• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Aeroporti i Stambollit është shpallur “Aeroporti i vitit”

Onyx

Unpredictable
Staff member
Anëtar
Mar 27, 2016
Postime
5,088
Reaction score
56
Points
48
Lexuesit e revistës britanike “International Airport Review” kanë shpallur aeroportin e Stambollit për “Aeroport të vitit”, kumtoi operatori i aviacionit IGA, transmeton gazeta KOHA.


Aeroporti në Stamboll fitoi shumicë të votave të lexuesve, duke i mposhtur disa aeroporte ndërkombëtare të njohura, si Hithrou (Britania e Madhe), Sidnei (Australi) dhe Çangi (Singapor), thuhet në kumtesën e IGA-së.

Aeroporti në Stamboll është rrugës për t’u bërë një qendër globale me arkitekturën e tij unike, infrastrukturën shumë të zhvilluar dhe teknologjitë e larta.

Përderisa aeroporti në Stamboll është shpërblyer në kategorinë “Zgjedhja e lexuesve: Aeroport i vitit”, revista dha edhe çmime të tjera: Aeroporti ndërkombëtar Kempega i Indisë fitoi çmimin për “Nisma më e vlefshme”, kompleksi i terminaleve të aeroportit të mesëm në Abu Dabi u shpërblye me “Projektin për dizajn inovativ”, ndërsa aeroporti i Edinburgut (Skoci) e fitoi çmimin “Iniciativa më e mirë për qasje”.

Aeroporti në Stamboll, faza fillestare e të cilit u hap zyrtarisht në tetor të vitit 2018, më 6 prill të këtij viti mori përsipër trafikun ajror nga aeroporti “Ataturk”.

Parashikohet të shërbejë 200 milionë pasagjerë në vit me kapacitet të plotë, deri në vitin 2028 duhet të përfundojnë të katër fazat me gjashtë pistat.
 

Onyx

Unpredictable
Staff member
Anëtar
Mar 27, 2016
Postime
5,088
Reaction score
56
Points
48
Nder aeroportet me te mira ne bote. Parisi, Londra, Roma apo NY jane shume pas ne kete drejtim.
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
9,962
Reaction score
291
Points
83
Eh ma, shume u gezova edhe une :D :D :D
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
4,446
Reaction score
241
Points
63
S’di gje Une, me Heathrow Terminal 5 nuk ndrroj asnje. Shopping aty eshte MREKULLI!
 

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
47,245
Reaction score
316
Points
83
S’di gje Une, me Heathrow Terminal 5 nuk ndrroj asnje. Shopping aty eshte MREKULLI!
20 Aeroportet me te mira per 2019.

Changi Airport, Singapur
Tokio International Airport (Haneda), Japan
Incheon International Airport, Südkorea
Hamad International Airport, Doha, Katar
Hong Kong International Airport
Flughafen Chūbu, Centrair/Central Japan International Airport, Japan
Flughafen München, Deutschland
London Heathrow, Großbritannien
Flughafen Tokio Narita, Japan
Flughafen Zürich, Schweiz
Flughafen Kansai, Japan
Flughafen Frankfurt, Deutschland
Flughafen Taiwan Taoyuan, Taiwan
Flughafen Amsterdam Schiphol, Niederlande
Flughafen Kopenhagen-Kastrup, Dänemark
Flughafen Shanghai-Hongqiao, China
Vancouver International Airport, Kanada
Brisbane International Airport, Australien
Flughafen Wien-Schwechat, Österreich
Flughafen Helsinki-Vantaa, Finnland

PRA.....9-te nga Azia.

10 me te pastrat jane.

Tokio International Airport (Haneda), Japan
Flughafen Chūbu, Centrair/Central Japan International Airport, Japan
Changi Airport, Singapur
Incheon International Airport, Südkorea
Flughafen Tokio Narita, Japan
Hamad International Airport, Doha, Katar
Hong Kong International Airport
Flughafen Taiwan Taoyuan, Taiwan
Kansai International Airport, Izumisano, Japan
Flughafen Zürich, Schweiz

OSE....8-te po nga Azia.

10 me te mirat per te hargju pare jane.

London Heathrow, Großbritannien
Hong Kong International Airport
Incheon International Airport, Südkorea
Changi Airport, Singapur
Flughafen Dubai
Hamad International Airport, Doha, Katar
Flughafen Paris-Charles-de-Gaulle
Flughafen Frankfurt
Flughafen Mailand Malpensa, Italien
Flughafen Rom-Fiumicino

APET 3 nga lindja.

Burimi=SKYTRAX WORLD AIRPORT AWARDS 2019.

Qysna.
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
23,900
Reaction score
316
Points
83
Aeroport ka Berlini.i vogel por komod ....,jo te bosh 2 km. me shku ne gate
 

Onyx

Unpredictable
Staff member
Anëtar
Mar 27, 2016
Postime
5,088
Reaction score
56
Points
48
S’di gje Une, me Heathrow Terminal 5 nuk ndrroj asnje. Shopping aty eshte MREKULLI!
Mendoj se theksi te aeroportet nuk bie te shoppingu, por te sherbimet tjera qe ofrohen ne dobi te udhetareve.
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
4,446
Reaction score
241
Points
63
Mendoj se theksi te aeroportet nuk bie te shoppingu, por te sherbimet tjera qe ofrohen ne dobi te udhetareve.
Secili per vete, Une thjeshte tregova ate qe dua Une nga nje aeroport. Te tjerat per mua s’kane Shume rendesi -enderron-
 
Top