• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Meditimi rreth Universit për ta kuptuar ekzistimin e Krijuesit.

Performer

Sweet
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
20,083
Reaction score
182
Points
63
Përgjigje e: Meditimi rreth Universit për ta kuptuar ekzistimin e Krijuesit.

Njeriu eshte gjysem kafshe gjysem Zot. :)
njeriu eshte zot por do tja japi kete vlere nje qenie jashte vetes … sepse ka harruar cfare eshte …. megjithate njerezimi po zgjohet ..
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
6,928
Reaction score
172
Points
63
Përgjigje e: Meditimi rreth Universit për ta kuptuar ekzistimin e Krijuesit.

njeriu eshte zot por do tja japi kete vlere nje qenie jashte vetes … sepse ka harruar cfare eshte …. megjithate njerezimi po zgjohet ..
Obobo, i kemi hy filozofise ne thelb. :p

Tematike e gjere.

Drejtimi ka qene dhe eshte njekahshme, kemi qene empty dhe po shkojme drejt zhvillimit e siper. Ku me dit cka na pret ne te ardhmen. :D
 

Performer

Sweet
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
20,083
Reaction score
182
Points
63
Përgjigje e: Meditimi rreth Universit për ta kuptuar ekzistimin e Krijuesit.

po sikur te kemi qene gods me full potential por smth wrong happened and we got amnesia :D


just a thought … se civilizimet e vjetra kane shume enigma …


nejse everything continues … dhe sigurisht qe development goes up or down in different cycles ….
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
6,928
Reaction score
172
Points
63
Përgjigje e: Meditimi rreth Universit për ta kuptuar ekzistimin e Krijuesit.

Une besoj se zhvillimi ka qene ne menyre lineare. Sidoqoft, who knows. :p
 

Performer

Sweet
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
20,083
Reaction score
182
Points
63
Përgjigje e: Meditimi rreth Universit për ta kuptuar ekzistimin e Krijuesit.

ne nje multiverse me shume dimensione dhe universe paralele ...asgje nuk esht lineare pervec perceptimeve ose menyren si funksionon truri jone I kufizuar :) na duhet te mendojm ashtu ndryshe egoja do friksohej ...``chairhide`` do perfundonim ne crazy house haha .. tani qe e mendoj jo te gjithe ata qe duken crazy jan vertete ashtu … ata thjesht arrijne te shohin pertej normales ,,,

besoj ke degjuar per quantum physics … po e le me kaq ``fumato``
hippie nerd ,,,lol
 
Last edited:

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
6,928
Reaction score
172
Points
63
Përgjigje e: Meditimi rreth Universit për ta kuptuar ekzistimin e Krijuesit.

Kam lexuar ngapak, por nuk eshte qe e kam kuptuar. Eshte diqka abstrakte per njerezit e rendomte.
 

Darli

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 22, 2019
Postime
37
Reaction score
0
Points
0
E pyeten nji Sufi,meditues te madh per ndjenjen qe mban universi. Ajo ndjenje eshte mje femer e mrekullueshme dhe Zoti rrin ne te djathten e saj - u pergjigj ai.
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
4,513
Reaction score
570
Points
113
E pyeten nji Sufi,meditues te madh per ndjenjen qe mban universi. Ajo ndjenje eshte mje femer e mrekullueshme dhe Zoti rrin ne te djathten e saj - u pergjigj ai.
And Enoch walked with God until he was no more.

Eshte i vetmi njeri qe nuk ka vdekur kurre.

Eshte femer e mrekullueshme dhe e vetmja mikeshe tokesore e Zotit.

Zoti rri ne te djathte te saj si simbol i nje miqesie te perkryer.

Gruaja e mban bashkeshortin ne te majte te saj por mikun ne te djathte.


Adea
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
4,513
Reaction score
570
Points
113
Re: Përgjigje e: Meditimi rreth Universit për ta kuptuar ekzistimin e Krijuesit.

Edhe pse nuk të kam parë asnjëherë dhe nuk të njoh i nderuar Lov ky shkrim që e keni bërë në këtë temë mua më mjafton të kuptoj se ju ekziston dhe se së koti nuk e keni hedhur këtë shkrim në këtë temë..... pra nuk ka se ça ta shtjellojmë foljen ekzistim....

me respekt ymer prizreni

Pershendetje Zoti Prizreni,

Kenaqesi t'ju takoj.

Pervec buzeqeshjes qe shkrimet e tua me vene ne buze ajo qe me lumturon me teper eshte menyra juaj fisnike e replikimit me anetare te tjere te cilet me te shumten e rasteve me lene pershtypjen se u ka ngrene gomari buken.

Per sa i perket replikes tuaj ndaj antarit Lov, lejome t'ju them se ajo eshte gjysem e sakte.

Lov ekziston dhe per kete nuk ka ndonje dyshim, sepse, le te jemi te sinqerte, nuk ishte shpirti i shenjte ai qe shtypi germat mbi tastieren e kompjuterit te tij.

Ne anen tjeter, Lov mund te jete nje nga nick-et e nje anetari i cili duke qene ne kontradikte me vetveten krijon personalitete te ndryshme te cilat ne shumicen e rasteve i sherbejne nevojes se tij per potence ose madheshti. Ne kete rast Lov eshte i ndervarur nga vetvetja. Ai eshte krijim qe nick-u PRIMAR ka krijuar. E vetmja qenie ekzistuese krijuese eshte primari. Ne boten fizike Lov mund te jete i manifestuar por ai nuk njeh vetveten si krijues te tij. Kur primari nderron jete te gjitha personalitetet qe ai ka krijuar do te vdesin. Por ata do t'i rikthehen krijuesit te tyre i cili nuk eshte as me shume dhe as me pak se nje qenie ordinere. Trupi i tij do t'i kthehet tokes dhe shpirti i tij i cili ka afat skadimi do te ekzistoje deri sa ai te kerkoje ose te rilind ose te shuhet.

Me respekt,

Adea
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
4,513
Reaction score
570
Points
113
Re: Përgjigje e: Meditimi rreth Universit për ta kuptuar ekzistimin e Krijuesit.

Universi, ne fakt eshte shume, shume kaotik. Jeta ne Toke eshte ne nje xhep, ne nje zone te lokalizuar relativisht te qete, krahasuar me universin ne teresi. Eshte i njejti proces ne menyre te ngjashme me ate qe ndodh ne uje me melmat dhe algat qe rriten ne uje te ndenjur. Ne pergjithesi, uji ne atmosfere eshte ne nje gjendje levizje te perhershme, me nje gjendje shume violente ne pjesen derrmuese te rasteve (95%). Shtrengatat oqeanike, lumejte e rrembyeshem, avullimi i perhershem, shiu/bora/bresheri. Dhe ne zona te vogla, ne xhepa te izoluar, ndodh qe nje sasi e caktuar uji bie ne qetesi totale, per nje kohezgjatje relativisht te gjate dhe ne kushte te favorshme duke krijuar ato qe te tera i njohim si pellgje me uje te ndenjur dhe te ndotur, ku shume shpejt do te shfaqen algat dhe melmat.

Diferenca e Tokes me Merkurin, pse eshte Toka ashtu sic eshte dhe pse eshte Merkuri me temperatura nga -150 ne +500 grade Celsius, nuk vjen nga periudha e rrotullimit prej 24 oresh (Toka) apo rreth 400 ditenet Tokesore (Merkuri), por nga nje nderthurje e shume faktoreve qe jane: atmosfera e ndryshme si ne perberje ashtu dhe ne dendesi, fusha magnetike (Merkuri sa 1.3% e asaj te Tokes) dhe distanca respektive me Diellin. Eshte patjeter faktor dhe diferenca e ditenates respektive (24h vs 400 dite). Ilustrimi per kete eshte se psh ndonese Merkuri eshte me nje ditenate shume me te gjate sesa Toka dhe Aferdita, si dhe me afer Diellit sesa Toka dhe Aferdita, rekordin e diferencave e ka Aferdita, nga -220 deri ne +520 grade celsius. Aferdita gjithashtu ka nje orbite rreth Diellit qe eshte pothuajse rrethore, me jashteqendersi diku ke 0.008. (zero eshte rreth, nga zero deri ne 1 eshte elips, 1 eshte parabole, ose elips i hapur, me e madhe se 1 eshte hiperbole). Toka e ka jashteqendersine 0.017.

Nese Toka nuk do te ishte me oblicitet 23.3 grade, do te ishte me ndonje vlere tjeter, qe varion nga 0 grade (sic eshte Merkuri), e deri ne 180 (Aferdita eshte 177) grade. Midis ketyre vlerave, efektet jane te ndryshme, psh keto vlera bejne qe Aferdita te rrotullohet ne retrolevizje, ne 'te kundert', sepse poli i veriut sheh per 'poshte' dhe ne vend qe te rrotullohet nga perendimi ne lindje, rrotullohet nga lindja ne perendim. Ndersa per planetin Uran qe ka oblicitet 97 grade (pothuajse sa kendi i drejte), kjo con qe Dielli lind dhe perendon sipas drejtimit veri-jug ne nje moment te caktuar te vitit Uranian, zhvendoset ngadale ne drejtimin lindje-perendim, me pas akoma behet jug-veri, me pas akoma perendim-lindje, dhe rifillon edhe nje here veri-jug.

Nuk arrij te kuptoj se cfare quhet "parregullsi tek Dielli apo Hena". Cfare do te quajme dicka te rregullt dhe cfare do te quajme dicka te parregullt ne kete diskutim? Formen? Raportin sinkro-orbital midis rrotullimit orbital dhe atij aksial (Hena kete e ka 1:1 kundrejt Tokes)? Dhe sa per njohuri, Hena, qe ne formimin e saj e deri me sot, eshte duke ju larguar Tokes, ne menyre te pandalshme. Ne momentin e formimit te saj, ka qene ne distance nga 0.5 deri ne 0.6 te asaj qe eshte sot. Dhe nuk kane krijuar ndonje perplasje ne trafikun qiellor, ndonese vlen te permendet qe sistemi Toke-Hene eshte formuar si rezultat i nje perplasje te proto-Tokes para 4 miliard vjetesh me nje objet tjeter me madhesi pak a shume sa te Marsit sot. Fuzioni i te dyjave formoi Token e sotme si dhe "nje cope shkemb" qe eshte Hena. Keshtu qe edhe po te ndodhe ndonje perplasje... po pune e madhe. Do rivendosen ekuilibra te tjere ne sistemin diellor. Nuk duhet te jemi kaq egoiste pervazive, nuk varet Universi prej nesh, por jemi ne nje parazit i parendesishem dhe katastrofikisht i vogel ne barkun e Universit, qe shfrytezojme sa me teper momentet e qeta te gjumit te perkohshem ne kete zone te caktuar ne kete moment te caktuar, dhe kur zorres se trashe Universale nuk i vjen per t'u cliruar.

Ketu nuk kemi te bejme me Allah apo me ndonje kujdes te vecante. Thjesht keshtu eshte ambienti, dhe ose i pershtatesh, ose nuk ekziston fare. Eshte kaq e thjeshte.

Une, kur nuk *vezhgoj* per te kuptuar Universin dhe vendos te argetohem duke *medituar* per ekzistencen e nje krijuesi, vetem cimentoj perfundimin (objektiv dhe si rrezultat i analizes se vezhgimeve) se eshte komplet i panevojshem dhe pa vend, si nga dega e sakte shkencore e logjikes (logjike e rangut te pare duke u marre sikur vetem me variabla atomike ne formen e predikateve statike, pa kaluar ne nivele me te larta ku predikatet vete jane te perbere nga ekuacione logjike, ne rastin ekstrem rekursive) ashtu dhe nga dega tjeter e sakte shkencore e probabilitet-statistikes.


Gurax,

Me thene te drejten nuk e lexova gjithe postimin tend. Eshte shume i gjate. Eshte i mbytur ne fjale boshe te cilat pervec krijimit te fjaleve boshe nuk kane ndonje vlere tjeter.

Asnje debat apo argument nuk ka vlere neqofte se ai nuk ka rezultat.

Rezultati eshte KONKLUZIONI.

Qe ti te arrish ne nje konkluzion atehere ti duhet te bazohesh tek berthama e titullit te Zotit Ymer Prizreni qe sherben si teza.

Teza dhe antiteza.

Argument - Kunderargument.

Pikenisja do te ishte se cfare nenkupton fjala MEDITIM.

A je ne gjendje te me japesh nje pergjigje?


Adea
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
4,513
Reaction score
570
Points
113
Re: Përgjigje e: Meditimi rreth Universit për ta kuptuar ekzistimin e Krijuesit.

Galaktikat

Në qiell gjenden qindra miliardë galaktika që mund të shikohen me anë të teleskopëve modernë.Galaktika është bashkësia gjigante e yjeve që përmban në vete nga dhjetë milion deri në një miliard yje dhe mbetjet e materieve bruto të këtyre yjeve.17 Galaktika e Kashtës së Kumit brenda së cilës gjendet edhe sistemi diellor është vetëm njëra prej këtyre galaktikave.Bashkësitë që kanë qindra apo mijëra galaktika quhen bashkësi galaktike.Ndërsa bashkësitë që formohen prej tyre quhen super-bashkësi galaktike.

Galaktika e Kashtës së Kumit brenda së cilës gjendet toka ku ne jetojmë dhe afërisht 30 galaktikat që ndodhen rreth nesh formojnë një bashkësi të vogël që quhet Bashkësia Galaktike e Tokës.Bashkësia galaktike Virgo njëra nga bashkësitë galaktike që ndodhet pranë nesh në një largësi afërsisht 65 milion vite drite përfshin përafërsisht 2000 galaktika.Një super-bashkësi përfshin dhjetëra bashkësi galaktikash dhe ka një diametër 100 milion vite-dritë.


Ky eshte nje fragment nga postimi nr 4.


Nuk quhet Galaktika e Kashtës së Kumit por quhet RRUGA E QUMESHTIT.
Edhe pse nuk e di se nga e ke gjetur kete emer prapeseprape gabim e ke shkruar sepse duhej shkruar: Galaktika e Kashtes se Kumtrit!
Kujdes me disa gjera, sepse dicka e mesuar gabim eshte me keq sesa dicka e pamesuar fare! ;))

Baba nga Durresi,

Po te drejtohem ty per arsye te fuqise se madhe arsyetuese te mendjes tende.

Pervec atyre rasteve kur ti paraqitesh i intoksikuar cdo postim tjeter i joti eshte i nje niveli te larte.

Analiza jote si dhe menyra e parashtrimit te pyetjeve behet ne nje menyre te tille qe te ben te reflektosh.

Pervec kesaj, miresjellja qe ti tregon ndaj te gjithe anetareve te forumit edhe pse shpeshhere i konfrontuar apo provokuar prej disa prej tyre eshte per t'u patur zili. Uroj te mos jesh vene ne nje pozite vulnerable te cilen une mund t'a zgjidhja pa problemin me te vogel. Nje pozite e tille mund te te beje qe ti t'i thuash derrit daje.

Per sa i perket ceshtjes se ngritur mbi galaktikat, lejome te them se gabimet ne lidhje me interpretimin qe i behen nuk jane gabime. Sepse cdo gje eshte e ngritur mbi nje "GABIM".

Lejome te te bej te imagjinosh nje dyqan akuariumesh. Ata jane vene ne rafte perbri njeri tjetrit dhe siper njeri tjetrit. Siper cdo akuariumi eshte nje perde e hirte e pangjyrte e qendisur me planete dhe yje dhe galaktika.

Dhjete akuariume te pavarur nga njeri tjetri mund t'i mbuloj me te njejten perde per te pare menyren se si peshqit brenda tyre e interpretojne ate.

Sigurisht qe konkluzionet dhe interpretimet dhe sidomos emerimi i tyre do te ishte i ndryshem.

Interpretimi mbi dicka ekzistuese ne natyre nuk eshte i gabuar.

Ajo qe eshte e gabuar eshte sjellja e njeriut kundrejt krijimit dhe kundrejt njeriut.

Lejome gjithashtu te them se akuariume te tjere jane te mbuluar me te tjera lloje perdesh ku planetet dhe cdo gje tjeter eshte konceptuar krejt ndryshe.


Pra krijuesi i vertete krijon gjithe keto bote dhe e vetmja gje qe kerkohet prej jush eshte te dashuroni boten ku jetoni ne menyre qe te kaloni ne bote me te mira.


Adea
 
Last edited:

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
4,513
Reaction score
570
Points
113
Re: Përgjigje e: Meditimi rreth Universit për ta kuptuar ekzistimin e Krijuesit.

Sihana, ne faqen e pare kam shkruar pikerisht disa 'pse?', bazuar ne ato 'fakte' qe solli vete shkruesi origjinal, qe studimi i Universit NUK con ne perfundimin e ekzistences se nje krijuesi.

Anthropic Principle?
Ne formen e pergjithshme, Anthropic Principle flet qe analiza e faktoreve qe kane cuar ne nje gjendje te caktuar, detyrimisht duhet te coje ne perfundimin qe keta faktore jane te favorshem per te arritur ne gjendjen ne fjale. Ou? Mrekullia vete! :p
Ta permbledhim kete Anthropic Principle, te thjeshtuar dhe per femije. Me nje analogji, sipas ketij principi kemi qe dikush sapo zgjohet fillon te mendoje: Une tashti jam ketu, ne krevat, sapo u zgjova. Nese nje faktor do te kishte qene ndryshe, une nuk do te kisha fjetur: mund te kishte rene termet, mund te kishte patur nje shtrengate, mund te kishte trokitur ne dere nje lypes apo nje deshmitar i Jehovait, mund te me kishte zene etja, mund te me behej cici, mund te kisha vape, mund te kisha ftohte, mund te kisha pare nje enderr te keqe... Ka aq shume faktore qe nuk lejojne dike te flere. Une qe fjeta, detyrimisht duhe te kete nje force madhore qe me liron rrugen nga tere keto pengesa, ka nje force madhore qe te tere keta variabla i rregullon fiks qe une te fle dhe sikur vetem njeri te mos ishte ne harmoni, gjumi im s'do te ekzistonte."

Dhe kjo lloj analize, eshte per ty nje "FAKT" per ekzistencen e nje krijuesi dhe dirigjenti kozmik? Ti e ke te qarte cfare quhet me konsensus linguistik fakt?... apo duhet ta rishprehim qe mos flasim une per dardha dhe ti per rrush?

Edhe filozofine nuk e bejne dot te tere. Te tere mund te kujtojne se e bejne, por pikerisht se eshte shume fjale fjale fjale, eshte krijuar bindja qe po fole shume detyrimisht ke te drejte. Shumica thjesht flasin budallalleqe dhe e quajne filozofi... nuk ka dale kot shprehja "Boll filozofove."

Gurax,

I vetmi "talent" qe mund te keni eshte durimi per te lexuar dhe studjuar. Kjo thene, lejome t'ju them se ajo qe ju kuptoni eshte bernut. Rien. Nothing.

Pse? Sepse ju nuk dini te jepni shembuj per te mbeshtetur nje teori te cilen nuk e keni konceptuar ju.

Jo vetem nuk mund te jesh origjine e nje ideje POR edhe nuk keni aftesi per te kuptuar ate.

Me fjale sofiste ngaterrestare ju nuk mund te arrini ne konkluzione te drejta per te kuptuar natyren e KRIJUESIT.

Per sa i perket parimit te siperpermendur lejome, ju lutem, t'ju jap nje shembull.

Sic lind femija me dhimbje po ashtu edhe nje ide madheshtore. Edhe pse rezultati eshte FAVORIZUES ato elemente te cilat sollen kete rezultat jane JOFAVORIZUESE.

Duke e ditur se rezultati i nje eksperimenti ndryshon ne qofte se ti ndryshon elementet e eksperimentit dhe mbi te gjitha njesine matese atehere sa do e dhimbshme dhe sado jofavorizuese te jete prekja me dore e ketyre ingredienteve te eksperimentit, une nuk kam zgjidhje tjeter vecse te mos e ndryshoje ate.

Adea
 
Top