• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Në 75 vjetorin e "Rilindjes", gazetës së parë shqipe në Kosovë

Gi de Masha

V.I.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
14,095
Reaction score
796
Points
113
Location
Danimarkë
75 vjetori i gazetës “Rilindja”Dje, më 12 shkurt u bënë 73 vjet, kur për herë të parë u botua gazeta në gjuhën shqipe “Rilindja”, e cila fillimisht ishte e përjavshme.
Numri i parë i gazetës doli më 12 shkurt 1945 në Prizren, ku pas numrit të 60-të, gazeta fillon të shtypet në Prishtinë.
Gazeta së pari shtypej si e përjavshme, nga qershori i vitit 1948 filloi të shtypet dy herë në javë, kurse nga nëntori i vitit 1958 filloi të dal si e përditshme.

Më 7 gusht 1990 u mbyll nga administrata e pushtuesit serb.

Në atë ditë gushti të vitit 1990, forca të mëdha policore serbe, të armatosura, hynë në selinë e redaksisë, në katin e pestë të Pallatit të medieve, ku tani gjendet një pjesë e Qeverisë së Republikës së Kosovës, dhe nga redaktorët e gazetarët kujdestarë kërkoi që ditën e nesërme të mos botohet gazeta.

Punëtorët e “Rilindjes” e kundërshtuan këtë akt urdhërues të policisë dhe vazhduan me përgatitjen e numrit duke shënuar edhe lajmin për hyrjen e dhunshme të policisë serbe.

Pastaj shkuan në shtypshkronjë për të përcjellë procesin e botimit të gazetës. Por edhe këtu, në kohën kur gazeta po futej në rotacione me të gjitha kronikat e asaj dite që kishin ndodhur në Kosovë, erdhi policia serbe dhe forcërisht ndaloi botimin e gazetës.

Por, vetëm pas katër ditësh, gazetarë dhe punëtorë të Rilindjes e të revistave të tjera të kësaj shtëpie rinisën botimin e “Rilindjes” me emra të tjerë botimesh, që nuk përfshiheshin në vendimin e Qeverisë së Serbisë që ndalonte dhe sanksiononte penalisht botimin. Kështu gjatë javës një ditë dilte me emrin “Fjala”, pastaj “Shkëndija”, “Zëri i rinisë”, “Pionieri”, “Gazeta e pionierit”, madje edhe me emrin “BAT” , për t’u ndalur një ditë në emrin “Bujku”, po ashtu gazetë në kuadër të shtëpisë gazetaro-botuese “Rilindja”.

Këto revista që u bënë gazeta dhe që u shndërruan një alternativë të re të “Rilindjes”, u botuan deri në janarin e vitin 1991, kur nisi të botohej gazeta e përditshme “Bujku”.

“Bujku” me disa ndërprerje të shkurta u botua deri në fund të vitit 1998.
Nga viti 1992 nisi botimi i “Rilindjes” në Zvicër e më pas edhe në Shqipëri, për të vazhduar deri me çlirimin e vendit, qershor 1999.
Në vitin 1999, më 22 shkurt, Rilindja, gjatë luftës u botua deri në vigjilje të bombardimeve NATO-s, më 24 mars 1999. Kjo është periudha kur në krye të saj u emërua kryeredaktor Binak Kelmendi.

Pas përfundimit të luftës, në korrikun vitit 1999, Rilindja filloi sërish të dalë në Prishtinë, por për shkak të keqmenaxhimit, ajo pas një kohe u mbyll.
Lokalet e “Rilindjes”, sikur dhe lokale të revistave e gazetave të tjera në ish-Pallatin e Shtypit, tash janë seli të disa ministrive të Republikës së Kosovës, ndërsa shumë punëtorë të tyre presin një përgjigje ose nga Qeveria e Kosovës ose nga Agjencia kosovare për privatizim.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
 
Top