua e Belulit, gjeta te shoqen e Belulit, qe po ruante dufekun e Belulit. Keshte hall se mos ia vidhnin.
 
Last edited:

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
8,513
Reaction score
1,121
Points
113
Agresiviteti eshte ne natyren e tij.

Agrasiv eshte dhe qeni im, po sa shekon dufekun i ul veshet. So ken dufek kinezet e shkret. So ti kene hapur depot akoma, sic i hapme na ketej nga laberia.
Tre Depo hapa une fshatar vellai. Depon e Qazimit, depon e Selimit dhe depon e Belulit. Tek depua e Qazimit vetem veze pule gjeta atje, tek depua e Selimit vetem kashte, kurse tek depua e Belulit, gjeta belulin me gjithe te shoqen qe po i numeronin njeri tjatrit nishanet.
Jane pune te thella keto ti Xha Demo, nuk merr vesh ti nga keto gjera. Kemi ca njerez te mencur ketu ne forum qe ti shpjegojne mire, ja lexoje kete profesorin e bithes:
Cfare eshte ky virusi laburatorik?

Rri mos fol me fjale te medha kur nuk ia di kuptimin. Viruset nuk krijohen ne laburator. Ato atje studiohen. Njohurit tona per sinteza kimike organike kane arritur deri PVCja. Tek qeskat plastike. Ti mendon se mund te ndertojme ne virus?!

Qe ta kuptosh... Te gjitha ilacet qe ti ke dhe perdor, jane substanca kimite te nxjerr nga bimet dhe kafshet me ane te distilimeve. Merret esenca distiluese dhe pastaj perzihet me niseshte dhe behen ato pastikat qe pi ti ne forme pilulash. Pra ne i marrim te gateshme nga natyra se nuk jemi ne gjendje te bejme supstanca kimike te nderlikuara organike, te rendit mbi tre kater lidhje. Ne dike te fusim dy substanca ne nje kontenitor, te hesdhim brenda atje nje substance te trete nxitese(katalizator) qe te bashkojme dy te parat. Dime vqe ndodh bashkimi, por pse ndodh nuk e dime, sepse lidhjet kimike kane lidhje me fiziken e atomit, te cilen ne sot nuk e kuptojme dot mire. Ne jemi thjesht sepktator deri tani, jo nderhres neper substanca. Pra shikojme ate qe ndodh, nuk e kontrollojme dot. E di ti sa lidhje ka nje kordon ARNje? Dhe ti mendon se jemi ne gjendje ti bejme ne laburator?!

Po me digjet shume bytha mua per Azin. Tani po flet si djal i zgjuar posi.
Ju spiunet e amerikes po na fusni neper ca qorrsokake me keto mendjet tuaja prej lepirsash dhe do ham ndonje bumje ne qe me mendjet tuaja nuk shkojme as atje.
 

Khaleesi

V.I.P
Anëtar
May 5, 2014
Postime
5,793
Reaction score
153
Points
63
Agresiviteti eshte ne natyren e tij.

Agrasiv eshte dhe qeni im, po sa shekon dufekun i ul veshet. So ken dufek kinezet e shkret. So ti kene hapur depot akoma, sic i hapme na ketej nga laberia.
Tre Depo hapa une fshatar vellai. Depon e Qazimit, depon e Selimit dhe depon e Belulit. Tek depua e Qazimit vetem veze pule gjeta atje, tek depua e Selimit vetem kashte, kurse tek depua e Belulit, gjeta te shoqen e Belulit, qe po ruante dufekun e Belulit. Keshte hall se mos ia vidhnin.
Qen agresive qe e kercenon me dyfek? Shpresoj te jesh duke folur ne menyre metaforike.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
5,970
Reaction score
550
Points
113
Po shifja një program për gjëndjen në Kinë...
Qytetet bosh rrugët e zbrazura, mbyllur mileti nëpër shpi, në 15 ditë thoshte njëri kemi dalë vetëm dy orë për të blerë ushqime...
Më kujtoi 97 ' që dilej vetëm në sabah për pazar e pastaj zbrazeshin rrugët...
 

Helena

.
Anëtar
Oct 7, 2016
Postime
13,824
Reaction score
593
Points
113
Po ushqimet nga I blejne, punojne ende neper dyqane?!
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
5,970
Reaction score
550
Points
113
Po ushqimet nga I blejne, punojne ende neper dyqane?!
Nuk e mora vesh, ishte një italian me familjen që kishte mbetur aty, në lidhje me skype... kishte filmuar gjitonët që i morën zvarrë për t'i mbyll në karantinë... tmerr..
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,766
Reaction score
1,092
Points
113
Inteligjenca Amerikane dhe Gjermane kanë spiunuar dhjetëra shtete.

Shërbimet e inteligjencës në Shtetet e Bashkuara dhe Gjermaninë Perëndimore kanë spiunuar në dhjetëra shtete për dekada, përmes kontrollit të fshehur te një kompanie zvicerane që ka shitur produkte për kodim, ka raportuar e përditshmja amerikane, Washington Post ashtu sikurse transmetuesi gjerman, ZDF, duke cituar një raport të klasifikuar të Agjencisë Qendrore të Inteligjencës (CIA).
Nga vitet 1970, Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania Perëndimore kanë marrë kontrollin e kompanisë zvicerane, Crypto AG, që ka shitur produktet e saj në më shumë se 120 shtete pas Luftës së Dytë Botërore deri në fillim të këtij shekulli në Iran, qeveri të Amerikës Jugore, Indi dhe Pakistan.
Agjencia gjermane e spiunimit BND është tërhequr nga operacioni në fillim të viteve 1990, mirëpo CIA, ka vazhduar aktivitetin deri më 2018.

Qasja në komunikime të koduara u ka ndihmuar agjencive amerikane të spiunimit që të sigurojnë informacion të klasifikuar sa u përket ngjarjeve në gjithë botën, nga kriza me pengje në Iran më 1979, deri te bombardimi i një diskoje në Berlin nga Libia më 1986, kanë raportuar të dyja gazetat.
Ish-Bashkimi Sovjetik dhe Kina nuk kanë blerë pajisje për kodim nga kjo kompani.
Ministria zvicerane e Mbrojtjes ka thënë përmes një deklarate se qeveria do të nisë hetime për këtë çështje.
Washington Post ka raportuar se CIA dhe BND kanë fituar miliona dollarë nga shitjet e kompanisë, Crypto.
Crypto AG është themeluar nga sipërmarrësi i lindur në Rusi, Boris Hagelin, i cili ka ikur nga Skandinavia në Shtetet e Bashkuara më 1940, kur nazistët kanë pushtuar Norvegjinë.
Kompania është likuiduar më 2018, derisa identiteti ipronarëve mbetet i mbrojtur përjetësisht nga ligjet e Lihtenshtajnit.

Burimi..............


FAZIT.....Wenn die Regierungen das machen, dann nennen die das Demokratie.
Wenn Julian Assange oder Adward Snowden das machen, dann nennen die das Terrorismus.
PS: Quod licet Iovi, non licet bovi!

Tungi.............PISANJOSER me flamur.
 

Helena

.
Anëtar
Oct 7, 2016
Postime
13,824
Reaction score
593
Points
113
Nuk e mora vesh, ishte një italian me familjen që kishte mbetur aty, në lidhje me skype... kishte filmuar gjitonët që i morën zvarrë për t'i mbyll në karantinë... tmerr..
Po Italinin pse se moren,dua te them nga e kuptuan ata qe gjitonet ishin te infektuar qe I moren dhe italiani me familjen e tij jo?!

Ne karantine cfare u bejne valle?
Ore po Kina eshte popullsi e madhe si ja dalin njehere ti mbledhin tere ata?

Pyetja tjeter ,ata qe jetojne atje neper shtepi e sjane ende te infektuar, pse su bejne testin e nese jane te paster ti lene te shkojne qe te shpetojne?!
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
5,970
Reaction score
550
Points
113
Ku të shkojnë...
Këta të intervistës (taliant)
Kishin qëndruar vetë sepse kishin vlerësuar si më të rrezikshëm udhëtimin, nga një aeroport në tjetrin mundësia e infektimit ishte më e lartë se të qëndroje në shpi pa lëvizur...
Thojshin edhe se.... është Kina me disiplinë e diktaturë që e mban frenuar.... se të ndodhte knej na kish marrë purtha shalët me kohë...
 

Helena

.
Anëtar
Oct 7, 2016
Postime
13,824
Reaction score
593
Points
113
Duket sikur sdo marr fund ndonjehere kjo tragjedi, po edhe te qendrojne atje do infektohen dikur se si do jetojne ata edhe per sa kohe mund te jetojne ashtu te mbyllur...!!!
 

Poshnja

Kontribues
Staff member
Anëtar
Dec 25, 2010
Postime
275
Reaction score
98
Points
28
Nja dy dite sikur dha shenja qe po frenohesh pak epidemia, dje dhe sot eshte rrikthyer me fuqishem se me pare:

Some 2,600 military medical staff members have arrived in central China's Wuhan to help doctors, nurses and especially patients fight the deadly novel coronavirus. The soldiers were carried by 11 military aircraft. It was the first time that China's domestically made Y-20 aircraft has participated in a non-war military operation.
Po keta me kallash do ta ndalojne virusin mo?
 
Top