• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Mjeket shqiptare e cojne vajzen shqiptare drejt vdekjes me nga keq mjekimi

Kasëmi

MJ
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
1,532
Reaction score
170
Points
63
Per mendimin tim u duhet publikuar surrati emri dhe mbiemri dhe keshtu duke i evituar ikin vete dhe vleresohet mjeku i vertete...
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
1,530
Reaction score
32
Points
48
mjeket ne shqiperi, me aq sa kam pare dhe krahasuar edhe me kendej, nuk jane te paafte, perkundrazi, mirpo kane nje te keqe, se po nuk iu dhe bakshish, te lene ne meshire te fatit,
 

Demo Labi

Hajdut Zemrash!
Anëtar
Feb 28, 2015
Postime
1,339
Reaction score
51
Points
48
Location
Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Ashtu eshte, jane pizmatar te medhenj shejtanet. Le ca thone keta, jane te zotet shejtanet.

Kam njohur une nje shejtan doktor, doktor Zenelin, qe e blente qumeshtin gjithmon tek une. Shume i mencur rufiani. "Demo e blej qumeshten gjithmon tek ty, se ti i lan duart, keta shejtanet e tjere nuk jane si tyja. Shiko si i kane duar te gjithe pis me qumesht, vetem ti i ke te pastra". Me kuptoi menjehere shejtani qe une jesha me kulture dhe i laja duart, nuk i mbaja duart me qumesht. Une i laja duart me shurren e lopeve a derbadh. Nuk pertoja sic pertonin ata shejtanet e tjere. Skeshte uje ne stall dhe i mbanen duart pa lare. Une kapja lopen pe bishti dhe ajo leshomtr ujen. Jeshte pak i ndenjur ne ngjyre te verdhe dhe vinte ere, po punen e bente. Akiu qe te thom te drejten jeshte me i paster se une lante dhe syte atje.

Ja keshtu... Jane shume mencur keta doktorat tane.
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
6,183
Reaction score
714
Points
113
Keta plehra mjeke po ikin nga Shqiperia dhe po na vijne ketej neper Gjermani/France etj etj..
Pasi po marrin ne qafe shqiptaret, duan te marrin ne qafe edhe te huajt me duket…. :unsure: -hug-
Shume gjynaf te vjen per te huajt edhe ty ?...lol

Nese edhe aty ku shkojne mjeket shqiptare, shteti ehste si ktu, mire bejne, por sma mwrr mendja se trajtohen si mjeket vendas aty ku shkojne...

Dont worry,...
 

IronMan

Kindda Hero
Anëtar
Apr 12, 2013
Postime
1,380
Reaction score
206
Points
63
Location
Marvel Universe
Rasti vertete i dhimbshem dhe nuk ja uroj askujt. Duke qene se nuk kemi dyshime qe nje diagnoze jo e sakte con ne pasoja te tmerrshme, do doja ta analizoja situaten ne nje pikepamje tjeter. Nje profesor i fakultetit nje here e filloi nje leksion duke thene “Mjekesia nuk eshte shkence por bazohet ne fakte shkencore”. Dmth nuk kemi te bejme me shkence ekzakte por ecen mbi statistika (cdo recete qe merrni bazohet ne faktin qe ne 100 paciente, te pakten 95 kane pasur rezultat per ate situate klinike. Ne nje moment te pare, mjeku nuk do te ndikohet nga ato 5 raste ku nuk ka pasur rezultat edhe pse mund ti mendoje dhe te zhvilloje nje strategji se si do sillet nese do jete ne ato 5 raste)
Pyetja qe une parashtroj eshte: Sa eshte mundesia qe nje kuader malinj kanceri gjiri te keqinterpretohet si fibroadenome? Keto raste ndodhin vetem tek ne apo jane te dokumentuara edhe ne studime?
E bej kete pyetje sepse jane pikerisht keto raste te keqinterpretuara qe cojne ne nje permiresim te protokolleve udhezuese per diagnoze. Dmth ketu kemi te dhena qe mjeku ka neglizhuar apo eshte evolucioni klinik qe ka nxjerre ne pah nje gjendje qe me pare nuk ishte i tille ose shume here me i zbehte?

Pergjigja mund te hape nje diskutim te gjere mbi cdo patologji (edhe per nje grip te thjeshte qe ben deri ne rreth 600.000 viktima ne vit ne gjithe boten, mos flasim per diagnoza te tjera me te renda). Edhe nje here, nuk po vendos ne dyshim qe nje diagnoze e gabuar eshte katastrofike aq me teper per diagnoza si kanceri qe sinqerisht eshte bere si grip per sa po has ne eksperiencen klinike
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
10,517
Reaction score
926
Points
113
Meqe ra dhafi, por preferohet te shikohet nga xhirmonfolesit ne linkun ne vijim kongresi online i kancerit, qe preferohet ne fakt per mjeke, por edhe te interesuar tjere, ku dhafosin 20 Experte te semundjeve te kancerit, profesore univerziteti.

U lajmerova te percjell punimet e kongresit unllajne 🤔

 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
10,517
Reaction score
926
Points
113
Meqe ra dhafi, siç e shkruajta me heret, po e sjelle nje pjese te asaj qe lexova dhe me titull: 5 gjerat per kancerin te cilat mjeku jot duhet ti dije !

ne mungese kohe, nuk mund ta plasoj nga xhirmonishtja - ne shqipe, megjithate Guuuuguuuuuljaaaaaaaaa perkthyesja e qane fare, per keta te tjeret, ndersa xhirmonkat e lexojne edhe keshtu.
 

Attachments

Demo Labi

Hajdut Zemrash!
Anëtar
Feb 28, 2015
Postime
1,339
Reaction score
51
Points
48
Location
Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Rasti vertete i dhimbshem dhe nuk ja uroj askujt. Duke qene se nuk kemi dyshime qe nje diagnoze jo e sakte con ne pasoja te tmerrshme, do doja ta analizoja situaten ne nje pikepamje tjeter. Nje profesor i fakultetit nje here e filloi nje leksion duke thene “Mjekesia nuk eshte shkence por bazohet ne fakte shkencore”. Dmth nuk kemi te bejme me shkence ekzakte por ecen mbi statistika (cdo recete qe merrni bazohet ne faktin qe ne 100 paciente, te pakten 95 kane pasur rezultat per ate situate klinike. Ne nje moment te pare, mjeku nuk do te ndikohet nga ato 5 raste ku nuk ka pasur rezultat edhe pse mund ti mendoje dhe te zhvilloje nje strategji se si do sillet nese do jete ne ato 5 raste)
Pyetja qe une parashtroj eshte: Sa eshte mundesia qe nje kuader malinj kanceri gjiri te keqinterpretohet si fibroadenome? Keto raste ndodhin vetem tek ne apo jane te dokumentuara edhe ne studime?
E bej kete pyetje sepse jane pikerisht keto raste te keqinterpretuara qe cojne ne nje permiresim te protokolleve udhezuese per diagnoze. Dmth ketu kemi te dhena qe mjeku ka neglizhuar apo eshte evolucioni klinik qe ka nxjerre ne pah nje gjendje qe me pare nuk ishte i tille ose shume here me i zbehte?

Pergjigja mund te hape nje diskutim te gjere mbi cdo patologji (edhe per nje grip te thjeshte qe ben deri ne rreth 600.000 viktima ne vit ne gjithe boten, mos flasim per diagnoza te tjera me te renda). Edhe nje here, nuk po vendos ne dyshim qe nje diagnoze e gabuar eshte katastrofike aq me teper per diagnoza si kanceri qe sinqerisht eshte bere si grip per sa po has ne eksperiencen klinike
Nuk po flasim per mjeksin objektive por per subjektivizmin njerzor te mjekut. E dime qe nuk jane zoter, as baba Reshati nuk eshte zot. Megjithese ka bere nja dy cudira. Persembull Merjemen qe nuk pillte e mbajti kycur ne Teqe nja dy muaj, e kundoi, a ca i beri atje dhe ne krye te vitit polli shejtania.

Kete na nga fshati e kuptojme me mire me ate shenbullin e Maliqit, qe luan me ligjin, qe here e perdor si shkop per te goditur e here si dore per te ferkuar.
Dhe keta meliqerit e mjeksis kur u nep para e perdorin si dore per te ferkuar mjeksin, kur nuk u nep para e perdoren si shkop mjeksin per te goditur dhe per te qortuar pacientet e shkret. I qortojne duke i vdekur.

Na e dime sa e zonja eshte mjeksia dhe deri ku mund te arrij, por nuk dime se sa te zotet jane mjeket dhe deri ku arrin meskiniteti i tyre. Per ata po llafosem, jo per mjeksin. Per subjekten njeri, qe eshte nga ato qenie qe kerkon te mbushi mendjen qe ngjyra qe shekon eshte e bardhe dhe mos tu besojme syve qe informacionin objektiv na e japen per ngjyre te zeze.
 

Kasëmi

MJ
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
1,532
Reaction score
170
Points
63
Demon e kam njohur qe kur ishte njomezak dhe hic i famshem. Ehu sa i di ajo atij nuk i di gjithe Gadishullit pellazgjik. I qendis fjalet si qendisin mjeket vaginat dhe prape u bie me qafe here me kulac e here me kerrbac.
 

The.Mask

Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
507
Reaction score
18
Points
18
Location
Dibër
mjeket ne shqiperi, me aq sa kam pare dhe krahasuar edhe me kendej, nuk jane te paafte, perkundrazi, mirpo kane nje te keqe, se po nuk iu dhe bakshish, te lene ne meshire te fatit,
Nuk ka rendesi kjo qe thu ti.

Patjeter qe ka plot mjek te paafte por kjo qe thu ti asht edhe me keq.

Te besh keqmjekim me vetdije eshte katastrofe.

Duhen denu mejhere me pushkatim.
 

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
5,781
Reaction score
413
Points
83
nuk mund
Shume gjynaf te vjen per te huajt edhe ty ?...lol

Nese edhe aty ku shkojne mjeket shqiptare, shteti ehste si ktu, mire bejne, por sma mwrr mendja se trajtohen si mjeket vendas aty ku shkojne...

Dont worry,...
as nuk me interesojne se si trajtohem nga koleget se jo per tu pelqyer atyre punoj , por me sjellin kenaqesi njerezit me te cilen merrem dhe kur ne fund me falenderojne duke me thene :
merci mon ange gardien
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
12,279
Reaction score
167
Points
63
Nuk e kuptoj si mund te ngaterrohet nje karcinome metaplastike me nje fibroadenome. Ose pjesa e karcinomes e marre me biopsine ka qene vetem pak qeliza (megjithese dyshoj) ose kane ngaterruar pacienten...
 

IronMan

Kindda Hero
Anëtar
Apr 12, 2013
Postime
1,380
Reaction score
206
Points
63
Location
Marvel Universe
Nuk e kuptoj si mund te ngaterrohet nje karcinome metaplastike me nje fibroadenome. Ose pjesa e karcinomes e marre me biopsine ka qene vetem pak qeliza (megjithese dyshoj) ose kane ngaterruar pacienten...
1.

2.
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
12,279
Reaction score
167
Points
63
E kisha fjalen per biopsine, pra diagnozen perfundimtare. :)
Ne vetrino eshte pothuajse e pamundur te ngaterrohen keto dy diagnoza.
 

Demo Labi

Hajdut Zemrash!
Anëtar
Feb 28, 2015
Postime
1,339
Reaction score
51
Points
48
Location
Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Diagnoza shqip do te thot thjeshtim.
Jo me kot eshte vendosur ky term per gjetjen e nje semundje. Sepse semundjet jane te shumta dhe kane simbtoma te ngjashme. Prandaj per gjetjen perfundimtare te semundjes qe ne vuajm shkohet me thjeshtim, pra duke eleminuar nje nga nje semundjet me sindroma te ngjashme. Per kete sherbejne analizat, per te kristalizuar dhe lehtesuar thjeshtimin e semundjeve.

Diagnozat nuk ngaterrohen. Diagnozat dalin per eksluzione(thjeshtimi). Kur nuk je i sigurt per diagnozen behen analiza suplementare derisa te skarcosh diagnozen dyshuese.

Diagnoza jepet ne fund. Pra eshte nje perfundim i pa revokueshem. te japesh diagnoze te gabuar do te thote pa aftesi.
 

Demo Labi

Hajdut Zemrash!
Anëtar
Feb 28, 2015
Postime
1,339
Reaction score
51
Points
48
Location
Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Demon e kam njohur qe kur ishte njomezak dhe hic i famshem. Ehu sa i di ajo atij nuk i di gjithe Gadishullit pellazgjik. I qendis fjalet si qendisin mjeket vaginat dhe prape u bie me qafe here me kulac e here me kerrbac.
Shejtan ke qene qe i vogel ti...
E mban mend kur ia kerkuam qe te dy Buqes se Kalemit dhe ajo ma dha mua, nuk ta dha ty? Dhe ti nga inati vajte i re me dore si i cmendur gjithe naten deri sa e theve porten e shtepise se Kalemit... pse ma shiti mua e nuk ta shiti ty shelegun?

Edhe sot me kujtonet shelegu i saj. Era trendelin vinte. Dhe ma dha falas shejtania. Me nje pal brek e kembeva.
Shejtan i madh ke qene ti... Sa qef kishe ti bie me dore ter naten portes se Kalemit.
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
12,279
Reaction score
167
Points
63
Diagnoza shqip do te thot thjeshtim.
Jo me kot eshte vendosur ky term per gjetjen e nje semundje. Sepse semundjet jane te shumta dhe kane simbtoma te ngjashme. Prandaj per gjetjen perfundimtare te semundjes qe ne vuajm shkohet me thjeshtim, pra duke eleminuar nje nga nje semundjet me sindroma te ngjashme. Per kete sherbejne analizat, per te kristalizuar dhe lehtesuar thjeshtimin e semundjeve.

Diagnozat nuk ngaterrohen. Diagnozat dalin per eksluzione(thjeshtimi). Kur nuk je i sigurt per diagnozen behen analiza suplementare derisa te skarcosh diagnozen dyshuese.

Diagnoza jepet ne fund. Pra eshte nje perfundim i pa revokueshem. te japesh diagnoze te gabuar do te thote pa aftesi.
Jo gjithmone eshte keshtu ne mjekesi...edhe ne kuadrin e diagnozes perfundimtare, dmth histologjike, ka diagnoza te veshtira qe jane te veshtira te diferencohen, por ne kete rast karcinome metaplastike vs fibroadenome diferencimi eshte i menjehershem.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,766
Reaction score
1,092
Points
113
lexova nje shkrim por nuk e shenova se ku.
Ishte KJO....Serbia domatet i importonte nga Shqiperia.
 

Kasëmi

MJ
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
1,532
Reaction score
170
Points
63
Shejtan ke qene qe i vogel ti...
E mban mend kur ia kerkuam qe te dy Buqes se Kalemit dhe ajo ma dha mua, nuk ta dha ty? Dhe ti nga inati vajte i re me dore si i cmendur gjithe naten deri sa e theve porten e shtepise se Kalemit... pse ma shiti mua e nuk ta shiti ty shelegun?

Edhe sot me kujtonet shelegu i saj. Era trendelin vinte. Dhe ma dha falas shejtania. Me nje pal brek e kembeva.
Shejtan i madh ke qene ti... Sa qef kishe ti bie me dore ter naten portes se Kalemit.
O Demo, e dija qe te vinte plaku te lexoje perrallat e Harry Potterit, por ajo sharbajga e Buqes te kish bere magji dhe vajti me ty nga xhelozia se e dinte mire qe une keshjam 3 te perhershme dhe kater te perkohshme ne ato kohera.... nuk na linin te punonim me duar aheraj se jeshem fis oxhak dhe besnike te partise e keshillave popullore... imagjino, vetem per nje pale breke ta dha shelegun e prandaj te dhac borxh 5litra vajguri qe te hiqje morrat se s'doja ta beja pis bicakun
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
10,517
Reaction score
926
Points
113
lexova nje shkrim por nuk e shenova se ku.
Ishte KJO....Serbia domatet i importonte nga Shqiperia.
Po, po bile me tregonte vedhaja mua, qe veren e kaluar, prodhuesit serbe, shanin Albania çipko majko domato prodhuesit 🤣 se u kalben produktet e fshatarave domatokultivues serbe. Sepse qendrat e medha tregetare e blenin me shumice nga Ollbenia.

Jo, po veja llogarine e shengenes, pra edhe ato te vetmet qe i eksporton i shet me gjysem çmimi edhe flasin per perfitime te medha ne Badhkan Schengen Zone 🤔

Thuaj, qe nuk eshte ate Tumanen, me e nxene llajf me e pordhosur surratit 🤭 ``fumato``
 
Top