• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Amen

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
7,613
Reaction score
306
Points
83
Zet Arber 14 January 2019 ·

Amene!
Sipas Bogdanit, do te thote 'nene' ne shqip.
Ne Emer te Atit, Birit dhe Shpirtit te Shenjte. Nena.

Kjo mund te kuptohet se nena eshte bartese e DNA se njerezimit.

Menes ishte mbreti i pare i njerezmit pas Zotave, sipas prifterinjve te Egjiptit.
Amune(s) ishte Zoti i pare qe martoi nje grua tokesore.
Nena tokesore ishte krijuar ne emer te Atit, te djalit ketij Ati dhe te teknologjise (shpirti i shenjte).

Ky Biri ne formulen kishtare, nuk eshte ai i Marise, duke qene kjo nje grua Tokesore. Behet fjale per Birin Hyjnor qe ne bashkepunim me Atin krijoi racen e Marise, te Nenes. Per kete arsye ne tere librat fetare kemi "NE KRIJUAM". Biri i formules kishtare eshte Thoti.

Variantet e Kishes me Jesus, me nje zot me dy zota dhe me tre zota jane perzierje injorantesh te cileve u rane ne dore librat e Alaksandrise.
 
Last edited:

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
27,153
Reaction score
1,061
Points
113
Location
ne NYC
Ndofta do te duket e cuditshme por sapo ju lexova me shkoi mendja tek emertimi "e ama e filanit"...nuk e di ne kane lidhje por te njejten rrenjo do ta kene besoj.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
7,613
Reaction score
306
Points
83
Une mendoj se kane nje rrenje. Per me shume 'Me' quheshin tabletat teknologjike te krijimit. Si me thene Me=Protokoll dhe qe ketej 'a(sht)protokoll' ose 'a(sht)me'.
 

luleshtrydhe

Super Anëtar
Anëtar
May 4, 2016
Postime
774
Reaction score
92
Points
28
A - men , do te thote qe eshte dicka e mencur ajo qe the, pasi shpirti eshte mencuria dhe cdo gje shpirterore pranohet. Ndaj edhe e themi mbas cdo lutjeje qe te na pranohet, pra e themi qe kjo qe sapo thame ishte dicka e mencur ndaj pranoje. Kete gje ia kerkojme forcave apo energjive hyjnore qe jane dentitete rrezerore. Se di sa e qarte isha, po kush do e kupton sepse edhe te kuptuarit eshte ceshtje hyjnore dhe energjie. Dituria mbi gjithcka ;) (mos e ngaterroni me perrallat qe mesoni ne shkolle mire:D )
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
7,613
Reaction score
306
Points
83
E po. Duket qe paske mesuar mire ne shkolle, apo duhet te them, kopesht?
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
5,701
Reaction score
412
Points
83
Ndofta do te duket e cuditshme por sapo ju lexova me shkoi mendja tek emertimi "e ama e filanit"...nuk e di ne kane lidhje por te njejten rrenjo do ta kene besoj.
Pse nuk i thone... atësia dhe amësia...?
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
7,613
Reaction score
306
Points
83
Kjo eshte formula e krijimit. Ati, Thoti dhe Teknologjia mundesuan Nenen te Krijoje/Rikrijoje njerezimin ne Toke.
 

Ragnar

Real Madrid
Staff member
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
16,332
Reaction score
391
Points
83
Po edhe perdorja e shprehjes, shteti ame, apo tek ne ne Kosove perdore libri amez, qe regjistrohen te gjitha infot e nje personi.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
27,153
Reaction score
1,061
Points
113
Location
ne NYC
Nuk e di ne ditet e sodit por me perpara ka qeneperdorur edhe shprehja: "Numri i amezes"....ndofta ka lidhje
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
9,968
Reaction score
467
Points
83
Zet Arber 14 January 2019 ·Ne Emer te Atit, Birit dhe Shpirtit te Shenjte. Nena.

Kjo mund te kuptohet se nena eshte bartese e DNA se njerezimit.

Menes ishte mbreti i pare i njerezmit pas Zotave, sipas prifterinjve te Egjiptit.
Amune(s) ishte Zoti i pare qe martoi nje grua tokesore.
Nena tokesore ishte krijuar ne emer te Atit, te djalit ketij Ati dhe te teknologjise (shpirti i shenjte).

Ky Biri ne formulen kishtare, nuk eshte ai i Marise, duke qene kjo nje grua Tokesore. Behet fjale per Birin Hyjnor qe ne bashkepunim me Atin krijoi racen e Marise, te Nenes. Per kete arsye ne tere librat fetare kemi "NE KRIJUAM". Biri i formules kishtare eshte Thoti.

Variantet e Kishes me Jesus, me nje zot me dy zota dhe me tre zota jane perzierje injorantesh te cileve u rane ne dore librat e Alaksandrise.
Rastesisht? ne shqip i themi edhe ama, nanes te amen etj...
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
27,153
Reaction score
1,061
Points
113
Location
ne NYC
Ne mos gaboj kjo fjale eshte marre prej gjuhes hebraike (por perdorest gjeresisht edhe ne gjuhen e kishes katolike dhe orthodhokse)...

A ka lidhje midis perdorimit te kesaj fjale ne Shqip dhe hebraisht sepse i drejtohet ne te dyja keto gjuhe pikerisht nanes, dhe kush duhet te jete origjina ???
 
Top