• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

‘Të diturit’ po braktisin Shqipërinë, për 8 vjet u larguan 369 mijë qytetarë

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
7,662
Reaction score
525
Points
113
Shqipëria për fat të keq po përballet vitet e fundit me një “hemorragji” sociale, ku një numër i madh qytetarësh kanë zgjedhur të lënë vendin dhe të nisin jetën e tyre në një vend tjetër, si për shembull në Gjermani dhe në Francë. Ata duket që po lënë Shqipërinë me shpresën se diku jashtë do të gjejnë atë çfarë iu ka munguar në vendin ku janë lindur e rritur.
Sipas INSTAT, gjatë vitit 2018 emigruan mbi 38 mijë shqiptarë. Përgjatë viteve 2011-2017 janë larguar nga vendi 330 mijë persona. Në total, për këto tetë vite janë 369 mijë qytetare të larguar. Largimi bëhet me një ritëm prej 46 mijë personash në vit.
Emigracioni po lë pasoja të ndjeshme demografike, sociale dhe ekonomike. Ai po prodhon boshatisje të vendit, rëndim te skemës së pensioneve, plakje të popullsisë dhe ulje të numrit të lindjeve, ngaqë ata që largohen nga vendi janë përgjithësisht në moshë të re.
Largimi i profesionistëve si inxhinierë, mjekë, punonjës të teknologjisë së informacionit, infermierë, mësues krijon vakuume që nuk mund të plotësohen kollaj. Kjo jo vetëm prej investimit të gjatë ndaj profesionistëve të fushës, por sepse këto janë profesione që kanë ndikim të drejtpërdrejtë në shoqërinë dhe ekonominë e një shteti.
Braktisja kërkon ndërmarrjen e veprimeve urgjente nga qeveria dhe klasa politike, duke e kufizuar këtë dukuri me politika zhvillimi dhe rritjen e pagave shtetërore per inteligjencën, te paktën nga korriku 2020. Rritja prej 7 për qind për të punësuarit në shëndetësi nuk po e ndalon boshatisjen e spitaleve.
Ndërkohë Ambasada Gjermane në Tiranë njoftoi qytetarët tanë të bëjnë kujdes kur aplikojnë për vizë pune në Gjermani, për të mos rënë pre e sekserëve që premtojnë lehtësira në aplikim, kundrejt parave. Aplikimi bëhet i gjithi me e-mail dhe pa pagese. Janë me mijëra ata që po mendojnë të shkojnë për pune në Gjermani ose Francë. /Euronews.al/
_________________________________
 

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,292
Reaction score
844
Points
113
"te ditunit" kan ik se sa t'mendoheshin ata per t'zgjidh punet e hallet e Shqypnis, "te paditunit" i kan kry ato ...``sak``

Politika shqiptare është servile, mos harroni se deri në 2012, muxhahedinët ishin terroristë për SHBA-të!

Analisti Fatos Lubonja i ftuar në emisionin “Real Story” në “Neës 24” foli ndër të tjera edhe për faktin se në Shqipëri jeton një komunitet muxhahedinësh.
Lubonja tha se muxhahedinët deri më 2012 konsideroheshin si organizat terroriste nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ai tha se Shqipëria i ka pranuar ata, për shkak të servilizmit të vendit tonë ndaj SHBA-ve.
Muxhahedinët deri më 2012 konsideroheshin organizatë terroriste. Tani këta nuk i pranoi Gjermania, Rumania etj dhe në vend të kësaj, mbështesim cdo gjë që na thonë Amerika. I marrim ne sepse jemi servil ndaj SHBA-ve, shto këtu edhe faktin që politikanët tanë janë me shumë probleme në përgjegjësitë e tyre”, tha Lubonja.
Fatos Lubonja theksoi se Shqipëria historikisht ka qenë servile ndaj politikës së Amerikës, kushdo që ka qenë president i SHBA-ve.
“Jam kritik ndaj servilizmit absolut të të gjithë politikës shqiptare ndaj cdo gjëje që bën Amerika, qoftë kur është Obama, Trump etj,. pa dallim as ideologjik mes partive, që mua më çon tek një servilizëm ndaj SHBA-ve, e kam thënë në këtë kontekst. Që ta nis tek vrasja e Sulemanit, unë pashe Hillary Klinton që akuzon Trumpin se mund të fusë në luftë Amerikën, që ky po prish të gjitha përpjekjet e administratës së Obamës për të denekluarizuar me Iranin, një njeri që kërkon të na fusë në luftë, që nuk mund t’i jepen butonat e armëve bërthamore. Kemi një kryeministër që ashtu quhet qendër e majtë, që dikur thoshte se Trump është rrezik për botën, kurse tani nxiton menjëherë ta mbështesë, ndërsa kjo që ka ndodhur i jep të drejtë Hillarit. Kemi një PD që reklamohet si parti e së djathtës që ka partnere partinë e Berluskonit ose të Merkleit, e jo të Salvinit, që përshëndeti vrasjen e Sulimanit. Ore këta parti kanë ideologji apo janë thjesht servilizëm. Chomsky e quajti këtë akt si shpallje lufte”, deklaroi Lubonja.

PS....kane njel do <vllazna> me flamur,dhe do cuca ...................PATETIKE.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
8,108
Reaction score
852
Points
113
Nuk po na mban më leksione mbi teoritë e Karl Poperit Lubonja por na qënka kthyer nga Çomski?
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
5,743
Reaction score
441
Points
83
Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB), në projeksionet e saj për popullsinë shqiptare ka rishikuar në ulje me 30-40% pritshmëritë se sa persona do të mbeten në një vend deri në vitin 2100.
Zhvlerësimi i ndjeshëm ka ardhur brenda një viti (2019 kundrejt 2018) dhe është nxitur si nga rënia e normës së lindshmërive, ashtu dhe nga trendi i lartë i emigracionit.
Në parashikimet e publikuara në vitin 2018, sipas variantit të lartë të parashikimit (me normë të lartë fertiliteti), popullsia e vendit në vitin 2100 pritej të mbetej në rreth 2.8 milionë persona, në një rënie të lehtë nga niveli aktual prej 2.87 milionë banorësh.
Por, vetëm një vit më pas, në 2019-n, pritshmëria është ulur ndjeshëm edhe për variantin optimist.
Në të gjitha rastet, edhe në variantin optimist, – pra nëse merret një nivel zero emigracioni dhe ecuri normale e normave të fertilitetit-, në vitin 2100, Shqipëria nuk pritet që të ketë me shumë se 1.9 milionë banorë, ose 31% më pak se parashikimi i një viti më parë.
Në variantin e mesëm, Shqipëria nuk pritet të ketë më shumë se 1 milionë banorë, nga 1.6 milionë banorë që ishte parashikimi në vitin 2018 për këtë skenar, me një ulje prej rreth 34%.
Rishikimi më i lartë është bërë për skenarin e ulët (normë të lartë emigracionit dhe fertilitet të ulët), në bazë të së cilin, në Shqipëri në vitin 2100, sipas pritshmërive të departamentit të Divizionit të Popullsisë të OKB-së, në Shqipëri nuk pritet që të mbeten më shumë se 512 mijë banorë. Më parë, pritshmëria ishte për 860 mijë banorë, pra parashikimi është ulur me 40%.
Arsyet
Rënia e lindshmërisë (fertiliteti-norma bruto e lindjeve) dhe rifillimi i ciklit të emigracionit pritet që të tkurrin popullsinë në dekadat në vijim.
Të dhënat e fundit të INSTAT treguan se gratë që jetojnë në Shqipëri vit pas viti po heqin dorë nga mëmësia, duke reduktuar në mënyrë drastike numrin e bebeve të sjella në jetë.
Në vitin 2018 ky fenomen u theksua edhe më shumë kur numri mesatar i fëmijëve të lindur nga një grua shënoi rekord historik. Indeksi i fertilitetit ishte vetëm 1.37 fëmijë për një grua nga 1.48 fëmijë më 2017 dhe nga 1.73 fëmijë për grua që ishte ky indeks në vitin 2014, sipas të dhënave të INSTAT.
Rënia me shpejtësi e numrit të lindjeve e ka çuar Shqipërinë nën normën e zëvendësimit e cila përllogaritet 2.1 fëmijë për grua.
Gjithashtu Shqipëria e ka normën e lindshmërisë shumë poshtë indeksit global të fertilitetit i cili në vitin 2017 ishte 2.4 fëmijë për grua sipas të dhënave të Bankës Botërore. Gratë shqiptare lindin gati 50 për qind më pak fëmijë se mesatarja globale.
Nga janari 2014 deri në janar të 2018 popullsia e Shqipërisë është zvogëluar mesatarisht me 0,16 % në vit. Si pasojë e këtyre zhvillimeve raportet e varësisë janë rritur për moshat e vjetra dhe janë ulur për ato të rejat.
Raportet e varësisë llogariten duke krahasuar numrin e personave (të rinjtë 0-14 vjeç dhe/ose të moshuarit 65+ vjeç) me popullsinë në moshë pune.
Ndërsa nga viti 2015, Shqipëria po përjeton një rritje të re të fenomenit të emigracionit.
Vetëm aplikimet për azil, në pesë vitet e fundit kanë arritur në rreth 200 mijë, sipas të dhënave zyrtare nga Eurostat, ndërsa ka dhe shumë të tjerë që ikin me kontrata pune, ose që thjesht largohen e nuk kthehen më.
Largimi i popullsisë po bëhet problem për sipërmarrjet, të cilat ankohen se nuk po gjejnë fuqi punëtore të specializuar.
Në një sondazh të fundit, Instituti Shqiptar i SME-ve “SME Albania” gjeti se rreth 61% e ndërmarrjeve kanë pasur punonjës të larguar për arsye emigracioni gjatë vitit 2019.
Rënia e popullsisë, sidomos largimi i popullsisë në moshë pune pritet të japë efekte të rënda në të ardhmen, si në skemën e pensioneve, me krijimin e një shtrese të brishtë pa kujdesin e duhur, ashtu dhe në rënien e produktivitetit të sipërmarrjeve, me efekt në tendencën e pagave, investimeve të tyre e taksave që paguajnë, me pasoja afatgjata në ngadalësimin e ekonomisë së vendit./monitor
 

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,292
Reaction score
844
Points
113
$19BIP heute der Einwohner

$9 599Staatsverschuldung der Einwohner

Quelle : Internationaler Währungsfonds .

PS.....kur KETO?

14.01.2020 ora 11.08+do sekonda.

FAZIT......Fondi monetar NUK eshte shtepi bamirese.

Danke.
 

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
5,277
Reaction score
273
Points
83
Location
Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak d
"Të diturit" dhe të paditurit po ikin nga Shqipëria, nuk ka të bëj shkalla e inteligjencës apo shkollimit sesa mundësia për tu rehatuar.
Çdokush që ka një mundësi sado të vogël për të jetuar më mirë për të ardhmen e fëmijëve të tyre.
Por a është Europa si para 20 e kusur vitesh për të arritur në konkluzionin se kanë një të ardhme më të mirë fëmijët!!!!?
Me atë që më tregojnë ka ndryshime drejt së keqes me aq sa kam parë unë para dy dekadash.
Londra apo edhe zona të tjera urbane në Angli janë kthyer në geto për fëmijët e emigrantëve tanë.
Fëmijë që rriten e nuk marrin përgjegjësi.
Sigurisht që mund të kenë lehtësira në disa aspekte të jetës por kanë vështërsi në të tjera krahasuar me Shqipërinë.
Por ajo që është më thelbësorja, braktisja ndaj përkujdesjes së prindërve.
Është e trishtë të kthehesh në robot i punës apo qejfit dhe të mos kesh kohë të shpenzosh një darkë me prindërit në javë apo muaj dhe këtë e kanë përqafuar brezi i dytë i emgracionit ( jo të gjithë).
"Nuk kam frikë emigracionin por kam frikë vetminë"
 
Last edited:

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
27,293
Reaction score
1,129
Points
113
Location
ne NYC
Cfare do kometi ti besh kesaj masakre kombetare, perseri nuk do te gjesh tek popuDhi i Dhjere por krenar, ate force te pertype fajesine e tij ne perzgjedhjen ose ne mbajtjen gjalle te metastazave te nje realiteti qe po e vret perdite, ne cdo ore, ne cdo sekonde.....

Lengo o popuDh i Dhjere......te dhjefsha krenarine.
 

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
5,277
Reaction score
273
Points
83
Location
Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak d
Cfare do kometi ti besh kesaj masakre kombetare, perseri nuk do te gjesh tek popuDhi i Dhjere por krenar, ate force te pertype fajesine e tij ne perzgjedhjen ose ne mbajtjen gjalle te metastazave te nje realiteti qe po e vret perdite, ne cdo ore, ne cdo sekonde.....

Lengo o popuDh i Dhjere......te dhjefsha krenarine.
Nuk ndaj të njëjtin mendim për popullin që është fajtor sepse bashkëpunoj kur i përzgjedhi.
Të dhashë besimin dhe ma thyve, fajtori shkon tek pabesia.
Prandaj fajtor janë ata që hynë nëpër zyrat shtetërore dhe keqpërdorën atë , pardje , dje, sot dhe ..... ndoshta.
Kam krijuar një antipati për cilindo që ka funksione shtetërore apo ka patur dhe e kthej në strofull të pazareve.
E di që janë shumë të paktë idealistët që kanë punuar ndershmërisht por servilizmi dhe etja për të bërë para me 1001 antirregulla i kthyen/ janë kthyer në neveritje të klasës drejtuese.
I qëndroj besnik fjalës së urtë që "fajin nuk e ka samari por gomari" dhe jo asaj se "populli është bashkëpunëtorë dhe bashkëvuajtës"
Sa për mos kundërshtimin me protesta të keq qeverisjes sigurisht që jemi 0, ndoshta ndajmë të njëjtin mendim.
 
Last edited:

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
27,293
Reaction score
1,129
Points
113
Location
ne NYC
Nuk ndaj të njëjtin mendim për popullin që është fajtor sepse bashkëpunoj kur i përzgjedhi.
Të dhashë besimin dhe ma thyve, fajtori shkon tek pabesia.
Prandaj fajtor janë ata që hynë nëpër zyrat shtetërore dhe keqpërdorën atë , pardje , dje, sot dhe ..... ndoshta.
Kam krijuar një antipati për cilindo që ka funksione shtetërore apo ka patur dhe e kthej në strofull të pazareve.
E di që janë shumë të paktë idealistët që kanë punuar ndershmërisht por servilizmi dhe etja për të bërë para me 1001 antirregulla i kthyen/ janë kthyer në neveritje të klasës drejtuese.
I qëndroj besnik fjalës së urtë që "fajin nuk e ka samari por gomari" dhe jo asaj se "populli është bashkëpunëtorë dhe bashkëvuajtës"
Sa për mos kundërshtimin me protesta të keq qeverisjes sigurisht që jemi 0

Mik i nderuar.....

Me ate mendesine time rrahur vetem nje muaj ne vit kur vi atje, perjetoj nje fare shkundje morale kur shikoj, ndiej e perzgjedh te jem pjese e nje menxyre shoqerore ku njera pale perzgjedh dhe mban mbi kercunjt e brinjeve te saj nje tjeter pale qe vetem e bren dhe e shkermoq nga brenda.....
Si mundesh te lesh nje kufte ushunjzash te te thithin gjakun per kaq kohe e te mos reagosh, te mos dalldisesh nga pislleku dhe aroma e keqe e te mos i vesh zjermin e ta shkumbosh deri ne palc...si???
Nuk ka asnje element demokratik shoqeror qe te mos jete tetrapligjik, i damkosur per te mos funksionuar por vetem per te keqbere cdo veprim.....
Masa kope qe rryshfetohen e rushfetojne, klasa tufa qe vetem gelltisin pa teklif e qe perdhunojne cdo aspekt te se drejtes qe kopeja jau dhuron per te zezen e vet e nuk mundet qofte me ulerit.

Tejet paster mendoj qe niveli i shoqerise Shqiptare eshte me vlera nen zerro, e si e tille prodhon vec se negativitet.....cdo ekuacion qe ti japesh ose te kerkosh qe ta zgjedhesh do te te shperbleje pa habi me perfundim e nje xy te pecudnuar e te zhytyr nen barren e defektit dhe mynxyres katastrofike, qe nuk le vend me per ndreqie......nuk le me vend per asgje qe ti vije era jete.
 

Bogota

𝖕𝖚𝖊𝖉𝖔 𝖞 𝖑𝖔 𝖍𝖆𝖗𝖊́
Anëtar
Sep 16, 2019
Postime
595
Reaction score
197
Points
43
Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB), në projeksionet e saj për popullsinë shqiptare ka rishikuar në ulje me 30-40% pritshmëritë se sa persona do të mbeten në një vend deri në vitin 2100. Zhvlerësimi i ndjeshëm ka ardhur brenda një viti (2019 kundrejt 2018) dhe është nxitur si nga rënia e normës së lindshmërive, ashtu dhe nga trendi i lartë i emigracionit.

Në parashikimet e publikuara në vitin 2018, sipas variantit të lartë të parashikimit (me normë të lartë fertiliteti), popullsia e vendit në vitin 2100 pritej të mbetej në rreth 2.8 milionë persona, në një rënie të lehtë nga niveli aktual prej 2.87 milionë banorësh. Por, vetëm një vit më pas, në 2019-n, pritshmëria është ulur ndjeshëm edhe për variantin optimist. Në të gjitha rastet, edhe në variantin optimist, – pra nëse merret një nivel zero emigracioni dhe ecuri normale e normave të fertilitetit-, në vitin 2100, Shqipëria nuk pritet që të ketë me shumë se 1.9 milionë banorë, ose 31% më pak se parashikimi i një viti më parë.


Në variantin e mesëm, Shqipëria nuk pritet të ketë më shumë se 1 milionë banorë, nga 1.6 milionë banorë që ishte parashikimi në vitin 2018 për këtë skenar, me një ulje prej rreth 34%.


Rishikimi më i lartë është bërë për skenarin e ulët (normë të lartë emigracionit dhe fertilitet të ulët), në bazë të së cilin, në Shqipëri në vitin 2100, sipas pritshmërive të departamentit të Divizionit të Popullsisë të OKB-së, në Shqipëri nuk pritet që të mbeten më shumë se 512 mijë banorë. Më parë, pritshmëria ishte për 860 mijë banorë, pra parashikimi është ulur me 40%.


Arsyet


Rënia e lindshmërisë (fertiliteti-norma bruto e lindjeve) dhe rifillimi i ciklit të emigracionit pritet që të tkurrin popullsinë në dekadat në vijim.


Të dhënat e fundit të INSTAT treguan se gratë që jetojnë në Shqipëri vit pas viti po heqin dorë nga mëmësia, duke reduktuar në mënyrë drastike numrin e bebeve të sjella në jetë. Në vitin 2018 ky fenomen u theksua edhe më shumë kur numri mesatar i fëmijëve të lindur nga një grua shënoi rekord historik. Indeksi i fertilitetit ishte vetëm 1.37 fëmijë për një grua nga 1.48 fëmijë më 2017 dhe nga 1.73 fëmijë për grua që ishte ky indeks në vitin 2014, sipas të dhënave të INSTAT.


Rënia me shpejtësi e numrit të lindjeve e ka çuar Shqipërinë nën normën e zëvendësimit e cila përllogaritet 2.1 fëmijë për grua. Gjithashtu Shqipëria e ka normën e lindshmërisë shumë poshtë indeksit global të fertilitetit i cili në vitin 2017 ishte 2.4 fëmijë për grua sipas të dhënave të Bankës Botërore. Gratë shqiptare lindin gati 50 për qind më pak fëmijë se mesatarja globale.


Nga janari 2014 deri në janar të 2018 popullsia e Shqipërisë është zvogëluar mesatarisht me 0,16 % në vit. Si pasojë e këtyre zhvillimeve raportet e varësisë janë rritur për moshat e vjetra dhe janë ulur për ato të rejat. Raportet e varësisë llogariten duke krahasuar numrin e personave (të rinjtë 0-14 vjeç dhe/ose të moshuarit 65+ vjeç) me popullsinë në moshë pune.


Ndërsa nga viti 2015, Shqipëria po përjeton një rritje të re të fenomenit të emigracionit. Vetëm aplikimet për azil, në pesë vitet e fundit kanë arritur në rreth 200 mijë, sipas të dhënave zyrtare nga Eurostat, ndërsa ka dhe shumë të tjerë që ikin me kontrata pune, ose që thjesht largohen e nuk kthehen më. Largimi i popullsisë po bëhet problem për sipërmarrjet, të cilat ankohen se nuk po gjejnë fuqi punëtore të specializuar. Në një sondazh të fundit, Instituti Shqiptar i SME-ve “SME Albania” gjeti se rreth 61% e ndërmarrjeve kanë pasur punonjës të larguar për arsye emigracioni gjatë vitit 2019.


Rënia e popullsisë, sidomos largimi i popullsisë në moshë pune pritet të japë efekte të rënda në të ardhmen, si në skemën e pensioneve, me krijimin e një shtrese të brishtë pa kujdesin e duhur, ashtu dhe në rënien e produktivitetit të sipërmarrjeve, me efekt në tendencën e pagave, investimeve të tyre e taksave që paguajnë, me pasoja afatgjata në ngadalësimin e ekonomisë së vendit. (Monitor)

 

rowe

V.I.P
Anëtar
Dec 6, 2019
Postime
1,277
Reaction score
828
Points
113
"Të diturit" dhe të paditurit po ikin nga Shqipëria, nuk ka të bëj shkalla e inteligjencës apo shkollimit sesa mundësia për tu rehatuar.
Çdokush që ka një mundësi sado të vogël për të jetuar më mirë për të ardhmen e fëmijëve të tyre.
Por a është Europa si para 20 e kusur vitesh për të arritur në konkluzionin se kanë një të ardhme më të mirë fëmijët!!!!?
Me atë që më tregojnë ka ndryshime drejt së keqes me aq sa kam parë unë para dy dekadash.
Londra apo edhe zona të tjera urbane në Angli janë kthyer në geto për fëmijët e emigrantëve tanë.
Fëmijë që rriten e nuk marrin përgjegjësi.
Sigurisht që mund të kenë lehtësira në disa aspekte të jetës por kanë vështërsi në të tjera krahasuar me Shqipërinë.
Por ajo që është më thelbësorja, braktisja ndaj përkujdesjes së prindërve.
Është e trishtë të kthehesh në robot i punës apo qejfit dhe të mos kesh kohë të shpenzosh një darkë me prindërit në javë apo muaj dhe këtë e kanë përqafuar brezi i dytë i emgracionit ( jo të gjithë).
"Nuk kam frikë emigracionin por kam frikë vetminë"
Par, te diturit dhe te paditurit, kane dashur dhe do duan gjithmone te kthehen ne shqiperi, por cfare gjejne atje?
Rast personal, pas dy dekada ne emigracion, me degree perendimore dhe sigurisht me mireqenie, lashe perendimin dhe u riktheva ne shqiperi me mendjen per te qendruar aty pergjithmone. Duke patur parasysh se qyteti im i origjines ofronte nje mut, vendosa te blej nje apt ne tirane, dhe e bleva. Mendoja qe me arsimin tim( mendim subjektiv ky) ne perendim do ishte e lehte te stabilizohesha diku ne tirane. E pranoj isha shume naiv qe u ktheva atje, atje ben pune diploma e univ ufo dhe univ te henri cilit, si dhe bythlepirja e ridhjerjes...apo edhe e pd kur vjen ne pushtet. Atje duhet te jesh militant, te garantosh nje page mizerabel. Shqiperia nuk kishte vend per mua, ai popull atje zgjedh vetem halabake ta qeverisin. Ndenja nje vit e ca, dhe cava ferren perseri, tani jam ketu ku jam, ku shume e quajne american dream. Une do doja nje albanian dream por me ke??? Me ridhjerje dhe poture turke dhe ca zhgaravina surrealiste ne zyren kryeministrise:
!!!!
Shqiperia nuk ofron asgje, cdo popull meriton qeverine qe ka.
 

Zana

e....Thjeshte
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
27,241
Reaction score
1,366
Points
113
Se kur do Ti ndalojne k’to lloj artikujsh pa lidhje ... I don’t know . 🧐🧐

Padituria ne kulm.
 

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
5,277
Reaction score
273
Points
83
Location
Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak d
Par, te diturit dhe te paditurit, kane dashur dhe do duan gjithmone te kthehen ne shqiperi, por cfare gjejne atje?
Rast personal, pas dy dekada ne emigracion, me degree perendimore dhe sigurisht me mireqenie, lashe perendimin dhe u riktheva ne shqiperi me mendjen per te qendruar aty pergjithmone. Duke patur parasysh se qyteti im i origjines ofronte nje mut, vendosa te blej nje apt ne tirane, dhe e bleva. Mendoja qe me arsimin tim( mendim subjektiv ky) ne perendim do ishte e lehte te stabilizohesha diku ne tirane. E pranoj isha shume naiv qe u ktheva atje, atje ben pune diploma e univ ufo dhe univ te henri cilit, si dhe bythlepirja e ridhjerjes...apo edhe e pd kur vjen ne pushtet. Atje duhet te jesh militant, te garantosh nje page mizerabel. Shqiperia nuk kishte vend per mua, ai popull atje zgjedh vetem halabake ta qeverisin. Ndenja nje vit e ca, dhe cava ferren perseri, tani jam ketu ku jam, ku shume e quajne american dream. Une do doja nje albanian dream por me ke??? Me ridhjerje dhe poture turke dhe ca zhgaravina surrealiste ne zyren kryeministrise:
!!!!
Shqiperia nuk ofron asgje, cdo popull meriton qeverine qe ka.
Të mos ishte për gjysëm fjalinë e fundit do ndaja të njëjtën qëndrim por nuk e di pse aty ndahemi.
Këtu e 30 vite Shba dhe Be kanë eksperimentuar çdo gjë, por së fundmi kanë lejuar të qeverisin edhe me 20% të votuesëve.
Ku është shumica e votuesëve në këtë rast??????????
Populli e dha verdiktin, Shba dhe Be e miratuan "këstin"
Pra e thënë ndryshe jemi koloni afrikane por në mentalitet "west"
Sigurisht që ne si popull kemi durim ndaj taksa-mbledhësit por aspak kur vjen puna me komshiun apo mikun dhe kjo mendoj se e kemi si trazhgimni për shkak të mbijetesës përkundër fqinjëve tanë aspak të arsyeshëm.
 

rowe

V.I.P
Anëtar
Dec 6, 2019
Postime
1,277
Reaction score
828
Points
113
Të mos ishte për gjysëm fjalinë e fundit do ndaja të njëjtën qëndrim por nuk e di pse aty ndahemi.
Këtu e 30 vite Shba dhe Be kanë eksperimentuar çdo gjë, por së fundmi kanë lejuar të qeverisin edhe me 20% të votuesëve.
Ku është shumica e votuesëve në këtë rast??????????
Populli e dha verdiktin, Shba dhe Be e miratuan "këstin"
Pra e thënë ndryshe jemi koloni afrikane por në mentalitet "west"
Sigurisht që ne si popull kemi durim ndaj taksa-mbledhësit por aspak kur vjen puna me komshiun apo mikun dhe kjo mendoj se e kemi si trazhgimni për shkak të mbijetesës përkundër fqinjëve tanë aspak të arsyeshëm.
Shume e ke ate 20%, me 15% qeverisin keta qe jane ne pushtet. Por ka nje por, ai 85% qe nuk voton keta qe jane ne pushtet, nuk mund te thuash se nuk i meriton keta legene qe jane ne pushtet, sepse eshte 85%ndsh pasiv, nuk ben asgje per te shkulur te keqen. Nuk proteston, nuk eshte i afte te nxjerre nje organizate politike me me te miret nga bijt e vet, me idealiste.
 

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
5,277
Reaction score
273
Points
83
Location
Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak d
Mik i nderuar.....

Me ate mendesine time rrahur vetem nje muaj ne vit kur vi atje, perjetoj nje fare shkundje morale kur shikoj, ndiej e perzgjedh te jem pjese e nje menxyre shoqerore ku njera pale perzgjedh dhe mban mbi kercunjt e brinjeve te saj nje tjeter pale qe vetem e bren dhe e shkermoq nga brenda.....
Si mundesh te lesh nje kufte ushunjzash te te thithin gjakun per kaq kohe e te mos reagosh, te mos dalldisesh nga pislleku dhe aroma e keqe e te mos i vesh zjermin e ta shkumbosh deri ne palc...si???
Nuk ka asnje element demokratik shoqeror qe te mos jete tetrapligjik, i damkosur per te mos funksionuar por vetem per te keqbere cdo veprim.....
Masa kope qe rryshfetohen e rushfetojne, klasa tufa qe vetem gelltisin pa teklif e qe perdhunojne cdo aspekt te se drejtes qe kopeja jau dhuron per te zezen e vet e nuk mundet qofte me ulerit.

Tejet paster mendoj qe niveli i shoqerise Shqiptare eshte me vlera nen zerro, e si e tille prodhon vec se negativitet.....cdo ekuacion qe ti japesh ose te kerkosh qe ta zgjedhesh do te te shperbleje pa habi me perfundim e nje xy te pecudnuar e te zhytyr nen barren e defektit dhe mynxyres katastrofike, qe nuk le vend me per ndreqie......nuk le me vend per asgje qe ti vije era jete.
Mos na demoralizo kaq shumë!!!!!!!!!
E di, e njoh, e prek, e nuhas përditë dhe shumë të tjera si këto sa janë kthyer edhe eventet familjare në materializëm të paskrupullt.
A mund të ndryshojmë diçka!?
Shumë vështirë.
Por a e kemi për detyrë si ju andej por edhe ne këtej për ti thënë derrit , derr dhe jo dajë?
Sigurisht që po.
Prandaj çdo mënyrë për të fajësuar gjithë shoqërinë pse 20, 30 , 40 apo 70% e tyre, i shkojnë përshtat pikërisht njeriut me benevrekë dhe sojit të tyre që mundohen për të fajësuar banorët dhe sistemin dhe jo keq qeverisjen.
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
50,215
Reaction score
1,822
Points
113
Shume e ke ate 20%, me 15% qeverisin keta qe jane ne pushtet. Por ka nje por, ai 85% qe nuk voton keta qe jane ne pushtet, nuk mund te thuash se nuk i meriton keta legene qe jane ne pushtet, sepse eshte 85%ndsh pasiv, nuk ben asgje per te shkulur te keqen. Nuk proteston, nuk eshte i afte te nxjerre nje organizate politike me me te miret nga bijt e vet, me idealiste.
Mirë këtij par ja ka kafshuar PD-ja trurin po ti ç'ke që bie në ato ujra kur e mban veten për njëri me llogjikë? 🤣 😜
E di ti ç'është ai 80-85 përqindshi që nuk lë postim pa e shkruar? Mos e di votues të PD? Mos haro që je edhe ti atje brënda. 😜
 

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
5,277
Reaction score
273
Points
83
Location
Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak d
Shume e ke ate 20%, me 15% qeverisin keta qe jane ne pushtet. Por ka nje por, ai 85% qe nuk voton keta qe jane ne pushtet, nuk mund te thuash se nuk i meriton keta legene qe jane ne pushtet, sepse eshte 85%ndsh pasiv, nuk ben asgje per te shkulur te keqen. Nuk proteston, nuk eshte i afte te nxjerre nje organizate politike me me te miret nga bijt e vet, me idealiste.
Eh mor Land!!!!!!!!!
Duhet të PPP për ishujt Marshall përndryshe përfundon tek tuneli i Elbasanit, prandaj dardha nuk bjen nën dardhë por nën limon.
 
Top