• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kina

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
7,613
Reaction score
306
Points
83
SystemA, e kuptoj pozicionin tend sepse kam jetuar ne Europe. Populli ne cdo vend te botes edukohet nga media. Ne Amerike CNN, CNBS dhe tere mediat flasin kunder Presidentit nga mengjesi ne darke dhe nuk i kane futur ne burg, mbylluar gazeten ose lne pa pune. Kam njohur lart ne Europe, perfshi edhe Gjermanine. E njoh historine 'gjitheperfshirese te Romes' duke qene nje nga njerezit qe numurohen me gishtat e nje dore ne kete leme. Njerezit kane perfituar dhe i kane vene shkopinj nden rrota demokracise ne Amerike, duke importuar korrupsionin nga vendet prej nga vinin.
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
5,259
Reaction score
243
Points
63
Kina duhet pushtuar se po marrin shume fuqi. Edhe rusia duhet pushtuar se po bejn shume lojera te rrezikshme.
Kina edhe sot eshte me e fuqishme se USA.
Amerika e ka buxhetin me te madh te ushtrise ne bote por harxhon mbi 100 baza uabtarake neper vetem per mirmbajtjen e tyre, kjo kushton qi dra billiona dollar ne vit vetem mbajtjen e bazave si ajo ne kosove e gjermani etj.
Kina ne anen tjeter po investon shume per arme dhe aviona ne teknologji te fundit ndersa amerika nuk ka investuar ne tek teknologji te fundit sespe sic thekosva harxhon shumen e buxhetit vetem per mirmbajtjen e bazave ushtarake neper bote plus ludterat ne afgan irak etj

E vetmja rruge eshte tani amerika ta gjej nje menyre te shkaterroje kapacitetin ushtarak te kines dhe rusise sa me shpejt ose kemi marre fund.
Do jemi ne meshiren e kinezve dhe ruseve, te dyja jane popullsi me gjak mongolez qe do thote na erdhi fundi.
 

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,131
Reaction score
70
Points
48
Location
Dardania Parva
kina eshte nje mut i madh qe do ta hane kinezet e bardhe, te terin!
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
7,998
Reaction score
757
Points
113
Kina duhet pushtuar se po marrin shume fuqi. Edhe rusia duhet pushtuar se po bejn shume lojera te rrezikshme.
Kina edhe sot eshte me e fuqishme se USA.
Amerika e ka buxhetin me te madh te ushtrise ne bote por harxhon mbi 100 baza uabtarake neper vetem per mirmbajtjen e tyre, kjo kushton qi dra billiona dollar ne vit vetem mbajtjen e bazave si ajo ne kosove e gjermani etj.
Kina ne anen tjeter po investon shume per arme dhe aviona ne teknologji te fundit ndersa amerika nuk ka investuar ne tek teknologji te fundit sespe sic thekosva harxhon shumen e buxhetit vetem per mirmbajtjen e bazave ushtarake neper bote plus ludterat ne afgan irak etj

E vetmja rruge eshte tani amerika ta gjej nje menyre te shkaterroje kapacitetin ushtarak te kines dhe rusise sa me shpejt ose kemi marre fund.
Do jemi ne meshiren e kinezve dhe ruseve, te dyja jane popullsi me gjak mongolez qe do thote na erdhi fundi.
Ja fut kot Kurt. Kina deri me sot nuk ka arritur te prodhoje dicka origjinale te sajen. Kinezet vetem vjedhin dhe imitojne teknologji ushtarake amerikane dhe ruse. Sa do te imitosh apo vjedhesh sekrete, origjinalin nuk e arrin dot kurre. Ne industrine e luftes eshte shume mbrapa Amerikes dhe Rusise. Kinezet e kane te humbur betejen ne det dhe ajer me amerikanet ne rast te nje konflikti hipotetik. Vetem ne toke kane shanse qe te fitojne per shkak te numrit shume te madh te ushtareve qe kane.
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
5,259
Reaction score
243
Points
63
Ja fut kot Kurt. Kina deri me sot nuk ka arritur te prodhoje dicka origjinale te sajen. Kinezet vetem vjedhin dhe imitojne teknologji ushtarake amerikane dhe ruse. Sa do te imitosh apo vjedhesh sekrete, origjinalin nuk e arrin dot kurre. Ne industrine e luftes eshte shume mbrapa Amerikes dhe Rusise. Kinezet e kane te humbur betejen ne det dhe ajer me amerikanet ne rast te nje konflikti hipotetik. Vetem ne toke kane shanse qe te fitojne per shkak te numrit shume te madh te ushtareve qe kane.
Je gabim, ne paraden e fundit ushtarake kina shfaqi avione luftarake te ri qe nuk jane pare asnjeher ne bote qe kane zgjuar kureshtjen e ekspertave ushtarak amerikan.
Sic e thashe amerika ka 650 billion dollar buxhet ushtrie ndersa kina 150 bilion por kina nuk harxhon asnje dollar neper baza ushtarake jashte vendit dhe investon shumen ne prodhim dhe shpikje armesh moderne, ndersa amerika ka ngel ne vitet 90 te teknologjise ushtarake dhe harxhon shumen e buxhetit ne baza usbtarake dhe rrogat e medhaja te personelit ushtarak amerikan.
Tani me tekonoligjine e re thuhet se aeroplan-mbajtset amerikane qe kushtojn qindra billiona dollar nuk funksionojn dot per sukses ne lufte moderne.
Ne nje stervitje amerikane ne san diego qe eshte qendra e anijeve me te medhaja amerikana kane konkkuduar qe skafet e shpejta iraniane mund te mposhtin cdo anije luftarke amerikane duke organizur sulm te njehershem prej 500-2000 skafe te shpejta me predha brenda.
Tani imagjno nese nuk mposhtin dot iranin ne det si do arrij te mundin kinen qe kane 3 milliona usbtar te gatshem ose me shume nemos gaboj.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
7,998
Reaction score
757
Points
113
Je gabim, ne paraden e fundit ushtarake kina shfaqi avione luftarake te ri qe nuk jane pare asnjeher ne bote qe kane zgjuar kureshtjen e ekspertave ushtarak amerikan.
Sic e thashe amerika ka 650 billion dollar buxhet ushtrie ndersa kina 150 bilion por kina nuk harxhon asnje dollar neper baza ushtarake jashte vendit dhe investon shumen ne prodhim dhe shpikje armesh moderne, ndersa amerika ka ngel ne vitet 90 te teknologjise ushtarake dhe harxhon shumen e buxhetit ne baza usbtarake dhe rrogat e medhaja te personelit ushtarak amerikan.
Tani me tekonoligjine e re thuhet se aeroplan-mbajtset amerikane qe kushtojn qindra billiona dollar nuk funksionojn dot per sukses ne lufte moderne.
Ne nje stervitje amerikane ne san diego qe eshte qendra e anijeve me te medhaja amerikana kane konkkuduar qe skafet e shpejta iraniane mund te mposhtin cdo anije luftarke amerikane duke organizur sulm te njehershem prej 500-2000 skafe te shpejta me predha brenda.
Tani imagjno nese nuk mposhtin dot iranin ne det si do arrij te mundin kinen qe kane 3 milliona usbtar te gatshem ose me shume nemos gaboj.
O Kurt, e ke degjuar qe kinezet kane vjedhur keto vitet e fundit teknologji amerikane nen fushen e aviacionit? A e di qe avionet e fundit kineze jane imitime te avioneve ruse? Nuk kane asgje te tyren. Kina nuk ka dicka te cilen amerikanet dhe ruset do te donin qe t`ja vidhnin. Kane te tyret qe jane shume here me te mira. KIna perdor S-400 te ruseve pershembull, ndersa ruset brenda pak koheve do fusin ne perdorim S-500. Jane ende shume mbrapa. Blene nje aeroplanembajtese te kohes se Bashkimit Sovietik nga Ukraina, e riparuan dhe keto muajt e fundit e kane nxjerre ne lundrim prove. E ke idene se cfare aeroplanmbajtesesh ka Amerika?
 

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,131
Reaction score
70
Points
48
Location
Dardania Parva
Je gabim, ne paraden e fundit ushtarake kina shfaqi avione luftarake te ri qe nuk jane pare asnjeher ne bote qe kane zgjuar kureshtjen e ekspertave ushtarak amerikan.
Sic e thashe amerika ka 650 billion dollar buxhet ushtrie ndersa kina 150 bilion por kina nuk harxhon asnje dollar neper baza ushtarake jashte vendit dhe investon shumen ne prodhim dhe shpikje armesh moderne, ndersa amerika ka ngel ne vitet 90 te teknologjise ushtarake dhe harxhon shumen e buxhetit ne baza usbtarake dhe rrogat e medhaja te personelit ushtarak amerikan.
Tani me tekonoligjine e re thuhet se aeroplan-mbajtset amerikane qe kushtojn qindra billiona dollar nuk funksionojn dot per sukses ne lufte moderne.
Ne nje stervitje amerikane ne san diego qe eshte qendra e anijeve me te medhaja amerikana kane konkkuduar qe skafet e shpejta iraniane mund te mposhtin cdo anije luftarke amerikane duke organizur sulm te njehershem prej 500-2000 skafe te shpejta me predha brenda.
Tani imagjno nese nuk mposhtin dot iranin ne det si do arrij te mundin kinen qe kane 3 milliona usbtar te gatshem ose me shume nemos gaboj.
E tere kina eshte jasht vendit - do e marresh vesh ti kur te shohesh sa popujt kinez te shtypur do te ngrejne koken, per te kerkuar te drejtat e tyre nacionale dhe njerzore, lol une do te dal t'u shes fara-kikiriki gjate armpushimeve.
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
5,259
Reaction score
243
Points
63
E tere kina eshte jasht vendit - do e marresh vesh ti kur te shohesh sa popujt kinez te shtypur do te ngrejne koken, per te kerkuar te drejtat e tyre nacionale dhe njerzore, lol une do te dal t'u shes fara-kikiriki gjate armpushimeve.
A e kupton ca po flet apo jo?? Kto 25 vjet Kina ka nxjerr nga varferia fiks 800 million njerz nga 900 million te shkundur nga varferia. 800 million njerz i ka nxjerr komplet nga varferia. E imagjinon dot xfar do thot kjo!?
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
7,613
Reaction score
306
Points
83
A e kupton ca po flet apo jo?? Kto 25 vjet Kina ka nxjerr nga varferia fiks 800 million njerz nga 900 million te shkundur nga varferia. 800 million njerz i ka nxjerr komplet nga varferia. E imagjinon dot xfar do thot kjo!?
Lind pyetja; me parate/teknologjine e kujt?
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
24,192
Reaction score
565
Points
113
A e kupton ca po flet apo jo?? Kto 25 vjet Kina ka nxjerr nga varferia fiks 800 million njerz nga 900 million te shkundur nga varferia. 800 million njerz i ka nxjerr komplet nga varferia. E imagjinon dot xfar do thot kjo!?
Kurt a ka fshatra turistik qina?jetojne ne mizerje me keq se ne Shqiperi
 

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,131
Reaction score
70
Points
48
Location
Dardania Parva
A e kupton ca po flet apo jo?? Kto 25 vjet Kina ka nxjerr nga varferia fiks 800 million njerz nga 900 million te shkundur nga varferia. 800 million njerz i ka nxjerr komplet nga varferia. E imagjinon dot xfar do thot kjo!?
Une te gjitha keto i kuptoj me mire se ti - A e kupton dot ti reagimin tend njehere? Sepse une e kuptoj edhe kete!

p.s.: Të nxjerrësh nga 'varfëria e shkundur', 800 milion nga 900 - Nuk është të bësh, por të lejosh... - Po të jetë se e kuptoni çfarë po them. b.b Troy III p.a.e©
 
Last edited:

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,153
Reaction score
774
Points
113
Tschjah....Qmimi ben TREGUN....


Kujt ja thu Beno???

DERRAve me flamur patrioLESH.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
7,998
Reaction score
757
Points
113
Kurt a ka fshatra turistik qina?jetojne ne mizerje me keq se ne Shqiperi
Po çfarë fshatrash turistike o drague. Romano Prodi në një emision televiziv(ka shumë mundësi te Vespa) përpara 20 vitesh kur Hong Kong ju kthye Kinës ka thënë diçka që po përpiqem ta sjell me fjalët e mija. Suksesi më i madh i Partisë Komuniste në Kinë është që zgjidhi përfundimisht problemin ushqimor. Pastaj ai vazhdoi duke këshilluar të rinjtë që të mësonin kinezçe se do tu duhej në të ardhmen.
Të garantosh për të ngrënë për një miliardë e gjysëm njerëz është një sipërmarrje e jashtëzakonshme. Dikur, deri në shek. XX-të kur në Kinë pllakoste zia e bukës vdisnin me dhjetëra miliona njerëz. Tani në Kinë secili e ka një pjatë oriz të garantuar. Pastaj që të shkojnë ata nga pjata e orizit te fshatrat turistike është një rrugë shumë e gjatë.
 
  • Like
Reactions: AAO

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
5,259
Reaction score
243
Points
63
Une te gjitha keto i kuptoj me mire se ti - A e kupton dot ti reagimin tend njehere? Sepse une e kuptoj edhe kete!

p.s.: Të nxjerrësh nga 'varfëria e shkundur', 800 milion nga 900 - Nuk është të bësh, por të lejosh... - Po të jetë se e kuptoni çfarë po them. b.b Troy III p.a.e©
Ok u morem vesh, une impresionohem me pak ndersa ty ste ben pershtypje qe kina ka nxjerr 800 million njerez nga varferia.
Kemi 30 vjet shqiperi demokratike me popullsi 70 njerz midis evropes dhe akoma nuk del dot nga varferia.
 
  • Like
Reactions: AAO

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
5,259
Reaction score
243
Points
63
Po çfarë fshatrash turistike o drague. Romano Prodi në një emision televiziv(ka shumë mundësi te Vespa) përpara 20 vitesh kur Hong Kong ju kthye Kinës ka thënë diçka që po përpiqem ta sjell me fjalët e mija. Suksesi më i madh i Partisë Komuniste në Kinë është që zgjidhi përfundimisht problemin ushqimor. Pastaj ai vazhdoi duke këshilluar të rinjtë që të mësonin kinezçe se do tu duhej në të ardhmen.
Të garantosh për të ngrënë për një miliardë e gjysëm njerëz është një sipërmarrje e jashtëzakonshme. Dikur, deri në shek. XX-të kur në Kinë pllakoste zia e bukës vdisnin me dhjetëra miliona njerëz. Tani në Kinë secili e ka një pjatë oriz të garantuar. Pastaj që të shkojnë ata nga pjata e orizit te fshatrat turistike është një rrugë shumë e gjatë.
Kina i garanton fshatarve blerjen e orizit duhanit frutat e perimet. Sikur enveri te bente dicka te tille ne vend qe te krijonte koperativa edhe sot do ishim ne komunizem me standarte jete me te mire so ne demokraci.
 

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,153
Reaction score
774
Points
113
Oreeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee kam degjuar apo THONE:
Wenn man alle Produkte "Made in China" aus den Regalen der Geschäfte in den USA nehmen würde, wären diese grösstenteils leer. So verkauft Walmart, der grösste Einzelhandelskonzern der USA, zu 90 Prozent chinesische Ware.
PS....jane thashetheme kamuniste kto?????????????????????
FAZIT:
Xiāngxìn zhōngguó rénmín....... -qesh- -qesh- -qesh-

Tungi apo mire u shkrofshim
 
Anëtar
Feb 29, 2012
Postime
4,423
Reaction score
67
Points
48
... Sikur enveri te bente dicka te tille ne vend qe te krijonte koperativa edhe sot do ishim ne komunizem me standarte jete me te mire so ne demokraci.
Kryetari Mao nuk kishte nevoj per kumprativa per t'i fut kinezt ne rresht. Dulla e dinte se fshataret Shqiptar, sidomos ne zonat kodrinore-malore, nuk e "falnin" aq leht individualitetin e fodullekun, sado te varfer te ishin.
 

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,153
Reaction score
774
Points
113
Trumps Handelskrieg gegen China schadet der amerikanischen Wirtschaft schlussendlich am meisten. Trump ist ein Idiot wenn er meint, mit Tariferhöhungen und Boykott, Peking in die Knie zwingen zu können. Auf seine Anordnung hin, die chinesische Technologie aus den USA und auch bei den "Alliierten" zu verbannen, wie zum Beispiel die Produkte von Huawei zu verbieten, hat die chinesische Regierung mit der Anweisung beantwortet....
alle Regierungsstellen,
alle Ämter,
öffentliche Institutionen und staatliche Betriebe müssen ab kommenden Jahr ausländische Computer und Software durch heimische Produkte ersetzen. Dieser Austausch soll in drei Jahren vollendet sein.
Diese Gegenmassnahme bedeutet ein riesen Verlust an Einnahmen für die US-Konzerne, wie Dell, HP und Microsoft etc., die bisher für 150 Milliarden Dollar pro Jahr Hightech an China verkauft haben.

Am 15. Dezember treten weitere Straftarife für 156 Milliarden Dollar an chinesischen Importen in Kraft. Trumps angebliche Absicht, mit den Strafen, das Handelsdefizit mit China zu verringern, wird sich ins Gegenteil verkehren.

Die Ironie ist, IBM hat seine PC-Gruppe Lenovo an China 2004 verkauft, was China ermöglichte, seine eigene PC-Architektur und Lieferkette zu entwickeln und die Dominanz der USA im PC-Sektor effektiv aufzuheben.

Auch wurde das gesamte Low-End-Server-Geschäft von IBM durch die Chinesen übernommen.

Regierungsbüros haben bereits bei Neuanschaffung ihrer Desktop-Computer die von Lenovo bevorzugt, nachdem das Unternehmen chinesisch geworden ist. Ab 2020 wird diese Umstellung forciert.

Wegen der Direktive der chinesischen Regierung werden mindestens 30 Millionen Stück an Hardware ausgetauscht, was in Etappen von 30 Prozent in 2020, 50 Prozent in 2021 und 20 Prozent in 2022 erfolgen soll.

Die Botschaft lautet.............. die amerikanischen Computer- und Software-Giganten sind in Zukunft dabei, Milliarden im Verkauf an chinesische Kunden zu verlieren, ein Schritt, der Trump wütend machen wird.

Jeder der sich nur etwas mit Welthandel beschäftigt und die immense Grösse des chinesischen Marktes (1,4 Milliarden Konsumenten) und des Industriepotential studiert, erkennt doch seinen krassen Denkfehler.

Wenn Trump und seine "Berater" in ihrer Arroganz und Überheblichkeit gedacht haben, sich mit dem chinesischen Drachen anlegen zu können, dann wird ihnen eine schmerzhafte Lektion erteilt.

Und die Zeiten, wo Amerika mit militärischer Macht sein Diktat durchsetzen konnte, sind auch vorbei. Die USA sind doch finanziell völlig fertig, kulturell degeneriert und moralisch am Boden, wie Europa leider auch.

Deshalb, lernt Chinesisch!!!

ChinaUni.jpg

Montag, 9. Dezember 2019 , von JEMAND. um 08:00

FAZIT....ske mundur...Korene,Vietnamin,Afganistanin dhe do bosh lufte me KINEN.
Vetem PSIKOPATET kane iluzione.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
5,708
Reaction score
416
Points
83
Ti ta nxjerr në pension para kohe gogël përkthyesin....
Ça dmth me pak fjalë.... ?
 
Top