• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kush di?/ ose/ Si i thonë në gjuhën shqipe?

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
1,918
Reaction score
67
Points
48
Location
France.
Mirepo qe ketu nje shembull se deri ku shkon dijenia e shprehjes se lire ne gjuhen shqipe:
''Me rëndësi të veçantë do të ishte rishqyrtimi i drejtshkrimit të
të gjithë akronimeve të tjerë që përmbajnë dyshkronjësha (khs. GJND,
GJKK, KGJK, MSHP, SHBA, SHISH, SHIK, etj.).
3.3. Përkundër rekomandimeve të gjuhëtarëve për përdorim eksklu-
ziv të akronimeve në gjuhën e shkruar, duke përjashtuar nga kjo frymorët,
hulumtimi ynë tregon se gjuha e folur po ashtu shfaq shtimin e dendurisë
së përdorimit të akronimeve dhe ndërlikimet e ndikimeve të huaja.
Ato po bëhen përditshmëri në stacionet tona televizive, siç tregojnë shembujt në vijim:
 KTV: ...sipas zyrtarëve të u-pë-s; gjë-në-dë-ja rast për të dëshmuar ndasitë e bë-es;
Ekuidistanca e ai-si-o-s e dëmshme; Mbyllet në u-pë hapet në a-a-bë (19.7) Pse përfaqësuesi special i o-kë-bë-ve nuk e anuloi (22.7) ...kishte sulmuar një ti-vi stacion ...
(23.7) ... në reagimin e o-vë-lë-s së u-çë-kë-s... (28.7.) A do të arrijë bë-e-ja ...? (16.8.) xhi-
pi-es-i (21.8)
 RTK: Në mbledhjen e kryesisë së lë-dë-dë-s; ...cili do të jetë vendimi i gjë-në-dë-s;
Presidenti … dhe shefi i ai-si-o-s... (19.7.)
 TV21: Cili është mendimi i më-pë-jë-s pas vendimit të gjë-në-dë-s (13.7.); Kryeministri Thaçi u kthye nga shë-bë-a-t; a-a-kë kritikon qeverinë për gjendjen në veri (26.7); a-e-zhe-
ja; berzh-i; fë-së-bë-kë fajëson qeverinë; dak anëtare e onal; ...irritojnë shë-bë-a-në (21.8)
 ALSAT: Yjet e en-bi-ei spektakël
 Klan Kosova: …zyrtar i map (29.8.)
 

Gi de Masha

V.I.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
14,095
Reaction score
796
Points
113
Location
Danimarkë
@kreksi paske bërë mirë që ke sjellë këtë problematikë gjuhësore. Mbase nesër edhe mund të diskutojmë-

pac një natë të mirë!
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
1,918
Reaction score
67
Points
48
Location
France.
@kreksi paske bërë mirë që ke sjellë këtë problematikë gjuhësore. Mbase nesër edhe mund të diskutojmë-

pac një natë të mirë!
Ka perplote me thas gabime ne te shprehurit ghuhesor si tosk edhe geg, ( mua (moi) spo ma nin per rregullat e drejtshkrimit te tjeret qe kritikojne kreksin, shife nihere çoroditjet trashanike qe i deghojmi per çdo dite me ceshet tone ..) e tmerrshme.
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
1,918
Reaction score
67
Points
48
Location
France.
Ska ma tragjike se kjo, emisioni ne Tv, (rktv) qe disa i thone: ''ky-ty-vy-ja'' ne emisionin qe denoncon aferat gjyqesore dhe reporterja si (fyrterja...lol) shprehet keshtu:
《 --- ne Gjilan u denuan tre persona, anonim, '' fy-vy dhe ky-ly'' me tri vite kusht kurse i treti ''hy-dy-py'' me gjashte muaj burg.
Afera tjeter::
''Ly-vy-zy' u burgos menjehere.
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
1,918
Reaction score
67
Points
48
Location
France.
Ska ma turp te madh se kjo kur nga Kongresi Manastirit kemi kalue 110 vite dhe ne ende nuk i kemi adaptue regullat e te folurit shqip si duhej pershtatur rregulloren europiane te shqiptimit te gerrmave por ne kemi mbetur askundi, kur dihet se, Kemal Ataturk ia ka arritur vetem per 6 muaj te ndryshoje alfabetin nje vendi aqe te madh kurse ne kembi mbetur cunga te Manastirit.
Pse ?
Ne gzohemi per kete arritje ne Manastir por ne realitet kenka ken kurth qe te mos mirren vesh shqiptaret kurre as mes veti e as me europianet tjere keshtu te vete izolohen prej europianve e botes dhe krysorja t ju hyje ne tru krenarija per kete alfabet te Mabastirit.
 

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,140
Reaction score
78
Points
48
Location
Dardania Parva
Zdrali kurre nuk ka per ta mesuar shqipen sepse nje gje e tile eshte fizikisht e pamundur.
U bene ca fundrrina te bandash monglole, te kombesive e zdralesive qe s'mund t'ia peraktojne vetes as racen, se ler me kombin, te tallin bythen e tyre te zhebur me gjuhen shqipe te cilen nuk arriten ta mesojne kurre; e ironise i eshte prekur fundi kur bejne sikur gjoja shqipja ua ka fajin atyre qe nuk ua bluan goja as truri.
Zdraler, mesoni gjuhen tuaj, se shqipen nuk e beri perendia per kafshe udhekryqesh te botes.
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,002
Reaction score
135
Points
63
Location
ANTAHKARANA
Cirr o kjo Errgjeja?
Nga ana jote qe ta gjejm si i thone nga ana jone?

S'di kush e përmendi fjalën zdral/ë dhe m'u kujtua fjala ërgjë.
Përderisa zdrali është llom, pisllëk i mbledhur në trup a rroba, i betonuar, përderisa ërgja është llom (pisllëk) i salduar së jashtmi dhe së mbrendshmi... ;)


*
 

Viking

*𝖀́𝖑𝖋𝖍𝖊𝖉𝖓𝖆𝖗*
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
11,710
Reaction score
852
Points
113
Location
ᛖᛞᛗᛟᚾᛞ
S'di kush e përmendi fjalën zdral/ë dhe m'u kujtua fjala ërgjë.
Përderisa zdrali është llom, pisllëk i mbledhur në trup a rroba, i betonuar, përderisa ërgja është llom (pisllëk) i salduar së jashtmi dhe së mbrendshmi... ;)


*
Hera e pare qe e degjoj kte Errgjen Terran !
Llum,Berllog,Plehra Pislliqe fëlliqsira ndyrësira ndotje mbetje madje edhe Zdral/e i kisha degjuar !
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
10,517
Reaction score
926
Points
113
Cirr o kjo Errgjeja?
Nga ana jote qe ta gjejm si i thone nga ana jone?
A mos e pate llafin per Egjrën, se qashtu i thone ne gjuhen shqipe, ne gjitha format; me e pa kongres Manastiri 🤣

Me kane befasuar, keta gje nuk po dinin, sikur shqiptare Kazakstani te jene, bile po mendoj nganjehere te ik vudhnetare te ju mesoj gjuhen si Kristoforidhja.

Edhe meqe ra dhafi, nuk kam derman pa e shkruajtur 😂 erdhi Ajnej sot, goxha nervoz ne kreksin edhe qysh ja ka shkruajtur; sikur kur ja nxjerre ata çamçakuzat Orbita prej xhepit, ja kadhezon edhe nuk i jep nje, por i hane para tij 🤭 pdhus qetra ate zdralin, nuk e ka shtjelluar korrekt ne menyren gramatikore 🤔 ja pyetne Demken ju kallezon ``fumato``
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
7,913
Reaction score
715
Points
113
A mos e pate llafin per Egjrën, se qashtu i thone ne gjuhen shqipe, ne gjitha format; me e pa kongres Manastiri 🤣

Me kane befasuar, keta gje nuk po dinin, sikur shqiptare Kazakstani te jene, bile po mendoj nganjehere te ik vudhnetare te ju mesoj gjuhen si Kristoforidhja.

Edhe meqe ra dhafi, nuk kam derman pa e shkruajtur 😂 erdhi Ajnej sot, goxha nervoz ne kreksin edhe qysh ja ka shkruajtur; sikur kur ja nxjerre ata çamçakuzat Orbita prej xhepit, ja kadhezon edhe nuk i jep nje, por i hane para tij 🤭 pdhus qetra ate zdralin, nuk e ka shtjelluar korrekt ne menyren gramatikore 🤔 ja pyetne Demken ju kallezon ``fumato``
- Nje fjale qe fillin me Ërrg- !
- Po e korrigjoj fjalen e fundit : nuk shkruhet kallezon po kadhezon !
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
1,918
Reaction score
67
Points
48
Location
France.
S'di kush e përmendi fjalën zdral/ë dhe m'u kujtua fjala ërgjë.
Përderisa zdrali është llom, pisllëk i mbledhur në trup a rroba, i betonuar, përderisa ërgja është llom (pisllëk) i salduar së jashtmi dhe së mbrendshmi... ;)


*
TerreN,
A e damshme teper kur i kopjoni fjalet e standartes sikurse thuaja a tuj fol ni thmi 3 vjeçar kur thoni se ''zdrali saldohet''' ne trup e jo ''ngjitur '' apo i ''kapur mbi lekuren ''
Zdrali/zdralan/ždrala/ sa ''llomi'' por yndyra apo shtresa e ndjerses e dalur mbi lekur, si nje lloj ajke tek dhent.
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
1,918
Reaction score
67
Points
48
Location
France.
Ama s na shkon neve te themi ''saldim i llomit'' as me i ''thare floket'' as me i ''thare rrobat''...nje absurde toske !
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,002
Reaction score
135
Points
63
Location
ANTAHKARANA
TerreN,
A e damshme teper kur i kopjoni fjalet e standartes sikurse thuaja a tuj fol ni thmi 3 vjeçar kur thoni se ''zdrali saldohet''' ne trup e jo ''ngjitur '' apo i ''kapur mbi lekuren ''
Zdrali/zdralan/ždrala/ sa ''llomi'' por yndyra apo shtresa e ndjerses e dalur mbi lekur, si nje lloj ajke tek dhent.

Ka qenë postim i koduar për një numër shumë të vogël njerëzish, kështuqë...


*
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,002
Reaction score
135
Points
63
Location
ANTAHKARANA
A mos e pate llafin per Egjrën, se qashtu i thone ne gjuhen shqipe, ne gjitha format; me e pa kongres Manastiri 🤣

Me kane befasuar, keta gje nuk po dinin, sikur shqiptare Kazakstani te jene, bile po mendoj nganjehere te ik vudhnetare te ju mesoj gjuhen si Kristoforidhja.

Edhe meqe ra dhafi, nuk kam derman pa e shkruajtur 😂 erdhi Ajnej sot, goxha nervoz ne kreksin edhe qysh ja ka shkruajtur; sikur kur ja nxjerre ata çamçakuzat Orbita prej xhepit, ja kadhezon edhe nuk i jep nje, por i hane para tij 🤭 pdhus qetra ate zdralin, nuk e ka shtjelluar korrekt ne menyren gramatikore 🤔 ja pyetne Demken ju kallezon ``fumato``
Dërrlat, dashte me thanë, a?


Po, bre, atë ditë ju kishin varë deri në qafë... :D


*
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
1,918
Reaction score
67
Points
48
Location
France.
Ka qenë postim i koduar për një numër shumë të vogël njerëzish, kështuqë...


*
Kryesore qe na u eshte kthyer Aejneu, iu ka ba jaka e kmishes plot qasi zdrali pa u la qe ni vit e ma shume.
''Qu bre oj Ajkun, he bija jeme, qoj e laj qato tesha, petkat te prroni se jane ba krejt zhele--zhele per ibret t'zotit prej zdralit ''
 
Top