• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Fjalë të urta - thënie të miat

Gi de Masha

V.I.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
13,738
Reaction score
473
Points
83
Location
Danimarkë
THËNIE E HUAZUAR
( nuk më kujtohet autori, por s'dua ta përvetësoj mundin e tjetrit dhe këtë thënie ta bëj timen)

Më kanë vdekun dy gjâna që i kam pasun fort afër vetes ( zemrës ):
- dashnjia dhe respekti për çdonjanin
dhe
- besimi te gjithkush.
 

Gi de Masha

V.I.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
13,738
Reaction score
473
Points
83
Location
Danimarkë
E HUAZUAR

Karavidhja e mëson të birin të shkojë drejt, kurse vetë s'ka gjë se shkon shtrembër.
 

Gi de Masha

V.I.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
13,738
Reaction score
473
Points
83
Location
Danimarkë
THËNIE IMJA
( më shumë këshillë nga pervoja ime jetësore )

Si e humb njeriu veten ( vlerën e vet )?
Po. Duke u munduar të ngritet duke shkelur mbi të tjerët!
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
4,513
Reaction score
570
Points
113
Përgjigje e: Fjalë të urta - thënie të miat

Është punë e paqëlluar nëse zgjedh të shkosh në kinema me një të verbër.
Eshte pune e qelluar te shkosh ne kinema me nje te verber ne qofte se ti je memec!

Ti sheh per te dhe ai flet per ty!


Gbr
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
4,513
Reaction score
570
Points
113
Po filloj me dy që sapo i shkrova:

Të zezën në dash ( daç ) laje në dash nxije edhe më shumë – nuk ndryshon!

Ka raste kur e vërteta sa më shumë zbardhet ( sheshohet ) aq më shumë nxihet!

Tek e zeza nuk shihet pocaqilleku! Tek e bardha, fatkeqesisht PO.

Vec mos harroni.

E bardha nxihet menjehere KURSE e zeza do kohe qe te zbardhet!


GBR
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
4,513
Reaction score
570
Points
113
E HUAZUAR

Karavidhja e mëson të birin të shkojë drejt, kurse vetë s'ka gjë se shkon shtrembër.

Me mire te rrish shtrember dhe te flasesh drejte se sa te rrish drejte dhe te flasesh shtrember!


Gabrielle
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
4,513
Reaction score
570
Points
113
THËNIE IMJA
- mendim

* shpesh kur lexoj ndonjë mendim a veprim idiotesk, më shkon ndërmend t'i përgjigjem duke qëmtuar fjalët më të pista të fjalësit shqip.

Eshte mire te pergojosh duke mbajtur fjale neper goje se sa te perdoresh gojen per te futur brenda "karrota".


Gabrielle
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
4,513
Reaction score
570
Points
113
Përgjigje e: Fjalë të urta - thënie të miat

E imja ,sa per fillim

Goja mban ere jo se eshte e pa lare ,por nga ato qe flet.

Ato qe flet goja duhet te jene ne varesi te personit qe i thote, arsyes pse i thote, njeriut qe i drejtohet, momentit te te thenit dhe vendit te duhur. Asnje gje nuk eshte gabim deri sa ajo t'i pershtatet situates sipas teorise se relativitetit.


Gabrielle
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
4,513
Reaction score
570
Points
113
Përgjigje e: Fjalë të urta - thënie të miat

THËNIE E HUAZUAR

- nga Beni ynë - SystemA kilo këtu

Padituria nuk te mbron nga ndëshkimi !
Ne qofte se nje faj behet nga padituria, atehere ai falet.

Ne qofte se nje faj behet nga dituria, atehere ai nuk falet.


Gabrielle
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
4,513
Reaction score
570
Points
113
Përgjigje e: Fjalë të urta - thënie të miat

Jeta te jep nje mundesi te dyt , ajo mundesi quhet e‘nesermja’.
E nesermja eshte shume vone. Mundesia e dyte eshte TANI!


GBR
 

Gi de Masha

V.I.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
13,738
Reaction score
473
Points
83
Location
Danimarkë
HUAZUAR NGA Sami Frashëri

. Virtyti i bën të dashur (me njëri — tjetrin) njerëzit e mëdhenj,
njerëzit e zakonshëm — dëfrimi dhe zbavitja,
të këqinjtë — vagabondazhi dhe delikti.
 

Gi de Masha

V.I.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
13,738
Reaction score
473
Points
83
Location
Danimarkë
HUAZUAR NGA Sami Frashëri

. Virtyti i bën të dashur (me njëri — tjetrin) njerëzit e mëdhenj,
njerëzit e zakonshëm — dëfrimi dhe zbavitja,
të këqinjtë — vagabondazhi dhe delikti.
Nga përvoja a jetës:
Samiu po tregon se kush i bashkon të këqinjtë, që unë u them më thjesht: të ligj-të. Këta zakonisht merren me individë dhe lidhen fort ndrmjet veti, e trashin miqësinë dhe fillojnë fushatën kundër tjetrit se kush e kush po trillon më ligësht se tjetri.

Por nëse individi nuk i përfill fare, shoqëria e tyre po përfundonte turpshëm!
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
4,513
Reaction score
570
Points
113
Përgjigje e: Fjalë të urta - thënie të miat

THËNIE IMJA


Si i injoruar ne temen e postimit me te mire te vitit, ty te mundon deshtimi yt, te gezon deshtimi im dhe po aq te mundon suksesi i Ana _Gend!

Vecse si smirezi qe je, ti, jo vetem nuk vuan shpirterisht POR edhe ndihesh i gezuar qe po vizitoj temen tende.Adea
 
Top