• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ajri vrasës i Tiranës

Edvin83

Shqiptar
Anëtar
Aug 30, 2012
Postime
4,098
Reaction score
43
Points
48
Location
Shkodër
Banoret e kryeqytetit vijojnë të thithin ajrin të ndotur duke qenë më të ekspozuar ndaj sëmundjeve të rënda.

Agjencia Kombëtare e Mjedisit në raportin e saj mbi monitorimin e ajrit në 9 qyteteve, tha se ne Tiranë pluhuri i respirueshëm dhe dioksidi i azotit jane disa here me te larta se normat e lejuara nga Bashkimi Europian.

"Bëmë monitorimet tona në laboratorët tanë. Ndotja është më e lartë se normat e lejuara të Bashkimit Europian. Ndotja nga dioksidi i azotit shkakton probleme në shendet", thotë Vanela Gjeci, përgjegjëse në sektorin e laboratorit analitik.

Trafiku i renduar por edhe karburanti me cilesi te ulet jane shkaktaret kryesor te kesaj ndotjeje. Ekspertët kane kryer matje, diten kur Papa Francesku erdhi ne Tirane dhe u ndalua levizja e makinave. Dioksidi i azotit ishte 5 mikrogramë per meter kub dhe menjehere pas fillimit te qarkullimit te makinave u 7-fishua duke arritur vleren 30 mikrogram per meter kub.

Monitorimet treguan se edhe ne Elbasan, dioksidi i azotit eshte mbi normat e Bashkimit Europian, ndersa ne qytete si Vlora, Korça dhe Shkodra kemi nje rritje te ozonit.
Top Channel
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=e-8ZOnJBXjg[/ame]
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
7,780
Reaction score
707
Points
113
Location
Per te gjithe ata qe thojne ne komente qe Tirana eshte mjegull,o njerez Tirana eshte me e ndotura ne europe shikoni kete applikacion qe tregon qe ne Tirane sduhet te dalesh pa maske. Kam krahasuar me dy qytete te tjera”

FAE66C43-1A36-48EB-BA62-AF2C5C766D10.jpegBA3EE816-989A-4C37-8BDF-6A82662397CB.jpeg
 

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,265
Reaction score
830
Points
113
he,he,hehe....hehheheheeeee HA.
Skam koment.
PS....deshet KONSUM?
Maeni MRENA.
 

Zana

e....Thjeshte
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
27,203
Reaction score
1,342
Points
113
Dje lexova nje artikull ne lidhje me ndotjen ne
Mase te ajrit ne Europe dhe ne ca pjese te Italise , kishin ban perdorimin e makinave ne orare te caktuara.

Tiranes i bien per 30min rreth e rrotull ne kembe...Krim te lejohet perdorimi i makinave.

Te ben pershtypje... se qysh nuk marrin masa as vete njerezit/populli... nuk ecin ne kembe, me i vrare as per kafe.🤬
 

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,265
Reaction score
830
Points
113
Dje lexova nje artikull ne lidhje me ndotjen ne
Mase te ajrit ne Europe dhe ne ca pjese te Italise , kishin ban perdorimin e makinave ne orare te caktuara.

Tiranes i bien per 30min rreth e rrotull ne kembe...Krim te lejohet perdorimi i makinave.

Te ben pershtypje... se qysh nuk marrin masa as vete njerezit/populli... nuk ecin ne kembe, me i vrare as per kafe.🤬
Me se SAKTE per TIRON-en por eshte zmadhuar,dhe pa kerra........................ barbarian tribes nuk bajne gjiro.
(y)
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
5,743
Reaction score
438
Points
83
he,he,hehe....hehheheheeeee HA.
Skam koment.
PS....deshet KONSUM?
Maeni MRENA.
Që kur fillun kerrat me vozit në Tiranë.... kshu ka qënë gjithmonë, mgjes për mgjes dukej reja e pluhurit që i rri mbi kokë...
Po të dilje me jakën e këmishës të bardhë.... mbas një ore në xhiro bëhej e zezë...
 

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,265
Reaction score
830
Points
113
Që kur fillun kerrat me vozit në Tiranë.... kshu ka qënë gjithmonë, mgjes për mgjes dukej reja e pluhurit që i rri mbi kokë...
Po të dilje me jakën e këmishës të bardhë.... mbas një ore në xhiro bëhej e zezë...
E di perse te dhashe like?
Sepse para do vitesh lash nje takim me djalin e dajos te BABES (RIP) tem.Po e prisja tek hoteli arab apo cfar LESHI quhet ajo ndertesa afer stadiumit Qemal Stafa(po se paten prish,m.q-se qeka bo i riu).Erdhi me KERR ne audi 6-te dhe shpine e ka tek gjymnazi Petro Nini Luarasi(n.q-se APET,sja kan nru emrin),pra as 10 minuta ne kom tu ec.Me THA: Ben.....gjithmone dal me veture sepse ajri eshte SHUME i NDOTUR(ne fakt ka dhe probleme me frymemarjen,por jo azmatik).
Dita ishte e KTHJELLET dhe mendova.....qeka bo ne ky pordhac,duke marre parasysh qe eshte dhe artist ose skenarist + piktor.
PS....e kisha UNE = GABIM.
Kaq.
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
24,221
Reaction score
597
Points
113
Që kur fillun kerrat me vozit në Tiranë.... kshu ka qënë gjithmonë, mgjes për mgjes dukej reja e pluhurit që i rri mbi kokë...
Po të dilje me jakën e këmishës të bardhë.... mbas një ore në xhiro bëhej e zezë...
Nuku ka gjelberim shoku Ropi. Edhe ne kohen e diktatures nuk kishte as kerra as gjelberim.kujdes kemishen -gezuar-
Ne lagjen time ketu nuk duken pallatet nga pemet e larta
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
5,743
Reaction score
438
Points
83
Nuku ka gjelberim shoku Ropi. Edhe ne kohen e diktatures nuk kishte as kerra as gjelberim.kujdes kemishen -gezuar-
Ne lagjen time ketu nuk duken pallatet nga pemet e larta
Dhe... jo vetëm kaq... Tirana është si në gropë rrethuar me mal e kodër... Ajri nuk lëviz se nuk fryn erë...
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
10,227
Reaction score
611
Points
113
Edhe e keqja me e madhe eshte qe gjitha ato qytetet e ballkanit, qe jane loqe per nga zhvillimi industrial, por qe mjegullen e smogut per toke.

Sa badihava kot njeriu del zhavitet me makina, motori dhe sistemi i djegjes se karburantave. Nje familje ka dy makina zhavitese ne qytet. 150 metra larg dyqanin e bukes, ama do shkojne me makine te blejne buken aristokratet vete.

E shikoja Xhillanin e muqibabes tu Kusov’s, gjysem ore i ben te kalosh ne qender me makine, qe te zihet fryma e te plasin mushkerite.

Qashtu shoqeri pa tru eshte per ti kthyer mbrapa ne kohen e qerreve te drunjeta me kuaj e buaj dhe me qije 🐂 😂

No smoge in the City.
 

IronMan

Kindda Hero
Anëtar
Apr 12, 2013
Postime
1,357
Reaction score
173
Points
63
Location
Marvel Universe
Dje lexova nje artikull ne lidhje me ndotjen ne
Mase te ajrit ne Europe dhe ne ca pjese te Italise , kishin ban perdorimin e makinave ne orare te caktuara.

Tiranes i bien per 30min rreth e rrotull ne kembe...Krim te lejohet perdorimi i makinave.

Te ben pershtypje... se qysh nuk marrin masa as vete njerezit/populli... nuk ecin ne kembe, me i vrare as per kafe.🤬
te shkojn ne kembe te blejn buken ne lagje? Turp me te pa komshiu
 

rowe

V.I.P
Anëtar
Dec 6, 2019
Postime
1,247
Reaction score
800
Points
113
Dje lexova nje artikull ne lidhje me ndotjen ne
Mase te ajrit ne Europe dhe ne ca pjese te Italise , kishin ban perdorimin e makinave ne orare te caktuara.

Tiranes i bien per 30min rreth e rrotull ne kembe...Krim te lejohet perdorimi i makinave.

Te ben pershtypje... se qysh nuk marrin masa as vete njerezit/populli... nuk ecin ne kembe, me i vrare as per kafe.🤬
Jo moj, esht goxha katund i madh tirona, po kap milionshin, nuk i biet per gjys ore verdall.
Ky katuni ku jam une esht esht shum me i madh se tirona, por fryma nuk te zihet. Tirona o fshat i ngjeshur si sardele .
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
19,240
Reaction score
1,530
Points
113
Tirona o fshat i ngjeshur si sardele .
Tirana eshte qytet i mbushur me fshatare, qe ngjeshen si sardele per nje cike ‘tironcllik’.

Po ti @rowe , ku ke lindur?
 

rowe

V.I.P
Anëtar
Dec 6, 2019
Postime
1,247
Reaction score
800
Points
113
Ata qe e projektuan tiranen, dmth italianet, e projektuan si qytet ultra modern dhe ashtu nisi, po te shohesh arteriet kryesore te tiranes. Komunizmi e preku pak, por jo shume, kurse keto 30 vjet ja q1ven nonen tirones, sidomos ky qe shiste fiq, ky i mjaftit qe esht tani, vetem kulla ngjitur me njera tjetren do me ndertu. Rrugica te ngushta mes pallatesh, as parkingje, as hapesire ku te kaloj zjarfiksja s'ka.
Tirona esht bangladesh, te keqen e kabulit, kabuli ka nje kopesht gjigand mu ne mes te qytetit:D
 

rowe

V.I.P
Anëtar
Dec 6, 2019
Postime
1,247
Reaction score
800
Points
113
Tirana eshte qytet i mbushur me fshatare, qe ngjeshen si sardele per nje cike ‘tironcllik’.

Po ti @rowe , ku ke lindur?
Une kam lindur ne nje qytet ne juglindje te shqiperise, mirepo aty nuk ka as pune tashi, asnji mut, te gjith kane ikur ne greqi...un per vete jom merikon.
 

Zana

e....Thjeshte
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
27,203
Reaction score
1,342
Points
113
Jo moj, esht goxha katund i madh tirona, po kap milionshin, nuk i biet per gjys ore verdall.
Ky katuni ku jam une esht esht shum me i madh se tirona, por fryma nuk te zihet. Tirona o fshat i ngjeshur si sardele .
Sa e Madhe na qenka kshu mo ... se na cuditet? 😳

Mos vuri kembe ne ajer dhe u zgjat sa hap e mbyll syte .. Loool
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
19,240
Reaction score
1,530
Points
113
Une kam lindur ne nje qytet ne juglindje te shqiperise, mirepo aty nuk ka as pune tashi, asnji mut, te gjith kane ikur ne greqi...un per vete jom merikon.
Po thuaje o cun, nga cili qytet je. Sa i turpshem qenke.
Edhe shtepine pse e bleve ne Bangladesh ne keto 30 vitet e fundit?
 

Zana

e....Thjeshte
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
27,203
Reaction score
1,342
Points
113
Ata qe e projektuan tiranen, dmth italianet, e projektuan si qytet ultra modern dhe ashtu nisi, po te shohesh arteriet kryesore te tiranes. Komunizmi e preku pak, por jo shume, kurse keto 30 vjet ja q1ven nonen tirones, sidomos ky qe shiste fiq, ky i mjaftit qe esht tani, vetem kulla ngjitur me njera tjetren do me ndertu. Rrugica te ngushta mes pallatesh, as parkingje, as hapesire ku te kaloj zjarfiksja s'ka.
Tirona esht bangladesh, te keqen e kabulit, kabuli ka nje kopesht gjigand mu ne mes te qytetit:D
fillove Avazin edhe k’tu ? Lool

ne Po flasim mos te kete parkings fare e te ndalohen makinat .. ti ankohesh qe nuk ka . 👹
 

rowe

V.I.P
Anëtar
Dec 6, 2019
Postime
1,247
Reaction score
800
Points
113
Sa e Madhe na qenka kshu mo ... se na cuditet? 😳

Mos vuri kembe ne ajer dhe u zgjat sa hap e mbyll syte .. Loool
Po ja pershembull, te ikesh ne kembe nga dogana( nuk fillon aty tirona por me perpara) tek ekonomiku, duhet 1 ore e gjys ne kembe:D
 
Top