• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Nëse arsyeja buron nga zoti, ...?

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
7,998
Reaction score
761
Points
113
Le ti postojne, por ishte gallate,

Ky i tv-se qe thua ti, e kishte postuar si status, kishte nja 300 likes dhe 70 e ca komente, ca komentues e pyesnin, ky asnje pergjigje.... Ateher shkrova une, ere aristoteli do pergjigjesh ti apo te pergjigjem une per paqartesite, se une e di mire ckisha ne mendje ahahaha. Ma fshiu komentin dhe beri block, nga nje profil tjeter i shkrova dhe pse je ceo tv-je je nje pederast i mjere.
Kjo është shumë pak o Landi. Tani ka mbetur që rektorin e UT ta kapin mat me plagjiaturë, se njeri tjetër nuk ka mbetur. Shyqyr që nuk vunë rektore atë pjeshkën që e propozoi ai boti që nga burgu thuaj.
 

dallas

I larguar
Anëtar
Aug 29, 2019
Postime
613
Reaction score
87
Points
28
Location
TEXAS
Po s'bëhet fjalë, romakët i fshinë me gomë të gjitha kombet e lashtësisë. E kam thënë edhe njëherë tjetër, të vetmit që i mbijetuan latinizimit total ishin shqiptarët, baskët dhe keltët britanikë. Gjithë të tjerët u bënë romakë. Ju dha edhe qytetarinë Perandori Karakalla me Ediktin e tij dhe i përlanë të gjithë. Por ama, atë që ju bën samnitët romakëve nuk ju ka bërë njeri, ka hyrë në histori. Ma guarda quant'e il fortunato lui, che gran' culo che ha. -qesh--qesh--qesh-
Ketij postimi do i pergjigjem me vone me lap top, tani jam jashte dhe po shkruaj me cell. Ti thua po ca ben ti ne 2 e gjys te nates jashte? Pergjigja eshte,lexo ca shkruhet poshte dallas .
 

dallas

I larguar
Anëtar
Aug 29, 2019
Postime
613
Reaction score
87
Points
28
Location
TEXAS
Po s'bëhet fjalë, romakët i fshinë me gomë të gjitha kombet e lashtësisë. E kam thënë edhe njëherë tjetër, të vetmit që i mbijetuan latinizimit total ishin shqiptarët, baskët dhe keltët britanikë. Gjithë të tjerët u bënë romakë. Ju dha edhe qytetarinë Perandori Karakalla me Ediktin e tij dhe i përlanë të gjithë. Por ama, atë që ju bën samnitët romakëve nuk ju ka bërë njeri, ka hyrë në histori. Ma guarda quant'e fortunato lui, che gran' culo che ha. -qesh--qesh--qesh-
Suksesi i Romes, ka disa arsye themelore, po them shkurt disa. Suksesi fillon qe tek organizimi i brendshem i tyre me republiken romake. Latinet e filluan duke ndertuar nje republike te forte me ligje te cilat zbatoheshin rigorozisht. Se dyti, ndertimi i ushtrise se pare profesionale ne bote e cila paguhej, ose me toke ose me para. Se treti, romaket perthithen me shpejtesi kulturen dhe teknologjine me te avancuar te kohes, kryesisht nga gadishulli ilirik. Me pas, pas krijimit dhe ekspansionit te perandorise, inkorporimi i trupave ushtarake me origjine te huaj ne ushtrine e Romes. Roma ishte mjaft e kujdeshme ne perdorimin e ketyre trupave, nuk i dergonte kurre ne vendet e origjines. Pretorianet ilire te romes nuk u derguan kurre ne ilirik gjate kryengritjeve lokale, per te shtypur keto kryengritje Roma dergonte kelte. Perthithja me sukses e individeve me te shquar te huaj, Roma nuk kishte frike as ti bente perandore, rasti i perandoreve ilire te romes tashme totalisht te romanizuar. Roma dergonte lider te spikatur ne te gjitha kolonite, asnjehere nuk ishin vendas. Roma ndertoi nje infrastrukture te persosur per te vjele pasurite e kolonive, jo me kot thuhej tutte le strade portano a Roma- te gjitha rruget te cojne ne Rome. Roma aplikoi me sukses fenomenal politiken divide et impera-perca dhe mbretero. Dhe keshtu perandoria Romake zgjati 1000 vjet. Arsyet pse ra do i them njehere tjeter.
 
Last edited:

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
4,513
Reaction score
575
Points
113
Re: Përgjigje e: Nëse arsyeja buron nga zoti, ...?

Qe po te ishte cam; do te thote?
Doli dhe cami qe do te zevendesoje gurax-in!


Ne cilin vit u lejuat te futeshit ne Vatikan dhe te mblidhnit gjithe dokumentacionin ne lidhje me Shqiperine?!

Cfare moret si shperblim ne shkembim te shpirtit qe e shitet tek plehrat me te medha te rruzullit tokesor.

Kush do te mbaje mbi supe gjakun e cameve te shkrete?!


Adrea
 

Viking

*Odin*
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
10,827
Reaction score
460
Points
83
Location
Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is
Re: Përgjigje e: Nëse arsyeja buron nga zoti, ...?



Me keto pallavra, mendon se ke vertetuar "allahun" tend?

Nuk i sheh 72 virgjereshat por i ndjen:p dhe kto virgjeresha pasi i fuck, "allahu" i ben fringo te reja, te virgjera perseri.

Me keto idiotlleqe ju cojne hoxhallaret ne siri, dhe pastaj qurraviteni tju ktheje shteti perseri ne atdhe nga burgjet e kurdeve. Jeni neper burgje pasi keni therrur te pafajshem atje ne emer te ketij "allahu" shkerdhat jo ekzistent.
Kur une shkruaj dicka jane pallavra !!!
Here tjeter mundohu te respektosh ate qe shkruaj qofte dhe gabim sepse se paku eshte nje opinion apo mendim i im dhe nuk ke pse e kthen ne degjenerim.
Nese ka pallvra ktu jane kto qe ke shkruar ti ktu siper pa piken e llogjikes dhe pa sens dhe etike.
 
Top