• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Macron propozon një konferencë donatorësh për Shqipërinë

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
7,618
Reaction score
498
Points
83
Presidenti francez, Emmanuel Macron propozoi sot organizmin e një konference ndërkombëtare për të ndihmuar Shqipërinë, që të përballojë shkatërrimet nga tërmeti, që shkaktoi 51 viktima.
“Është e nevojshme një konferencë solidariteti me Shqipërinë”, deklaroi Macron, pas samitit të NATO-s, në Londër.
Sipas tij, kjo konferencë synon të mobilizojë partnerë publikë e privatë, për të organizuar rindërtimin pas tërmetit, që la rreth 5000 të pastrehë.
Më 30 nëntor, kryeministri Edi Rama falënderoi ekipet e shpëtimit, që erdhën nga jashtë vendit, veçanërisht nga Franca, për të ndihmuar në përballimin e pasojave të tërmetit me magnitudë 6.3 të shkallës Rihter.
_______________________________
________________________________
Po i vjen gjynaf qe shqiptaret s'po kane pare me ble jeleka t'verdhe !
 

lonely_lion

在中国的某个地方
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
5,325
Reaction score
116
Points
63
Presidenti francez, Emmanuel Macron propozoi sot organizmin e një konference ndërkombëtare për të ndihmuar Shqipërinë, që të përballojë shkatërrimet nga tërmeti, që shkaktoi 51 viktima.
“Është e nevojshme një konferencë solidariteti me Shqipërinë”, deklaroi Macron, pas samitit të NATO-s, në Londër.
Sipas tij, kjo konferencë synon të mobilizojë partnerë publikë e privatë, për të organizuar rindërtimin pas tërmetit, që la rreth 5000 të pastrehë.
Më 30 nëntor, kryeministri Edi Rama falënderoi ekipet e shpëtimit, që erdhën nga jashtë vendit, veçanërisht nga Franca, për të ndihmuar në përballimin e pasojave të tërmetit me magnitudë 6.3 të shkallës Rihter.
_______________________________
________________________________
Po i vjen gjynaf qe shqiptaret s'po kane pare me ble jeleka t'verdhe !

Per mua nuk ka pse Europa dhe Bota te jape qofte dhe nje cent per Shqiperine pa vene nje kushte te vetem. Detyro te paguajne demet apo fut ne burg fajtoret e cdo pallati te ri te care(qofte dhe murature ne te gjithe Shqiperine) dhe pastaj te te japim ndihma per te dale nga situata. Mire keto ndertimet qe keni pare ju , po a e dini se sa mijera pallate ka te amortizuar ne Shqiperi qe ne nje termet te ngjashem do te shemben ne toke ? Jo se nuk i kam pare keto pallate apo ndertime te amortizuara ne Shqiperi me pare , por sot i shoh me sy tjeter. Ka ndertime qe jane bere ne vitet 80 ne Tirane apo dhe ne Durres e kudo, me tulla skarco, me kolona sizmike pa nje fije hekur,pa breza dhe me llac lidhes te bere me shtuf. Mos llogarisim shurren qe ka gerryer me suva dhe me hekur. Ja kjo eshte. Ai qe do e zgjidhe situaten duhet t'a filloje ndryshe. Te detyroje me dhune te paguhet demi i ndertimeve te reja dhe te ndertoje nje strategji per te ardhmen per pallatet e amortizuara. Ai qe do e gjen menyren. Palaltet e amortizuara duhet te shemben dhe ne vend te tyre te ngrihen pallate te reja ku te strehohen njerezit e pallateve te amortizuara. Kosto apo fitimi eshte dicka qe e llogarit. Ne kete menyre nuk merr me toke nga ish-pronaret dhe disiplinon ndertimet ne te ardhmen, qofte per siguri dhe qofte per urbanistike. Meqe kjo nuk ka shance te ndodhe, jam une i pari qe i them Frances dhe Europes. Mos jep asnje cent per Shqiperine sepse eshte njesoj si t'i hedhesh ne hale.
 

Prudence

V.I.P
Anëtar
Jul 25, 2012
Postime
7,475
Reaction score
903
Points
113
Po sa duhen per tu riparuar te gjitha demet? Ska nje shifer lart-poshte?
Shyqyr qe po ofrojne, por nese jane me shume nga cnevojitet, cdo behet me tepricen? 👀
 

lonely_lion

在中国的某个地方
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
5,325
Reaction score
116
Points
63
Po sa duhen per tu riparuar te gjitha demet? Ska nje shifer lart-poshte?
Shyqyr qe po ofrojne, por nese jane me shume nga cnevojitet, cdo behet me tepricen? 👀
@Prude. Nuk dihet sa banesa ka te demtuara. Gjermani thote do ndertohen 5000 ndertesa.Ja nje llogari e thjeshte. 5000 banesa per 80 m2 (dy dhoma e guzhine - pallati i prinderve te mi i 1963, 2+1 eshte 63 m2) , pra 400.000 m2 ndertim. Po themi 400 Euro/m2 kosto ndertimi (50 Eu i ka fitim ai qe nderton) , Pra 160 milion Eu. Arben Mece del dhe na thote pergatitu per 500 milion deme. Pallatet e Arben Meces(po ka projektuar), a kane plasur ? Ne rradhe te pare te jape llogari per to pastaj te n'a filloje te na beje ushtarin dhe ekonomistin.C'ka bere ky zoteri per ndertimin kur qe deputet , apo ne mos gaboj zv. Minister Ndertimi ? Ec moj @Prude va ka kare me kete popull. Se ky popull nuk ze mend. Bota ka prere koka qe ka vene ligjet , ne duhet te te sakrifikojme jete njerezish qe blejne vdekjen me leke qe te vee mend.

P.S.
Eshte antonjerezore @Prude por keto dite kam filluar te them. Cfare po shikoni eshte maskarade.Shtepia ime e re e ndertuar nga nje firme ndertimi u ca. Atij mire qe nuk i hyn gjemb ne kembe, por tall dhe leshte me ne. Na con sms ku n'a thote kam perdro kete material dhe ate etc.Une i them. Ore mik. Shtepia plasi qe ne shtator me nje termet me te dobet. Ore mik. Ne Durres ka pallate qe jane care o me pak o nuk jane care fare. Ai vazhdon tall leshin Pra? Rafte nje termet tjeter dhe vrafte 50.000 mije qe mbase zeme mend. Po nuk zume mend dhe me aq. rafte nje tjeter qe te vrase 100.000. Se kjo qe po bejme ne sot drejt asaj do na coje pikerisht atje. Pak rendesi ka ne them une rafte apo dhe ne them une mos rafte termeti se nga goja nuk vjen gje e keqe. Por zoti thote ruaju te te ruaj.
 

Zana

e....Thjeshte
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
27,084
Reaction score
1,262
Points
113
Vetem tek kazani I plehrave e gjen k’te lajm... no where else ?! 😳
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
7,618
Reaction score
498
Points
83
Per mua nuk ka pse Europa dhe Bota te jape qofte dhe nje cent per Shqiperine pa vene nje kushte te vetem. Detyro te paguajne demet apo fut ne burg fajtoret e cdo pallati te ri te care(qofte dhe murature ne te gjithe Shqiperine) dhe pastaj te te japim ndihma per te dale nga situata. Mire keto ndertimet qe keni pare ju , po a e dini se sa mijera pallate ka te amortizuar ne Shqiperi qe ne nje termet te ngjashem do te shemben ne toke ? Jo se nuk i kam pare keto pallate apo ndertime te amortizuara ne Shqiperi me pare , por sot i shoh me sy tjeter. Ka ndertime qe jane bere ne vitet 80 ne Tirane apo dhe ne Durres e kudo, me tulla skarco, me kolona sizmike pa nje fije hekur,pa breza dhe me llac lidhes te bere me shtuf. Mos llogarisim shurren qe ka gerryer me suva dhe me hekur. Ja kjo eshte. Ai qe do e zgjidhe situaten duhet t'a filloje ndryshe. Te detyroje me dhune te paguhet demi i ndertimeve te reja dhe te ndertoje nje strategji per te ardhmen per pallatet e amortizuara. Ai qe do e gjen menyren. Palaltet e amortizuara duhet te shemben dhe ne vend te tyre te ngrihen pallate te reja ku te strehohen njerezit e pallateve te amortizuara. Kosto apo fitimi eshte dicka qe e llogarit. Ne kete menyre nuk merr me toke nga ish-pronaret dhe disiplinon ndertimet ne te ardhmen, qofte per siguri dhe qofte per urbanistike. Meqe kjo nuk ka shance te ndodhe, jam une i pari qe i them Frances dhe Europes. Mos jep asnje cent per Shqiperine sepse eshte njesoj si t'i hedhesh ne hale.
Europa dhe bota duhet ne ndihemojne rindertimin e Shqiperise se izoluar per 1 shekull nga franca dhe serbia.
Para 1 muaj, me diktatin e macaronit, Shqiperia u perjashtue nga hapja e negociatave me BE-ne.
Kjo teme u postue te thashethemat e macronit.
 

lonely_lion

在中国的某个地方
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
5,325
Reaction score
116
Points
63
Europa dhe bota duhet ne ndihemojne rindertimin e Shqiperise se izoluar per 1 shekull nga franca dhe serbia.
Para 1 muaj, me diktatin e macaronit, Shqiperia u perjashtue nga hapja e negociatave me BE-ne.
Kjo teme u postue te thashethemat e macronit.
Ajo qe ti dhe njerezit nuk kuptoni eshte se termeti nuk eshte Gerdec. Nuk ka lidhje termeti me Serbine. Nuk ka lidhje termetime negociatat. Cudia me e madhe 3 dite zgjat. Shqiptaret po mcifen pas gishtit. Jo ishte termet dhe jo nuk ishte. Po e rrithem. Ishte ai temet qe ishte. Ka banesa pa asnje qime floku demtim(pallate te reja). Perderisa ka te tilla, te gjitha te tjerat qe jane ndertuar tregojne qe Shqiperia ka projektuar shume keq dhe ka projektuar shume keq. T'a rithem.Te isha une Mcaroni do i thoja.Fajtoret te paguajne demin.Kush eshte per burg te hyje ne burg. Se po nuk bete keshtu , nuk do mesoni kurre. Ra termeti ne shator dhe u harrua. Ra ne nentor dhe u vrane 50 vete. Prap Macroni mund te thote: Per cfare i doni parate? Me kete mendje qe keni, be vaki dhe bije prap termet dhe shuheni te gjithe. Per cfare j'u duhen ndihmat? Njerez termeti mund te bjeri prape. Pa denuar fajtoret do behet me keq. Do behet mut. Frika e ruan veshtin. Jo me kot permenda. Kam pare gafa dhe po vazhdoj gafa kudo ne ndertime ne Tirane a thua se nuk ka rene termet. Secili vazhdon dhe ben si i do koka. Po shoh qe po pergatiten projekte nga inxhiniere apo projektues , degjoj budalleqe me oke sa me vjen turp te them jam inxhinier. Dalin ne lajme njerez (eksperte leshi) qe godasin me ca gjera te cuditeshme kolonat. Cdo provosh me ate? Lesht e curres? Merret projekti,thirret projektuesi, hapet dosja e objektit. Nuk behet ekspertize me cekica portabile por me KTP qe egzistojne ne Shqiperi. Mesohet dhe nga defektet. Jo me vrap shemb. Jo.Eshte gabim. Duhen studiuar me vemendje defektet dhe shkaterrimet, sepse eshte nje pervoje qe do te ndihmoje neser.Njerez. Une do bej timen. Une do shpreh mendimin tim sic po e shpreh per kete maskarade. Ju lutem qe te me lexoni dhe te me kuptoni.Insistoni dhe kembengulni ne kete qe une shkruaj, sepse cdo dite e vepruar sic po veprohet eshte nje hap drejt perqafimit te katastrofes se ardheshme.
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
7,618
Reaction score
498
Points
83
Afro sa popullësia e Kosovës, në Francë momentalisht kanë dalur protestuesTransporti do të vazhdojë të jetë i bllokuar në Francë për të dytën ditë radhazi, ndërsa greva mbarëkombëtare më e rëndë në vite, vazhdon.
Shërbimi hekurudhor dhe ai ajror pritet të preken nga anulime e vonesa. Punonjës të sektorëve të ndryshëm protestojnë kundër reformës në pensione. Operatori i autobusëve dhe metrove në Paris ka thënë se greva e tyre do të zgjasë të paktën deri të hënën.
Më shumë se 800 mijë njerëz dolën nëpër rrugë të enjten sipas policisë, e përleshje të dhunshme u raportuan në disa qytete. E megjithatë, liderët e sindikatave këmbëngulin për një shifër më të lartë, mbi 1.5 milionë.
Francezët janë të zemëruar me planin e Macron për të prezantuar një sistem universal pensionesh që do të zëvendësojë sistemin aktual me 42 skema të ndryshme në sektorët publikë e private.
Trazirat kanë detyruar mbylljen e zonave turistike, përfshirë kullën Eiffel. Në Paris u raportuan vandalizime të objekteve dhe policia përdori gazin lotsjellës për shpërndarjen e turmës. Në total, 71 persona u arrestuan rreth kryeqytetit. Përleshje pati edhe në Nante, Bordeaux dhe Rennes.
_______________________________________
________________________________________

Asht bo shume veshtire me gjet sallen per "konferencen e donatoreve" !
 
Top