• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Historiania e njohur: Kosovës duhet t’i ndryshohet emri, këtë emër ia la Rusia

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
7,662
Reaction score
524
Points
113
Historiania shqiptare Elena Kocaqi ka propozuar që Kosovës t’i ndërrohet emri dhe t’i bëhet Dardani. Kocaqi, propozimin e saj e ka justifikuar duke dëshmuar se emri “Kosovë” është sllav.
Kosovës, sipas saj i ishte vendosur ky emër nga osmanët me insistimin e rusëve, në emër të pansllavizmit,
Ajo ka dhënë edhe një regjistër të emrit “Kosovë” që gjendet nëpër shumë shtete sllave.
Një propozim të njëjtë e kishte dhënë edhe politikani e veprimtari i ndjerë Arbën Xhaferi.
Ky është shkrimi i plotë i Kocaqit:
DARDANI dhe jo Kosovë,
Emri Kosovë është një emer sllav qe u vendos krahinës shqiptare Dardane, nga Osmanët me insitimin rus në emër të pansllavizimit, në fillim të shekullti te XIX dhe nuk ka asnjë lidhje me shqiptarët. Ky emër është sllav dhe në botën sllave ka mbi 20 emra vendesh Kosove, te cilat listohen me poshte. Kosova, duhet te quhet Dardani sepse,
1- Dardani është një emër historik shqiptar dhe tepër i vjetër qe po ti referohemi mitit Dardani është djali i Pellazgut me princeshën Atlantidase Elektra.
2- Emri Dardan dhe Dardanët dalin që në betejen e Kadeshit në 1272 para eres sonë. Pra është një emër i dokumentuar prej 3290 vjetësh, ndërsa Kosovë është një emër sllav pa asnje lidhje me shqiptarët, i vendosur në shekullin e XIX, nga rusët për të ngritur pretendimet serbe mbi një territor që gjasme ishte serb për shkak të emrit. Dardani është emri më i vjetër Ilir i dokumentuar.
3- Dardani është quajtur Troja, nga ku Dardani nga Ballkani ka pas shkuar në Troj qe njihet një nga qyterimet me të lavdishme të botës.
4- Dardan ishte Ene Dardanidi qe themeloi Romën
5- Dardan ishte Briti që themeloi Londrën dhe Anglinë nga linja e Ene Dardanidit
6- Dardan ishte Konstandini i Madh perandori i Romës, Justinian i Madh perandori i Bizantit e shumë të tjerë.
Te kesh një emër kaq te madh dhe kaq te lavdishëm dhe te mbash nje emër sllav per emërtim shteti dhe tash me ca disa të çmendur e anti-shqiptare ti quash shqiptarët komb kosovar, është jo vetem teori serbe dhe pan sllaviste qe synon ngadal ngadal te largoi shqiptarët nga etnia e tyre, gjë që Serbi se beri dot as me zjarr e hekur, por një teori qe bie ndesh me te vërtetën historike. Nëse ky emer do vazhdoj të perdoret, Serbia do te pretendoj gjithmon qe ai vend edhe nga emri i perket asaj, paçka se ky emer eshte vendosur artificialisht nga ambasadori rus në Stamboll.
Ta fillojme nga vetja qe te mos perdorim ne statuset ne facebook emërin Kosovë por Dardani. Une e kam filluar qe para 9 vitesh kur i vura emrin djalit tim Dardan. Pastaj te imponohet ndryshimi politike. Edhe nese do ketë një bashkim të Dardanisë me Shqipërinë, krahina duhet ta ruaj emrin, ashtu si Maqedonia dhe Epiri shqiptar, pasi keto jane tre emërat më te lavdishëm ne historinë botërore qe ju perkasin vetem shqiptarëve dhe ua kane vjedhur te tjerët dhe me e keqja nga të gjitha po ja mohojme vetes.
1-Vendbanime sllave me emrin Kosove si me poshtë.
Belarus:”Kosovo”
Bosnia and Herzegovina: “Kosova”
Bulgaria: “Kosov”, “Kosovo” = 3 vendeCroatia: “Kosovo”
Czech Republic: “Kosov” . “Kosova Hora”
Estonia: “Kosova”
Macedonia: “Dolno Kosovrasti” “Kosovo”
Poland: “Kosóë Lacki”
Russia: ka kater vende “Kosov”, “Kosovka” , “Kosovo”
Slovakia:”KoKošovce”
Slovenia: “Kosovo” (Ljubljana (Kosovo Polje))
Ukraine: “Kosov” “Kosovka” “Kosovscyna”
Shqiptarët ka ardhur koha të mbajnë identitetin e tyre të vërtet.
__________________________________________________
www.gazetaexpress.com
 
Last edited by a moderator:

Metarch

Paemen
Staff member
Anëtar
Sep 7, 2016
Postime
92
Reaction score
1
Points
8
Përgjigje e: Historiania e njohur: Kosovës duhet t’i ndryshohet emri, këtë emër ia la

Keto tezat e nderrimeve te emrave jane shenje e nje pamaturie te larte kulturore, e nivelit "Shkup 2014" te sllavomaqedonasve. Emri "Kosove", kushdo qe ta kete shpikur, eshte 100 here me shqiptar sesa relika "Dardani" qe nuk ekziston askund tjeter pervec se ne faqe librash te importuar, per arsyen shume te thjeshte se emri "kosove" te pakten eshte ne perdorim te gjere dhe organik ne hapesiren shqipfolese.

Imagjinoni se po te mos ishte studjuar historia antike e ballkanit nga intelekti i jashtem, shqiptaret e sotem rrezik as nuk do ta kishin idene e ekzistences se termit "Dardani" pasi ky emer nuk figuron askund ne vetedijen kulturore. Por edhe sikur te ishte absolutisht e nevojshme te nderrohet emri, pse duhet anashkaluar nje mesjete e tere bashke me periudhen moderne ne favor te nje antikiteti te harruar dhe gati fanta-shkencor? Kosova ka nje emer tjeter po aq shqiptar edhe shume me te fresket.
 

The.Mask

Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
474
Reaction score
14
Points
18
Location
Dibër
Përgjigje e: Historiania e njohur: Kosovës duhet t’i ndryshohet emri, këtë emër ia la

Nuk ka Kosove ka vetem Shqiperi, nuk ekziston kombesia kosovare eshte vetem ajo shqiptare. Ushtaret e UCK-se luftuan me emblemen e Kastriotit ne krahet e tyre.
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
7,949
Reaction score
650
Points
113
Location
zemra e alpeve Österreich
Përgjigje e: Historiania e njohur: Kosovës duhet t’i ndryshohet emri, këtë emër ia la

Përderisa Maqedonia e Veriut ekziston, atëherë duhet të ketë dhe Shqipëri e Veriut.
Maqedonia e Veriut nuk egsiston, ajo ishte nje shpikje greke ashtu sic eshte Vorio Epir.
Maqedonasit me nje referendum ne kufijt e skarcitetit e pranuan ate emer per hir te nje te ardhme me te mire ne bashkesine evropiane.
Paralelizmi qe ben ti nuk qendron.
 

Rrjeti

Super Anëtar
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
610
Reaction score
105
Points
43
Location
Në shtëpi....
Përgjigje e: Historiania e njohur: Kosovës duhet t’i ndryshohet emri, këtë emër ia la

Keto tezat e nderrimeve te emrave jane shenje e nje pamaturie te larte kulturore, e nivelit "Shkup 2014" te sllavomaqedonasve. Emri "Kosove", kushdo qe ta kete shpikur, eshte 100 here me shqiptar sesa relika "Dardani" qe nuk ekziston askund tjeter pervec se ne faqe librash te importuar, per arsyen shume te thjeshte se emri "kosove" te pakten eshte ne perdorim te gjere dhe organik ne hapesiren shqipfolese.

Imagjinoni se po te mos ishte studjuar historia antike e ballkanit nga intelekti i jashtem, shqiptaret e sotem rrezik as nuk do ta kishin idene e ekzistences se termit "Dardani" pasi ky emer nuk figuron askund ne vetedijen kulturore. Por edhe sikur te ishte absolutisht e nevojshme te nderrohet emri, pse duhet anashkaluar nje mesjete e tere bashke me periudhen moderne ne favor te nje antikiteti te harruar dhe gati fanta-shkencor? Kosova ka nje emer tjeter po aq shqiptar edhe shume me te fresket.
Sapo e shikova një video fragment të RTV Dukagjinit në lidhje me orgjinën e emrit Kosovë-Në video të më poshtme do dëgjoni për teori të ndryshme në lidhje me prejardhjen e emrit, po realiteti apo e vërteta është përgjithësisht tjetër-Video:
Kështu manipulohet me historinë:


Ja e vërteta: nëse kërkoni nëpërmjet Google ju nuk do i gjeni këto regjione të emërtuara si Kosovo pasiqë Google i ka bllokuar , dhe nëse i kërkoni këto emërtime shfaqen vetëm për sport apo politikë në lidhje me Ballkanin, por falë një metode()sekrete) isha në gjëndje ti gjej me GPS sistemin.
Ja emërtimet sllave të regjioneve në Estland, Rusi, Ukrainë me emrin Kosovo, andaj ky emërtim nuk është shqiptar por sllav.

Të shohim kush flet nga injoranca ose gënjen:

Estland:

https://www.google.se/maps/place/Kosova,+Põlva+län,+Estland/@58.2291733,26.9799082,12z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x46eb27b20e0602e9:0xad4dbf82565ec6ea!8m2!3d58.2317246!4d27.0519414

Ukrainë:

https://weather.com/en-MT/weather/tenday/l/UPXX9960:1:UP

Rusi:

https://www.gismeteo.com/weather-kosovo-138452/now/

http://www.tageo.com/index-e-rs-v-25-d-m4110472.htm

http://trip-suggest.com/russia/kaluga/kosovo/?fbclid=IwAR0JGORbl7b_V9SqIwgGenWkcO_RtS4aRPUx9bHjg9eqDYDf0EDAKx9TzJA

https://www.google.com/maps/place/54°56'09.6"N+35°46'48.0"E/@54.8238139,35.832185,133364m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d54.936!4d35.78?hl=en

https://www.gismeteo.com/weather-kosovo-224421/now/?fbclid=IwAR2tZWh65izYRGJKSy41N3bg8LzUZd6sMPgutyhrxnb-FREeRWb14e53NrU
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
24,231
Reaction score
613
Points
113
Përgjigje e: Historiania e njohur: Kosovës duhet t’i ndryshohet emri, këtë emër ia la

Keto tezat e nderrimeve te emrave jane shenje e nje pamaturie te larte kulturore, e nivelit "Shkup 2014" te sllavomaqedonasve. Emri "Kosove", kushdo qe ta kete shpikur, eshte 100 here me shqiptar sesa relika "Dardani" qe nuk ekziston askund tjeter pervec se ne faqe librash te importuar, per arsyen shume te thjeshte se emri "kosove" te pakten eshte ne perdorim te gjere dhe organik ne hapesiren shqipfolese.

Imagjinoni se po te mos ishte studjuar historia antike e ballkanit nga intelekti i jashtem, shqiptaret e sotem rrezik as nuk do ta kishin idene e ekzistences se termit "Dardani" pasi ky emer nuk figuron askund ne vetedijen kulturore. Por edhe sikur te ishte absolutisht e nevojshme te nderrohet emri, pse duhet anashkaluar nje mesjete e tere bashke me periudhen moderne ne favor te nje antikiteti te harruar dhe gati fanta-shkencor? Kosova ka nje emer tjeter po aq shqiptar edhe shume me te fresket.
Paske qene edhe ti ne lazarat -qesh-
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
10,239
Reaction score
618
Points
113
Vone eshte kujtuar ajo historianja, se kur i kane hipur skijave agjene be ne tu Kusov’s me u zhaviten 🤔 nuk ka pasur as 🎥 ta filmojne.

B4CCA504-9AB6-4977-A0F5-39653F3CE6CC.jpeg

Meqe ra dhafja, storja ne vazhdim:

 
Top