• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Mjekesia & Sherbimi

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
5,271
Reaction score
270
Points
83
Location
Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak d
A duhet te bejne analizat e SIDES i gjithe stafi mjeksor pa perjashtim? Mora shkas nga infektimi I nje femije ne spitalin pediatrik para 7 vitesh ( pasqyruar ne tv klan emisioni stop ) dhe thashethemve qe shume infermier, e jane te infektuar me SIDE prane spitalit universitar NENE TEREZA Tirane.
 

IronMan

Kindda Hero
Anëtar
Apr 12, 2013
Postime
1,357
Reaction score
173
Points
63
Location
Marvel Universe
Iron nuk e di si jane infermjeret aty, por ketu jane ti pushkatosh.. Shumica e komplikacioneve vjen prej tyre. E bejne punen sa per te thene dhe jo si duhet, as nuk e respektojne kushtet aseptike... Shumica e perfuzioneve infektohen.. Ti i thua te beje nje hemokulture, ajo as nuk e dezinfekton vendin e shpimit dhe kur te vjen rezultati pozitiv ne 4mikrobe, ecbu gjithmone jane poz me polimikrobiene... Ngaterrojne ilacet nga nje pacient ne tjetrin.. Ka pacient qe jane ne izolement psh à clostridium difficile, ato nuk respektojne dhe perhapet infeksioni ne te gjithe katin.. Lufte tere diten, duhet tu rrishe si xhandari nga pas, por eshte e pamundur tere kohes.. Ti u thua shefes se tyre, por asgje nuk ndryshon.. Vecse i heqin nga nje vend dhe i cojne ne nje vend tjetër, por pas nje periudhe kohe vijne prap...
Ketu mundohen sipas mundesive dhe per disa gjera nuk u ve dot faj sepse nuk jane kushtet. Ka shume mangesi keshtu qe nuk mund te besh krahasimin me ato andej. Nga ana teorike cdo gje duket bukur e mire sepse shperndahen letra e postera etj si duhet me shmang infeksionet nozokomiale por pastaj kur kthehen tek aplikimi fillojne mungesat qe me dorezat e per te mos folur me teper.
Gjithashtu ke disproporcion mes raportit infermier/pacient ku raporti shkon ne 1 infermier per 10 paciente per te mos thene qe mund te gjesh edhe raport 1 infermier per 20 paciente. Tani mendo ti besh terapine 20 pacienteve dhe nderkohe te ruash te gjitha normat dhe mundesisht te perfundosh brenda turnit tend.
Thene te gjitha keto, eshte e veshtire tu ngjisesh nje faj qe te jete i drejtperdrejt i tyre
 

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
5,271
Reaction score
270
Points
83
Location
Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak d
Kam që mga ora 20.00 në radhë tek pediatria e fëmijëve.
E pafalshme të shohësh se si fëmijë me të vjella dhe tempraturë kanë mbushur korridorin.
Kur erdha kisha 100 pacientë të vegjël që prisnin radhën, në këto momente kam dhe 25 fëmijë të tjerë.
Kurrë shërbim më të varfër dhe të pajutifikueshëm nuk kam parë tek Pediatria.
Nuk ka justifim për këta drejtues të Q S U T.
E pafalshme.
 
Last edited:
Top