• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Elbenita Kajtazi çon në Hamburg “Agimet Shqiptare”

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
7,270
Reaction score
230
Points
63


Sopranoja kosovare, Elbenita Kajtazi zgjodhi këngën “Agimet shqiptare”, për t’u prezantuar në skenën e Operës së Hamburgut.
Me duartrokitje të shumta u prit vepra e njohur shqiptare nga audienca gjermane të shtunën mbrëma, raporton Express në KTV.
Sopranoja me famë botërore, e interpretoi këtë këngë pas tërmetit që tronditi Shqipërinë javën e kaluar.
Ajo kishte interpretuar edhe më parë në gjuhën shqipe në shtetin gjerman.
Kajtazi në vitin 2014, në skenën e operës së Berlinit, kishte kënduar në shqip veprën “Baresha” të kompozitorit Rexho Mulliqi dhe “Ma fal atë buzëqeshje” të kompozitores Pranvera Badivuku.
Sopranoja nga Kosova, ka interpretuar veprat e njohura botërore në skenat më prestigjioze.
Kajtazi është zgjedhur të interpretojë përkrah emrave të mëdhenj në 100-vjetorin e Festivalit të Salzburgut, që do të shënohet me koncert në verën e vitit 2020.
Zëri i sopranos nga Kosova është vlerësuar si qiellor, verbues dhe i elektrizuar, i fuqishëm dhe prekës. Kajtazi është fituese e çmimeve të shumta në gara operistike.
____________________________________
 
Top