• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Besa e lashtë-rikthim në fenë tonë të vjetër

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
6,041
Reaction score
285
Points
83
Location
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Ne shek e 17-te, nje megaloman e 1 shteti evroperendimor cilesonte veten "mbret-diell". Sot e ka mbulue pluhuri i harreses.
Per Luigjin e 14te e ke fjalen?

Ai i dha Frances shkelqimin me te madh dhe influencen me te madhe qe ka patur ndonjehere. E beri superfuqin Nr1 ne boten e at'hershme. Si e shkence, ne kulture, ne administrim me buxhetin me te larte te kohes. Une nuk e di qe e ka quajtur ai veten, por francezet e quajten Mbreti diell ate pas vdekjes.
 
Anëtar
Feb 29, 2012
Postime
4,515
Reaction score
124
Points
63
Çfare esht "besa"? Veda them se esht ajo qe na mungon e na mundon me shum.

Po qe se ndonjeri (ndonjera) me verteton se "besa" e lashte paska qen me e mir se "besa" moderne, edhe veda do t'kthehem ne fene e vjeter.
 

Kasëmi

MJ
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
1,532
Reaction score
170
Points
63
Mbaj mend (me ato qe me kane mbetur) qe kur mora shamine e pionerit dhashe besen (u betova) se do ta mbroja Shqiperine me gjakun tim... Tani ky betim ka menderosur me kohe... edhe pse eshte nje kohe shume me e afert nga ajo e ilireve. Pra besa nderron me kohen dhe eshte memire pershtatja.
Edhe kur martohen njerezit japin besen: derisa vdekja te na ndaje... por martohen te dielen e ndahen te henen.
Edhe Partia na dha besen qe nese do te mesonim do kishim pune dhe jetese te sigurte, por edhe Partia u menderos.
Pra konkluzioni: Pervishni menget e futjuni punes me forcat e veta dhe jo te botes.
 

Kasëmi

MJ
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
1,532
Reaction score
170
Points
63
Edhe une mbaj mend njerin qe me erdhi me unaz floriri ne lokal dhe mu betua e me dha besen. Te dashuroj me tha dhe fap unazen te gishti. Sa u gezova une, por nuk e kisha lexuar kete temen atehere 😁
Po ti, per nje unaze floriri u shite?! ``chairhide``
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
1,513
Reaction score
359
Points
83
Po ti, per nje unaze floriri u shite?! ``chairhide``
Une isha e dashuruar :wub: Unaza sipas meje ishte besa, fjala e dhene, betimi, pra simbolika e dashurise. Ai ishte mashtrues i madh pupupuu cfare rrenacaku. Me tha se quhej Clinton, pastaj zbulova qe quhej Hason, Hasoni grave :D, nejse.... bashke me unazen la edhe zemren peng ne doren time ☺
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
6,182
Reaction score
713
Points
113
Lol,

Si thote ajo kenga,

Sa e mbajti bari vesen, aq e mbajtu dhe Lida besen...;)
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
6,182
Reaction score
713
Points
113
Kush tha qe kenga qe per ty,..

O per nje komshijen e systemes te sabaudini...:p
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
19,803
Reaction score
2,097
Points
113
Edhe une mbaj mend njerin qe me erdhi me unaz floriri ne lokal dhe mu betua e me dha besen. Te dashuroj me tha dhe fap unazen te gishti. Sa u gezova une, por nuk e kisha lexuar kete temen atehere 😁

"A ring doesn't plug a hole"- thote proverbi., jo une. 😜
 
Top