• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Agjëro Ushqe Shpirtin

Viking

*𝖀́𝖑𝖋𝖍𝖊𝖉𝖓𝖆𝖗*
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
11,819
Reaction score
909
Points
113
Location
ᛖᛞᛗᛟᚾᛞ
A ka ndonje qe agjëron prej antarve?
Cfare te mirash dhe te keqiash sjell agjerimi?
Cfare keni degjuar apo keni pare per te?


Me pak dije mund te them se muaji i Ramazanit eshte muaji qe eshte zbritur Kurani ne Toke.
Kjo perkon cdo vit me nje efekt natyror lindja e henes se re shifeni vete nese koha eshte e kthjellet athere hena ne darke do te duket shume pak e ndricuar nga dielli.
Kjo perkon me cikline fillimit te muajit te Ramazanit ajo ne fund te tije plotesohet komplet.

Se fundmi dhe shkenctaret dhe shkenca ka dale ne konkluzionin se agjerimi eshte nje nga dietat me te mira per nje trup te shendetshem.

Por cfare ndodh vertet me trupat tane kur agjerojm?

Diskutim te kendshem.
[ame="https://www.youtube.com/watch?v=JHO4uDk9DCA"]https://www.youtube.com/watch?v=JHO4uDk9DCA[/ame]
 

Zana

e....Thjeshte
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
28,210
Reaction score
2,020
Points
113
Përgjigje e: Agjëro Ushqe Shpirtin

Tani muaji i Ramazanit quhet dhe konsiderohet si muaj sakrifice per bindje fetare apo jo?

Nuk besoj qe ka Te beje me te mirat e organizmit dhe gjendjes psikologjike.
 

Viking

*𝖀́𝖑𝖋𝖍𝖊𝖉𝖓𝖆𝖗*
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
11,819
Reaction score
909
Points
113
Location
ᛖᛞᛗᛟᚾᛞ
Përgjigje e: Agjëro Ushqe Shpirtin

Tani muaji i Ramazanit quhet dhe konsiderohet si muaj sakrifice per bindje fetare apo jo?

Nuk besoj qe ka Te beje me te mirat e organizmit dhe gjendjes psikologjike.
Po Zana por sefundmi eshte vertetuar dhe opsioni i dyte.
Nje fare llogjike ka perderisa njeriu shkon ne limitet e tij trupore athere organizmi reagon ndryshe.
Nese marrim mesatarisht cdo trup ndalon se ushqyer dhe pire uje per nje kohe mesatarisht 15 oreshe gje qe ben nje pastrim te organeve te brendshme.
 

Zana

e....Thjeshte
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
28,210
Reaction score
2,020
Points
113
Përgjigje e: Agjëro Ushqe Shpirtin

Po Zana por sefundmi eshte vertetuar dhe opsioni i dyte.
Nje fare llogjike ka perderisa njeriu shkon ne limitet e tij trupore athere organizmi reagon ndryshe.
Nese marrim mesatarisht cdo trup ndalon se ushqyer dhe pire uje per nje kohe mesatarisht 15 oreshe gje qe ben nje pastrim te organeve te brendshme.
Agjerimi egziston dhe ka egzistuar per arsye te ndryshme, qofte edhe kjo ne fjale qe ke marre ti si shembull edhe jashte fese ... pra pa bindje fetare , dhe ne k’te rast mund te themi qe mund te kete te mirat e saja ne lidhje me organizmin dhe gjendjen psikologjike ... ndersa kur e ben per bindje fetare hyn tek detyrimi Ku shume njerez rrezikojne shendetin e tyre fizik dhe psikologjik edhe ne rastet kur Nuk ju sygjerohet.

Dhe ky eshte edhe ndryshimi qe nuk duhet marre parasysh, kur e ben per bindje fetare.

Nuk e di a me kupton ?
 

Viking

*𝖀́𝖑𝖋𝖍𝖊𝖉𝖓𝖆𝖗*
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
11,819
Reaction score
909
Points
113
Location
ᛖᛞᛗᛟᚾᛞ
Përgjigje e: Agjëro Ushqe Shpirtin

Agjerimi egziston dhe ka egzistuar per arsye te ndryshme, qofte edhe kjo ne fjale qe ke marre ti si shembull edhe jashte fese ... pra pa bindje fetare , dhe ne k’te rast mund te themi qe mund te kete te mirat e saja ne lidhje me organizmin dhe gjendjen psikologjike ... ndersa kur e ben per bindje fetare hyn tek detyrimi Ku shume njerez rrezikojne shendetin e tyre fizik dhe psikologjik edhe ne rastet kur Nuk ju sygjerohet.

Dhe ky eshte edhe ndryshimi qe nuk duhet marre parasysh, kur e ben per bindje fetare.

Nuk e di a me kupton ?

Te kuptoj Agjerimi si cdo shtylle tjeter e besimit ka tolerancat e veta dhe rregullat e veta dhe asnje nga kto nuk synon perkeqsimin e njeriut ne tersi.
Une mendoj qe ktu mund te ndajm eksperiencat per kte fenomen.
 

Zana

e....Thjeshte
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
28,210
Reaction score
2,020
Points
113
Përgjigje e: Agjëro Ushqe Shpirtin

Te kuptoj Agjerimi si cdo shtylle tjeter e besimit ka tolerancat e veta dhe rregullat e veta dhe asnje nga kto nuk synon perkeqsimin e njeriut ne tersi.
Une mendoj qe ktu mund te ndajm eksperiencat per kte fenomen.
Dmth ti vete nuk je ne dijeni te rasteve ku perkeqesohet gjendja e tyre fizike dhe psikologjike... per hir sakfrifices se bindjes fetare?
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
51,231
Reaction score
2,681
Points
113
Përgjigje e: Agjëro Ushqe Shpirtin

Po ata që sëmuren dhe as hanë as pinë pse nuk shërohen po vdesin? :p
 

AAO

Against All Odds
Anëtar
Feb 18, 2011
Postime
5,209
Reaction score
414
Points
83
Përgjigje e: Agjëro Ushqe Shpirtin

Se kush me tha qe ne Kuran agjerimi nuk eshte shkruajtur askund. Sa e vertete eshte?

Dhe dicka tjeter , flitet se muslimanet agjerimin e kane te kopjuar nga paganet?-mendon-
 

Viking

*𝖀́𝖑𝖋𝖍𝖊𝖉𝖓𝖆𝖗*
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
11,819
Reaction score
909
Points
113
Location
ᛖᛞᛗᛟᚾᛞ
Përgjigje e: Agjëro Ushqe Shpirtin

Se kush me tha qe ne Kuran agjerimi nuk eshte shkruajtur askund. Sa e vertete eshte?

Dhe dicka tjeter , flitet se muslimanet agjerimin e kane te kopjuar nga paganet?-mendon-
E mira te mirave eshte te flitet per nje lende qe e ke hapur librin nuk mund te flasesh per Biologjin kur ke lexuar Matematiken.

 

AAO

Against All Odds
Anëtar
Feb 18, 2011
Postime
5,209
Reaction score
414
Points
83
Përgjigje e: Agjëro Ushqe Shpirtin

E mira te mirave eshte te flitet per nje lende qe e ke hapur librin nuk mund te flasesh per Biologjin kur ke lexuar Matematiken.

Fillove me proverba ti.
Une thjesht shtrova nje pyetje dhe ti faleminderit qe e sqarove.

Agjerim te mbare atyre qe e mbajne. :)
 

Viking

*𝖀́𝖑𝖋𝖍𝖊𝖉𝖓𝖆𝖗*
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
11,819
Reaction score
909
Points
113
Location
ᛖᛞᛗᛟᚾᛞ
Përgjigje e: Agjëro Ushqe Shpirtin

Po ca proverbash mer dak
Une te dhash pergjigje ty edhe zanes qe pretendon qe njerzit shkojn ne delire vetem per tju permbajtur Agjerimit kur ktu shprehet qarte Toleranca e ktij libri.
 

*ARiel*

Tip i qetë
Anëtar
Apr 12, 2013
Postime
6,277
Reaction score
645
Points
113
Location
Planet earth
Përgjigje e: Agjëro Ushqe Shpirtin

Se kush me tha qe ne Kuran agjerimi nuk eshte shkruajtur askund. Sa e vertete eshte?

Dhe dicka tjeter , flitet se muslimanet agjerimin e kane te kopjuar nga paganet?-mendon-
Nuk di te kene pasur agjerim paganet, por e kane pasur cifutet. Ndoshta e kane akoma.

Holy Quran 2:183
------------------
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِن قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ

O ju që besuat, agjërimi (saum) u është bërë obligim sikurse që ishte obligim edhe i atyre që ishin para jush, kështu që të bëheni të devotshëm.
 

Viking

*𝖀́𝖑𝖋𝖍𝖊𝖉𝖓𝖆𝖗*
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
11,819
Reaction score
909
Points
113
Location
ᛖᛞᛗᛟᚾᛞ
Përgjigje e: Agjëro Ushqe Shpirtin

[ame="https://www.youtube.com/watch?v=wsXj4r4LjFg"]https://www.youtube.com/watch?v=wsXj4r4LjFg[/ame]
 

Zana

e....Thjeshte
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
28,210
Reaction score
2,020
Points
113
Përgjigje e: Agjëro Ushqe Shpirtin

Po ca proverbash mer dak
Une te dhash pergjigje ty edhe zanes qe pretendon qe njerzit shkojn ne delire vetem per tju permbajtur Agjerimit kur ktu shprehet qarte Toleranca e ktij libri.
Nuk e di se perse mundohesh qe te Biesh ne kontradite...kur eshte urdher e detyrim... Nuk ka tolerime.

Pra do ti plotesosh ato dite me domosdo, Nuk Ta fal .

Me duket se Nuk po kuptohemi?
 

Smokkie

V.I.P
Anëtar
Oct 6, 2015
Postime
1,117
Reaction score
99
Points
48
Përgjigje e: Agjëro Ushqe Shpirtin

Sipas mendimit tim..keto zakone qe e kane zanafillen mijera vjet me pare nuk kane vend, duhen bere update. Tani e qindra vite me pare kur jane shkruar keto argjerimet nuk kishte as pune, as shkolle as nje gje. Njerezit ja lejonin vetes te dergjeshin ne hije te fikut tere diten. Ne kohet e sotme...une po te isha punedhenes nuk do pranoja kurre nje qe mban barkun me dore 1 muaj apo 40 dite. Rendimenti zero. Burim aksidenti ne pune.
Pastaj femijet...e kam nusen mesuese dhe me thote vijne femijet me ramazan per gjynah, tere diten pa ngrene pa pire. Me vjen dhe keq ti jap detyra, jane komplet te coroditur. Dhe vet nusja pi uje fshehurazi se i vjen keq.
 

The ICEman

I never lose. I either win or learn.
Anëtar
Mar 28, 2019
Postime
3,397
Reaction score
231
Points
63
Përgjigje e: Agjëro Ushqe Shpirtin

Mire e ka zana nuk ka tolerime , nuk kam shum dije mbi fene por di qe agjerimi asht per falje mekatesh dhe jo per pastrim organesh gjithsesi ju qe agjeroni allahu ja u shperbleft
 

Viking

*𝖀́𝖑𝖋𝖍𝖊𝖉𝖓𝖆𝖗*
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
11,819
Reaction score
909
Points
113
Location
ᛖᛞᛗᛟᚾᛞ
Përgjigje e: Agjëro Ushqe Shpirtin

Nuk e di se perse mundohesh qe te Biesh ne kontradite...kur eshte urdher e detyrim... Nuk ka tolerime.

Pra do ti plotesosh ato dite me domosdo, Nuk Ta fal .

Me duket se Nuk po kuptohemi?
Zana po kuptoj une por ti me duket nuk po do te lexosh:

Ata qe e kane te veshtire per te agjeruar le te ushqenj nga nje te varfer per cdo dite agjerimi.

Por agjerimi eshte me i dobishem per ju qe e kuptoni.

A ka me Tolerance se kaq gjithesi asnje nuk eshte i detyruar ta bej pa deshire.
 

Socio

........
Anëtar
Feb 23, 2012
Postime
9,087
Reaction score
328
Points
83
Përgjigje e: Agjëro Ushqe Shpirtin

Nuk besoj qe ka Te beje me te mirat e organizmit dhe gjendjes psikologjike.
'And it is better for you that ye fast, if ye only knew." (Quran 2:184)


Perkthim:

'Dhe eshte me mire per ju nese agjeroni, vetem sikur ta dinit' (Kuran 2:184)
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
8,657
Reaction score
1,193
Points
113
Përgjigje e: Agjëro Ushqe Shpirtin

'And it is better for you that ye fast, if ye only knew." (Quran 2:184)


Perkthim:

'Dhe eshte me mire per ju nese agjeroni, vetem sikur ta dinit' (Kuran 2:184)
Ti mban Ramazan Socio?
 
Top