• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Në cilin vënd mund të bësh më shpejtë 1 milion dollarë ?

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
7,733
Reaction score
648
Points
113
Location
Sipas përllogaritjeve të ‘The Economis’t, një milion dollarë bëhen më shpejt në Luksemburg, në Zvicër dhe Islandë, ku duhen mesatarisht 16 vite. Më pas renditen Shtetet e Bashkuara të Amerikës me rreth 17 vite, Holanda dhe Danimarka me përkatësisht 19 vite.

Në Austri dhe Belgjikë duhen rreth 20 vite për të bërë një milion dollarë.

Në shtetin gjerman, me pagën mesatare, një milion dollarë mund të bëhen për 21 vite, ndërsa në Francë dhe në Angli do të duhen rreth 23 vite. Kurse në Itali, do të duhen mesatarisht 27 vite dhe Greqi 38 vite.

Më shumë kohë për të realizuar milionin e parë duhen në vendet e lindjes. Në vendet baltike duhen rreth 41 vite, shkruan Monitor.

Ndër vendet anëtare të Bashkimit Europian, Rumania dhe Bullgaria kërkon më shumë kohë për të bërë një milion dollarë. Në Rumani duhen afërsisht 75 vite, ndërsa në Bullgari 1 shekull e 26 vite.

Në vend të fundit është Armenia, ku krahasuar me një vit më parë një individi do t’i duhen dy shekuj e 39 vite nga dy shekuj e 15 vite, ndërsa Shqipëria llogaritet me plot 143 vite për tu bërë milioner!

EE5CAAAB-C0F1-4E5E-9E05-4CD953513411.jpeg
 

Jolene

VIP (very ignored person)
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
16,965
Reaction score
560
Points
113
Une po vij ke ju, e vendosa.
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
19,163
Reaction score
1,443
Points
113
Ku në ZHvicër apo në Shqipëri?
Ne doganen e Tiranes apo te Durresit, se kaq di une. Per te tjera dogana te Shqiperise nuk flas dot. Lol
 
Last edited:

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
27,153
Reaction score
1,061
Points
113
Location
ne NYC
Ne nderrmarrjen rruga-ura te Ri-pjelljes ose Ri-pjerdhjes........🤘
 

AAO

Against All Odds
Anëtar
Feb 18, 2011
Postime
5,188
Reaction score
383
Points
83
Si i bejne llogarite kto të the economist?

143 vjet i bie te kursesh nga 7000 eur ne vit per te kap 1 milionshin , kur nderkohe rroga vjetore po te kapesh nje mesatare 500 eur ne muj kap max 6000 eur ne vit 🤔?
 

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,148
Reaction score
767
Points
113
Accumulating $1 million in retirement savings is symbolic, even if it means different things to different people.
It represents an aspirational amount of wealth to some, financial security to others or a milestone on the way to greater savings still. Of course, in a nation where 44 percent of the population does not have $400 saved for an emergency expence , reaching $1 million may seem unimaginable.

The New York Times Nov. 24, 2017 .

FAZIT......Der durchschnittliche US-Millionär wird dies im Alter von = 59,3 Jahren.

PS....metodat,shpikjet,kursimet,investimet i dine ekonomistet.
 

Zana

e....Thjeshte
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
27,080
Reaction score
1,262
Points
113
In ur mind .. the fasted and guaranteed. :p
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
7,982
Reaction score
740
Points
113
Sipas përllogaritjeve të ‘The Economis’t, një milion dollarë bëhen më shpejt në Luksemburg, në Zvicër dhe Islandë, ku duhen mesatarisht 16 vite. Më pas renditen Shtetet e Bashkuara të Amerikës me rreth 17 vite, Holanda dhe Danimarka me përkatësisht 19 vite.

Në Austri dhe Belgjikë duhen rreth 20 vite për të bërë një milion dollarë.

Në shtetin gjerman, me pagën mesatare, një milion dollarë mund të bëhen për 21 vite, ndërsa në Francë dhe në Angli do të duhen rreth 23 vite. Kurse në Itali, do të duhen mesatarisht 27 vite dhe Greqi 38 vite.

Më shumë kohë për të realizuar milionin e parë duhen në vendet e lindjes. Në vendet baltike duhen rreth 41 vite, shkruan Monitor.

Ndër vendet anëtare të Bashkimit Europian, Rumania dhe Bullgaria kërkon më shumë kohë për të bërë një milion dollarë. Në Rumani duhen afërsisht 75 vite, ndërsa në Bullgari 1 shekull e 26 vite.

Në vend të fundit është Armenia, ku krahasuar me një vit më parë një individi do t’i duhen dy shekuj e 39 vite nga dy shekuj e 15 vite, ndërsa Shqipëria llogaritet me plot 143 vite për tu bërë milioner!

View attachment 27728
Shumë gjëra paska ky në fotografi. Po një palë çorape nuk paska? ``fumato`` -qesh-
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
7,869
Reaction score
491
Points
83
Location
zemra e alpeve Österreich
Ja kane fut kot kta t'hujt...
Shqipnia esht vendi ku bohen paret mer babe...
Ato ekonomistat e huj nuk e din qe ne Shqipni ngrysesh me triko leshi dhe diten e neserme gdhihesh me vila e fuoristrada me xhoma te zi 😂😂😂.
 

Leaf

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 20, 2011
Postime
13,856
Reaction score
383
Points
83
Ore per t’u bere behen , po a arrihet te ruhen si kursime eshte puna

T’u ly shpia i bon kur te duash apo jo @YOKO :p
 

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
5,703
Reaction score
320
Points
83
shyqyr qe qenka ne dollare se me euro eshte me veshtire akoma ;)
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
10,187
Reaction score
556
Points
113
Ja kane fut kot kta t'hujt...
Shqipnia esht vendi ku bohen paret mer babe...
Ato ekonomistat e huj nuk e din qe ne Shqipni ngrysesh me triko leshi dhe diten e neserme gdhihesh me vila e fuoristrada me xhoma te zi 😂😂😂.
Po qfare Zhvicrra 🤣 miluner behesh ke Odhbenia, tu Kusova e qashtu rrumpadhe vendesh, vetem te kesh çasje ne wifiiine e atyre Bandave qe shesin mallin e kerkuar ne kohen e duhur dhe me çmimin, qe as vete nuk i din vleren.
 
Top