• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Huazimet turke në fjalorin e sotëm të shqipes

Poshnja

Kontribues
Staff member
Anëtar
Dec 25, 2010
Postime
218
Reaction score
81
Points
28
Duhet te kuptojme dicka. Asnje gjuhe nuk eshte 100% e paster. cdo gjuhe ka huazimet e veta dhe devijimet e veta.
 

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,176
Reaction score
785
Points
113
Ashtu eshte....kane hyre SHUME fjale te HUAJA,deshem apo nuk deshem,ose si pas RRETHANAVE te kohe se KALUAR.SOT po e <inovojme> apo i LEXON dhe DEGJON ne mediat skiptare kto fjale si per SHEMBULL: agravoi,terranoj,poentoj dhe nuk me bien nderKRYE te tjera.
NESER shqipja do PERBEHET nga=saksonishte-teutonishte,arrnautishte te <evoluar>,serbishte dhe greqirisarvavanitosshkerdhatishte.
PRA.....SHQIPJA na=ISHTE.
Naten e mire per SOT.
AproPO.....DUHET te LEXONI rregullat e forumit, sidomos per ATE ce CFAR GJUHE duhet te.......................LLAPAflamurtishte.

AGRE apo TSCHYSS.
 

Socio

........
Anëtar
Feb 23, 2012
Postime
9,047
Reaction score
265
Points
83
Dua te shtoj edhe nje fjale shqipe te huazuar nga turqishtja. Kjo eshte fjala me themelore qe e perdorim cdo dite dhe rregullisht. Eshte fjala 'JO'. Fjala origjinale shqipe eshte 'NUK'.
Ne Tetove, rrethine dhe malesi akoma perdoret forma origjinale 'Nuk' (Nauk) per 'JO'. Nuk eshte zevendesuar akoma.
 
Last edited:

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
8,016
Reaction score
777
Points
113
Dua te shtoj edhe nje fjale shqipe te huazuar nga turqishtja. Kjo eshte fjala me themelore qe e perdorim cdo dite dhe rregullisht. Eshte fjala 'JO'. Fjala origjinale shqipe eshte 'NUK'.
Ne Tetove, rrethine dhe malesi akoma perdoret forma origjinale 'Nuk' (Nauk) per 'JO'. Nuk eshte zevendesuar akoma.
Nuk besoj se fjala jo e ka origjinen nga turqishtja.
 

Socio

........
Anëtar
Feb 23, 2012
Postime
9,047
Reaction score
265
Points
83
Nuk besoj se fjala jo e ka origjinen nga turqishtja.
Nuk e di nga e ka origjinen Bardhyl por ne e kemi huazuar nga turqishtja. Ata thone JOK ( turqisht YOK ) por e zgjasin dhe K -ne nuk e shqiptojne fare, dmth JOO tingellon fjala. Nese shikon me vemendje pothuajse ne te gjitha gjuhet evropiane fjala JO ka te njejten forme e tingull me NUK, psh NO, NE. NEIN etj. Dmth fjala jone e vjeter dhe origjinale eshte NUK. Ne Tetove e rrethine NAUK
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
8,016
Reaction score
777
Points
113
Nuk e di nga e ka origjinen Bardhyl por ne e kemi huazuar nga turqishtja. Ata thone YOK por e zgjasin dhe K -ne nuk e shqiptojne fare, dmth JOO tingellon fjala. Nese shikon me vemendje pothuajse ne te gjitha gjuhet evropiane fjala JO ka te njejten forme e tingull me NUK, psh NO, NE. NEIN etj. Dmth fjala jone e vjeter dhe origjinale eshte NUK. Ne Tetove NAUK
Ja ku e ke:
Nuk besoj se turqishtja kishte ndikuar kaq shume Gjuhen Shqipe ne vitin 1497.
Gjithashtu fjala sakat nuk eshte turqisht:
Zaharia family
The Zaharia family was an Albanian noble family that appears for the first time mentioned in the 14th century.[2] A certain Nicholas Zaharia is first mentioned in 1385 as a Balšić family commander and governor of Budva in 1363.[3] After more than twenty years of fidelity, Nicholas Zaharia revolted in 1386 and became ruler of Budva. However, in 1389 Đurađ II Balšić recaptured the city.[4]

The name of Nicholas Zaharia appears in the form of Nikola Sakat in many original Venetian and Ragusan documents (as governor of Budva in 1383, influential person in Zeta in 1386 and lord of Dagnum during a period of cooperation with Balšić family).[5][6][7] That is a basis for some conclusions that Nicholas Zaharia and Nikola Sakat are the same person who is related to Koja Zaharia.[8] Komnen Arianiti of Arianiti family had married the daughter of Nicholas Zaharia Sakati, ruler of Budva. They had three sons (Gjergj, Muzaka, and Vladan), and one daughter who married Pal Dukagjini.[9]
 

Socio

........
Anëtar
Feb 23, 2012
Postime
9,047
Reaction score
265
Points
83
@Bardhyl

Eshte fundi i shekullit 15 ai dokument.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
8,016
Reaction score
777
Points
113
Po, turqit i kemi ne Shqiperi qe nga 1385. Influenca pra mik.
Turqit ishin ne Shqiperi por jo ne gjithe territorin. Vetem mbas renies se Shkodres dhe Durresit mund te flitet per pushtim te Shqiperise. Edhe mbas nje shekulli kishte fshatra te tera qe nuk figuronin ne defteret osmane. Ka shenime ne keta deftere ku thuhet zbuluam nje fshat. Nuk kishte filluar integrimi i shqiptareve ne Perandori keshtu qe ndikimet kane qene minimale. Eshte ende heret per te folur per ndikim te turqishtes ne Gjuhen Shqipe deri ne nivelin e zevendesimit te fjaleve. Pastaj edhe Arbereshet jo thone. Nuk eshte fjale e huazuar nga turqishtja.
 

Socio

........
Anëtar
Feb 23, 2012
Postime
9,047
Reaction score
265
Points
83
Turqit ishin ne Shqiperi por jo ne gjithe territorin. Vetem mbas renies se Shkodres dhe Durresit mund te flitet per pushtim te Shqiperise. Edhe mbas nje shekulli kishte fshatra te tera qe nuk figuronin ne defteret osmane. Ka shenime ne keta deftere ku thuhet zbuluam nje fshat. Nuk kishte filluar integrimi i shqiptareve ne Perandori keshtu qe ndikimet kane qene minimale. Eshte ende heret per te folur per ndikim te turqishtes ne Gjuhen Shqipe deri ne nivelin e zevendesimit te fjaleve. Pastaj edhe Arbereshet jo thone. Nuk eshte fjale e huazuar nga turqishtja.
Une e respektoj mendimin tend me gjithe pasaktesite historike aty. Megjithate, prezenca osmane ne keto troje per me shume se nje shekull para atij dokumenti me jep arsye te mendoj qe eshte fjale e huazuar nga turqishtja.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
8,016
Reaction score
777
Points
113
Une e respektoj mendimin tend me gjithe pasaktesite historike aty. Megjithate, prezenca osmane ne keto troje per me shume se nje shekull para atij dokumenti me jep arsye te mendoj qe eshte fjale e huazuar nga turqishtja.
Per cfare prezence po flet Socio? Mund ta shpjegosh pak me qarte? Cilat pjese te Shqiperise dhe per cfare periudhe kohore kontrollonin turqit deri ne fund te shek.XV-te?
Pom per fjalen sakat, cfare komenti ke?
 

Socio

........
Anëtar
Feb 23, 2012
Postime
9,047
Reaction score
265
Points
83
Per cfare prezence po flet Socio? Mund ta shpjegosh pak me qarte? Cilat pjese te Shqiperise dhe per cfare periudhe kohore kontrollonin turqit deri ne fund te shek.XV-te?
Pom per fjalen sakat, cfare komenti ke?

Po flas per Arnautllekun, Shqiperine Osmane pra Bardhyl. Aty ku linden e u farkuan ushtarake te ndryshem e te famshem, si Skenderbeu e shume te tjere. Shqiperine e kishim osmane qe nga viti 1385. Nuk pushoi kjo se ekzistuari. Influencat ishin gjithandej si ne gjuhe ashtu dhe kulture. Nderprerjet e perkohshme ne rrethanat politike te kohes nuk i ndryshonin ato dot. Gjuha ndryshon tere kohen.

P.S. Kete fjalen 'Sakat' pa dyshim e kemi huazuar nga turqishtja.
 
Last edited:

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
8,016
Reaction score
777
Points
113
Po flas per Arnautllekun, Shqiperine Osmane pra Bardhyl. Aty ku linden e u farkuan ushtarake te ndryshem e te famshem, si Skenderbeu e shume te tjere. Shqiperine e kishim osmane qe nga viti 1385. Nuk pushoi kjo se ekzistuari. Influencat ishin gjithandej si ne gjuhe ashtu dhe kulture. Nderprerjet e perkohshme ne rrethanat politike te kohes nuk i ndryshonin ato dot.

P.S. Kete fjalen 'Sakat' pa dyshim e kemi huazuar nga turqishtja.
Pothuajse te gjithe sundimtaret shqiptare vazhduan te sundonin ne territoret e tyre. Nuk behesh fjale per pushtim te Shqiperise por per marredhenie vasaliteti e cila u nderpre menjehere sepse ne Azi mberriten mongolet dhe turqit arriten te shpetonin fale Venedikut te cilin e paguan me flori per cdo turk qe transportuan ne Europe. Pastaj vazhdoi lufta vellavrasese ndermjet pretendeteve se kush do ishte Sulltani i ardhshem. Vetem me Muratin e II mund te flitet per nje rikthim te turqve ne Ballkan. Dhe pikerisht aty fillojne edhe kryengritjet e para Shqiptare sepse turqit filluan regjistrimin e tokave dhe te popullsise mbasi kishin ndermend te mos e njhnin me marredhenien e vasalitetit por kerkonin qe te impononin pushtetin qendror perandorak. Pastaj kemi periudhen e Skenderbeut dhe sic thashe per pushtim te Shqiperise mund te flitet vetem mbas renies se Shkodres dhe Durresit. Me fal por keto jane gjera qe ju mesohen femijeve ne shkolle.
Nese sakat eshte nga turqishtja atehere si e shpjegon qe nje sundimtar perpara ardhje se se turqve e kishte emrin Sakat?
 

Socio

........
Anëtar
Feb 23, 2012
Postime
9,047
Reaction score
265
Points
83
Pothuajse te gjithe sundimtaret shqiptare vazhduan te sundonin ne territoret e tyre. Nuk behesh fjale per pushtim te Shqiperise por per marredhenie vasaliteti e cila u nderpre menjehere sepse ne Azi mberriten mongolet dhe turqit arriten te shpetonin fale Venedikut te cilin e paguan me flori per cdo turk qe transportuan ne Europe. Pastaj vazhdoi lufta vellavrasese ndermjet pretendeteve se kush do ishte Sulltani i ardhshem. Vetem me Muratin e II mund te flitet per nje rikthim te turqve ne Ballkan. Dhe pikerisht aty fillojne edhe kryengritjet e para Shqiptare sepse turqit filluan regjistrimin e tokave dhe te popullsise mbasi kishin ndermend te mos e njhnin me marredhenien e vasalitetit por kerkonin qe te impononin pushtetin qendror perandorak. Pastaj kemi periudhen e Skenderbeut dhe sic thashe per pushtim te Shqiperise mund te flitet vetem mbas renies se Shkodres dhe Durresit. Me fal por keto jane gjera qe ju mesohen femijeve ne shkolle.
Nese sakat eshte nga turqishtja atehere si e shpjegon qe nje sundimtar perpara ardhje se se turqve e kishte emrin Sakat?

Nese jane gjera qe u mesohen femijeve ne shkolla, pse nuk i ke mesuar akoma ti ?!

Sanxhaku i Arberit nuk ishte shtet vasal por pjese e Perandorise Osmane. Nuk ka vasalitet ne kete kohe !
Kursem nga ato pasaktesi historike te lutem se eshte teme gjuhe kjo.

Sa per fjalen Sakat. Deshiroj te te pyes ashtu sic pyetet vertete nje femije edhepse nuk po besoj cfare lexova !

Ai sundimtari me emrin Sakat a kishte qene vertete sakat apo jo ?!
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
8,016
Reaction score
777
Points
113
Nese jane gjera qe u mesohen femijeve ne shkolla, pse nuk i ke mesuar akoma ti ?!

Sanxhaku i Arberit nuk ishte shtet vasal por pjese e Perandorise Osmane. Nuk ka vasalitet ne kete kohe !
Kursem nga ato pasaktesi historike te lutem se eshte teme gjuhe kjo.

Sa per fjalen Sakat. Deshiroj te te pyes ashtu sic pyetet vertete nje femije edhepse nuk po besoj cfare lexova !

Ai sundimtari me emrin Sakat a kishte qene vertete sakat apo jo ?!
Si nuk paska vasalitet? Çfarë ishin Gjon Kastrioti, Araniti, etj?
 

Gi de Masha

V.I.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
13,795
Reaction score
513
Points
113
Location
Danimarkë
Dua te shtoj edhe nje fjale shqipe te huazuar nga turqishtja. Kjo eshte fjala me themelore qe e perdorim cdo dite dhe rregullisht. Eshte fjala 'JO'. Fjala origjinale shqipe eshte 'NUK'.
Ne Tetove, rrethine dhe malesi akoma perdoret forma origjinale 'Nuk' (Nauk) per 'JO'. Nuk eshte zevendesuar akoma.

Nuk besoj se fjala jo e ka origjinen nga turqishtja.
Jo. Fjalët JO dhe NUK, të cilat janë pjesëza mohuese janë fjalë të pastra shqipe. Pjesëza NUk shpreh një kundërshti edhe më të fortë se pjesëza JO.

Ja dhe shpjegimi:

JO pjes.
1. Përdoret si përgjigje edhe me vlerën e një
fjalie kur mohojmë, kundërshtojmë, nuk
pranojmë a nuk miratojmë atë që është thënë
më parë ose që na kërkohet.

NUK pjes.
1. Përdoret për të mohuar plotësisht kuptimin e
shprehur nga një folje.

Pjesëza të tjera mohuse janë: jo, nuk, s', mos, jo që jo, as që, etj.

Në fjalorin turqisht - shqip për të dyja këto pjesëza ( jo dhe nuk ) jep përkthimin: değil.
 

Socio

........
Anëtar
Feb 23, 2012
Postime
9,047
Reaction score
265
Points
83
Si nuk paska vasalitet? Çfarë ishin Gjon Kastrioti, Araniti, etj?
Ne kohen qe po flasim Sanxhaku i Arberit shtrihej nga Cameria e deri tek lumi Mat ne veri. Gjon Kastrioti zoteronte trojet rreth Krujes, dmth pertej ketij kufiri. Gjon Kastrioti ishte vasal, se paku per nje kohe por jo Gjergj Arianiti. Ai ishte spahi.
 

Socio

........
Anëtar
Feb 23, 2012
Postime
9,047
Reaction score
265
Points
83
Jo. Fjalët JO dhe NUK, të cilat janë pjesëza mohuese janë fjalë të pastra shqipe. Pjesëza NUk shpreh një kundërshti edhe më të fortë se pjesëza JO.

Ja dhe shpjegimi:

JO pjes.
1. Përdoret si përgjigje edhe me vlerën e një
fjalie kur mohojmë, kundërshtojmë, nuk
pranojmë a nuk miratojmë atë që është thënë
më parë ose që na kërkohet.

NUK pjes.
1. Përdoret për të mohuar plotësisht kuptimin e
shprehur nga një folje.

Pjesëza të tjera mohuse janë: jo, nuk, s', mos, jo që jo, as që, etj.

Në fjalorin turqisht - shqip për të dyja këto pjesëza ( jo dhe nuk ) jep përkthimin: değil.
Ne Malesine e Tetoves nuk e perdorin fjalen JO. Gjithmone pergjigjen me NAUK. Si e shpjegoni kete fenomen ?
 
Top