• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Klasifikone Aziz (Krasniqin) Zhilivoden

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Reaction score
8
Points
38
Location
Drenic
Përgjigje e: Klasifikone Aziz (Krasniqin) Zhilivoden

Me dore t'vet mi 80 shki i ka vra.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=D_K2mCFxn4M[/ame]
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Reaction score
8
Points
38
Location
Drenic
Përgjigje e: Klasifikone Aziz (Krasniqin) Zhilivoden

Une po tham Dinarized North Pontid me pak CM.
 
Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,648
Reaction score
42
Points
48
Përgjigje e: Klasifikone Aziz (Krasniqin) Zhilivoden

North Pontid/CM

Nje momumet duhet me ja ba qe ka vra me doren e tij 80 serve.

Ne cka kohe i ka vra servet?
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Reaction score
8
Points
38
Location
Drenic
Përgjigje e: Klasifikone Aziz (Krasniqin) Zhilivoden

North Pontid/CM

Nje momumet duhet me ja ba qe ka vra me doren e tij 80 serve.

Ne cka kohe i ka vra servet?
Gjat luftes se dyt shumicen, dhe u ka luftar i Mehmet Gradices. Do Serb ne Llap qe paten hy ne armaten SS t'gjermaneve e kishin pas formu ni shtab atje, dhe ky nin, e shkon e i sulmon dhe i vran t'gjith lol

Serb qe ja ka majt veti trim dhe u ka nza, ky i ka lyp dhe i ka vra. Karahamsh vlla. Ky komandantin Krasniqin qe u vra ne Shqiperi ka qen nip i kti. Katuni Zhilivoda jen ka t'pushkes gjithmon.
 
Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,648
Reaction score
42
Points
48
Përgjigje e: Klasifikone Aziz (Krasniqin) Zhilivoden

Gjat luftes se dyt shumicen, dhe u ka luftar i Mehmet Gradices. Do Serb ne Llap qe paten hy ne armaten SS t'gjermaneve e kishin pas formu ni shtab atje, dhe ky nin, e shkon e i sulmon dhe i vran t'gjith lol

Serb qe ja ka majt veti trim dhe u ka nza, ky i ka lyp dhe i ka vra. Karahamsh vlla. Ky komandantin Krasniqin qe u vra ne Shqiperi ka qen nip i kti. Katuni Zhilivoda jen ka t'pushkes gjithmon.
Me pas tash 100 mije dollare ne dore, ja ksha ba nje bust ne Drenice ktij o burr i dheut!

I ka ndejk vet servt dhe e kan mbajt vetin per trim dhe i ka vra ? Ja lumte dora!

Ky mundet me gjet ma shume burra si ky tash ne Kosove?
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Reaction score
8
Points
38
Location
Drenic
Përgjigje e: Klasifikone Aziz (Krasniqin) Zhilivoden

Me pas tash 100 mije dollare ne dore, ja ksha ba nje bust ne Drenice ktij o burr i dheut!

I ka ndejk vet servt dhe e kan mbajt vetin per trim dhe i ka vra ? Ja lumte dora!

Ky mundet me gjet ma shume burra si ky tash ne Kosove?
Kadal po do vin punet ne ven, dhe jo permendore, po edhe muze kan mu ba per njerzi si ky.

Po ashtu u kan, Shqiptar i rrafshit qe u anku te ky se u maltretu prej ndonje Serbi, ky e ka gjet dhe e ka vra.

Ku po ta merr mendja more burr se ka ma shum? Ta tregoj une ku, aty ku nuk ke pas as nje Serb me vendbanim para njezet vjeteve:d
 

kuqezi

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 15, 2014
Postime
30
Reaction score
0
Points
0
Përgjigje e: Klasifikone Aziz (Krasniqin) Zhilivoden

Gjat luftes se dyt shumicen, dhe u ka luftar i Mehmet Gradices. Do Serb ne Llap qe paten hy ne armaten SS t'gjermaneve e kishin pas formu ni shtab atje, dhe ky nin, e shkon e i sulmon dhe i vran t'gjith lol

Serb qe ja ka majt veti trim dhe u ka nza, ky i ka lyp dhe i ka vra. Karahamsh vlla. Ky komandantin Krasniqin qe u vra ne Shqiperi ka qen nip i kti. Katuni Zhilivoda jen ka t'pushkes gjithmon.
Shume qudi burra, qysh krejt burrat e pushkes dhe herojt qe kena pas jan doke krejt "uber-Shqiptar", tipara Gege, dhe asnja si Isa Mustafa... Jo per me ja kesh pamjen e Ises por po du me than qe krejt burrat qe kan luftu e kan dhan gjak per Shqiptarij, bash ata qe kan ba per venin ton, jan kan kjart Shqiptar etnik ne tipar e me krejt.
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Reaction score
8
Points
38
Location
Drenic
Përgjigje e: Klasifikone Aziz (Krasniqin) Zhilivoden

Shume qudi burra, qysh krejt burrat e pushkes dhe herojt qe kena pas jan doke krejt "uber-Shqiptar", tipara Gege, dhe asnja si Isa Mustafa... Jo per me ja kesh pamjen e Ises por po du me than qe krejt burrat qe kan luftu e kan dhan gjak per Shqiptarij, bash ata qe kan ba per venin ton, jan kan kjart Shqiptar etnik ne tipar e me krejt.
S'kisha me than une qe asht edhe aq cudi duke e konsideru faktin se shumica e horonjeve vine ne shumicen e rasteve prej rajoneve qe jan ma tradicionale dhe konzervative. Pershembull, kejt herojt e Drenices jan familje qe njohin prejardhjen e tyne shume mire, dhe ende rujn traditat e fiseve dhe hostorin e tyne luftarake. Edhe ushtaret e UCKs i ke kejt vlla has Shqiptare ne fenotip.

Ahmet Krasniqi i FARKut qe u vra ne Shqiperi, ka qen bash nipi i ti. Si e klasifikon ti ata?
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
6,928
Reaction score
172
Points
63
Përgjigje e: Klasifikone Aziz (Krasniqin) Zhilivoden

Qka mendoni per Agim Ramadanin Katanan? 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Reaction score
8
Points
38
Location
Drenic
Përgjigje e: Klasifikone Aziz (Krasniqin) Zhilivoden

Serbët që kishin bërë të kqija ndaj shqiptarëve, Aziz Zhilivoda i vriste pa meshirë

Disa nga këta serbë dikur kishin bërë të këqija dhe kishin maltretua shumë herë shqiptarët. Kjo nuk i kishte pëlqyer Aziz Zhilivodës, prandaj kishte organizuar me disa shokë llapjanë për t’i sulmuar dhe likuiduar gjandarët serbë në Lebajë. Një ditë e rrethojnë stacionin e gjandarmërisë në Lebajë, më parë kishin kërkuar që të dorëzohen, por ata pasi nuk kishin pranuar, Azizi me shokë i vrasin të gjithë…

Nipi i Azizit , Xhemaili tregon se kur ishte xhandar Azizi në Podujevë, në fshatin Lebanë ishte formua edhe gjandarmëria me pjesëtarë të nacionalitetit serb me lejën e pushtetit gjerman. Disa nga këta serbë dikur kishin bërë të kqija dhe kishin maltretua shumë herë shqiptarët. Kjo nuk i kishte pëlqyer Aziz Zhilivodës, prandaj kishte organizua me disa shokë llapjanë për t’i sulmuar dhe likuiduar xhandarët serbë në Lebajë. Një ditë e rrethojnë stacionin e xhandarmërisë në Lebajë. Më parë kishin kërkuar që të dorëzohen, por ata, pasi nuk kishin pranua, Azizi me shokë i vrasin të gjithë… Eprorët gjermanë kur kishin dëgjua për këtë ngjarje , menjëherë kishin marrë masa për zbulimin e autorëve. Mirëpo në Podujevë, gjatë kësaj kohe, prefekt ishte Jahë Fusha, njëri ndër të parët në atë kohë që kishte të kryer fakultetin. Ishte i mënqur, atdhetar i njohur dhe antikomunist i dalluar në këtë anë të Llapit. Ishte organizator i spikatur në mbrojtjen e kufirit Kosovë-Serbi. Veprimtaria e tij atdhetare si nënprefekt gjatë kësaj periudhe ishte me rëndësi të vaçantë për popullin shqiptarë të Llapit. U vra nga forcat serbo-çetnike me 1944. Ai e kishte thirr Azizin dhe kishte biseduar për ngjarjen, pasi kishin dyshuar se këto vrasje mund t’i kishte bërë vetëm Aziz Zhilivoda. Jahë Fusha e çmonte personalitetin e Aziz Zhilivodës. Ai kishte lidhje dhe një bashkëpunim të mirë, prandaj nuk kishte dashur të insistojë në zbulimin e autorit, përkundrazi ishte përpjekur që ta msheh, prandaj eprorët gjermanë nuk kishin mundur t’i zbulojnë autorët e vërtetë të vrasjeve të gjandarëve serbë. Sipas Musë Begut nga Tërnava e Podujevës, pas një kohe (1944) kur pushteti dhe sundimi komunist kishte fillua të paraçitet në këtë hapsirë dhe e kishte pushtua Jugosllavinë e Kosovën, Jahë Fusha kishte thirr një ditë të gjithë kryetarët dhe këshilltarët llapjanë dhe i kishte porositur: “Nese komunistët gjatë pushtimit dhe sundimit marrin masa, çdo përgjegjësi dhe masë që ndërmerret ndaj jush, mbrohuni dhe për çdo gjë me fajsoni mua, sepse unë nuk kam kurfarë shanse që të shpëtoj”. Ai ishte një personalitet me qënderime të larta njerëzore dhe patriotike. Sakrifica për atdhe dhe për popullin shqiptarë ishte mbi të gjitha në mendjen e Jahë Fushës… Gjatë sherbimit si gjandar në Lluzhan, Aziz Zhilivoda kishte pasur disa iniciativa për likuidimin e disa serbëve çetnikë të tjerë të cilët ishin të njohur për sjelljet e këqija ndaj shqiptarëve –tregon Musë Begu nga Tërnava e Podujevës. Si pas tij kur babai i tij Avdyl Begu ishte kryetar i komunës në Lluzhan, Azizi kishte dashur ta vras një serb çetnik i cili nuk kishte pasur sjellje të mira ndaj shqiptarëve, dikur. Kështu një ditë kur kishte shkua në shtëpinë e këtij serbi çetnik bashk me kryetarin Avdyl Begu për një punë, në këto momente kur Azizi po përgatitej për ta vrarë çetnikun, kishte ndërhyrë Avdyli dhe nuk e kishte lejua kësaj radhe që ta vrasë, pasi që gjermanët do të ndërmernin masa me pasoja të rënda. Çetniku e kishte hetua qellimin e Aziz Zhilivodës, prandaj ishte zbeh dhe gati kishte vdekur nga frika. Kështu serbët kur e shihnin Azizin e lakonin rrugën për të shkuar në një rrugë tjetër…
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Reaction score
8
Points
38
Location
Drenic
Përgjigje e: Klasifikone Aziz (Krasniqin) Zhilivoden

Aziz Zhilivoda komandant i forcave luftarake në Artakoll

Aziz Zhilivoda si njohës dhe strateg në luftë kundër armikut ishte graduar me gradën e majorit nga Komandanti i Forcave të Armatosura, Shaban Polluzha dhe ishte caktuar komandant i njësiteve ushtarake në Artakoll.

Në luftën e Shaban Polluzhës kishte marrë pjesë aktive dhe kishte qenë njëri ndër organizatorët e mirëfillët dhe njohës i stratëgjisë ushtarake kundër armikut. Për këtë arsye Komandanti Suprem i Forcave të Armatosura, Shaban Polluzha e gradon me gradën e majorit dhe i beson detyrën e komandantit në Artakoll, ku shquhet me trimërinë dhe heroizmin kundër forcave partizane komuniste. Luftetarët e Artakollit e respektonin shumë, me knaqësi dhe respekt i dëgjonin urdhërat e tij në luftë kundër armikut dhe gjithmonë kishin sukses në saj të organizimit të luftës dhe të stratëgjis që kishte në këtë drejtim. Aziz Zhilivoda me çetën e tij nga Artakolli, kishte luftua në Drenicë- në Tërstenik dhe në Kozhicë. Ishte takua me Shaban Polluzhen dhe me Mehmet Gradicën të cilët qendëronin në kullën e Dvoranëve ku ishte Shtabi Ushtarak i Forcave të Armatosura ... Mehmet Gradica nga 23 janari 1945 deri me 9 shkurt 1945 luftonte si komandant në kuadër të forcave ushtarake të udhëhequra nga Adem Voca dhe Ahmet Selaci në Shalë. Kështu me 9 shkurt 1945 kthehet në frontin e Drenicës. Në Shalë, Mehmet Gradica kishte luftua trimërisht kundër forcave partizane komuniste. Xhemail Breznica tregon: Një ditë kur kishin qenë të rrethuar nga forcat të mdha partizane komuniste, disa luftëtarë nga Shala ishin frigua dhe kishin propozua që të dorëzohen, pasi mendonin se vështir e kanë që të shpëtojnë nga rrethimi i madh i armikut, por Mehmeti kishte urdhërua që të luftojnë deri në vdekje dhe kursesi të mos dorëzohen. Kështu pas një lufte të ashpër që kishin zhvillua , ishin vrarë shumë partizanë komunistë dhe kishin shpërthyer rrethimin. Pastaj me luftëtarët e tij ishte nisur për Drenicë…
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Reaction score
8
Points
38
Location
Drenic
Përgjigje e: Klasifikone Aziz (Krasniqin) Zhilivoden

Leo, Agimi u Dinarid.

Edit: I pash edhe do foto tjera, dhe Alpinid/Dinarid kisha me than.
 

kuqezi

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 15, 2014
Postime
30
Reaction score
0
Points
0
Përgjigje e: Klasifikone Aziz (Krasniqin) Zhilivoden

S'kisha me than une qe asht edhe aq cudi duke e konsideru faktin se shumica e horonjeve vine ne shumicen e rasteve prej rajoneve qe jan ma tradicionale dhe konzervative. Pershembull, kejt herojt e Drenices jan familje qe njohin prejardhjen e tyne shume mire, dhe ende rujn traditat e fiseve dhe hostorin e tyne luftarake. Edhe ushtaret e UCKs i ke kejt vlla has Shqiptare ne fenotip.

Ahmet Krasniqi i FARKut qe u vra ne Shqiperi, ka qen bash nipi i ti. Si e klasifikon ti ata?
E di burr, veq ke pak sarkazem nga ana jem.

Ahmet Krasniqi kisha than qe a kryesisht dinaric me influence atlantomed.
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Reaction score
8
Points
38
Location
Drenic
Përgjigje e: Klasifikone Aziz (Krasniqin) Zhilivoden

E di burr, veq ke pak sarkazem nga ana jem.

Ahmet Krasniqi kisha than qe a kryesisht dinaric me influence atlantomed.
Shume diference ky me Azizin n'fenotip, po me siguri i ka ga dajve:d


Btw, mos prit qe fenotipat e urbanizun si Isa qe po t'luftojn najher. Edhe veq n'ftyr ta jep ni bindje se asht shume dallavergji. Si e klasifikon Isen?
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Reaction score
8
Points
38
Location
Drenic
Përgjigje e: Klasifikone Aziz (Krasniqin) Zhilivoden

Lol, duken si vllazni. Ca kishe me than per fenotipin e tyne, vendas apo dicka tjeter? Kam vrejt edhe ai antari Ness tek forumet tjera qe po qet do Serb te Krajines dhe Herzegovines per klasifikim, kan shume ngjajshmeri me Isen dhe ket Velicin (Ka edhe Shqiptar ne Drenic me mbiemrin Velici lol).
 

kuqezi

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 15, 2014
Postime
30
Reaction score
0
Points
0
Përgjigje e: Klasifikone Aziz (Krasniqin) Zhilivoden

Veq dihet me siguri qe s'asht tip Geg, nuk gjindet ne malsin e veriut Shqipnis. Nuk di cfar kombinimi I tipav ose ku e ka bazen ky tip.. Ni teori kisha than qe asht ni far kombinim i vllehve te teritorit kosov-serbi.
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Reaction score
8
Points
38
Location
Drenic
Përgjigje e: Klasifikone Aziz (Krasniqin) Zhilivoden

Veq dihet me siguri qe s'asht tip Geg, nuk gjindet ne malsin e veriut Shqipnis. Nuk di cfar kombinimi I tipav ose ku e ka bazen ky tip.. Ni teori kisha than qe asht ni far kombinim i vllehve te teritorit kosov-serbi.
Edhe une kam t'njejtin mendim.
 
Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,648
Reaction score
42
Points
48
Përgjigje e: Klasifikone Aziz (Krasniqin) Zhilivoden

Kadal po do vin punet ne ven, dhe jo permendore, po edhe muze kan mu ba per njerzi si ky.

Po ashtu u kan, Shqiptar i rrafshit qe u anku te ky se u maltretu prej ndonje Serbi, ky e ka gjet dhe e ka vra.

Ku po ta merr mendja more burr se ka ma shum? Ta tregoj une ku, aty ku nuk ke pas as nje Serb me vendbanim para njezet vjeteve:d
Shpresoj bre burr, shpresoj.


Ne Drenic besoj hahaha.


Anderr e kam me kriju nje formacion politik apo organizate vetem me burr si ky, lidhje gjaku si vllazen me ba me ta!

Por kam me te pas ty si profesor ke me me drejtue per me gjet kto burra haha.Sa per ket Isen lol, turp me prezantu ky Kosoven, duke marr parasysh karakterin fizik te shqiptarve te Kosoves.... por ne fund te fundit mos u merzisni burra, se ka edhe shume ma keq, ja se cfare prodhon Prishtina!


shifi te tan 10 faqet

http://prishtinastreetstyle.com/category/categories/male/
 
Top