• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Macron i kërkon Kurtit ta heqë taksën – thotë se do të organizojë samit Kosovë-Serbi bashkë me Merkelin e Borrellin

Llapi

V.I.P
Anëtar
Dec 22, 2011
Postime
11,599
Reaction score
34
Points
48
Macron i kërkon Kurtit ta heqë taksën – thotë se do të organizojë samit Kosovë-Serbi bashkë me Merkelin e Borrellin
Gazeta Express
13 Shkurt 2020 21:45

Brenda 24 orëve, kryeministri i ri i Kosovës, Albin Kurti, ka marrë dy letra të nivelit të lartë, të cilat i kërkonin atij të hiqte tarifën e vënë nga paraardhësi i tij, Ramush Haradinaj, ndaj mallrave nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, në mënyrë që t’i hapej rruga rifillimit të dialogut të ngecur me Serbin.
Zyra e Kurtit të enjten publikoi një letër nga sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, ku thuhej se pas një bllokade 15-muajshe, “është koha të arrihet normalizimi i plotë me Serbinë, i përqendruar mbi njohjen reciproke, e cila është esenciale për njohjen e plotë ndërkombëtare të Kosovës”.
Pompeo po ashtu i ka shkruar Kurtit se “heqja e tarifës ndaj mallrave nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina do të ishte e rëndësishme për t’i kthyer palët në tryezën e negociatave”.
“Shpresojmë se ju do ta bëni këtë prioritet dhe do të shfrytëzoni ritmin e krijuar nga planet për rivënien e linjave ajrore dhe hekurudhore mes Prishtinës dhe Beogradit”, ka shtuar ai.
Ndërkaq, para letrës së Pompeos, Kurti ka marrë një tjetër të rëndësishme, nga Franca.
Ambasadorja e Francës në Kosovë, Marine Christine Butel, i ka sjellë Kurtit një letër të shkruar e të nënshkruar nga presidenti francez, Emmanuel Macron, raportojnë mediat franceze.
Në letër, Macron fillimisht e ka uruar Kurtin për marrjen e postit të kryeministrit të Kosovës, pas negociatave disamuajshe mes partisë së tij, Lëvizjes Vetëvendosje, dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës.
Presidenti francez i ka kërkuar Kurtit ta heqë taksën ndaj Serbisë, duke u shprehur i gatshëm të organizojë një samit Kosovë-Serbi, bashkë me kancelaren gjermane, Angela Merkel, dhe përfaqësuesin e lartë të Bashkimit Evropian, Josep Borrell.
“Hapi i parë duhet të jetë rifillimi i dialogut, për të cilin jam i gatshëm të ndërmjetësoj, duke organizuar një samit në Paris, së shpejti, me udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë, në bashkëpunim me kancelaren Merkel dhe përfaqësuesin e lartë të BE’së, Borrell”, ka shkruar Macron.
“Rifillimi i dialogut nënkupton veprime nga të dyja palët: pezullimin e tarifës prej 100 për qind nga Kosova, dhe pezullimin e fushatës kundër njohjeve të Kosovës nga Serbia”, ka thënë presidenti i Francës, në letrën dërguar Kurtit. /Express/
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
7,913
Reaction score
715
Points
113
Macron i kërkon Kurtit ta heqë taksën – thotë se do të organizojë samit Kosovë-Serbi bashkë me Merkelin e Borrellin
Gazeta Express
13 Shkurt 2020 21:45

Brenda 24 orëve, kryeministri i ri i Kosovës, Albin Kurti, ka marrë dy letra të nivelit të lartë, të cilat i kërkonin atij të hiqte tarifën e vënë nga paraardhësi i tij, Ramush Haradinaj, ndaj mallrave nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, në mënyrë që t’i hapej rruga rifillimit të dialogut të ngecur me Serbin.
Zyra e Kurtit të enjten publikoi një letër nga sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, ku thuhej se pas një bllokade 15-muajshe, “është koha të arrihet normalizimi i plotë me Serbinë, i përqendruar mbi njohjen reciproke, e cila është esenciale për njohjen e plotë ndërkombëtare të Kosovës”.
Pompeo po ashtu i ka shkruar Kurtit se “heqja e tarifës ndaj mallrave nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina do të ishte e rëndësishme për t’i kthyer palët në tryezën e negociatave”.
“Shpresojmë se ju do ta bëni këtë prioritet dhe do të shfrytëzoni ritmin e krijuar nga planet për rivënien e linjave ajrore dhe hekurudhore mes Prishtinës dhe Beogradit”, ka shtuar ai.
Ndërkaq, para letrës së Pompeos, Kurti ka marrë një tjetër të rëndësishme, nga Franca.
Ambasadorja e Francës në Kosovë, Marine Christine Butel, i ka sjellë Kurtit një letër të shkruar e të nënshkruar nga presidenti francez, Emmanuel Macron, raportojnë mediat franceze.
Në letër, Macron fillimisht e ka uruar Kurtin për marrjen e postit të kryeministrit të Kosovës, pas negociatave disamuajshe mes partisë së tij, Lëvizjes Vetëvendosje, dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës.
Presidenti francez i ka kërkuar Kurtit ta heqë taksën ndaj Serbisë, duke u shprehur i gatshëm të organizojë një samit Kosovë-Serbi, bashkë me kancelaren gjermane, Angela Merkel, dhe përfaqësuesin e lartë të Bashkimit Evropian, Josep Borrell.
“Hapi i parë duhet të jetë rifillimi i dialogut, për të cilin jam i gatshëm të ndërmjetësoj, duke organizuar një samit në Paris, së shpejti, me udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë, në bashkëpunim me kancelaren Merkel dhe përfaqësuesin e lartë të BE’së, Borrell”, ka shkruar Macron.
“Rifillimi i dialogut nënkupton veprime nga të dyja palët: pezullimin e tarifës prej 100 për qind nga Kosova, dhe pezullimin e fushatës kundër njohjeve të Kosovës nga Serbia”, ka thënë presidenti i Francës, në letrën dërguar Kurtit. /Express/
Macron i kërkon Kurtit ta heqë taksën – thotë se do të organizojë samit Kosovë-Serbi bashkë me Merkelin e Borrellin
Gazeta Express
13 Shkurt 2020 21:45

Brenda 24 orëve, kryeministri i ri i Kosovës, Albin Kurti, ka marrë dy letra të nivelit të lartë, të cilat i kërkonin atij të hiqte tarifën e vënë nga paraardhësi i tij, Ramush Haradinaj, ndaj mallrave nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, në mënyrë që t’i hapej rruga rifillimit të dialogut të ngecur me Serbin.
Zyra e Kurtit të enjten publikoi një letër nga sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, ku thuhej se pas një bllokade 15-muajshe, “është koha të arrihet normalizimi i plotë me Serbinë, i përqendruar mbi njohjen reciproke, e cila është esenciale për njohjen e plotë ndërkombëtare të Kosovës”.
Pompeo po ashtu i ka shkruar Kurtit se “heqja e tarifës ndaj mallrave nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina do të ishte e rëndësishme për t’i kthyer palët në tryezën e negociatave”.
“Shpresojmë se ju do ta bëni këtë prioritet dhe do të shfrytëzoni ritmin e krijuar nga planet për rivënien e linjave ajrore dhe hekurudhore mes Prishtinës dhe Beogradit”, ka shtuar ai.
Ndërkaq, para letrës së Pompeos, Kurti ka marrë një tjetër të rëndësishme, nga Franca.
Ambasadorja e Francës në Kosovë, Marine Christine Butel, i ka sjellë Kurtit një letër të shkruar e të nënshkruar nga presidenti francez, Emmanuel Macron, raportojnë mediat franceze.
Në letër, Macron fillimisht e ka uruar Kurtin për marrjen e postit të kryeministrit të Kosovës, pas negociatave disamuajshe mes partisë së tij, Lëvizjes Vetëvendosje, dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës.
Presidenti francez i ka kërkuar Kurtit ta heqë taksën ndaj Serbisë, duke u shprehur i gatshëm të organizojë një samit Kosovë-Serbi, bashkë me kancelaren gjermane, Angela Merkel, dhe përfaqësuesin e lartë të Bashkimit Evropian, Josep Borrell.
“Hapi i parë duhet të jetë rifillimi i dialogut, për të cilin jam i gatshëm të ndërmjetësoj, duke organizuar një samit në Paris, së shpejti, me udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë, në bashkëpunim me kancelaren Merkel dhe përfaqësuesin e lartë të BE’së, Borrell”, ka shkruar Macron.
“Rifillimi i dialogut nënkupton veprime nga të dyja palët: pezullimin e tarifës prej 100 për qind nga Kosova, dhe pezullimin e fushatës kundër njohjeve të Kosovës nga Serbia”, ka thënë presidenti i Francës, në letrën dërguar Kurtit. /Express/
Franca e mahnitur nga performanca e kombetares se xhudisteve te shtetit te Kosoves

Distria Krasniqi e artë në Grand Slamin e Parisit

Distria.jpg


Xhudistja kosovare Distria Krasniqi ka qenë e pandalshme në Grand Slamin e zhvilluar sot në Paris.
finale Krasniqi arriti të mposhtë italianen, Odette Giuffrida, transmeton Koha.net.
Krasniqi rrëmbeu medaljen e artë në kategorinë 52 kilogramë.
Kujtojmë se në garë për të bronztën është xhudistja Nora Gjakova, e cila në kategorinë 57 kilogramë do të përballet me francezen, Sarah Leonie Cysique.
____________________________________________
____________________________________________

Pas takimit te papritur qe pati dje ne Berlin me ambasadorin amerikan, Grenell, hashim thaçi tha para gazetarve : "Kosova eshte tradhetuar nga Bashkimi evropian". Asnje kosovar nuk pajtohet me deklarime te pamatura te ketij individi : gjysma e Kosoves punon qe plote 8 dekada ne Gjermani, Zvicer, Angli, Austri... Kurre kosovaret nuk jane ndier te tradhetuar nga evropianet . Mardheniet e Republikes se Kosoves me BE-ne jane te shkelqyera, ne te gjitha planet. Thaçi harron qe eshte vete ai qe ka drejtue bisedime me Mongherinin plote 10 vjete ne Bruksel pa e kritikue asnje here BE-ne. Dje ky bukeshkale pshtyni haptas ne BE duke harrue qe shteti i Kosoves shtrihet ne zemer t'Evropes.
Me deklarime te tilla, ky person demton qellimisht mardheniet e Republikes se Kosoves me Brukselin zyrtar, e veçanerisht me Berlinin e kancelares Merkel.
Kosoven nuk e tradheton BE-ja por dikush tjeter. Qellojani kush eshte ai mut.
 
Last edited:

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,766
Reaction score
1,092
Points
113
Franca e mahnitur nga performanca e kombetares se xhudisteve te shtetit te Kosoves

Distria Krasniqi e artë në Grand Slamin e Parisit

View attachment 30307


Xhudistja kosovare Distria Krasniqi ka qenë e pandalshme në Grand Slamin e zhvilluar sot në Paris.
finale Krasniqi arriti të mposhtë italianen, Odette Giuffrida, transmeton Koha.net.
Krasniqi rrëmbeu medaljen e artë në kategorinë 52 kilogramë.
Kujtojmë se në garë për të bronztën është xhudistja Nora Gjakova, e cila në kategorinë 57 kilogramë do të përballet me francezen, Sarah Leonie Cysique.
____________________________________________
____________________________________________

Pas takimit te papritur qe pati dje ne Berlin me ambasadorin amerikan, Grenell, hashim thaçi tha para gazetarve : "Kosova eshte tradhetuar nga Bashkimi evropian". Asnje kosovar nuk pajtohet me deklarime te pamatura te ketij individi : gjysma e Kosoves punon qe plote 8 dekada ne Gjermani, Zvicer, Angli, Austri... Kurre kosovaret nuk jane ndier te tradhetuar nga evropianet . Mardheniet e Republikes se Kosoves me BE-ne jane te shkelqyera, ne te gjitha planet. Thaçi harron qe eshte vete ai qe ka drejtue bisedime me Mongherinin plote 10 vjete ne Bruksel pa e kritikue asnje here BE-ne. Dje ky bukeshkale pshtyni haptas ne BE duke harrue qe shteti i Kosoves shtrihet ne zemer t'Evropes.
Me deklarime te tilla, ky person demton qellimisht mardheniet e Republikes se Kosoves me Brukselin zyrtar, e veçanerisht me Berlinin e kancelares Merkel.
Kosoven nuk e tradheton BE-ja por dikush tjeter. Qellojani kush eshte ai mut.
Lexo sa i NDYRE eshte ky magypi,hipokrit dhe i TRASHE.

Ne duhet të punojmë të gjithë së bashku në unitet politik dhe qytetarë, unë shpresoj se Be’ja do të jetë në mbështetje të plotë të një procesi dinamik në mes Kosovës dhe Serbisë, theksoj se garanca e sigurtë është nga SHBA dhe BE’së, sepse ne synojmë të jemi pjese e Be’së, përfundoi Thaçi.

Burimi.....
Имали смо отворен и искрен разговор. Oд изузетног је значаја то што Американци чврсто инсистирају на укидању такси. Захвалан сам richardgrenell, SecPompeo и председникy Трампу POTUS на залагању да се таксе хитно укину и да се наставе разговори измеђ.

Katerina Todorovic para 600 minutave apo извор


Danke.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,766
Reaction score
1,092
Points
113
Franca e mahnitur nga performanca e kombetares se xhudisteve te shtetit te Kosoves

Distria Krasniqi e artë në Grand Slamin e Parisit

View attachment 30307


Xhudistja kosovare Distria Krasniqi ka qenë e pandalshme në Grand Slamin e zhvilluar sot në Paris.
finale Krasniqi arriti të mposhtë italianen, Odette Giuffrida, transmeton Koha.net.
Krasniqi rrëmbeu medaljen e artë në kategorinë 52 kilogramë.
Kujtojmë se në garë për të bronztën është xhudistja Nora Gjakova, e cila në kategorinë 57 kilogramë do të përballet me francezen, Sarah Leonie Cysique.
____________________________________________
____________________________________________

Pas takimit te papritur qe pati dje ne Berlin me ambasadorin amerikan, Grenell, hashim thaçi tha para gazetarve : "Kosova eshte tradhetuar nga Bashkimi evropian". Asnje kosovar nuk pajtohet me deklarime te pamatura te ketij individi : gjysma e Kosoves punon qe plote 8 dekada ne Gjermani, Zvicer, Angli, Austri... Kurre kosovaret nuk jane ndier te tradhetuar nga evropianet . Mardheniet e Republikes se Kosoves me BE-ne jane te shkelqyera, ne te gjitha planet. Thaçi harron qe eshte vete ai qe ka drejtue bisedime me Mongherinin plote 10 vjete ne Bruksel pa e kritikue asnje here BE-ne. Dje ky bukeshkale pshtyni haptas ne BE duke harrue qe shteti i Kosoves shtrihet ne zemer t'Evropes.
Me deklarime te tilla, ky person demton qellimisht mardheniet e Republikes se Kosoves me Brukselin zyrtar, e veçanerisht me Berlinin e kancelares Merkel.
Kosoven nuk e tradheton BE-ja por dikush tjeter. Qellojani kush eshte ai mut.
Miremjesi.
Qe mos te ofendoj.....e di ti ku i merr новости,apo izvori ai PLEHRA, ose do media vashi????

LEXOJE.....Serbianmonitor.com

FAZIT....me jep LIKE kryeTUL.
 

Llapi

V.I.P
Anëtar
Dec 22, 2011
Postime
11,599
Reaction score
34
Points
48
hahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaa prej qe erdhi qeveria e agim veliut edhe gjudistet tan po fitoin medalje e franqezet po i pergezoin me pare veq humbje kan pas hahaha po qa ka te bej ky postim me politik e temen o fshataruci i pagdhendur tokmak
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
7,913
Reaction score
715
Points
113
Kandidati i Macronit për kryebashkiak të Parisit, tërhiqet nga gara pas skandalit seksual

Kandidati kryesor për t’u zgjedhur kryebashkiak i Parisit, është dorëhequr nga gara pas publikimit të disa videove dhe mesazheve pornografike.
Benjamin Griveaux, kandidat i partisë së Presidentit Macron, u tërhoq pas një shkrimi të bërë publik nga artisti kontravers rus, Piotr Pavlenski.
Ky i fundit bëri publike disa pamje ku tregoheshin videot që Griveaux i kishte dërguar një gruaje.
Pamjet më pas bënë xhiro në mediat sociale, duke sjellë dhe deklaratën për tërheqje nga gara të kandidatit të Macron.
Griveaux bëri me dije dorëheqjen duke thënë se, ndihej i keqardhur nga sulmet ndaj fushatës së tij.
“Ky është një vendim i vështirë për mua, por nuk dëshiroj që të vë në rrezik familjen dhe veten time”, është shprehur ai.
Deri tani, Griveaux as nuk ka mohuar dhe as nuk ka konfirmuar se është personi që ka krijuar videot e shpërndara.
Benjamin Griveaux, që më parë ka punuar si zëdhënës i Pallatit Elize, ka qenë aleat i afërt i Macron që prej fushatës së zgjedhjeve presidenciale në vitin 2017/Euronews.al.
__________________________________

___________________________________________

Ne vend qe t'i hjekin pamjet pornografike te keshilltarit te vete, presidenti francez, macron, kerkon nga Kryeministri i Republikes se Kosoves, terheqjen e takses per mallrat e peshurrte e te helmosur serbe.
 
Top