• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Al Krist-aq Rama para investitorëve turq: Kurani i lavdishëm na mëson se asnjë gjethe nuk e prek tokën pa lejen e Zotit

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
7,651
Reaction score
512
Points
113
Rama doli para investitorëve turq me një kërkesë të drejtpërdrejtë. “Qëndroj para jush për të kërkuar ndihmë. Cila është fytyra më e bukur në islam, sipas profetit të zotit “paqja qoftë mbi të”, të ndihmosh ata që njeh dhe ata që nuk njeh”.
Kjo nuk ishte e vetmja herë që Rama iu referua Islamit, ndërsa ishte duke mbajtur fjalën në konferencës ndërkombëtare për investimet publike e private të organizuar me ftesë të Erdogan.
“Kurani i lavdishëm na mëson se asnjë gjethe nuk e prek tokën pa lejen e Zotit. Kurani i madhërishëm na mëson se katastrofat janë sprova për njerëzimin që të pastrohet nga mëkatet e të pendohet”, u shpreh Rama.
Në mbi 10 mbledhje të zhvilluara në Kryeministri, Rama nuk ka përmendur një të dhënë paraprake mbi dëmet dhe koston për rindërtim. Por para donatëroëve turq ai thotë se të dhënat janë tronditëse dhe tregon se në cilën periudhë janë bërë ndërtessat që shkatërroi tërmeti.
“Të dhënat janë tronditëse dhe shumica e ndërtesave të shkatërruara ishin të dobëta, të ndërtuara nga periudha komuniste apo kur s’ka patur kontroll”.
Rindërtimi për Ramën do të marrë një kohë të gjatë, që ai shtoi se është e papërballueshme. Një fjalë ia adresoi edhe ndërkombëtarëve.
“Pa kontribute nga jashtë plaga do jetë shumë e gjatë. Koha me dimrin që kemi përpara dhe politika ndërkombëtare shpërqendruese s’është komoditet për ne”.
Përveç donacioneve që mund të mblidhen nga biznesmenët, Presidenti i Turqisë, Erdogan ka premtuar ndërtimin e 500 banesave për personat që kanë ngelur pa strehë pas tërmetit në Shqipëri.
___________________________
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
5,731
Reaction score
426
Points
83
Rama doli para investitorëve turq me një kërkesë të drejtpërdrejtë. “Qëndroj para jush për të kërkuar ndihmë. Cila është fytyra më e bukur në islam, sipas profetit të zotit “paqja qoftë mbi të”, të ndihmosh ata që njeh dhe ata që nuk njeh”.
Kjo nuk ishte e vetmja herë që Rama iu referua Islamit, ndërsa ishte duke mbajtur fjalën në konferencës ndërkombëtare për investimet publike e private të organizuar me ftesë të Erdogan.
“Kurani i lavdishëm na mëson se asnjë gjethe nuk e prek tokën pa lejen e Zotit. Kurani i madhërishëm na mëson se katastrofat janë sprova për njerëzimin që të pastrohet nga mëkatet e të pendohet”, u shpreh Rama.
Në mbi 10 mbledhje të zhvilluara në Kryeministri, Rama nuk ka përmendur një të dhënë paraprake mbi dëmet dhe koston për rindërtim. Por para donatëroëve turq ai thotë se të dhënat janë tronditëse dhe tregon se në cilën periudhë janë bërë ndërtessat që shkatërroi tërmeti.
“Të dhënat janë tronditëse dhe shumica e ndërtesave të shkatërruara ishin të dobëta, të ndërtuara nga periudha komuniste apo kur s’ka patur kontroll”.
Rindërtimi për Ramën do të marrë një kohë të gjatë, që ai shtoi se është e papërballueshme. Një fjalë ia adresoi edhe ndërkombëtarëve.
“Pa kontribute nga jashtë plaga do jetë shumë e gjatë. Koha me dimrin që kemi përpara dhe politika ndërkombëtare shpërqendruese s’është komoditet për ne”.
Përveç donacioneve që mund të mblidhen nga biznesmenët, Presidenti i Turqisë, Erdogan ka premtuar ndërtimin e 500 banesave për personat që kanë ngelur pa strehë pas tërmetit në Shqipëri.
___________________________
 

AAO

Against All Odds
Anëtar
Feb 18, 2011
Postime
5,199
Reaction score
403
Points
83
Po baben e vdekur pse ja shani se kuptoj?
Mbaroni pune me t'gjallin njehere pastaj merruni me te vdekurit lol
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
50,088
Reaction score
1,761
Points
113
Me ça tu fliste turqëve o Nari me Zotin Krisht? :alien:
 

Regina

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
2,508
Reaction score
85
Points
48
Pse ia keni vene ate emer te titulli "Al Kris-aq" per terheqje vemendjeje apo te tregoni "shihni, shihni si po vepron?!
Ngelet qe ngelet ne epoken e "Rames"!
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
50,088
Reaction score
1,761
Points
113
Pse ia keni vene ate emer te titulli "Al Kris-aq" per terheqje vemendjeje apo te tregoni "shihni, shihni si po vepron?!
Ngelet qe ngelet ne epoken e "Rames"!
Tani e shikon ti këtë që bën Fshatari, çdo teme që hap i vë një titull që me çdo gjë mund të ketë lidhje por vetëm me temën në fjalë nuk ka lidhje. 🤣 😜
 

Edvin83

Shqiptar
Anëtar
Aug 30, 2012
Postime
4,098
Reaction score
43
Points
48
Location
Shkodër
Meqë as gjethja nuk lëviz pa lejen e zotit, tregon që zoti ishte ai që lëshoi tërmetin dhe vrau gjithë ata njerëz. Kaq shumë urrejtje ka ky zot ndaj këtyre njerëzve?
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
4,513
Reaction score
575
Points
113
Toka nuk eshte e vogel per t'u ngritur me vinc prej andej ku ajo ka lundruar per mijra vjete.

Ajo ka qene e mbrojtur nga mbytja e sigurte nepermjet nje tavani akullnajor i cili eshte me i trashe ne dy polet e tokes. Kjo eshte pjesa e siperme e tokes e cila eshte me e lehte ne peshe se sa pjesa e poshtme. Ne te kunderten toka do te ishte kthyer permbys.

Ajo qe duket si orbita e Tokes eshte nje tip pishine (per mungese shprehshmerie). Toka do te lundroje ne kete pishine sipas ererave qe vijne. Eshte nje levizje kaotike e kontrolluar nga anet e pishines te cilat sherbejne si nje tip orbite prej se ciles Toka jo vetem nuk mund te dale por edhe nuk mund te perplaset me planetet e tjere te cilet jane ne te njejten pozite me token.

Kjo pishine ka krijuar nje shtrese te trashe pluhuri e cila jo vetem eshte ne gjendje te saturoje ujin por edhe te ngurtesohet. Me kalimin e viteve (pas permbytjes) sasia e ujit bie dhe avullon. Kjo ul nivelin e pishines dhe Toka e cila plluskon ne te leviz me drejtimin poshte duke terhequr me vete edhe tavanin e saj. Ne qofte se levizja eshte e natyrshme, atje ku tavani eshte me i holle atje ai edhe do te shpohet. Zhurmat qe degjohen nga qielli nuk jane goditje por zhvendosje e tokes drejte TOKES se krijuar ne pishine. Nje pjese e tokes cahet duke krijuar termete ashtu sikurse edhe nje pjese e tavanit zhvendoset.


Kur te mberrijme poshte ne TOKE, toka nuk do te rrotullohet me dhe shenja e pare e traumatizmit do te jete nje gjendje te fikti qe vjen si rezultat i harrimit te te qenit me kembe mbi toke. Marinaret e detit nuk e durojne dot zbritjen ne toke ngaqe jane mesuar me qendrim te palevizshem ne nje vend te levizshem.

Tani, ne qofte se DIKUSH nuk ekziston jashte pishine cfare do te ndodhe me ne?

Zoti mund te kontrolloje gjera te kontrollueshme si psh te mbroje te vetet, te cileve u ve shenje, nga situata ku vdekja eshte e sigurte.


El
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
27,230
Reaction score
1,091
Points
113
Location
ne NYC
Keshtu llafoset kur ke mrena citjaneve nje gjethe.......qafir lypsar medemek llaskuc kodosh asllan hajn.
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
6,928
Reaction score
172
Points
63
Po baben e vdekur pse ja shani se kuptoj?
Mbaroni pune me t'gjallin njehere pastaj merruni me te vdekurit lol
Po pse pot dhimset babai i tij veq pse i permendet emri?

Po at arsimtarin e shkrete qe Kristaqi e varri ne litar?
 

73ka

Anëtar
Anëtar
Mar 27, 2015
Postime
395
Reaction score
18
Points
18
Ky bythkim, arrogant i digjeneruar mundet me ken shum gjana por musliman nuk asht!
 

AAO

Against All Odds
Anëtar
Feb 18, 2011
Postime
5,199
Reaction score
403
Points
83
Po pse pot dhimset babai i tij veq pse i permendet emri?

Po at arsimtarin e shkrete qe Kristaqi e varri ne litar?
Ke arsmitar mor?
Kristaqi ka qene skulptor ska pas lidhje me vendos kush do vritet e kush do varet. Mos u merr me llafe kafenesh e me rob te vdekur halla hile.
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
6,928
Reaction score
172
Points
63
Ke arsmitar mor?
Kristaqi ka qene skulptor ska pas lidhje me vendos kush do vritet e kush do varet. Mos u merr me llafe kafenesh e me rob te vdekur halla hile.
Jo arsimtarin por Poetin Havzi Nela.


Reagimi yt ne shume poste eshte shume i cuditshem lol. Mos mbro komunjar.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
27,230
Reaction score
1,091
Points
113
Location
ne NYC
Ke arsmitar mor?
Kristaqi ka qene skulptor ska pas lidhje me vendos kush do vritet e kush do varet. Mos u merr me llafe kafenesh e me rob te vdekur halla hile.
Mundet ta rishikosh qte qe ke thene se i jati i tij Kristaq Rama ka qene ne kuvendin popullor dhe ka firmosur denimin me vdekje te atij arsimtarit/poetit Havzi Nela, qe thote ne postimin e tij Hawk.......

ja i bashkangjitur dokumenti dhe firma e xha Kristaqit.
 

AAO

Against All Odds
Anëtar
Feb 18, 2011
Postime
5,199
Reaction score
403
Points
83
Mundet ta rishikosh qte qe ke thene se i jati i tij Kristaq Rama ka qene ne kuvendin popullor dhe ka firmosur denimin me vdekje te atij arsimtarit/poetit Havzi Nela, qe thote ne postimin e tij Hawk.......

ja i bashkangjitur dokumenti dhe firma e xha Kristaqit.
I paten nxjerre dhe Sales nje dokument te tille qe ka qene i perfshire ne nje denim me vdekje.

Kto dokumentat dhe firmat nuk tregojne asgje sepse jane lehtesisht te falsifikueshme.

Dhe arsyja pse dyshoj akoma me shume eshte sepse lajmi ktij kristaqit ka dale shume vone , mbas 2010. Pra u desh me prit 20 vjet post komunizem qe njerzit te marrin vesh qe Kristaqi paska firmos per varjen e dikujt. lol
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
8,017
Reaction score
778
Points
113
Mundet ta rishikosh qte qe ke thene se i jati i tij Kristaq Rama ka qene ne kuvendin popullor dhe ka firmosur denimin me vdekje te atij arsimtarit/poetit Havzi Nela, qe thote ne postimin e tij Hawk.......

ja i bashkangjitur dokumenti dhe firma e xha Kristaqit.
Po nuk e ka vendosur Kristaqi ate pune o cool. Ai po te mos e firmoste do shkonte ti bente shoqeri Havziut ose do ta conin familjarisht me pushime. Per mua eshte i kote perdorimi i ketij argumenti. Ka njerez qe e perdorin per interesat e luftes politike dhe ka njerez qe e perdorin nga padituria.
 
  • Like
Reactions: AAO

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
8,017
Reaction score
778
Points
113
I paten nxjerre dhe Sales nje dokument te tille qe ka qene i perfshire ne nje denim me vdekje.

Kto dokumentat dhe firmat nuk tregojne asgje sepse jane lehtesisht te falsifikueshme.

Dhe arsyja pse dyshoj akoma me shume eshte sepse lajmi ktij kristaqit ka dale shume vone , mbas 2010. Pra u desh me prit 20 vjet post komunizem qe njerzit te marrin vesh qe Kristaqi paska firmos per varjen e dikujt. lol
Jo mo mund ta kete firmosur dhe dokumenti eshte i rregullt. Te vinte gazi i Deges se Brendshme ne shtepi dhe te thoshte firmose pak kete. Keshtu beheshin keto pune. Fati i atij ishte vendosur tjeterkund. Dokumenti ishte per ta vendosur brenda kornizes ligjore te asaj kohe. E ka firmosur Ramizi i pari. Pse permendet vazhdimisht Kristaqi dhe jo Ramizi? Perdoret edhe i vdekuri per interesa te luftes politike. Sepse te gjithe keta qe e permendin nuk e cajne koken fare se pse ai njeri u ekzekutua, te pakten shumica e njerezve dhe kryesisht ata qe e shtyjne kete pune.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
27,230
Reaction score
1,091
Points
113
Location
ne NYC
I paten nxjerre dhe Sales nje dokument te tille qe ka qene i perfshire ne nje denim me vdekje.

Kto dokumentat dhe firmat nuk tregojne asgje sepse jane lehtesisht te falsifikueshme.

Dhe arsyja pse dyshoj akoma me shume eshte sepse lajmi ktij kristaqit ka dale shume vone , mbas 2010. Pra u desh me prit 20 vjet post komunizem qe njerzit te marrin vesh qe Kristaqi paska firmos per varjen e dikujt. lol

Kjo politika qe sa here flasim per ndonje komunar te ish bllokit, duhet ta ballancojme me Salen dhe kopuket e tij.....Miku im edhe Sala ka qene ne nje kope me Kristaqin dhe shum e shum te tjere qe sot na perdridhen neper TV e na mesojne demokracine.....un nuk dyzoj qe edhe Sala ka spiunu e shpene ne bur me dhjetra individe e kjo sdo dokument se vetem te ishe sekretar partie ne nje dikaster a ndermarje dhe ti ishe i obliguar per te qene spiun e perpilues raportesh se si e ca tha ky, si vishet e ca flet ai tjetri e shum e shum te tilla bugace kuqalashe.....


Po te ishte fallco do te rendete me te katra Edvinua qe tja sheprjante te jatit mekatet por ai as qe e rruan gjethen fare......te besosh a te mos besosh kjo eshte dicka e jotja personale.
 
Top