• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

“Të gjithëve gropa ju pret”, kërcënohet me vdekje Agron Tufa: Vini re gjuhën e vjetër

lonely_lion

在中国的某个地方
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
5,261
Reaction score
80
Points
48
Re: “Të gjithëve gropa ju pret”, kërcënohet me vdekje Agron Tufa: Vini re gjuhën e vj

"Tufa i bëri më tej thirrje ministrit Sandër Lleshaj, që të mos e dorëzojë arkivën, pasi në këtë mënyrë do të mbeteshin të pazabardhura shumë prej krimeve të periudhës së komunizmit."

Kjo eshte nja nga arsyet perse keta vemje kan sabotuar demokracine me ate vend 29 vitet e fundit.

Sa gjate jetoka kjo far e ndyer! Nuk thon kot nuk e gjen gje te keqen.
@Mano te kam pyet njehere po nuk me je pergjigjur. E mban mend kur hyne ne greve urije te persekutuarit politike kunder Kurt Koles ? Se mos ka qene vetem ai rast , por ky eshte me flagranti. Di gje . Si qe puna atehere ? Une kam shume info ne fakt per ate qe ndodhi atehere, por je vetem per ate por dhe per me ca kryetare te tjere te shoqates ne rrethe. T'a kishte mendjen Kurti me shoke te gjente apo zbardhte krimet , nuk i detryronte bashke- vuajtesit te hynin ne greve urije. Po ashtu dhe ca kryetare degesh neper rrethe kane perdorur pushtetin qe morren dhe ndihmat financiare per te bere qef dhe per t'u shtuar agonine e vuajtjejve shokeve te internimit dhe burgjeve. Pra kur nuk e bete vete kete pune per 30 vjet, ca beni gam-gam sot ? Kur nuk e zgjidhet ju te interesuarit dhe vaujtesi e vertete do e zgjidhi kete pune Goni ( qe sic thua dhe vete na qenka i pa anashem?) Te kete dale nje engjell i paanshem dhe idealist ne Shqiperi ne keto 30 vjetet e fundit (Ky u akuzua per vjedhes teme diplome?). E kujt i ruhet leshi te kercenoje me vdekje Gonin ? Mos i ka rene ne qafe ndonjerit ky apo ndonje dallaver dhe rrofte sebepi - me kane kercenuar. Ai qe ishte 1 vjec ne 1990, tani eshte 30 vjet. Shume e shume vete o kane ikur o kane vdekur. I ikuri dhe i vdekuri, nuk ka nder - thote nena ime. Une nuk kam qene dhe as jam komunist, por pak me ben kjo.Po nuk mendova si ty dhe plot te tjere do me quani komunist. .

Ja kalofsh mire o @Mano. Respekte.
 
Last edited:

lonely_lion

在中国的某个地方
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
5,261
Reaction score
80
Points
48

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
3,792
Reaction score
105
Points
63
Re: “Të gjithëve gropa ju pret”, kërcënohet me vdekje Agron Tufa: Vini re gjuhën e vj

Kur ka dhe ky fb apo rrjet social . O [email protected] robt. Je i kercenuar ? Mesazh ne media ? Ok . Aq me mire. Bej padi dhe e zene si lepur brenda dites. Ca me del kot me kot si koqe aty. Ik ore sa na hapet barkut me keto video qe sillni.
Padi ka bere, po askush nga leshrat dhe markajt se be ujin ne zjarr.;)

Vetem sopotit ja vene ne pulle, kur ankohet...lol
 

lonely_lion

在中国的某个地方
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
5,261
Reaction score
80
Points
48
Re: “Të gjithëve gropa ju pret”, kërcënohet me vdekje Agron Tufa: Vini re gjuhën e vj

Padi ka bere, po askush nga leshrat dhe markajt se be ujin ne zjarr.;)

Vetem sopotit ja vene ne pulle, kur ankohet...lol
@doganieri. T'a ha mendja vertet se e ka kercenuar njeri per ceshtje te themite 1990 kete ? Morra minimumin e 1990. se ngjarjet qe ky ka filluar te permendi jane te 1945 apo 1950. jan ftohur gjakrat me koke e vakt. Me coi kercenim ne fb thote ky. Po ca thua ore. Ja te themi. T'u tek ty sot dhe me shan mua apo me kercenon sepse nuk je dakort me femren me te bukur te brezit tim (tek Ismaili), se e kapa une dhe ti s'e kape dot ne ate kohe. Ose e anasjellta qe ka shume me teper mundesi, sepse mua gjithnje m'i kane kap ato qe me pelqenin ti kapja.

Kane filluar keta te perdorin fb (kur ne te tjeret kemi vite qe e kemi lene) dhe bejne interesantin si persona publik me fb. keta jane mbrapa ne kohe dhe ne hapesire. FB ka dal nga moda me kohe dhe me vaft. Kur ne perdornim yahoo, chat apo msn keta perdornin telefon me shkrepse. Po vk. @doganieri e di metoden e re qe perdoret sot me kap femra ???
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
3,792
Reaction score
105
Points
63
Re: “Të gjithëve gropa ju pret”, kërcënohet me vdekje Agron Tufa: Vini re gjuhën e vj

Leone,

Ti merr plak,jeton nga interneti.

Eshte nje plak arvanitas qe ka video neutube, panajot a sdi ca e thone.

Thote turku?

Turku te qi nenen...

Kshu kjo pune.

Pa ne te na rrojne lu me vllahunton..

E kam llafin per ate bubin kacurel qe o ne avatar...
 

lonely_lion

在中国的某个地方
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
5,261
Reaction score
80
Points
48
Re: “Të gjithëve gropa ju pret”, kërcënohet me vdekje Agron Tufa: Vini re gjuhën e vj

Leone,

Ti merr plak,jeton nga interneti.

Eshte nje plak arvanitas qe ka video neutube, panajot a sdi ca e thone.

Thote turku?

Turku te qi nenen...

Kshu kjo pune.

Pa ne te na rrojne lu me vllahunton..

E kam llafin per ate bubin kacurel qe o ne avatar...
Ca te boj ore. Nuk thu shyqyr qe kam netin ? Do m'a ndalosh dhe ate ? Atij turkut i do bere duva , degjome mua. Mireqe eshte ai se do ishim shperbere si Shqiperi qe nga 90. Nuk me the sa vjec ti ?
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
3,792
Reaction score
105
Points
63
Re: “Të gjithëve gropa ju pret”, kërcënohet me vdekje Agron Tufa: Vini re gjuhën e vj

Ca te boj ore. Nuk thu shyqyr qe kam netin ? Do m'a ndalosh dhe ate ? Atij turkut i do bere duva , degjome mua. Mireqe eshte ai se do ishim shperbere si Shqiperi qe nga 90. Nuk me the sa vjec ti ?
Po cte plas sa vjec jam une..

Ate femren sma the...:D
 

lonely_lion

在中国的某个地方
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
5,261
Reaction score
80
Points
48
Re: “Të gjithëve gropa ju pret”, kërcënohet me vdekje Agron Tufa: Vini re gjuhën e vj

Po cte plas sa vjec jam une..

Ate femren sma the...:D
Po te jesh ti 40 vjec, si do e njohesh ate femren dhe po t'a them ? Aq me teper kur ti ke banuar ne kombinat (keshtu ke thene apo jo ?)
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
9,753
Reaction score
223
Points
63
Re: “Të gjithëve gropa ju pret”, kërcënohet me vdekje Agron Tufa: Vini re gjuhën e vj

Kur ka dhe ky fb apo rrjet social . O [email protected] robt. Je i kercenuar ? Mesazh ne media ? Ok . Aq me mire. Bej padi dhe e zene si lepur brenda dites. Ca me del kot me kot si koqe aty. Ik ore sa na hapet barkut me keto video qe sillni.
Nuk le postim pa me kundershtuar e njerez per te cilet une shkruaj ketu pa diskredituar.

Po mir o burr i dheut thuaj hapur qe je nostalgjik i asaj kohe dhe ata qe duan ta demaskojne nuk i do.

Eshte me burrerore te dalesh hapur se keshtu si ben ti deg me dege e nje carcafe shkrimi nuk behet.

E ka denancuar por nuk i eshte pergjigjur asnje organ i shtetit.

A hani shqip ju apo jo. Ka denancuar se ne rradhet e policise ka rreth 500 nga sigurimsat e kohes se diktatures.
Pse nuk I doroni dot njerezit qe duan te nxjerrin me pah krimet e komunizmit dhe te denojne ata qe ishin dhe jan pergjegjes?

Kush jeni ju nje here qe fshiheni pas internetit?

Kush je ti qe mundohesh te diskreditish drejtorin e institutit per zbardhjen e krimeve te komunizmit ne Shqiperi?

Cfar te ka bere ty Tufa qe shprehesh keshtu per te?
 
Last edited:

lonely_lion

在中国的某个地方
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
5,261
Reaction score
80
Points
48
Re: “Të gjithëve gropa ju pret”, kërcënohet me vdekje Agron Tufa: Vini re gjuhën e vj

Nuk le postim pa me kundershtuar e njerez per te cilet une shkruaj ketu pa diskredituar.

Po mir o burr i dheut thuaj hapur qe je nostalgjik i asaj kohe dhe ata qe duan ta demaskojne nuk i do.

Eshte me burrerore te dalesh hapur se keshtu si ben ti deg me dege e nje carcafe shkrimi nuk behet.

E ka denancuar por nuk i eshte pergjigjur asnje organ i shtetit.

A hani shqip ju apo jo. Ka denancuar se ne rradhet e policise ka rreth 500 nga sigurimsat e kohes se diktatures.
Pse nuk I doroni dot njerezit qe duan te nxjerrin me pah krimet e komunizmit dhe te denojne ata qe ishin dhe jan pergjegjes?

Kush jeni ju nje here qe fshiheni pas internetit?

Kush je ti qe mundohesh te diskreditish drejtorin e institutit per zbardhjen e krimeve te komunizmit ne Shqiperi?

Cfar te ka bere ty Tufa qe shprehesh keshtu per te?
O @Mano

Mos ler drute e shkon per shkarpa.

Leri budalliqet o @Mano. Institut thua? Cfare lesh Instituti pretendon ti dhe shqiptaret thua ti pas minimumi 30 vjeteve ?

Merri gjerat me rradhe. Ke dy postime te mijat. Merru nje here me keto dy postime. Une po te kerkoj te sqarosh veten per gjera me te fresketa. 30 vjet e tehu dhe jo 30 vjet e andej. Me kthe pergjigje per keto poshte dhe lere se kuhsh jam une se ku fshihem, apo nuk fshihem.

https://www.forum-al.com/showpost.php?p=1693057&postcount=19

https://www.forum-al.com/showpost.php?p=1693060&postcount=21

Une nuk di te fshihem si ky :

https://www.gazetadita.al/drejtori-qe-hulumton-krimet-e-komunizmit-kapet-me-vjedhje/

pas dikujt tjeter....gjithnje po qe e vertete. Pra po qe e vertete.... cfare pret ti nga dikush qe ben doktorature duke vjedhur punen, mundin dhe idete e dikujt tjeter ne kohen e sotme dhe na del e na nxjerr dokumente apo ben studime per cfare ka ndodhur minimalisht 30 vjet me pare? Kur ky qe me thua mua ti Drejtor Instituti eshte hajdut intelektual me c'te drejte ngrihet ky dhe shan shtetin komunist per hajdut intelektual (kuptome dret qe une nuk po mbroj shtetin komunist apo ato cfare kane bere ata, bile i denoj). Por ky person sikur nuk i bije te jete personi i duhur. Ok. te gjithe gabojme. Atehere ky tipo le te filloje nga vetja dhe te kerkoje falje (nuk mund te kerkoje ky qe te kerkojne falje te tjeret pa kerkuar vete i pari). Po ka marre vertet grade shkencore me kete teme, t'a dorezoje mbrapsht (dhe shperblimin monetar qe ka ardhur si rezultat i kesaj ) dhe pasi t'ja pranojne faljen (po ja pranuan) le te vazhdoje. Kush je ti qe qe do te krahasosh mua me nje hajdut? te diskretitoj une kete? Po ky ka diskretituar veten , ca ti' disktretitoj une me ketij ? Une nuk kam vjedhur njeri @Mano. Me qellim e deshire jo e jo, por as pa e ditur kete. Ceshte kjo qe po me thua mua ti ? Pyetje eshte kjo e jotja? Pa beja njehere kete pyeje vetes, sikur te te krahasoja une ty me Kurt Kolen ?

@Mano djali. Dhe njehere po i bej thirrje ndergjegjes sende. Ke lene ti ne dore te perfaqesoje apo te sqaroje e nxjerre ne drite vuatjet e fisit tend dhe bashkevuajtesve te tu, ky Gonia ? Per 30 vjet kur hekuri ishte akoma i nxehte nuk zgjidhet dot asgje, por hengret kokat e njeri - tjetrit. Dhe tani qe del ky qe nuk i rruhet hic per juve, por do te beje doktoraturen e rradhes dhe te nxjerre fitim monetar nga kjo gje, juve kujtoni se do nxehet prap hekuri t'a rrihni ju, nderkohe qe nuk jane vetem shkendija te nje zjarri te fikur prej kohesh dhe ne radhe te pare nga ju vete ? O ju marrte muti shalet jarabi, juve me gjithe kete drejtorin hajdut dhe FB e ketyre.

Sikur per 20 vjet qe nga 1990 te ishin hapur nga 150 dosje ne vit do te kishin mbaruar ne mos te gjitha por shumica e :e marre nga http://ishperndjekurit.gov.al/al/statistika/.

Kjo ketu me poshte CV e Bilal Koles. Drejtori I IIP

http://ishperndjekurit.gov.al/al/wp-content/uploads/2015/04/CV_BKola_Shqip_14.pdf

Ky qenka biri i Kurt Koles ??????????????????????? Atij Kurt Kole qe donin t'a merrnin zvarre dhe u futen ne greve urije bashkevuajtesit e tij per ta hequr nga drejtor te shoqates se nuk la gje pa vjedhur ?

Nuk ka nevoje te me replikosh me o @Mano, se po me vjen te vjell.
 

Attachments

Last edited:

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
9,753
Reaction score
223
Points
63
Re: “Të gjithëve gropa ju pret”, kërcënohet me vdekje Agron Tufa: Vini re gjuhën e vj

Ore ti qeke si me fol me murin. Nuk e shikon ti shantazhet qe i behen ati edhe sot 29 vjet me von. Mendo te ishte ber nje perpjekje e till sapo ra sistemi. Te zhduknin pa nam a pa nishan. Pse a nuk e bene me disa? Me te gjith popullin qe e futen ne lufte civile?

Shkojne e gjejne Sorosin per te devijuar nga e verteta. Keta kerrma i kan ber vet te gjitha.

E crendesi ka kur del e verteta? Hebrenjte edhe sot ndjekin nazistet pse ne jo komunistet te cilet ju i keni ne qeveri ulur kembe kryeq dhe njerez si ti me keto jusifikime ne vend qe t'i kerkoj llogari deputetit qe e perfaqeson grin sallat ketu ne forum me mua.

Nejse...beni cfar te doni me jeten tuaj por te pakten mos i prishni pun atyre qe duan te bejne dicka te mir ne ate vend!

P.s cfar pergjigje do nga une? Kujton ti se kam nge une te lexoje carcafet e tua qe shkruan ketu?
 
Last edited:

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
3,792
Reaction score
105
Points
63
Re: “Të gjithëve gropa ju pret”, kërcënohet me vdekje Agron Tufa: Vini re gjuhën e vj

Pushtët e Enverit ngordhin për kohën e Stalinit, jo për Europën! / “Shpërthen” Agron Tufa
Nentor 3, 2019
Share

Publicisti Agron Tufa, drejtor i Institutit për Studimin e Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit, ka reaguar fort me një postim në rrjet lidhur me dekorimin e bulevardit “Dëshmorët e Kombit” me portretet dhe fotografitë e atyre që konsiderohen si dëshmorë dhe heronj të popullit.

Një pjesë e fotove të vendosura i përkasin emrave që u vranë gjatë luftës së Dytë Botërore, të tjerë se ishin figura të Partisë Komuniste, më pas PPSH-së.

Dekorimi i bulevardit është bërë në kuadër të 75 vjetorit të çlirimit, por ajo që stonon është fakti se mes personave të zgjedhur janë edhe ata që i kanë shërbyer strukturave të sigurimit të shtetit, krimet e të cilëve janë të evidentuara.

LEXO EDHE Reshje intensive shiu dhe .../ Ja surprizat që na ofron moti (Foto)
Tufa në postimin e tij shkruan se qeveri-bashkia ka varur në të njëjtin bulevard portretet e atyre gjoja heronjve, që i ekzekutuan martirët, jo vetëm të kishes katolike. Madje të veshur dhe me uniformën e Sigurimit, si ky këtu poshtë.


Postimi nga Agron Tufa

Kur erdhi në Tiranë Papa Françesku qeveria vari në Bulevard portretet e martirëve të kishës katolike.

Sot qeveri-bashkia ka varur në të njëjtin bulevard portretet e atyre gjoja heronjve, që i ekzekutuan martirët, jo vetëm të kishes katolike. Madje të veshur dhe me uniformën e Sigurimit, si ky këtu poshtë.

Pushtët e Enverit ngordhin për kohën e Stalinit, jo për Europën!

https://boldnews.al/2019/11/03/pushtet-e-enverit-ngordhin-per-kohen-e-stalinit-jo-per-europen-shperthen-agron-tufa/
 

ana_gend

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2013
Postime
4,163
Reaction score
190
Points
63
Re: “Të gjithëve gropa ju pret”, kërcënohet me vdekje Agron Tufa: Vini re gjuhën e vj

Kan harruar foton e Miladinit dhe Dushanit nuk mund ti mohohet kontributi qe dhane ne luften tone clirimtare
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
3,792
Reaction score
105
Points
63
Re: “Të gjithëve gropa ju pret”, kërcënohet me vdekje Agron Tufa: Vini re gjuhën e vj

Kan harruar foton e Miladinit dhe Dushanit nuk mund ti mohohet kontributi qe dhane ne luften tone clirimtare
Duhet fillimisht te kendonin kete kengen..

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=JV2MLErk4L0[/ame]
 

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
47,211
Reaction score
300
Points
83
Re: “Të gjithëve gropa ju pret”, kërcënohet me vdekje Agron Tufa: Vini re gjuhën e vj

dushana,milladina,putina,ten hsiao ka Kina e................terrci e verrci.

Tungi.
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
48,890
Reaction score
710
Points
113
Re: “Të gjithëve gropa ju pret”, kërcënohet me vdekje Agron Tufa: Vini re gjuhën e vj

Kapiten Memo Nexhipi është vrarë në provokacionet e gushtit '49 ça sigurimsi po thotë Agron Leshi?
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
9,942
Reaction score
277
Points
83
Re: “Të gjithëve gropa ju pret”, kërcënohet me vdekje Agron Tufa: Vini re gjuhën e vj

se nuk e kam lixuar temen pos titullit, por mendja ma thote qe aty e aty ene doli ajo shprehja popudhore :D "t`befsha gropen" poshte thanes, ku ka hipur e jeme e Zeqos :D nderkohe nga ana qeter e gardhit i shikonte e jema e Selmanit, te birit :D se çfare do ndodhte.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
7,152
Reaction score
268
Points
83


I kërcënohej jeta në Shqipëri : Drejtori i ISKPK ,Agron Tufa ,kërkon strehim politik në Zvicër
On Dec 2, 2019
Agron Tufa, drejtori ekzekutiv i Institutit për Studimin e Krimeve dhe pasojave te Komunizmit ne Shqipëri (ISKPK) ka kërkuar strehim politik në në Zvicër për shkak te pasigurisë për jetën e tij dhe të familjes se tij në Shqipëri. Burimeve te besueshme konfidenciale thane për Gazeta “Minerva” se z. Tufa ka kërkuar zyrtarisht strehim politik ne shtetin e Zvicrës dhe aktualisht ndodhet familjarisht i strehuar ne nj eng qendrat për azilantë politik te këtij shteti . Nga Zvicra , ai i ka kërkuar dorëheqjen nga drejtori i ISKPK , nëpërmjet një letre kryetarit te Bordit Drejtues te ISKPK Uran Butka Prej disa kohesh z. Tufa dhe instituti qe ai drejton ishte vene ne shënjestër të goditjeve te mazhorancës ish komuniste ne pushtet , veçanërisht nga pjese sa saje e implikuar ne krimet e komunizmit . Tufa u kërcënua dhe u fye publikisht ne Kuvendin e Shqipërisë nga deputetit i qeverise Spartak Braho ish hetues e gjykatës i diktaturës komuniste , autor i krimeve te saje ndërkohë qe ai u be pre e kërcënimeve publike ne mediat e rrjetet sociale pro qeveritare . Politikane e zyrtare te larte te shtetit kane ngritur një sër padish ndaj tij ne prokurorinë dhe gjykatat e kontrolluara nga qeveria, ne fushatë pothuaj inkuizicioni qe me sa duket e ka bere te pa mundur qëndrimin e tij te me tejshëm ne atdhe .
Agrin Tufa vjen nga shtresa e te përndjekurve politike te komunizmit , ai është shkrimtar, publicist dhe pedagog i njohur . Tufa ka drejtuar që nga themelimi i tij ne 2010 deri më sot . Me ardhjen ne pushtet te ish komunisteve ne vitin 2013 instituti dhe drejtuesit e tij janë vene ne mënyre te përsëritur ne presion politik për shkak se zbardhja e krimeve te komunizmit prek direkt interesa politike ,personale e familjare te drejtueseve kryesor te qeverisë dhe mazhorancës .
Largimi nga vendi i z. Tufa është ne vazhdën e largimit te një numri te konsiderueshëm personaliteteve te shquara te vendit, puna dhe jete e te cilëve vlerësohet si e pasigurt ne Shqipëri . Sipas statistikave evropiane qe nga viti 2013 nga Shqipëria e qeverisur nga rilindja ish komuniste është larguar rreth 25 % e popullsisë se vendit .
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
9,753
Reaction score
223
Points
63
Sapo e postiva kete lajm tek tema e 'Nurembergut'. Kjo eshte tem me e pershtatur per lajmin.
 

Dardan

Anëtar
Anëtar
Nov 2, 2015
Postime
43
Reaction score
0
Points
6
10 arsyet që e bëjnë Zvicrën vendin më të mirë për të jetuar

Prandaj është shumë e rëndësishme të hulumtoni mirë rreth një vendi dhe traditave të tij, para se të shpërnguleni aty. Në këtë mënyrë, ju mund të keni një ‘pasqyrë’ të atij vendi dhe të personave që jetojnë aty.
Këto janë dhjetë arsye pse shpërngulja apo jetesa në Zvicër do të ishte në dobinë tuaj.
Mundësitë për punësim – Arsyeja kryesore pse njerëzit vendosin të dalin jashtë vendit, është kryesisht puna. Njerëzit mund të kenë nevojë të vendosen në zyrën e një vendi të ri apo thjesht kërkojnë perspektiva më të mira për punën e tyre. Dhe Zvicra është mjaft tërheqëse nëse po kërkon të kyçesh më tej në tregun e punës, ndërsa rrogat mund të jenë dyfish apo edhe trefish më të mëdha se në disa vende të Europës, madje për të njëjtën pozitë pune. Ata që jetojnë në Gjenevë dhe Cyrih, konsiderohet të kenë të ardhurat më të larta në botë, kryesisht njerëzit që punojnë në sektorët si financa, banka dhe sigurime.
Arsimimi – Zvicra krenohet për një nga sistemet e arsimit më të mirë në botë. Nëse po emigroni në Zvicër me familje, aty ka një sërë shkollash publike, ndërkombëtare, madje edhe angleze për fëmijët tuaj. Janë 12 universitete dhe shtatë institucione të arsimit të lartë të shkencave të aplikuara, brenda rajoneve të ndryshme të Zvicrës.
Kujdesi shëndetësor – Jetëgjatësia është shumë e lartë, 79 vjet për burrat dhe 84 për gratë, dhe kjo tregon se kanë një system cilësor të kujdesit shëndetësor, transmeton Albinfo. Kur të zhvendoseni në Zvicër, është e obligueshme që të merrni sigurim shëndetësor brenda tre muajve, por për këto shpenzime, ju do të përfitoni standarte të shkëlqyera, pritje më të shkurta dhe nivel më të lartë të kujdesit.
Mjedisi – Peizazhi në Zvicër ka shumë gjëra për t’iu ofruar atyre që vendosin në jetojnë në vendin alpin, është i famshëm për malet madhështore dhe liqenet e qeta. Temperatura ndryshon varësisht prej vendit, por kryesisht pritet të jetë më e ngrohtë në jug dhe më e ftohtë në veri. Verërat (stina) kryesisht janë mesdhetare dhe temperaturat mund të arrijnë deri në 30 gradë Celsius gjatë muajve korrik dhe gusht. Ndërkaq, janari dhe shkurti janë muajt më të ftohtë.
Sporti – Nëse je person aktiv dhe të pëlqejnë sportet, atëherë Zvicra është vendi i duhur për ty. Zviceranët janë të njohur për sportet në natyrë, sidomos gjatë dimrit, si skijimi, alpinizmi e sporte të tjera tradicionale që praktikohen nga të gjithë. Zvicra tërheq më shumë se tetë milionë turistë të huaj çdo vit, shumica e të cilëve kryesisht joshen nga vendpushimet e famshme të skijimit, Verbier dhe Zermatt.

 
Top