• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

E kane festuar te krishteret kurbanin?

ajzberg

ajzberg
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
112
Reaction score
15
Points
18
Location
Tirane
Kurban Bajrami njihet si feste e besimit mysliman..Historine e dime te gjithe mbasi per te eshte shkruajtur fillimisht ne Bibel....
Une do te pyesja ;eshte festuar kurbani si feste nga te krishteret ?
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,880
Reaction score
1,152
Points
113
Jo.................................
 

ajzberg

ajzberg
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
112
Reaction score
15
Points
18
Location
Tirane
Perse u festua nga besimi mysliman kjo ngjarje kur historine e gjejme te shkruajtur ne Bibel ?
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
51,231
Reaction score
2,681
Points
113
Në Shqipëri po, të gjithë festojnë të gjitha festat.
Muslimanët festojnë edhe pashkët, jo duke shkuar në kishë por festojnë në shtëpitë e tyre.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,880
Reaction score
1,152
Points
113
Abrahami arrinte te jetonte deri ne moshen 175,para mijera vjeteve. Një datë e saktë e lindjes dhe një ditë e vdekjes nuk eshte e shkruar.

Abrahami ishte....Babai i besimit për hebrenjtë, të krishterët dhe muslimanët.

PS...marre apo hulumtuar tek...Universität Kassel,nga..... Profesor Dr. med. Petra Freudenberger-Lötz.

Departamenti i Edukimit Fetar .

Nr- 0561 804-3499 .

Dite te mbare ne vazhdim.

-pacim-
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
4,513
Reaction score
582
Points
113
Kristianet nuk bejne kurban. Kristianet nuk thone kurre: "M'u befsh kurban".

Kurban bejne vetem fajtoret. Myslymanet dhe cifutet. Ata duan te lajne mekatet e tyre duke sakrifikuar nje kafshe, pse jo, edhe nje njeri.

Nuk e harroj kurre Bledin, vellain e vogel te nje shoqes time kosovare. Duke u ngjitur shkalleve te pallatit nje shok i tij i kishte zene prite ne katin e dyte dhe i nguli nje thike ne zemer. Ai u ngjit shkalleve duke u zvarritur deri ne katin e trete. Nuk mberriti dot deri ne kat te katert, ku ishte apartamenti i tij. Mes ulerimave dhe panikut te krijuar, shoku i tij vrapoi drejt hyrjes tjeter ku ishte apartamenti i tij, mblodhi ca rraqe dhe u largua per te mos u kapur nga policia. Nderkohe qe Bledi varrosej, mberrin Bardhyli, vellai i tij i cili jetonte ne Gjermani. Ne dore kishte nje tufe me trendafila te bardhe. Ne hyrjen tjeter e ema e vrasesit kishte blere nje kaposh sterr te zi dhe nen vezhgimin e te gjithe pjesemarresve te funeralit i preu koken duke ia bere kurban te birit.. Me kete ajo tregoi haptas dhe pa pike meshire ose turpi qe mekatin e te birit t'a lante kaposhi dhe i biri te largohej pa u kapur nga policia ne drejtim te Greqise.

Me e renda nga te gjitha, ishte nje kujtim i vogel qe Bledi me kishte lene nje dite me pare. Erdhi ne shtepine time me Majlinden per te bere nje kopje te te vetmes kasete qe ai kishte te grupit "Beatles". Ate kasete, edhe pse vellai m'u lut qe t'a mbaja nuk mundesha dot t'a shihja ose degjoja sepse me sillte ndermend tragjedine dhe perkujtimi ishte i llahtarshem.

Se pari mos kerkoni qe dikush te behet kurban per ju dhe se dyti mos beni kurban te tjeret.


Adea
 
Top