• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Në Pritje të Sinodit të KOASH për vlerësimin e Figurave shqiptare të Orthodoksisë

pirro

Anëtar
Anëtar
Dec 2, 2017
Postime
66
Reaction score
4
Points
8
Location
Tirane
Në vazhdën e ngjarjeve të rëndësishme me anë të të cilave Komuniteti orthodox përkujtoj martirët, shënjtorët dëshmorët çod ditë të vitit përkatësisht sipas kalendarit lindr bizantin mund të vërehet vetëm një problem që shumë kujt mund të mos i bjerë në sy por që fakti përbën një mangësi të madhe për një Kishë Autoqefale e cila ka 96 vjet e krijua nga imzot Fan Noli i cili u zgjodh Kryepeshkop më (21/11/1923-1924) datë , e cila mund të quhet zyrtarisht si ditlindja e KOASH-it dhe dita e ndajes zyrtare nga kisha byzantine e greke.
Pavarësisht marrjes së Tomosit më 1937 nga i dërguari shqiptar Kryepeshkopi Kristofor Kissi e cila quhet sot nga Kisha jonë si datë zyrtare, në fakt është Fan Stilian Noli arkitekti dhe themeluesi i Kishës sonë Autoqefale Orthodokse të Shqipërisë.
Sidoqoftë përveç përkthimeve ekselente të psalmeve fetare nga imzot Fan Noli, përveç fillimit të Predikimit në shqip në të gjitha kishat tona orthodokse, ka mbetur veëm një re e zezë në horizontin e hapur të KOASH: vlerësimi i figurave religjioze Shqiptare dhe i kontribuesve celebritete të intelektualëve shqiptarë që ngritën lart dhe mbrojtën vlerat e krishtërimt në Shqipëri.
Për këtë qëllim intelektualët orthodoksë të Tiranës dhe ish bashkëthemeluesit e KOASHi dërguan Fortlumturië së Tij Anastas një letër që në korrik 2015, në të cilën theksohej që KOASH duhet të ngrinte një Komision për të vlerësuar Fugurat që kanë kontribuar në mbrojtjen, ruajtjen e krishtërimit orthooks dhe të trashëgimisë së orthodoksisë shqiptare, por nuk muarën asnjë përgjigje.
Për këtë arësye një nga bashkëthemeluesit e Lidhjes së intelektualëve Orthodoksë, Prof, Pirro Prifti dha dorëheqjen. Megjithë përpjekjet e vazhdueshme dhe përplasjet me disa nga drejtuesit e KOASH , si i rspektuari Andoni si drejtues në Elbasan, i respektuari Asti me të cilin patëm përplasjet më të ashpra intelektuale aq sa sot na ka mbyllur dhe facebook-un, dërguam dhe një Promemorie KOASH-it për këtë Problem.
Kjo Promemorie e derguar me dt.25 tetor 2018 dhe 2 javë më vonë derguar Patriarkanës së Kostandinopojës z.Bartholomeu, e përsëritur disa herë në facebook-un e intelektualëve të Tiranës, pati një jehonë të madhe në internet dhe atë e kanë parë mbi 50.000 individë jo vetëm orthodoksë por edhe ateiste, katolike, myslimane dhe protestante te Shqipërisë dhe jashtë saj.
Më kritikët kanë qënë çuditërisht disa minoritarë grekë ose më mirë pseudo minoritarë grekë, qëlimet e të cilëve fatkeqësisht dihen por kamuflohen me pretekstin e kritereve të përcaktimit të vlerësimeve të Shënjtorëve, martirëve, hëronjve, dëshmrorëve, kritere që sigurisht KOASH duhet ti respektojë por të përdoren po ashtu si i kanë vendosur shënjtorët e tyre kishat sllave dhe greke orthodokse dhe kisha të tjera lindore të cilat krahas res[ektit dhe nderimit ndaj Shënjtorëve e martirëve të përgjithshëm Orthodokse, - kanë vendosur dhe Heronjtë , Martirët, Oshënarët Dëshmoret e vëndeve të tyre përkatëse, duke dëshmuar se Orthodoksia, krahas qënies si një Religjion gjithëpërfshirës që nuk njeh Etni dhe Rracë por Zotin Jezu Krisht, ka dhe anën e saj patriotike atdhetare duke konfirmuar thënien e Shën Palit se: Predikimi në gjuhë të huaj në një popull që nuk e njeh atë gjuhë është njëlloj si kumbimi i Këmbane bosh e pa kuptim. Pra etnia në këtë rast merr karakter thelbësor në përhapjen e doktrinës së krishtere në gjuhën e mëmës.
Për këtë qëllim Roli i Theofan Stilian Noli ( Mavromati) është Hyjnor.
Idea jonë ka qënë dhe mbetet ne tërrenin e respektimit e ligjeve shtetërore dhe Riligjioze dhe kryesisht në këto pika:
1. Ngritjen e nje Komision te posacem per te vleresuar Figurat e ndritura te Komunitetit Orthodox te Shqiperise. Vleresimi i figurave te ndritura te Orthodoksise se Shqiperise propozojme te behet me dy menyra:
- Ngritjen e nje Muzeumi te “Intelektualeve dhe Klerikeve Orthodoksise qe kane dhene kontribute te shkelqyera per Lirine, Pavaresine e Shqiperise dhe Autoqefaline e Kishes Shqiptare”, mbrojtjen e Krishtërëimit Orthodox ne Shqipëri dhe ruajtjen e Traditave Orthodokse,
- Miratimin e Shënjtërimeve, Martirëve, Dëshmirëve, Oshënarëve, dhe Vendosjen ne Kalendarin Orthodox te ketyre Figurave te ndritura te Orthodoksise se Shqiperise-Arberise dhe Epirit pas paraqitjes së veprave të tyre para Sinodit:
-GJERGJ KASTRIOTI-Skenderbeu si Shenjtor -i Kishës Autoqefale Orthodokse të Shqiperise,
-FAN STILIAN NOLI (MAVROMATI)-Dëshmor i KOASH,
-KRISTOFOR KISSI- Dëshmor i KOASH.
-VISARION XHUVANI-Dëshmor i KOASH,
-PAPA KRISTO NEGOVANI Dëshmor i KOASH
-MIHAL GRAMENO-Dëshmor i KOASH
-AT STATH MELANI -Dëshmor i KOASH
-të tjerë të propozuar nga KOASH
E gjith kjo përpjekje bëhet me qëllim që krahas ringjalljes se Fesë në Shqipëri e për pasojë dhe fesë Orthodokse të shkatërruar pabesisht dhe qëllimisht me dt. 5 shkurt 1967 të gjitha kishat dhe manastiret orthodose të asaj kohe gjithsej rreth 600 ndertesa, orthodoksia në Shqipëri të ketë edhe Heronjtë e saj jo vetëm brënda Shqipërisë por edhe jashtë saj në të cilën jetojnë shqiptarë qofshin ata të krishterë orthodoksë, qofshin abrër të sllavizuar apo të greqizuar, qofshin ata qrbër dhe epirotë të islamizuar.
Ka ardhur koha që të gjithë shqiptarët brënda dhe jashtë vëndit, qofshin ata orthodoksë, ateistë, myslimanë por edhe katolikë e protestantë, të dëgjojnë Predikimin ndaj Zotit në gjuhën Hyjnore shqipe apo arbër&arvanitase.
Të shohim vetëm një rast nga ana e Kishës Orthodokse Autoqefale e Shqipërisë: përse KOASH nuk e ka vlerësuar deri tani kontributin e jashtëzakonshëm të Heroit Kombëtar, Gjergj Kastrioti-Skënderbeu dhe ta vendosë atë jo vetëm në Kalendarin Orthodoks, por edhe në ditët për të përkujtuar çdo vit heroizmin e tij dhe të bashkëluftëtarëve të tij që dhanë jetën për të ruajtur atdheun, dhe religjionin, lrinë.
Por kjo është farë pak në raport me atë që ka dhënë Heroi Kombëtar jo vetëm për lirinë e atdheut por e rëndësishme për komunitetin orthodoks është vlerësimi i kësaj figurë nga KOASH sepse familja Kastrioti njihet si një familje ortodokse, e cila së bashku me popullin e saj me princërit e asaj kohe luftuan kundër pushtuesit osman dhe u përpoqën fort për të ruajtur atdheun dhe fenë.
Si ka mundësi që Kisha Orthodokse Autoqefale nuk vlerëson figurën e birit të saj, i cili luftoi me burrëri me ushtarët dhe me të gjithë popullin e Arbërisë dhe të Epirit kundër pushtimit osman, banorë që ishin me shumicë dërrmuese të ritit lindor, çka e konfirmojnë arbëreshët e italisë, arb-arvanitasit e Moresë pra të Greqisë së sotme, arbërit dhe shqiptarët e Rumanisë dhe të Ukrainës të tërë të ritit lindor orthodoks.
Si ka mundësi që Kisha Orthodokse Autoqefale e Shqipërisë të hezitojë për të vlerësuar në rrugë religjioze ashtu si veproi para 550 vitesh Papa i Romës, Heroin Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, babai i të cilit, Gjon Kastrioti, vëllezërit Reposh dhe Kostandin Kastrioti, janë varrosur në Manastirin e Hilandarit në Malin Athos (Mali i At-it)?
E vështruar nga kjo pikëpamje KOASH nuk ka bërë shumë madje mund të themi se ka bërë pak për Heroin tonë Kombëtar, i cili është edhe i komunitetit orthodoks shqiptar por dhe për të tjerë.
Për këtë arsye, Promemoria drejtuar KOASH është dërguar për të krijuar një Komision i cili do të vlerësojë figurat e ndritura Religjioze shqiptare Klerikale dhe jo klerikale por që kanë dhënë kontribut të jashtzakonshëm në ruajtjen e Fesë dhe të Atdheut. As më pak as më shumë seç kanë bërë disa nga figurat e repektuara religjioze të fqinjëve respektivisht greke dhe slave: të Shën Nektarit, Shën Kozmait, At Paisit dhe Car Llazarit.
Argumenti është se secili respekton njeriun e tij dhe jo t’ua lërë vetëm të tjerëve. Në këtë aspekt, shumë vende të tjera të Lindjes dhe të Perëndimit kanë vlerësuar figurat religjioze si nga ana shtetërore, pra si të themi laike, ashtu dhe nga ana religjioze, përsa i përket anës shpirtërore të të cilëve u përkasin heronjtë.
Komuniteti orthdoks shqiptar, por dhe ai i huaj presin të ngrihet një Komision për të vlerësuar dhe vendosur në Kalendarin Orthodoks emrin e lavdishëm e Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, sepse figura e tij në mos është totalisht e barabartë me shenjtorët, martirët, dëshmorët bizantinë të orthodoksisë, mendoj se ua kalon çdo njërit nga ata për nga vepra e tij madhështore dhe heroike.
Vlerësimin e tij e presim me padurim ndryshe do të vërtetohet thënie e Testamentit të Ri se: “Heroi vlerësohet gjithkund, përveçse në vendin e tij“, dhe këtu bëhet fjalë për bashkësinë orthodokse të Shqipërisë.
Ky Sinod i ardhshëm do të jetë besoj një gur prove për klerikët e sotëm orthodokseë rë cilët krahas përkushtimit ndaj Zit duhet të jenë dhe patriot, njëlloj ashtu sic c janë simotrat dhe si vëllezërit e tyre grekë për vëndin e tyre, dhe sllave, apo kooptë ,për vëndet e tyre respektive.
I Përjetshëm qoftë Kujtimi i Heronjve tanë orthodoksë dhe veçanërisht Figurave të Kryeheronjve shqiptarë: Gjergj Kastrioti –Skënderbeu dhe Fan Noli.
[email protected]
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
8,414
Reaction score
1,054
Points
113
Përgjigje e: Në Pritje të Sinodit të KOASH për vlerësimin e Figurave shqiptare të Or

Dhe si e nxorët ju që Skënderbeu paska qenë Ortodoks? Në zotërimet e Tija banorët ishin Katolikë.
Për emrat e tjerë shumë mirë bëni që i nderoni, biles duhet që ta kishit bërë më parë këtë punë.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
1,711
Reaction score
72
Points
48
Location
philadelphia
Përgjigje e: Në Pritje të Sinodit të KOASH për vlerësimin e Figurave shqiptare të Or

Në vazhdën e ngjarjeve të rëndësishme me anë të të cilave Komuniteti orthodox përkujtoj martirët, shënjtorët dëshmorët çod ditë të vitit përkatësisht sipas kalendarit lindr bizantin mund të vërehet vetëm një problem që shumë kujt mund të mos i bjerë në sy por që fakti përbën një mangësi të madhe për një Kishë Autoqefale e cila ka 96 vjet e krijua nga imzot Fan Noli i cili u zgjodh Kryepeshkop më (21/11/1923-1924) datë , e cila mund të quhet zyrtarisht si ditlindja e KOASH-it dhe dita e ndajes zyrtare nga kisha byzantine e greke.
Pavarësisht marrjes së Tomosit më 1937 nga i dërguari shqiptar Kryepeshkopi Kristofor Kissi e cila quhet sot nga Kisha jonë si datë zyrtare, në fakt është Fan Stilian Noli arkitekti dhe themeluesi i Kishës sonë Autoqefale Orthodokse të Shqipërisë.
Sidoqoftë përveç përkthimeve ekselente të psalmeve fetare nga imzot Fan Noli, përveç fillimit të Predikimit në shqip në të gjitha kishat tona orthodokse, ka mbetur veëm një re e zezë në horizontin e hapur të KOASH: vlerësimi i figurave religjioze Shqiptare dhe i kontribuesve celebritete të intelektualëve shqiptarë që ngritën lart dhe mbrojtën vlerat e krishtërimt në Shqipëri.
Për këtë qëllim intelektualët orthodoksë të Tiranës dhe ish bashkëthemeluesit e KOASHi dërguan Fortlumturië së Tij Anastas një letër që në korrik 2015, në të cilën theksohej që KOASH duhet të ngrinte një Komision për të vlerësuar Fugurat që kanë kontribuar në mbrojtjen, ruajtjen e krishtërimit orthooks dhe të trashëgimisë së orthodoksisë shqiptare, por nuk muarën asnjë përgjigje.
Për këtë arësye një nga bashkëthemeluesit e Lidhjes së intelektualëve Orthodoksë, Prof, Pirro Prifti dha dorëheqjen. Megjithë përpjekjet e vazhdueshme dhe përplasjet me disa nga drejtuesit e KOASH , si i rspektuari Andoni si drejtues në Elbasan, i respektuari Asti me të cilin patëm përplasjet më të ashpra intelektuale aq sa sot na ka mbyllur dhe facebook-un, dërguam dhe një Promemorie KOASH-it për këtë Problem.
Kjo Promemorie e derguar me dt.25 tetor 2018 dhe 2 javë më vonë derguar Patriarkanës së Kostandinopojës z.Bartholomeu, e përsëritur disa herë në facebook-un e intelektualëve të Tiranës, pati një jehonë të madhe në internet dhe atë e kanë parë mbi 50.000 individë jo vetëm orthodoksë por edhe ateiste, katolike, myslimane dhe protestante te Shqipërisë dhe jashtë saj.
Më kritikët kanë qënë çuditërisht disa minoritarë grekë ose më mirë pseudo minoritarë grekë, qëlimet e të cilëve fatkeqësisht dihen por kamuflohen me pretekstin e kritereve të përcaktimit të vlerësimeve të Shënjtorëve, martirëve, hëronjve, dëshmrorëve, kritere që sigurisht KOASH duhet ti respektojë por të përdoren po ashtu si i kanë vendosur shënjtorët e tyre kishat sllave dhe greke orthodokse dhe kisha të tjera lindore të cilat krahas res[ektit dhe nderimit ndaj Shënjtorëve e martirëve të përgjithshëm Orthodokse, - kanë vendosur dhe Heronjtë , Martirët, Oshënarët Dëshmoret e vëndeve të tyre përkatëse, duke dëshmuar se Orthodoksia, krahas qënies si një Religjion gjithëpërfshirës që nuk njeh Etni dhe Rracë por Zotin Jezu Krisht, ka dhe anën e saj patriotike atdhetare duke konfirmuar thënien e Shën Palit se: Predikimi në gjuhë të huaj në një popull që nuk e njeh atë gjuhë është njëlloj si kumbimi i Këmbane bosh e pa kuptim. Pra etnia në këtë rast merr karakter thelbësor në përhapjen e doktrinës së krishtere në gjuhën e mëmës.
Për këtë qëllim Roli i Theofan Stilian Noli ( Mavromati) është Hyjnor.
Idea jonë ka qënë dhe mbetet ne tërrenin e respektimit e ligjeve shtetërore dhe Riligjioze dhe kryesisht në këto pika:
1. Ngritjen e nje Komision te posacem per te vleresuar Figurat e ndritura te Komunitetit Orthodox te Shqiperise. Vleresimi i figurave te ndritura te Orthodoksise se Shqiperise propozojme te behet me dy menyra:
- Ngritjen e nje Muzeumi te “Intelektualeve dhe Klerikeve Orthodoksise qe kane dhene kontribute te shkelqyera per Lirine, Pavaresine e Shqiperise dhe Autoqefaline e Kishes Shqiptare”, mbrojtjen e Krishtërëimit Orthodox ne Shqipëri dhe ruajtjen e Traditave Orthodokse,
- Miratimin e Shënjtërimeve, Martirëve, Dëshmirëve, Oshënarëve, dhe Vendosjen ne Kalendarin Orthodox te ketyre Figurave te ndritura te Orthodoksise se Shqiperise-Arberise dhe Epirit pas paraqitjes së veprave të tyre para Sinodit:
-GJERGJ KASTRIOTI-Skenderbeu si Shenjtor -i Kishës Autoqefale Orthodokse të Shqiperise,
-FAN STILIAN NOLI (MAVROMATI)-Dëshmor i KOASH,
-KRISTOFOR KISSI- Dëshmor i KOASH.
-VISARION XHUVANI-Dëshmor i KOASH,
-PAPA KRISTO NEGOVANI Dëshmor i KOASH
-MIHAL GRAMENO-Dëshmor i KOASH
-AT STATH MELANI -Dëshmor i KOASH
-të tjerë të propozuar nga KOASH
E gjith kjo përpjekje bëhet me qëllim që krahas ringjalljes se Fesë në Shqipëri e për pasojë dhe fesë Orthodokse të shkatërruar pabesisht dhe qëllimisht me dt. 5 shkurt 1967 të gjitha kishat dhe manastiret orthodose të asaj kohe gjithsej rreth 600 ndertesa, orthodoksia në Shqipëri të ketë edhe Heronjtë e saj jo vetëm brënda Shqipërisë por edhe jashtë saj në të cilën jetojnë shqiptarë qofshin ata të krishterë orthodoksë, qofshin abrër të sllavizuar apo të greqizuar, qofshin ata qrbër dhe epirotë të islamizuar.
Ka ardhur koha që të gjithë shqiptarët brënda dhe jashtë vëndit, qofshin ata orthodoksë, ateistë, myslimanë por edhe katolikë e protestantë, të dëgjojnë Predikimin ndaj Zotit në gjuhën Hyjnore shqipe apo arbër&arvanitase.
Të shohim vetëm një rast nga ana e Kishës Orthodokse Autoqefale e Shqipërisë: përse KOASH nuk e ka vlerësuar deri tani kontributin e jashtëzakonshëm të Heroit Kombëtar, Gjergj Kastrioti-Skënderbeu dhe ta vendosë atë jo vetëm në Kalendarin Orthodoks, por edhe në ditët për të përkujtuar çdo vit heroizmin e tij dhe të bashkëluftëtarëve të tij që dhanë jetën për të ruajtur atdheun, dhe religjionin, lrinë.
Por kjo është farë pak në raport me atë që ka dhënë Heroi Kombëtar jo vetëm për lirinë e atdheut por e rëndësishme për komunitetin orthodoks është vlerësimi i kësaj figurë nga KOASH sepse familja Kastrioti njihet si një familje ortodokse, e cila së bashku me popullin e saj me princërit e asaj kohe luftuan kundër pushtuesit osman dhe u përpoqën fort për të ruajtur atdheun dhe fenë.
Si ka mundësi që Kisha Orthodokse Autoqefale nuk vlerëson figurën e birit të saj, i cili luftoi me burrëri me ushtarët dhe me të gjithë popullin e Arbërisë dhe të Epirit kundër pushtimit osman, banorë që ishin me shumicë dërrmuese të ritit lindor, çka e konfirmojnë arbëreshët e italisë, arb-arvanitasit e Moresë pra të Greqisë së sotme, arbërit dhe shqiptarët e Rumanisë dhe të Ukrainës të tërë të ritit lindor orthodoks.
Si ka mundësi që Kisha Orthodokse Autoqefale e Shqipërisë të hezitojë për të vlerësuar në rrugë religjioze ashtu si veproi para 550 vitesh Papa i Romës, Heroin Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, babai i të cilit, Gjon Kastrioti, vëllezërit Reposh dhe Kostandin Kastrioti, janë varrosur në Manastirin e Hilandarit në Malin Athos (Mali i At-it)?
E vështruar nga kjo pikëpamje KOASH nuk ka bërë shumë madje mund të themi se ka bërë pak për Heroin tonë Kombëtar, i cili është edhe i komunitetit orthodoks shqiptar por dhe për të tjerë.
Për këtë arsye, Promemoria drejtuar KOASH është dërguar për të krijuar një Komision i cili do të vlerësojë figurat e ndritura Religjioze shqiptare Klerikale dhe jo klerikale por që kanë dhënë kontribut të jashtzakonshëm në ruajtjen e Fesë dhe të Atdheut. As më pak as më shumë seç kanë bërë disa nga figurat e repektuara religjioze të fqinjëve respektivisht greke dhe slave: të Shën Nektarit, Shën Kozmait, At Paisit dhe Car Llazarit.
Argumenti është se secili respekton njeriun e tij dhe jo t’ua lërë vetëm të tjerëve. Në këtë aspekt, shumë vende të tjera të Lindjes dhe të Perëndimit kanë vlerësuar figurat religjioze si nga ana shtetërore, pra si të themi laike, ashtu dhe nga ana religjioze, përsa i përket anës shpirtërore të të cilëve u përkasin heronjtë.
Komuniteti orthdoks shqiptar, por dhe ai i huaj presin të ngrihet një Komision për të vlerësuar dhe vendosur në Kalendarin Orthodoks emrin e lavdishëm e Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, sepse figura e tij në mos është totalisht e barabartë me shenjtorët, martirët, dëshmorët bizantinë të orthodoksisë, mendoj se ua kalon çdo njërit nga ata për nga vepra e tij madhështore dhe heroike.
Vlerësimin e tij e presim me padurim ndryshe do të vërtetohet thënie e Testamentit të Ri se: “Heroi vlerësohet gjithkund, përveçse në vendin e tij“, dhe këtu bëhet fjalë për bashkësinë orthodokse të Shqipërisë.
Ky Sinod i ardhshëm do të jetë besoj një gur prove për klerikët e sotëm orthodokseë rë cilët krahas përkushtimit ndaj Zit duhet të jenë dhe patriot, njëlloj ashtu sic c janë simotrat dhe si vëllezërit e tyre grekë për vëndin e tyre, dhe sllave, apo kooptë ,për vëndet e tyre respektive.
I Përjetshëm qoftë Kujtimi i Heronjve tanë orthodoksë dhe veçanërisht Figurave të Kryeheronjve shqiptarë: Gjergj Kastrioti –Skënderbeu dhe Fan Noli.
[email protected]
Jane te pakten edhe 2 emra te medhenj sipas meje, qe mund ti shtohen kesaj liste.Mendohu pak e ndoshta te vete mendja se per ke e kam fjalen.Sidoqofte do te ishte nje veprim i mirepritur nga te gjithe shqiptaret dhe jo vetem nga komuniteti ortodoks.
 

ilia spiro

Super Anëtar
Anëtar
Sep 30, 2010
Postime
1,000
Reaction score
5
Points
38
Përgjigje e: Në Pritje të Sinodit të KOASH për vlerësimin e Figurave shqiptare të Or

Në vazhdën e ngjarjeve të rëndësishme me anë të të cilave Komuniteti orthodox përkujtoj martirët, shënjtorët dëshmorët çod ditë të vitit përkatësisht sipas kalendarit lindr bizantin mund të vërehet vetëm një problem që shumë kujt mund të mos i bjerë në sy por që fakti përbën një mangësi të madhe për një Kishë Autoqefale e cila ka 96 vjet e krijua nga imzot Fan Noli i cili u zgjodh Kryepeshkop më (21/11/1923-1924) datë , e cila mund të quhet zyrtarisht si ditlindja e KOASH-it dhe dita e ndajes zyrtare nga kisha byzantine e greke.
Pavarësisht marrjes së Tomosit më 1937 nga i dërguari shqiptar Kryepeshkopi Kristofor Kissi e cila quhet sot nga Kisha jonë si datë zyrtare, në fakt është Fan Stilian Noli arkitekti dhe themeluesi i Kishës sonë Autoqefale Orthodokse të Shqipërisë.
Sidoqoftë përveç përkthimeve ekselente të psalmeve fetare nga imzot Fan Noli, përveç fillimit të Predikimit në shqip në të gjitha kishat tona orthodokse, ka mbetur veëm një re e zezë në horizontin e hapur të KOASH: vlerësimi i figurave religjioze Shqiptare dhe i kontribuesve celebritete të intelektualëve shqiptarë që ngritën lart dhe mbrojtën vlerat e krishtërimt në Shqipëri.
Për këtë qëllim intelektualët orthodoksë të Tiranës dhe ish bashkëthemeluesit e KOASHi dërguan Fortlumturië së Tij Anastas një letër që në korrik 2015, në të cilën theksohej që KOASH duhet të ngrinte një Komision për të vlerësuar Fugurat që kanë kontribuar në mbrojtjen, ruajtjen e krishtërimit orthooks dhe të trashëgimisë së orthodoksisë shqiptare, por nuk muarën asnjë përgjigje.
Për këtë arësye një nga bashkëthemeluesit e Lidhjes së intelektualëve Orthodoksë, Prof, Pirro Prifti dha dorëheqjen. Megjithë përpjekjet e vazhdueshme dhe përplasjet me disa nga drejtuesit e KOASH , si i rspektuari Andoni si drejtues në Elbasan, i respektuari Asti me të cilin patëm përplasjet më të ashpra intelektuale aq sa sot na ka mbyllur dhe facebook-un, dërguam dhe një Promemorie KOASH-it për këtë Problem.
Kjo Promemorie e derguar me dt.25 tetor 2018 dhe 2 javë më vonë derguar Patriarkanës së Kostandinopojës z.Bartholomeu, e përsëritur disa herë në facebook-un e intelektualëve të Tiranës, pati një jehonë të madhe në internet dhe atë e kanë parë mbi 50.000 individë jo vetëm orthodoksë por edhe ateiste, katolike, myslimane dhe protestante te Shqipërisë dhe jashtë saj.
Më kritikët kanë qënë çuditërisht disa minoritarë grekë ose më mirë pseudo minoritarë grekë, qëlimet e të cilëve fatkeqësisht dihen por kamuflohen me pretekstin e kritereve të përcaktimit të vlerësimeve të Shënjtorëve, martirëve, hëronjve, dëshmrorëve, kritere që sigurisht KOASH duhet ti respektojë por të përdoren po ashtu si i kanë vendosur shënjtorët e tyre kishat sllave dhe greke orthodokse dhe kisha të tjera lindore të cilat krahas res[ektit dhe nderimit ndaj Shënjtorëve e martirëve të përgjithshëm Orthodokse, - kanë vendosur dhe Heronjtë , Martirët, Oshënarët Dëshmoret e vëndeve të tyre përkatëse, duke dëshmuar se Orthodoksia, krahas qënies si një Religjion gjithëpërfshirës që nuk njeh Etni dhe Rracë por Zotin Jezu Krisht, ka dhe anën e saj patriotike atdhetare duke konfirmuar thënien e Shën Palit se: Predikimi në gjuhë të huaj në një popull që nuk e njeh atë gjuhë është njëlloj si kumbimi i Këmbane bosh e pa kuptim. Pra etnia në këtë rast merr karakter thelbësor në përhapjen e doktrinës së krishtere në gjuhën e mëmës.
Për këtë qëllim Roli i Theofan Stilian Noli ( Mavromati) është Hyjnor.
Idea jonë ka qënë dhe mbetet ne tërrenin e respektimit e ligjeve shtetërore dhe Riligjioze dhe kryesisht në këto pika:
1. Ngritjen e nje Komision te posacem per te vleresuar Figurat e ndritura te Komunitetit Orthodox te Shqiperise. Vleresimi i figurave te ndritura te Orthodoksise se Shqiperise propozojme te behet me dy menyra:
- Ngritjen e nje Muzeumi te “Intelektualeve dhe Klerikeve Orthodoksise qe kane dhene kontribute te shkelqyera per Lirine, Pavaresine e Shqiperise dhe Autoqefaline e Kishes Shqiptare”, mbrojtjen e Krishtërëimit Orthodox ne Shqipëri dhe ruajtjen e Traditave Orthodokse,
- Miratimin e Shënjtërimeve, Martirëve, Dëshmirëve, Oshënarëve, dhe Vendosjen ne Kalendarin Orthodox te ketyre Figurave te ndritura te Orthodoksise se Shqiperise-Arberise dhe Epirit pas paraqitjes së veprave të tyre para Sinodit:
-GJERGJ KASTRIOTI-Skenderbeu si Shenjtor -i Kishës Autoqefale Orthodokse të Shqiperise,
-FAN STILIAN NOLI (MAVROMATI)-Dëshmor i KOASH,
-KRISTOFOR KISSI- Dëshmor i KOASH.
-VISARION XHUVANI-Dëshmor i KOASH,
-PAPA KRISTO NEGOVANI Dëshmor i KOASH
-MIHAL GRAMENO-Dëshmor i KOASH
-AT STATH MELANI -Dëshmor i KOASH
-të tjerë të propozuar nga KOASH
E gjith kjo përpjekje bëhet me qëllim që krahas ringjalljes se Fesë në Shqipëri e për pasojë dhe fesë Orthodokse të shkatërruar pabesisht dhe qëllimisht me dt. 5 shkurt 1967 të gjitha kishat dhe manastiret orthodose të asaj kohe gjithsej rreth 600 ndertesa, orthodoksia në Shqipëri të ketë edhe Heronjtë e saj jo vetëm brënda Shqipërisë por edhe jashtë saj në të cilën jetojnë shqiptarë qofshin ata të krishterë orthodoksë, qofshin abrër të sllavizuar apo të greqizuar, qofshin ata qrbër dhe epirotë të islamizuar.
Ka ardhur koha që të gjithë shqiptarët brënda dhe jashtë vëndit, qofshin ata orthodoksë, ateistë, myslimanë por edhe katolikë e protestantë, të dëgjojnë Predikimin ndaj Zotit në gjuhën Hyjnore shqipe apo arbër&arvanitase.
Të shohim vetëm një rast nga ana e Kishës Orthodokse Autoqefale e Shqipërisë: përse KOASH nuk e ka vlerësuar deri tani kontributin e jashtëzakonshëm të Heroit Kombëtar, Gjergj Kastrioti-Skënderbeu dhe ta vendosë atë jo vetëm në Kalendarin Orthodoks, por edhe në ditët për të përkujtuar çdo vit heroizmin e tij dhe të bashkëluftëtarëve të tij që dhanë jetën për të ruajtur atdheun, dhe religjionin, lrinë.
Por kjo është farë pak në raport me atë që ka dhënë Heroi Kombëtar jo vetëm për lirinë e atdheut por e rëndësishme për komunitetin orthodoks është vlerësimi i kësaj figurë nga KOASH sepse familja Kastrioti njihet si një familje ortodokse, e cila së bashku me popullin e saj me princërit e asaj kohe luftuan kundër pushtuesit osman dhe u përpoqën fort për të ruajtur atdheun dhe fenë.
Si ka mundësi që Kisha Orthodokse Autoqefale nuk vlerëson figurën e birit të saj, i cili luftoi me burrëri me ushtarët dhe me të gjithë popullin e Arbërisë dhe të Epirit kundër pushtimit osman, banorë që ishin me shumicë dërrmuese të ritit lindor, çka e konfirmojnë arbëreshët e italisë, arb-arvanitasit e Moresë pra të Greqisë së sotme, arbërit dhe shqiptarët e Rumanisë dhe të Ukrainës të tërë të ritit lindor orthodoks.
Si ka mundësi që Kisha Orthodokse Autoqefale e Shqipërisë të hezitojë për të vlerësuar në rrugë religjioze ashtu si veproi para 550 vitesh Papa i Romës, Heroin Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, babai i të cilit, Gjon Kastrioti, vëllezërit Reposh dhe Kostandin Kastrioti, janë varrosur në Manastirin e Hilandarit në Malin Athos (Mali i At-it)?
E vështruar nga kjo pikëpamje KOASH nuk ka bërë shumë madje mund të themi se ka bërë pak për Heroin tonë Kombëtar, i cili është edhe i komunitetit orthodoks shqiptar por dhe për të tjerë.
Për këtë arsye, Promemoria drejtuar KOASH është dërguar për të krijuar një Komision i cili do të vlerësojë figurat e ndritura Religjioze shqiptare Klerikale dhe jo klerikale por që kanë dhënë kontribut të jashtzakonshëm në ruajtjen e Fesë dhe të Atdheut. As më pak as më shumë seç kanë bërë disa nga figurat e repektuara religjioze të fqinjëve respektivisht greke dhe slave: të Shën Nektarit, Shën Kozmait, At Paisit dhe Car Llazarit.
Argumenti është se secili respekton njeriun e tij dhe jo t’ua lërë vetëm të tjerëve. Në këtë aspekt, shumë vende të tjera të Lindjes dhe të Perëndimit kanë vlerësuar figurat religjioze si nga ana shtetërore, pra si të themi laike, ashtu dhe nga ana religjioze, përsa i përket anës shpirtërore të të cilëve u përkasin heronjtë.
Komuniteti orthdoks shqiptar, por dhe ai i huaj presin të ngrihet një Komision për të vlerësuar dhe vendosur në Kalendarin Orthodoks emrin e lavdishëm e Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, sepse figura e tij në mos është totalisht e barabartë me shenjtorët, martirët, dëshmorët bizantinë të orthodoksisë, mendoj se ua kalon çdo njërit nga ata për nga vepra e tij madhështore dhe heroike.
Vlerësimin e tij e presim me padurim ndryshe do të vërtetohet thënie e Testamentit të Ri se: “Heroi vlerësohet gjithkund, përveçse në vendin e tij“, dhe këtu bëhet fjalë për bashkësinë orthodokse të Shqipërisë.
Ky Sinod i ardhshëm do të jetë besoj një gur prove për klerikët e sotëm orthodokseë rë cilët krahas përkushtimit ndaj Zit duhet të jenë dhe patriot, njëlloj ashtu sic c janë simotrat dhe si vëllezërit e tyre grekë për vëndin e tyre, dhe sllave, apo kooptë ,për vëndet e tyre respektive.
I Përjetshëm qoftë Kujtimi i Heronjve tanë orthodoksë dhe veçanërisht Figurave të Kryeheronjve shqiptarë: Gjergj Kastrioti –Skënderbeu dhe Fan Noli.
[email protected]
Vetem Gjergj Kastrioti dhe Kristofor Kissi (Kryepiskopi i pare kanonik), ja vlen te permenden, por keto shenjterime nuk behen kur t`a do qejfi ty z. ish-Kryetar i intelektualeve orthodhokse dhe aktualisht shef i mafies "ortodokse", brenda KOASH-it. Te keshe pak "namuz" nuk do na permendje ketu stath melanin priftin me arme, po ku ta dish ti qe priftit kjo s`i lejohet!! Apo mihal gramenon, nga dolen keta te dy qe kane vrare njerez te na i besh shenjtore!! fan noli, pavaresisht rolit te tij, me pas e shkeli se mori pjese ne levizje politike e me pas shkoi ne shba, ku beri pune te tjera. po ku ta dish ti se jo me peshkopit po as priftit, si lejohet gje tjeter vec prifterise....ti 1 here ne vit vjen ne Kishe. ..Po Visarioni, po te ishte i denje e kishte vene Patriarkana,..ai shkoi dhe kerkoi falje per 15 vjet veprimtari anti-kanonike, bashke me fan nolin...Po ne fakt ne kete forum e ke gjetur mire vendin, se me "urra" do te shoqerojne, ty percaresin e Kishes, por kujdes hiq dore se nuk ka per te t`u falur edhe gjak martiresh te derdhesh, ty bashke me ceten tende
 
Last edited:

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
8,414
Reaction score
1,054
Points
113
Përgjigje e: Në Pritje të Sinodit të KOASH për vlerësimin e Figurave shqiptare të Or

Vetem Gjergj Kastrioti dhe Kristofor Kissi (Kryepiskopi i pare kanonik), ja vlen te permenden, por keto shenjterime nuk behen kur t`a do qejfi ty z. ish-Kryetar i intelektualeve orthodhokse dhe aktualisht shef i mafies "ortodokse", brenda KOASH-it. Te keshe pak "namuz" nuk do na permendje ketu stath melanin priftin me arme, po ku ta dish ti qe priftit kjo s`i lejohet!! Apo mihal gramenon, nga dolen keta te dy qe kane vrare njerez te na i besh shenjtore!! fan noli, pavaresisht rolit te tij, me pas e shkeli se mori pjese ne levizje politike e me pas shkoi ne shba, ku beri pune te tjera. po ku ta dish ti se jo me peshkopit po as priftit, si lejohet gje tjeter vec prifterise....ti 1 here ne vit vjen ne Kishe. ..Po Visarioni, po te ishte i denje e kishte vene Patriarkana,..ai shkoi dhe kerkoi falje per 15 vjet veprimtari anti-kanonike, bashke me fan nolin...Po ne fakt ne kete forum e ke gjetur mire vendin, se me "urra" do te shoqerojne, ty percaresin e Kishes, por kujdes hiq dore se nuk ka per te t`u falur edhe gjak martiresh te derdhesh, ty bashke me ceten tende
Atëherë ti duhet të përdorësh të njëjtin standart edhe për Janullën që është me gradë Kolonel i Shërbimit Sekret Grek, EYP ose siç njihet në gjuhën popullore me emrin e vjetër Asfalia.
Gjithashtu duhet të kërkosh shkishërimin dhe mallkimin mbas vdekjes(nëse kjo procedurë ekziston në Kishën Ortidokse) për gjithë ata banditë me veladon dhe me tituj të lartë fetarë që ja dedikuan jetën e tyre agjendës antishqiptare të Patriarkanës të Stambollit, filloje për shembull me Gjermanos Karavangjelin, evgjitin e ardhur nga ishujt grekë që u bë Metropolit i Kosturit dhe vazhdoje me këlyshët e tjerë që bushtra lind pa pushim si të jetë një fabrikë.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
8,414
Reaction score
1,054
Points
113
Përgjigje e: Në Pritje të Sinodit të KOASH për vlerësimin e Figurave shqiptare të Or

Vetem Gjergj Kastrioti dhe Kristofor Kissi (Kryepiskopi i pare kanonik), ja vlen te permenden, por keto shenjterime nuk behen kur t`a do qejfi ty z. ish-Kryetar i intelektualeve orthodhokse dhe aktualisht shef i mafies "ortodokse", brenda KOASH-it. Te keshe pak "namuz" nuk do na permendje ketu stath melanin priftin me arme, po ku ta dish ti qe priftit kjo s`i lejohet!! Apo mihal gramenon, nga dolen keta te dy qe kane vrare njerez te na i besh shenjtore!! fan noli, pavaresisht rolit te tij, me pas e shkeli se mori pjese ne levizje politike e me pas shkoi ne shba, ku beri pune te tjera. po ku ta dish ti se jo me peshkopit po as priftit, si lejohet gje tjeter vec prifterise....ti 1 here ne vit vjen ne Kishe. ..Po Visarioni, po te ishte i denje e kishte vene Patriarkana,..ai shkoi dhe kerkoi falje per 15 vjet veprimtari anti-kanonike, bashke me fan nolin...Po ne fakt ne kete forum e ke gjetur mire vendin, se me "urra" do te shoqerojne, ty percaresin e Kishes, por kujdes hiq dore se nuk ka per te t`u falur edhe gjak martiresh te derdhesh, ty bashke me ceten tende
Ti spiun i fëlliqur i grekut që gojos figurat më të ndritura të Kombit tim, pa shikoje pak foton poshtë:Çfarë kërkon Mitropoliti i Kosturit me atë hartë mbrapa shpinës së tij? Ç'punë ka një njeri i fesë me hartat e Megaliidhesë, ç'punë ka ky Mullah Omar në versionin Ortodoks me territoret e vendit tim? Ç'punë ka ky taleban ortodoks dhe gjithë paraardhësit e tij në atë post që lëshojnë rregullisht fatwa si ata imamët terrorist kundër vendit tim? Legen.
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
50,923
Reaction score
2,335
Points
113
Përgjigje e: Në Pritje të Sinodit të KOASH për vlerësimin e Figurave shqiptare të Or

Për fyerje të figurave kombëtare vete edhe në burg me ligj.
Pse nuk e përjashtoni nga forumi këtë andart me veladon, përse duhet treguar tolerant me armiqtë real të Shqipërisë?
 
Top