• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

A ka jetë pas vdekjes? - Vazhdimi..

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,114
Reaction score
752
Points
113
Mua me ze FRIKA te komunikoje me te VDEKURAT.
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
4,513
Reaction score
570
Points
113
Ka jete pas vdekjes.

Njeriu jeton mbi toke vetem nje here.

Mbas vdekjes shpirti i tij tashme i trupezuar nga jeta tokesore dergohet automatikisht ne boten tjeter. Keto bote jane te shumta dhe mireqenia ne to varion nga shume mizerabel deri ne shume te lumtur ne varesi te bukurise dhe pastertise se shpirtit. Keto bote jane materiale dhe fizike.

Asnje nga keto qenie fizike nuk detyrohet te "vdese" ne keto bote fizike derisa ai te beje nje kerkese per promocion. Qe ai te largohet nga ajo bote ai duhet te vdese prej andej dhe te rilind ne nje vend i cili lejon rehabilitimin e tij. Ne baze te kesaj jete te dyte ai ose do te rikthehet ne origjine ose do te rilinde ne nje bote te nje shkalle me superiore se ajo e kaluara.

Superioriteti i boteve matet nder te tjera dhe nga soliditeti i materjes. Sa me solide materja aq edhe me i pavdekshem trupi i njeriut.


Bota me superjore eshte ajo qe ka krijuar nje materje te pavdekshme pershkrimi i se ciles behet gati i pamundur per arsye te mungeses se fjaleve si dhe te lendeve te para me baze kryesisht sintetike dhe te pakalbshme.


Adea
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
24,153
Reaction score
535
Points
113
-bla--bla--bla-. Ne fakt ju qe jetoni ne Kanada duhet ta keni trurin te fresket se edhe klima eshte optimale
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
7,581
Reaction score
294
Points
83
"Vdekja është vetëm Dera per ne Jetën e Re. Ne jetojmë sot, Ne do të jetojmë përsëri, dhe do të kthehemi ne forma te ndryshme".

Tekst egjiptian i lashtë
Barat, ne se e shikon kete postimin tim, te lutem konfirmoje. Shpresoj te jeni mire, mik i dashur!
 

AAO

Against All Odds
Anëtar
Feb 18, 2011
Postime
5,188
Reaction score
383
Points
83
Barat, ne se e shikon kete postimin tim, te lutem konfirmoje. Shpresoj te jeni mire, mik i dashur!
E ka thene shume bukur , dhe une i besoj asaj qe ka thene. Nje Dere per te sjelle jete te reja ne forma te ndryshme.
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
1,950
Reaction score
59
Points
48
Location
ANTAHKARANA
E ka thene shume bukur , dhe une i besoj asaj qe ka thene. Nje Dere per te sjelle jete te reja ne forma te ndryshme.
Pikërisht paragrafi i fundit nuk qëndron. Të kthehesh në jetë në forma të ndryshme nënkupton se njeriu mund të kthehet në formë shpendi apo shtaze. Mirëpo, njeriu i ka kaluar ato, kështuqë nuk ka kthim prapa. Njeriu kthehet sërish në këtë botë saktësist në atë stad vetëdijeje (koshience) siç ka qenë në stadin e çasteve të fundit të jetës së fundit.

Ai citat i sjellur nga i ndjeri Barat është me origjinë nga egjiptasit e vjetër, prej nga dhe e ka bazën besimi mason, siç e ka konfirmuar edhe i ndjeri se ka qenë mason.*
 

Zana

e....Thjeshte
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
26,906
Reaction score
1,192
Points
113
Lindim ne forma te ndryshme... ama nuk jemi te vetdijshem.. so in a way we die and that’s it , on the other side we are re born and carry on living in other forms .

pshm me vjen cudi me veten time , se qysh kam
Krijuar fobia ndaj lartesive, nderkohe qe ne fakt nuk kam pasur asnjehere lidhje me to apo eksperience.

Me Ben te mendoj & besoj ... qe me siguri someone before me , have experienced for real smth like This.. in the other life ?
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
4,513
Reaction score
570
Points
113
Barat, ne se e shikon kete postimin tim, te lutem konfirmoje. Shpresoj te jeni mire, mik i dashur!

Konfirmim i helmimit te Baratit! Ju e dini kush jeni!

Tani hidhjani fajin Zotit!


Per cdo paralajmerim vdekje nxirrni edhe xhenetin!

Ne qofte se mbaheni peng ju jeni deshmitare. Ata qe ju mbajne jane te rrezikshem.


IZ IZ IZ IZ IZ


El
 
  • Like
Reactions: ZET

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
7,581
Reaction score
294
Points
83
Konfirmim i helmimit te Baratit! Ju e dini kush jeni!

Tani hidhjani fajin Zotit!


Per cdo paralajmerim vdekje nxirrni edhe xhenetin!

Ne qofte se mbaheni peng ju jeni deshmitare. Ata qe ju mbajne jane te rrezikshem.


IZ IZ IZ IZ IZ


El
Eshte konfirmimi se nuk jam kisha ditur emrin real deri para disa ditesh. Dhe nuk ka gje me te neveritshme se t'ja ndjellesh vdekjen te gjallit.
Per fatin shume te keqe te shqiptarise, Barati duket se ka qene Maksi.
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
4,513
Reaction score
570
Points
113
Quhej Ilirjan!

Transmetimi i fundit me ty.

Nuk ke gje per te humbur!

El
 

Viking

*Odin*
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
10,747
Reaction score
429
Points
83
Location
Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is
Burri jem, qe eshte katolik me fe dhe me iman, me ne fund me tregoi dhe pranoi (edhe pse ne menyre skeptike), qe mundesia e nje jete tjeter (nuk) egziston. As mish, as peshk nuk eshte mendimi i tije.

Ja dy raste konkrete qe ai ka perjetuar vete:

1- Gjendej ne fshatin e babait ne Malesi, sepse i kishte vdekur babai dhe sipas amanetit te tij, ishte qe ta varrosnin ne fshat, atje ku kishte lindur. Sic ishte zakoni burrat ne nje dhome dhe grate me vete. Aty ishte dhe nje kusheri i pare i tije (personi qe i dedikohet kjo histori). Kusheriri gjithmone ankohej se kishte vdekur dhe jetonte "i vdekur, per se gjalli". Jam i vdekur, jam i vdekur dhe asnje nuk me beson - keto ishin fjale te tije dhe merreshin si ankesa, si metafora, per asnje nuk e kuptonte dot, ku vertete donte te dilte ai. Ankesa qe kishin te benin me gruan dhe vajzen e tij... Nuk mund ta duroj(a) dot turpin e vajzes dhe gruas e me doli shpirti per se gjalli....une kam vdekur per se gjalli...me ka ikur shpirti...cfare shikon ti, eshte vetem kufoma ime dhe jo shpirti, se ai me ka ikur...

Kete (burrin tim) e zinte koka nga ankesat e tij dhe mundohej ta shmangte, sa me shume te ishte e mundur, nga "brockullat" qe kusheriri nxirrte nga goja. Gjithmone kuptonte se i kishte "vdekur" egoja dhe kryenaltesia si burre malsie nga turpi i gruas dhe sidomos i vajzes dhe cdo koment te tije e merrte ne menyre metaforike.

Nejse per nje moment, mbarohet cigarja, se ishin dhjetra vete ne varrimin e te jatit dhe shkon ne Shkoder te beje shpenzimet. Iku me dite dhe kthehet me nate, ku shkelqimi i Henes e kishte bere udhen si drite Dielli. Rruges u shkembye me kusheririn e tij, qe po shkonte tek shtepia e vete, ku gjendej ne drejtim te kundert.

Ndaloi dhe foli me kusheririn e tij dhe me veten e tij po thoshte: Zot, ma hiq kete burre prej meje, se s'ja kam ngene te rifilloj perseri shiritin e tij te ankesave. Ja preu shkurt dhe i tha:- Ok, ik se flasim pak me vone, se me duhet te nxitoj te coj shpenzimet ne shtepi. Ky iku ne shtepine e tij dhe kusheriri shkoi ne shtepine e tije, qe ndodhej ne ane te kundert te malit. Sa shkoi ne shtepi, takoi te jemen e tij dhe ja dha shpenzimet. Porsa hyri ne dhomen e burrave....:O C'te shikonte?! Kusheririn e tij qe ishte ne krye te qoshese. Wow, po ky nga doli ketu me perpara se une?!
Nqs ai ishte duke ikur ne shtepine e tij, si ka mundesi qe ky eshte tani ketu?!
Nuk la njeri pa pyetur ne ate dhome, ne kishte ikur nga vendi kusheriri, qofte edhe per t'u shlodhur, apo te vinte te mblidhte bagetine dhe te kthehej mbrapsht. Qe te gjithe ne menyre solemne thane, se ai s'ka levizur nga vendi fare fare.

Dio mio, cfare po ndodh, se nuk po e kuptoj fare?! - tha me vete -mendon-

Nje rast tjeter po me te njejtin person: Ndodhej ne Itali dhe i vjen nje telefonate me numer dhe prefiks nga Shqiperia... Ne telefon ishte kusheriri, qe sipas burrit, nuk e dinte numrin e tij, se ky e mbante sekret nga te gjithe. Fillon si shirit i prishur, perseri nga ato ankesat e tij. Mbaron telefonata dhe ky i nevrikosur merr vellane e tij dhe kerkon te zihej, se pse ja kishte dhene numrin e tij te tjereve. Pa filluar akoma biseden me te vellane, vellai i thote:- Hej, merre me mend,se kush me ka marre ne telefon mua sot? Dhe i shpjegohet se kusheriri kishte marre gjithashtu edhe te vellane. Te habitur qe te dy, marrin ne Shqiperi motrat e tyre qe te ankoheshin, pse ja keni dhene numrin botes...Sa filluan biseden, morren vesh, se kusheriri kishte 1 jave qe kishte vdekur. -mendon-

Qe te dy shkuan tek telefoni dhe kerkonin numrin, qe u kishte dale ne telefon (call display). Asnje shenje numri, apo prefiksi Shqiperie.

Nje rast tjeter: Shkon ne Shkoder nga Italia para ca viteve per nje biznes. Takohet me nje shokun e tij, qe mbahej si djali me i bukur ne Shkoder. Sic e lashe - tha - po ashtu e gjeta, aq te pamshem dhe te ri. Pas pazarit qe beme, ai j'u ankua, se rruges per ne hotel, ku kishim lene takimin, i kishte hipur ne biciklete nje grua e veshur me te zeza dhe i kishte thene: Jam Vdekja dhe kam ardhur te te marr, ne menyren me bizarre qe egziston...do te te sakatoj dhe do ta marr shpirtin cika-cika....

Ky sa e degjoi, filloi te qeshte me te madhe, filloi nga talljet e tij, aq ne menyre sarkastike, sa qe ai tjetri u terhoq me plogeshti te madhe.
Nejse, bene cfare bene dhe erdhi nata. Ngrihet ne mengjez dhe po priste shokun te vinte te vazhdonin pazarin, arsyeja qe kishte shkuar ai ne Shqiperi. Prit e prit...kur sportelisti i thote - Bre burre, ke marre vesh c'ka ndodhur me filanin? Kemi pare llahtare me sy sot: Nje kamion i madh beri copa copa filanin, qe po kalonte ne rruge me biciklete..."trute i kishin dale nga kafka, nje dore andej, nje kembe ketej" duke i pershkruar ngjarjen sic ja kishte pershkruar i ndjeri nje dite me pare.
-gjynaf-

Viking, don't take my word for it, lexoji si histori me baloza...
Si gjithmone me fasionojn shkrimet e tua 😜
 
Top