• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Legjendat

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
10,193
Reaction score
739
Points
113
Përgjigje e: Legjendat

Sipas burimit tim del se legjenda rreth Ures se Artes dhe asaj te Kalas Rozafa jane pothuajse identike. Dicka qe tregon se Arta ka qene e banuar nga shqiptaret.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=pl-Nk1EksmA[/ame]

Disa mjeshtra duarart
Μάστορες χρυσοί αντάμα po ndertonin ure ne Arte
φτιάχνουν γέφυρα στην Άρταura diten lartesohej
ό,τι μέρα σηκωνότανvinte nata e rrezohej
φτάνει η νύχτα γκρεμιζόταν.

Vjen aty nje magjistar
Ένας μάγος εκεί πέρα…
- O fatkeqa pune e mbar
- Κακή μοίρα, γεια στα χέρια
kur nje nuse te flijoni
θέλει νύφη να θυσιάστε
uren e Artes ta maroni.
τς Άρτας γέφυρα να φτιάστε
Kryemjeshtri e degjoj
Πρωτομάστορας π’ ακούει
nje bylbyl nuses i coj
στέλνει σπίτι του τ’ αηδόνι
- I thuaj nuses zog i bardhε
- Ασπρο πες πουλί στη νύφη
tash tek ura mos me ardhe.
στο γεφύρι να μην τύχει.
Dhe bylbyli fluturoι
Πέταξε γοργά τ’ αηδόνι
lajmin vrap nuses i a coj.
άλλα πάει και λέει στην κόρη.
Dridhen mjeshtrat si purteka
Ψάρια τρέμουν οι μαστόροι tash prejt kujt po sillet dreka.
ποια το φαγητό θα φέρει.

Ne gryk te rruges del tuj ardhe
Βγαίνει στράτα. δρόμο παίρνει, nuse molla bor e bardhe
νύφη μήλο, άσπρο χιόνι.Kryemjeshtri kur e pa
Πρωτομάστορας τη βλέπειi shkoj zemra ne koke i ra.
η καρδιά ραγίζει πέφτει.- Dora u lumt o ustallare
- Γεια χαρά σας ρε μαστόροι pse spo shkoka puna mbar
στράφι η δουλειά σας όλη
kryemjeshtri ce ka gjet
τι τον μάστορά σας βρήκε
ka ule kryt e nuk po flet.
δεν μιλά στη λύπη μπήκε.- Una zen ne uje ka tret.
- Στο νερό η βέρα λειώνει.Ulet nusja me ia gjet
Να τη βρει η νύφη μόνη kur ne themel e paskan hedh
μπήκε κάτω στο θεμέλι e murrosen nusen vet.
την εχτίσαν πέτρα όλη.

- Si po me dridhen kemb e dur
- Όπως πόδια χέρια τρέμουν keshtu u dridh gjithmone kjo ure
τα γιοφύρια σας να κρέμουν - Mos mallko i thot kryemjeshtri
- Οι κατάρες σου δεν κάνειse vjen vllaj knej nga kurbeti
απ’ τα ξένα αδέρφι φτάνει
- Fjala mbrapsht, goja mu thafte
- Να’ ν το στόμα μου ξερόtrupi im hekur u beft
το κορμί μου σίδε ρο qumshti i gjinit drit e djellit
ήλιου φως τα στήθια καίει shpirti yje neper qiell
του ουρανού η ψυχή μου αστέριoj Cameri o vendi im
Τσαμουριά μου ωχ εγώ
ε καμ len nje djale jetim
έχω αφήσει ορφανό
gjini kurre mos mu shterofte
το βυζί να μη στερέψεινανα kurre mos e haroft
μάνα του νάχει στη σκέψηoj Cameri placave kulle e
όι, κάμποι Τσαμερ ίme ma rrit djalin per grue
κάντε άντρα το παιδί
kur ti vjen malli per drite
όταν ήλιο θα διψάσει qumesht e drite ti jap me pi.
μάνας γάλα να θηλάσει

P.s po me ben pershtypje kjo kenge malesore nga veriu per uren e Artes.
 

Gi de Masha

V.I.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
14,138
Reaction score
832
Points
113
Location
Danimarkë
Përgjigje e: Legjendat

Ia vleka të lexohet.
Hyra pe¨r pak e m,beta goxha gjatë!

Kënaquni edhe ju!
 

angelinna

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 17, 2019
Postime
1
Reaction score
0
Points
0
Përgjigje e: Legjendat

po tashi une dhe nuk di kaq legenda ( vec ate qe i dime te tere) po mua me pelqejne zodiac ja vura nje vente ketu qe ka zodiac falas (lezoj kur kam kohe)
po juve dini do nje liber me legenda? Te them te verteten, mua me shihojne libra meshume ce keto gjera ne internet.( po ta shikoj do njeri kete post, te lutem tregom si te ve nje pic ne profili tim kete se nuk e kuptoj )
 
Top