• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kina

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
5,268
Reaction score
106
Points
63
Mua nuk me pelqejne detajet...patriotike te ushqimit.
Vetëm ushqimi është ai para të cilit të gjithë njerzit janë të barabartë, pa dallim feje ideje krahine shtrese pasurie varfërie etj....
Të gjithëve na merr uria... prandaj ska ushqim patriotik...
 

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
47,249
Reaction score
317
Points
83
Vetëm ushqimi është ai para të cilit të gjithë njerzit janë të barabartë, pa dallim feje ideje krahine shtrese pasurie varfërie etj....
Të gjithëve na merr uria... prandaj ska ushqim patriotik...
E ke GABIM???nejse....-paqe-

E do persene????????????
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
5,268
Reaction score
106
Points
63
Po e ke për mishin e derrit.... u lejohet të gjithëve në rast urie...
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
5,268
Reaction score
106
Points
63
E kam per drithnat e .....shkinave.

Danke.
Nejse....
Sa prej jush keni ngrënë apo keni menduar të hanit ndonjëherë peshk të gjallë.....
e pra, sot sushi është në modë...
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
5,805
Reaction score
126
Points
63
Location
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Gavro te marinuar ne uthull.
Ne Greqi ta servirin per meze kur pi raki apo uzo.

Nuk mbahet mend sa here kam ngrene. Dhe dua te them se ishte i mire. Ai qe nuk haet eshte peshku i konservuar.
 

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
47,249
Reaction score
317
Points
83
https://sq.wikipedia.org/wiki/Ariu_panda

Ate qe wikipedia albaLESHE nuk e shkruan eshte KJO...

Wilderei und Pelzhandel stehen in China unter drakonischen Strafen, es gab aufgrund dieser Delikte sogar Todesurteile.

Dhe KJO qe nga...1939-ta.Ndersa SOT nuk ka me ne Kine sogar, ka DIREKT...plumb mbas QAFE.

PS....kemi dhe PLOT FAKTE te TJERA,por po bajme nje llogaritje.

Sa shqiptare kane ikur nga trojet mbas 1990-s(perfshire dhe Kosoven +Macedonine) ne baze te popullsise.
Ne Kine po tu bante ajo <pranvera> e 89-s,do te mjaftonte VETEM 1% e kinezeve te emigronte,dhe perendimi=duart LART.

Nuk thoni shyqyr apo AMEN,qe su krijua revolucioni per te drejtat e....darave.

Hajde tunga se kena puna boll sot(RELAX me i fjale).

AGRE.
 

Demo Labi

Hajdut Zemrash!
Anëtar
Feb 28, 2015
Postime
1,295
Reaction score
27
Points
48
Location
Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Ne kine ka shejtane te mira. Si kotele jan te shuarat. Sa i pelqeja shejtanet...
Dhe ato me donen shume. Ter diten ne goj ma mbenen dhe nuk e hiqnen nga goja emren tim. Bile me kujtonet nje shejtante qe e mbante dite dhe nate.

Jeshte nje kotele e vogel o ti, qe kesha atje afer te tornua dhe me pyeste per te tera.
"Demi, i martuar eshte Shuaipi".... " Demo moj shejtan" i thesha, "mo ma shperdoro emren, pse ca beri shejtani" Me pyeste per Shuaipin. O tja keshte kerkuar shejtani. Pse rrinte rehat ai. Te terave ia kerkonte. "Me ckeli syri atje mrapa torno tjeter" Me tha kur te thom.

"Paske shpetuar mire moj e shuar, eshte shejtan i madh ai. Po te gjeti mbrapa tornos here tjater bridh me vrap, qe mos te kapi, se po te kapi..." Ku keshte me kohe ta shpetoje kinezen nga duart e Shuaipit po ta kapte. Pse nuk kapi te shkreten Feride i shuari ne turnin e trete te nates. E keshte ngjeshur rreze tornos dhe nuk ndahej prej saj. U deshem dhjete burra ta ndanim nga ajo. Jeshte me te meta shejtani. Me brek neper kembe mezi e ndame. Po ja shpjegoja shejtanes ta kuptonte mire. Para se ta kapte Shuaipi mbrapa ndonje tornoje, se po ta kapte nuk keshem me kohe ta ndanem ne.

U lodha kot une. Pse shpjegohen mire ca gjera ne kinezce. Ajo shejtan kinezce nuk i ka ca fjale, sic i ka shqipja jone. Ja si ti thosha une asaj qe Shuaipi donte shtrengonte rreze tornos... Ia shpjegova ndryshe une... Mora nje cilinder bosh dhe i futa nje hekur brenda. Ndoshta o kete qene dhe faja ime xhanem, se perdora nje hekur te trashe. Me te pare hekuren u habit shejtania, ku keshte pare ndonjehere ne Kine ajo hekur aq te trashe sa te Shuaipit... O jet bere kurioze dhe mbas dy ditesh... Ne fund te turnit e gjetem kinezen dhe Shuaipin te ngjeshur mbas tornos. Kushedi sa ore do kene ndenjur te ngjeshur atje shejtanet. Se per kinezen kishte ndaluar koha. Kur e pyeten shejtanen smbante mend asgje.

Ja keshtu... Na ka ndihuar Kina. Dhe jo vetem me buke, por edhe me ... pjese kembimi.
 

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
47,249
Reaction score
317
Points
83
Kqyrni ART dhe mos shkruani...FSHATarsira...

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=tQhqs1iFHDQ&list=PL5tHNr2n1t-XXOZri2rsP1uyOhOslBk_v&index=8[/ame]

-pis-
 

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
47,249
Reaction score
317
Points
83
Mirembrema demokrates...

Hmmmmmmmmmmmmmmmmmm......

Shqiptarët me zemrën më të dobët, vdekjet nga sëmundjet koronare sa katërfishi i mesatares europiane.

Më shumë se gjysma e vdekjeve gjatë vitit të kaluar në Shqipëri kanë ardhur si rrjedhojë e problemeve me zemrën. Sipas INSTAT, në vitin 2018, vdekjet nga grup sëmundja “Aparati i qarkullimit të gjakut” arritën në 11,599, ose 53,2% e vdekjeve gjithsej.

Shkaktari kryesor i kësaj sëmundje, pohojnë ekspertët, është stili i jetesës dhe dieta ushqimore(INTERESANT,duke marre parasysh se u hate...vetem pras). Në vitet 1990, Shqipëria kishte numrin më të ulët të prevalencës së vdekjeve nga sëmundjet kardiovaskulare se në të gjitha vendet e rajonit(jo mo qne). Në fillim të tranzicionit, vdekjet nga kjo diagnozë ishin 1250 persona për 1 milion banorë, ndërsa në vitin 2018 arrti në 4,040 për 1 milion banorë.

Në krahasim me Europën, sipas të dhënave të tjera të Eurostat, Shqipëria renditet e dyta, pas Letonisë, që mban rekordin me mbi 5,000 vdekje nga goditjet në zemër, me të dhënat që i referohen vitit 2016, të publikuara në Ditën Botërore të Zemrës, që ishte në 29 Shtator.

Ndërsa mesatarja e Bashkimit Europian është shumë më e ulët, në 1190 vdekje për 1 milion banorë, ose gati 4 herë më e ulët se në Shqipëri.

Shtetet, ku ka më pak vdekje nga sëmundjet e qarkullimit të gjakut janë Franca (470 për milionë banorë), Holanda (580) dhe Spanja (640)(kqyr,kqyr....shkinat :p )

PS....kto ishin per 2018-en,per kete vit ska AKOMA hulumtime,ndersa per KINEN do ta vrejme.

KAQ.
 

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,099
Reaction score
55
Points
48
Location
Dardania Parva
Kina ka pasur përparësi strategjike për aq kohë sa nuk ka filluar të shes mend. Tashi të gjithë e dijnë kush po përzinë lesh. E fajtori do sillet para përgjegjsisë.
Kina do hajë leshtë që na i ka rruar.
Kaq.
 

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
47,249
Reaction score
317
Points
83
NATO sieht China als neue Bedrohung .

Die NATO-Staaten wollen in ihrer Abschlusserklärung zum ersten Mal explizit auf eine Bedrohung durch China hinweisen. Doch zum Auftakt des Gipfels ging es noch vor allem um das Bündnis selbst.

Die NATO-Staaten haben sich nach Informationen der Nachrichtenagentur dpa auf den Text der Abschlusserklärung für den Gipfel in London geeinigt. Darin wird zum ersten Mal in einer Erklärung explizit die aufstrebende Militärmacht China als mögliche neue Bedrohung erwähnt. "Wir erkennen, dass der wachsende Einfluss und die internationale Politik Chinas sowohl Chancen als auch Herausforderungen darstellen, die wir als Allianz zusammen angehen müssen", heißt es in dem TEXT.

PS....po m`dgjut MUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU,merruni me legjendat e ilireve.

Bash KSHU....DAR-ianer.

CHAPEAU.
 

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,099
Reaction score
55
Points
48
Location
Dardania Parva
NATO sieht China als neue Bedrohung .

Die NATO-Staaten wollen in ihrer Abschlusserklärung zum ersten Mal explizit auf eine Bedrohung durch China hinweisen. Doch zum Auftakt des Gipfels ging es noch vor allem um das Bündnis selbst.

Die NATO-Staaten haben sich nach Informationen der Nachrichtenagentur dpa auf den Text der Abschlusserklärung für den Gipfel in London geeinigt. Darin wird zum ersten Mal in einer Erklärung explizit die aufstrebende Militärmacht China als mögliche neue Bedrohung erwähnt. "Wir erkennen, dass der wachsende Einfluss und die internationale Politik Chinas sowohl Chancen als auch Herausforderungen darstellen, die wir als Allianz zusammen angehen müssen", heißt es in dem TEXT.
cdo here kur fshati kinez eshte burreruar aq sa te kujtoje se mund te gllaberoje qyteterimin tone me numer e me force, e ka henger bytheve nga akili.
tashi akiler me nuk kemi, por ka dicka akoma me akile - e ata jane kinezet tane te bardhe.
 

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
47,249
Reaction score
317
Points
83
cdo here kur fshati kinez eshte burreruar aq sa te kujtoje se mund te gllaberoje qyteterimin tone me numer e me force, e ka henger bytheve nga akili.
tashi akiler me nuk kemi, por ka dicka akoma me akile - e ata jane kinezet tane te bardhe.
Ai FSHATI KINEZ i ka JETUAR KOHRAVE,qe ai KATUNI jot se ben dot.
Merru me ...ZHGARRAVINA.
Kto pasthirrmat tregoja atyre DARAVE ne troje.
 

lonely_lion

在中国的某个地方
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
5,273
Reaction score
81
Points
48
cdo here kur fshati kinez eshte burreruar aq sa te kujtoje se mund te gllaberoje qyteterimin tone me numer e me force, e ka henger bytheve nga akili.
tashi akiler me nuk kemi, por ka dicka akoma me akile - e ata jane kinezet tane te bardhe.
O @Ajnej. Me fal qe te pyes. Mos t'a kane hakuar kete akount apo je ti qe shkruan ? Kot , se mua as me hyne xhep Kina dhe as me delpor une kam dhene ne kete forum shume fakte qe i gjen kollaj ne net. Ti mire e ke qe permend punen e bytheve , por me duke se ke kuptuar jemi ne (Europa) qe e kemi ne bythe. Ata dhe nje cike dhe do ja hipin dhe USA me GDP. Dhe ki parasysh se GDP e USA nje perqindje e madhe i shkon ushtrise.Apo refererohesh ndonje Kine tjeter ti ?

Pervec shume e shume gjerave, po te kujtoj se Italia ne 2018 morri nga Kina 12.8 miliard investime (borxhe). Do jete Italia (si nje nga vendet me te industrializuara te botes(te pakten si emer) ajo qe do beje rolin e Akilit? Apo do e beje Britania qe Kina i ka blere 17% apo me shume te sistemit te shperndarjes se energjise? Do beje Europa rolin e Akilit? Europa ka marre fund. I kane mbire morrat gjithandej.
 

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,099
Reaction score
55
Points
48
Location
Dardania Parva
O @Ajnej. Me fal qe te pyes. Mos t'a kane hakuar kete akount apo je ti qe shkruan ? Kot , se mua as me hyne xhep Kina dhe as me delpor une kam dhene ne kete forum shume fakte qe i gjen kollaj ne net. Ti mire e ke qe permend punen e bytheve , por me duke se ke kuptuar jemi ne (Europa) qe e kemi ne bythe. Ata dhe nje cike dhe do ja hipin dhe USA me GDP. Dhe ki parasysh se GDP e USA nje perqindje e madhe i shkon ushtrise.Apo refererohesh ndonje Kine tjeter ti ?

Pervec shume e shume gjerave, po te kujtoj se Italia ne 2018 morri nga Kina 12.8 miliard investime (borxhe). Do jete Italia (si nje nga vendet me te industrializuara te botes(te pakten si emer) ajo qe do beje rolin e Akilit? Apo do e beje Britania qe Kina i ka blere 17% apo me shume te sistemit te shperndarjes se energjise? Do beje Europa rolin e Akilit? Europa ka marre fund. I kane mbire morrat gjithandej.

Nuk ekziston mundesi per te vjedhur paswordin e cilitdo client.
E vetmja menyre per te gjetur pasin e Ajnej e Baptist eshte t'ia kerkosh passin live [sic kane bere disa] por me sa di une :: nuk ua kam dhene!

Sa per temen.​
Ka vdekur koha e bushmaneve dhe faqezinjeve ne shtepi te bardhe. Nuk jan me!
Per kinen mjaftojne vetem 2 mandate presidentesh pro-amerikan si Trump qe te rrokullis 'guri i Sizifit' kinez atje ku ka qene ne vitin 1970.

Keta sherbetor kinez, do i hane bythen vetes.​
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
7,223
Reaction score
74
Points
48
Kinen e ndihmojne te tere forcat qe kerkojne rrezimin e te vetmit vend demokratik ne bote- USA.
Ketej Kina hiqet si vend i BIII duke kerkuar ndihma, matane ka shtrire metastazat ne EU dhe Afrike. Ka personel kyc ne USA dhe tere organizmat nderkombetare. Njerez me dy-fytyresh nuk mban bota.

 
Last edited:

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
47,249
Reaction score
317
Points
83
I vetmi vend FASHIST ne Bote,nuk vendos saksione kundra mendimit te KUNDERT.
 
Top