• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kenge çame

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
5,970
Reaction score
550
Points
113
Përgjigje e: Kenge çame

Mbushu moj buce mbushu!
Qasu ,vashe,ne zemer futu !
Mbushu behu lum , o krua
Vjen Taleja qe e dua
Fryj moj ere thaja sirin Porsi uji zgjon misirin

Zog e bardhe lejmonare *
Ktheve dimrat ne behare

Zerdeli me kokrra mbushur Ah cpo heq per ti keputur

Bera be sa degjoj qielli
Me degjoj toka dhe qelli

Do te zgjedh tre desh percove
Qe ti rris per dasmen tone.

Do te ngrej si mur kalane
Kater oda me hoxhaqe .

Mbushu moj bucele mbushu
Luaraqote zemres futu
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
8,513
Reaction score
1,121
Points
113
Përgjigje e: Kenge çame

The dance of the Tsams, or Chams, as the southern Albanians are termed.
The Tsamikos is danced by men only. The performers are connected by handkerchiefs, as in the syrtos horos, but the dancing is all done by the occupant of the right-hand extremity of the line, the rest, as they follow him, merely marking the rhythm with their feet and singing. The leader meanwhile moves backwards and forwards performing a variety of steps leaping, falling on one knee, performing feats of equilibrium, and waving a handkerchief with his free hand. When fatigued with these exertions he cedes his place to the performer on his left, and each in turn endeavours to surpass his fellows in feats of agility. This dance has many local varieties with special names, one of which is supposed to be a survival of the Pyrrhic dance of Albania. This has all the characteristics of a war dance, and is much affected by soldiers of both races. At the bivouac, or before the wayside hostelry, wherever indeed an opportunity offers, will gather a group of youths with lissome bodies, and it may be long classic faces, who, forming a ring, circle round interminably, leaping and shouting to the rhythm of their own wild songs. The songs reserved for such occasions are different for men and women, those peculiar to the men being often of a martial nature, especially in the case of the Tsamikos, or Pyrrhic dance.
Greece of the Hellenes” Lucy M. J. Garnett, Page: 175-176-177
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
8,513
Reaction score
1,121
Points
113
Përgjigje e: Kenge çame

Valle çame burrash
Valle e tipit kaçakçe nga Taip Madani e grupi i Konispolit, Sarandë. Festivali Folklorik Kombëtar i Gjirokastrës 1983.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
5,970
Reaction score
550
Points
113
Obobo një pus i thellë
Kush do vijë të më nxerrë
hajde ti ballukeprerë
balluketë nënë feste
prerë me gërshërë ongleze

Obobo një gjunithó
çuprr e bukurë kutu
vrik me si e vrik me dorë
buzëlule faqemollë
Diç të thaçë e diç më the
diç të lipa nuk ma dhe
palomaskara më the
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
5,970
Reaction score
550
Points
113
Janinë,çerek Stambolli,
Dalt e të mbëloftë gjoli,
pse s'hap sitë se të mori,
se të erdh afër sinori.
Janinë e Ali Vezirit,
me kala si të Vidinit,
Falu,moj kala e shkretë,
"S'falem sa të digjem vetë,
se plot i kam xhepanetë!"

Popullore
Karbunarë- Paramithi
 
Top